Bisiklet üreticisinden kargo teslimatlarına dahiyane çözüm

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Hollanda merkezli dünyaca ünlü bisiklet üreticisi Vanmoof, kargo teslimatları sırasında meydana gelen zararların önüne geçmek için ilginç ama yaratıcı bir çözümle dikkatleri üzerine çekti. Daha önce de benzer çözümleri ile gündeme gelen merkezi Amsterdam'da bulunan dünyaca ünlü şirketin kıtalar arası pazarlama sırasında ortaya çıkan problemlere getirdiği yenilikçi ve yaratıcı çözüm takdir topladı. New York, Tokyo, Bangladeş gibi dünyanın birçok yerinde bisiklet satışı gerçekleştiren Vanmoof, bisiklet pastasının popüler markalarından biri. Şirket gelişen ve büyüyen küreselleşmeye ayak uydurmaya çalışırken kıtalararası pazarlama sorunlarına da çözüm getirmek için elinden geleni yapıyor. Dünyanın en büyük kargo şirketlerinden FedEx ile çalışan şirket, ürünlerinin hasarlı bir şekilde teslim etmesi sonrası çözümü kendi bulmuş.

resized_e64b9-d50c9fe4bikeinatvbox_1040x650.jpg

Vanmoof, yaratıcı çözümü ile ürünlerini artık büyük ekran led televizyon kutusu içinde gönderiyor. Bu sayede kargo çalışanları kutunun içinde televizyon olduğunu varsayıp kargoyu daha dikkatli ve özenli bir şekilde yerine teslim ediyor. Bu yaratıcı çözüm sonrası hasarlı ürün bildirimi yüzde 80 azalan şirketin ürünleri çizik bile almadan müşteriye ulaşmış oluyor. Konudan bihaber kargo şirketlerinin ne yapacağı ise merak ediliyor.

Şirketin uzun süredir saklamayı başardığı bu yöntem, bir müşterinin sosyal medya hesabı üzerinden övgü dolu sözlerle 'sırlarını' açıklaması sonrası ifşa oldu. Sosyal medyada çok fazla paylaşım yapılması ve konunun teknoloji sitelerinde haber olması sonrası VanMoof resmi Twitter hesabı üzerinden kısa bir açıklama yapmak zorunda kaldı:

Untitled-1.jpg

"Aslında bu yöntemin gizli kalmasını umuyorduk"

:D

Kaynak: (link)

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Kargo şirketlerinin iş ahlakına sahip personel istihdamı ile birlikte bunları eğitimden geçirmesi ve düzenli olarak denetlemesi yeterli olacaktır. Ancak dikkat ettiğim kadarıyla ülkemizde faaliyet gösteren kargo şirketlerinde ne kadar cahil adam varsa çalışıyor ve kontrol eksikliği söz konusu. Bu önemli bir problem. Bana göre bisiklet firmalarına da düşen en önemli sorumluluk o kolileri biraz olsun köpükle veya hava kabarcıklı poşetlerle desteklemek. Utanmasalar koli bandıyla a4'e sarıp gönderecekler.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Hollandalı bisiklet üreticisi Vanmoof, bisiklet kutularının üzerine TV resmi koyarak bir deneme yapmış ve kargo kaynaklı hasarları %70-%80 oranında düşürmeyi başarmış :eek:

CrisIzuWEAAJKTl-630x427.jpg

Yıl sonu indirimlerinin başlamasıyla birlikte, satıcılar ürünleri müşterilerine sorunsuz ulaştırma konusunda da giderek daha etkili çözümler bulmak için uğraşıyorlar.

Fakat özellikle bisiklet kutuları kargoda taşınma esnasında çok fazla vurulma,düşme,ezilmeye maruz kalıyor ve hasar alıyor. Vanmoof firması, bisiklet kutularının LED TV kutularıyla neredeyse aynı ağırlıkta ve ebatta olmalarını fırsat bilmiş ve bir çılgınlık yaparak kutulara LED TV kutusu süsü vermiş :D
Sonuç: %80 oranında daha az hasar

CyclingWeekly linki:
(link)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ben bu abileri çok sevdim :koptum: Çözüm odaklılık budur! Zeka budur :harika:

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer başlıklardan ilk önce açılmış olana yazacağım. Geçen daha iyileri sizlere olsun bir bisiklet aldım ılgaz bisikletten. kargo elime ulaştı. Sağolsunlar işyerinin kapısına bırakıp gitmişler. Görmesek kargonun geldiğinden haberimiz olmayacaktı. Ilgaz bisiklet kargonun her tarafına dikkat kırılacak eşya diye etiket basıp yapıştırmış. Öncelikle hassasiyetlerinden ötürü tebrik ediyorum. Belki bu nedenle ağızları yanmış olabilir. Ama kargo şirketlerini gelen kutuları lalettayn atıp tuttuklarını görünce böyle önlemlerin alınması nerdeyse bir mecburiyet.

