Bisiklet toplarken dikkat edilmesi gerekenler?

zafyilmaz

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar, arkadaşımda güzel bir alüminyum yol kadrosu var maşası karbon. shimano tiagra veyahut 105 donanımla toplayabilmek için bütçem var biraz vites kolları pahalı gelsede parçaları aldım varsayarsak başka dikkat etmem gereken konular nedir parçaları neye göre almalıyım neye göre uyması gerekiyor veyahut ne yaparsam parçalar uymaz randuman alamam bu konular hakkında bilgim yok yardımcı olurmusunuz

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@zafyilmaz
Aynakol alırken göbeklere dikkat etmelisiniz, muhtemelen Shimano uyumludur ama yivli, BB30, PF30, BB90/BB95, PF86/92 vs mi öğrenmek iyi olacaktır.
Ön vites aktarıcınızı alırken, kelepçesiz mi yoksa kelepçeli ise kelepçe çapı nedir bilmeniz lazım. (Kelepçeli ise bir tane kelepçe adaptörü çok işe yarayacaktır. Her türlü braze-on aktarıcıyı kullanabilirsiniz böylece).
Aynakol, ruble, aktarıcı, jant seti ve kolların uyumu önemli. Birini 9'lu, birini 10'lu, birini 8'li alırsanız sonradan sıkıntı çıkarabilir.
Sele borusu, sele kelepçesi, gidon boynu ve gidon boğazı alırken bisikletin ölçüleri önemli (31.8'ler, 31.6'lar, 27.2'ler, 34.9'lar havada uçuşacak :)).

Bunları ölçmek için en güzeli bir kumpas edinmek. Bayağı iş görüyor ;). Tekzen'de veya Bauhaus'ta ucuza bulabilirsiniz. Hatta bir ara Bauhaus'ta dijitalini 50TL gibi bir fiyata satıyorlardı.

zafyilmaz

Üye
Tepki
2
Cevaplar için cok teşekkür ederim. Yorumlarınızda o kadar içtenlik varki yardım etme isteği ile dolusunuz. Ve arkamda sizler oldugunu bilmek beni cok mutlu etti ben bu kadroyu alıcam aga bf bana yardımcı olucak allah razı olsun. @Çağrı Fatih Yamalı çok kişi sıfır al uğraşma yapamazsın diyerek umudumu kırmaya calıstılar ama 105 donanımlı bisiklete 2900 tl vermek de pek akıllıca oldugunu sanmıyorum sizlerin yardımıyla toplamaya calısacagım ve başaracağıma inanıyorum.

Çağrı Fatih Yamalı

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Carraro
@zafyilmaz Arkandayız. Bana da Fox maşalı bisiklet al dediler, daha ucuza gelir dediler ;) Gördük hangisinin daha ucuza geldiğini mesela :) Bildiğini oku bence. En azından topladığın bisiklete binerken ayrı bir keyif alıyorsun. Sonuçta bir tek sende var . . .

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Alacaginiz kadronun üzerinde furjtakimi? Varsa isiniz biraz daha kolaylasir. Ayrica yanisira baska aksesuarlar veriyormu? Nebileyim mesela gidonbogaz, seleborusu yada kelepcesi gibi seyler. Eger masa ve furjtakimi üzerindeyse ve fiyatida uygunsa toplamaya deger. Markasini ve fiyatini yazarsaniz daha iyi yardimci olunur diye düsünüyorum.

zafyilmaz

Üye
Tepki
2
http://image5.sahibinden.com/photos/70/19/45/big_208701945xfi.jpg
http://image5.sahibinden.com/photos/70/19/45/big_208701945wbj.jpg http://image5.sahibinden.com/photos/70/19/45/big_208701945oig.jpg http://image5.sahibinden.com/photos/70/19/45/big_208701945yok.jpg

@Murat Cömez Bey, Furj takımı yokmuş. Fotoğraflardaki kadro maşa aynakol fiyatı 350 lira. Satıcı arkadaşta Shimano 105 frenler, fren kolu, arka artırıcı ve Jantta mevcut. Fren kolları 350tl Frenler ve arka arttırıcı 150 tl jant seti 150 tl + kargo ücreti. Satıcı cok sıcak birisi lakin pazarlıga yaklasmıyor :D benim planım param oldukça parça parça almaktı hepsini birden almam biraz zor ama kacırılmayacak derseniz sağdan soldan bulur para alırım.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Fotografda furj takimi var, ne yok dediki aceba.
Kadro ve masa 350Tl
Fren kollari 350TL
Frenler ve Arka aktarici 150TL
Jant seti 150TL
Toplam 1000 TL edermi bilemem ama siz hepsini alin ve saticiya hepsini aliyorum diyerek biraz daha pazarlik yapin. Satici tabiki pazarliga yanasmaz ama siz devamli üsteleyin ve indirmeye bakin. Yani indirim icin basinin etini yeyin. 800-850TL ye inerse iyidir bence.:) Diger parcalarida 500 Tl Civari bulusaniz toplam 1300TL iyi bir bisikletiniz olur.

