Bisiklet üzerinde ne kadar kalori yakıyorum?

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar bu yaz bisiklet ile zayıflamayı düşünüyorum.Ancak günlük ne kadar kalori yaktığımı bilemeyeceğim.
Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Android telefonlar için böyle günlük ne kadar kalori yaktığımı gösteren uygulamalar var mıdır?

Scudo

tbag45

Daimi Üye
Tepki
155
İsim
kaan yıldırım
Bisiklet
Giant
1 saat boyunca ortalama 20km hiz ile pedallarsaniz yaklasik 600 kalori yakiyosunuz.Yolun egimine gorede degisir değerler

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hergün 15-20 km sürdüm yinede kiloda bişey farketmedi haberin olsun seni üzmek istemem ama...

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Yas, kilo, kas kutlesi, bisiklet türü, surus stili ve gidilen yol cok farkeder.
Sahilde 15- 20kms hızla giderseniz yuruyus yapmiş kadar kalori yakarsiniz. Nefesinizi hissedilir sekilde yüksek tutarsaniz( hala konuşabilecek durumda ancak konforlu sekilde de konusamayacak ve kelime aralarinda nefes alma ihtiyaci duyacak kadar nefes nefese olmaniz lazim) haftada 3-4 gun 1 saatlik surusle hissedilir bir kilo kaybi yasarsiniz.

Strava gibi progeamlar size tahmini kalori bilgisi verir. Ancak ruzgar, bisiklet tipi pedal cevirme tekniği ve vites secimi gibi konuları strava bilemez dolayisiyla bu sadece bir tahmindir.

Cok daha net bilgi istiyorsaniz 1500tlye garmin, 2000tl'ye powermeter alacaksiniz. :)

Siz en iyisi strava ile yetinin. Bisiklet surmeden evvel biraz muz veya hurma yiyin, surdukten sonra da gene azcik karbonhidrat alin. Almazsaniz daha sonra cok acikip cok fazla yemek yiyebilirsiniz.
Spordan sonra protein almayi da unutmayin.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Strava ile fark var cikiyor mu?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En doğru bilgiyi Nabız saatinden alabilirsiniz.

bdemirkiran

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Sedona
Saatin göğüs bandını takmadan yaptığım performans ile göğüs bandını taktığım performans arasında da hemen hemen %10 gibi bir fark çıkıyor. Denemek için özellikle koşu bandında 20 dk boyunca aynı programı uygulayarak koştum. En doğru bilgi göğüs bandı veya nabız ölçen saat kullanarak elde edebilirsiniz. Çünkü nabzınıza göre ölçüm yapıyor.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Yeni tanıtımı yapıldı Runstatic road bike. O gittiğin mesafe hız eğim v.s. lerle hesaplama yaparak yaktığınız kaloriyi veriyor ama ne kadar yakın gerçeğe bilmem. Zaten gerçeği hiç bir şekilde öğrenemeyiz sanırım

• Beğen
Tepkiler: Hüseyinsuna

JealioN

Sosyalist
Tepki
189
İsim
Aytaç
Bisiklet
Dahon
Yani ne kadar dogru bilmiyorum. Dogru bir olcme mekanizmasi var mi, nasil dogru olcum yapilir emin degilim. Runtastic bu veriyi verdi bana 2 gin once.

Screenshot_2016-02-10-15-12-58.png

bdemirkiran

Aktif Üye
Tepki
93
Bisiklet
Sedona
@Bango Bu tür programlar yaşınız, kilonuz, yaptığınız yol, süre ve eğimi dikkate alarak ortalama bir hesap çıkarıyor. Yanlış bir hesaplama diyemeyiz siz 657 kalori yakmış görünüyorsunuz. Muhtemelen gerçekte yakmış olduğunuz kalori de 600-700 arasıdır.

• Beğen
Tepkiler: JealioN

roberock43

Üye
Tepki
37
İsim
Ahmet Sarı
hocam sizler daha iyi bilirsiniz benim dekullandığım bir taktik var hızı bi köşeye koyun vitesi düşürün çok fazla zorlamadan asılın pedala 20km lik yolu 40km gibi kullanmış olursunuz biraz bacaklarınız ağrır ama verilen kalori daha yüksek oluyor bacak hareketi daha da arttığı için denemiştik :) ama çok fazla da zorlamayın yoksa bacağınızda yırtılmalar olabilir buda hiç hoş olmaz ve soğutabilir dikkat etmek gerek :) hem kilo verip hem bacak kasım gelişsin derseniz yine düşük vites ile çok eğimli olmayan yokuşları tırmanın inerken zaten dinlenirsiniz yada yüksek vites ile düz yolda fazla hız yapmadan ilerleyin :) şimdi buradaki hocalarım daha iyibilir tabi bunlar benim kendi kullandığım taktikler :) herkese hayırlı cumalar:)

• Beğen
Tepkiler: taner07

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
kalori hesabından pek anlamam ama.
iskender - künefe - adana - kanat - kebab çeşitleri
yedikten sonra kilo almıyorsam benim için sıkıntı yoktur :islik:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ozan k. proteinden bahsetmişsiniz toz hap şeklinde olanlar mı yoksa doğal mı diyorsunuz ? birazdaha açar mısınız rica etsem ?