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak
Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaratıcılık çok hoşuma gitti, keşke yerli firmalarımızda bu tip, kazaları önleyici önlemler alabilseler.
not:İki konuya da bu yorumu yapıyorum, haksızlık olmasın :)

Yaratıcılık çok hoşuma gitti, keşke yerli firmalarımızda bu tip, kazaları önleyici önlemler alabilseler.
not:İki konuya da bu yorumu yapıyorum, haksızlık olmasın :)

• Beğen
Tepkiler: Kerem Özbayrak

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali

evet mehmetalibey üzerinize afiyet sağlık giant tcr advanced 3 ile bende yolcuların arasına dahil oldum.

mehmetsunu

Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mehmet.ali

Teşekkür ederim. Artık performans turları için yeterli eleman var. Düzenli olarak tur etkinliği açmak gerekiyor. Senide lapierre ile bekleriz.

• Beğen
Tepkiler: mehmet.ali

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hollandalı şirket, bisikletlerin bir yerden bir yere ulaştırılması sırasından oluşan hasarın önüne geçebilmek için ustaca bir fikir buldu. Amsterdam’da bulunan VanMoof isimli şirket, bisiklet kutularına LCD Televizyon fotoğrafı basmaya karar verdi. Sonuç ise oldukça çarpıcı oldu. Televizyon fotoğrafının basılı olduğu kutularda taşınan bisikletlerde, hasar oranı yaklaşık %70-80 azaldı.

Firma yetkilileri, fikrin ortaya çıkmasının ardından hikayeyi şöyle anlattı:

“Sekiz yıl kadar önce, satış sonucu bisiklet göndermeye başladık ve bisikletlerimize bizim davrandığımız gibi özenli ve ilgili davranacak nakliye firmasını bulmakta oldukça zorlandık. Pahalısından ucuzuna neredeyse tüm şirketlerle çalıştık ve hepsinde sonuç benzerdi. Özellikle pahalı ürünlerimizin nakliye sırasında hasar görmesi hem müşterilerimiz hem de bizim için büyük problemdi.

Firma olarak 2020 yılına kadar satışlarımızın %90’ınını çevrimiçi gerçekleştireceğimizi hedeflediğimizden nakliye sorunu bizim için çözülmesi şart olan bir problem halini almıştı. Biz de firmaları değiştiremeyeceğimizden kendi içimizde bir değişiklik, yenilik üretmeye karar verdik ve bu çözümü bulduk. Bisiklet kutularımız zaten neredeyse dev ekran televizyon kolileriyle aynı ebatta. Biz de bu durumu değerlendirdik ve bisikletlerin teslimatını televizyon fotoğrafı basılı kutularda yapmaya başladık. Bununla birlikte bisikletlerde oluşan hasar miktarı %70-80 azaldı ve doğru bir iş yaptığımızı düşünmeye başladık.”

Firma yetkilileri bu yöntemin, bisiklet hırsızlıklarına karşı da kullanılabileceğini, oldukça etkili bir çözüm yolu olduğunu ekledi.
188451

Kaynak: (link)

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.015
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunlar birde aras kargo ile çalışsa. Adamlar kutuda ne yazıyor ne resmi var bakmıyor bile direk kamyonun kasaya sallıyor :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bigpatron
geçenlerde bahsettiğiniz gibi bir videoya denk geldim elemanlar aracın kasasına sallıyorlardı kargoları ve bunu yaparken eğleniyorlardı :)

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Güzel bir çözüm ama Türkiye'de işe yaramaz..Bana kargoyla kırık kask geldi..:D
Kaskı kargoya veren de,kargoyla taşıyan da duyarsız olunca;ortaya böyle komik bir şey çıkıyor..

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
Arastan muzdarip olan arkadaşlar sizin şansınız cidden hiç yokmuş. Neden derseniz yıllar boyunca Arastan kargolarımı aldığımda hiç 1 sorunla karşılaşmadım :D

• Beğen
Tepkiler: sadi imren