Diger eksik olan parcalar.
Aynakol: (Aynakolu alirken önce hangi göbegin kadroya uyumlu oldugunu tespit etmeniz gerekiyor ve aynakoluda ona göre almaniz lazim)

Pedallar: (Ne tür pedal kullanacaginiz size kalmis)

Gidon ve gidonbogazi: (Bogaz 1 1/8" uyumlu olmasi ve gidon baglanti yeri gidonla ayni capda olmasi gerekiyor)

Gidon Bandi: (renkler ve zevkler tartisilmaz:))

Ön aktarici: (Sti ve aynakol kac vitese uygunsa ön aktaricida ayni olmasi gerekiyor)

Sele ve Seleborusu: (Seleborusunun capini kadroyu ölcerek bulmaniz ve o capda bir sele borusu almaniz gerekiyor. Seleborusu capi icten yani girecek yer ölcülmesi gerekiyor)

Seleborusu klepcesi: (Kelpcenin capinida kadroyu ölcerek bulursunuz, bunuda takilacak yerin dis capini ölcmeniz gerekyior)

Fren ve Vites Telleri: (Bunlar genellikle standartdir)

Zincir: (Vites Sistemine uyumlu olmasi gerekiyor. 9lu ise 9lu zincir 10lu ise 10lu zincir olmasi gerekiyor)

Unutdugum bir sey varsa arkadaslar eklesin lutfen.

Murat Cömez

Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Aynakolda varsa daha iyiya iste, ozaman diger parcalar (frenler, stiler ve arka aktarici da aynakolun setidir, eksik olan ozaman sadece teller, ön aktarici ve zincir.

hüseyingürgah

Aktif Üye
Tepki
104
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Cyclocross
konuyu kirletiyorum gibi olacak kusura bakmayın:uzgnm: ancak ben de bu arada bir soru sorayım

sıfırdan toplarken özellikle kadroya - aynakol göbeğine, jant göbek, teller ve çembere büyük ölçüde önem versek diğerlerini biraz baştan savma yapsak durum ne olur acaba
bu konu hakkında bilginizi alabilir miyim ?

zafyilmaz

Üye
Tepki
2
@Murat Cömez aynen öyle abi bide aklıma bugün satın alma konusunda bişey geldi. Tüm parçaları bikerede ödeyemeceğim ve satıcı arkadaş ile konuşsam gittigidiyor gibi siteye koysa ben kredi kartıyla çekip taksitle almış olsam ekstra masraf çıkarmı ? online alışveriş in püf noktaları nelerdir ? @hüseyingürgah hocam pek bilgim yok ama düşüncemi söylim sana bence bisiklette en önemli olan dişliler sağlıklı vites geçişleri ve göbekler. söylediklerine arka artırıcı ve vites koluda eklemelisin. 2.el araba alır gibi bak biraz motoru sağlam olsun kaporta o kadarda önemli değil.

• Beğen
Tepkiler: hüseyingürgah

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Kadro bileşenleri olarak gidon gidon boynu sele sele borusu sele borusu kelepçesi alacaksınız.
Sele borusu kelepçeniz 34.9 mm olmalı. Kadronuz buna uygun
Sele borunuz ise 31.6 mm olmalı
Gidon gidon boynunda ise gidon boynunun maşa şaft borusu tutma çapı 1.8 inch olarak almanız gerekiyor ki piyasada zaten 1.8 inch olmayanını bulmak imkansız gibi bir şey. Aldığınız gidon boynu ile gidon un çaplarınında uyması lazım. genel olarak 25.4 mm ve 31.8 mm ölçüleri mevcut. Gidon tutma çapı 31.8 mm olan bir gidon boynu ve tutma yüzeyi 31.8 mm olan bir gidon aldığınızda sorunsuz bir şekilde kadro ve bileşenlerini tamamlamış olacaksınız.

Grup set e geçecek olursak. Galiba elinizde aynakol göbeği yok. Aynakolu kullanabilmek için öncelikle hallowtech II aynakol göbeği almanız gerekiyor.
Dikkat edilesi bir diğer husus alacağınız ön aktarıcının kelepçe çapı. Öncelikle kadronuzda kelepçesiz aktarıcı kullanamazsınız. Kelepçeli aktarıcı kullanmanız gerek. (kelepçesiz aktarıcıyı sonradan takılan kelepçe ile kullanabilirsiniz tabiki. Bahsettiğim direk kelepçesiz olarak kullanamayacağınız) Kullanacak olduğunuz ön aktarıcının kelepçe çapı 34.9 mm olmalı.
Bunlar haricinde grup sette ölçü uyum sıkıntısı olmayacaktır. Ancak sistem uyum sıkıntısı olabilir. Kullanacağınız parçaların misalen 10 lu sistem yada 9 lu sistem birbirine uyumlu olmaları gerekir. Bir sistemin uyumlu çalışması için öenmli olan parçalar ruble zincir arka aktarıcı aynakol ve vites fren kollarıdır. Mesela bu parçaların hepsi 10 lu sistem oldumu bisikletiniz 10 lu sistem olur. frenler ve genel olarak ön aktarıcının uyum sıkıntısı yoktur. Ön aktarıcının tek sıkıntısı ön aktarıcı 2 li vites fren kolları 3 lü olursa yada tam tersi olursa uyumsuz olur. Önerilmese de duruma göre yapılan vites fren ayarlarıyla uyumsuzluk çözülebilir. Örnek olarak şöyle anlatayım mesela bisikletinize 2*10 vites sistemi kurmak istiyorsanız 2*10 vites fren kolları, 2 li ön aktarıcı 10 lu arka aktarıcı 10 lu ruble 10 lu zincir 10 lu aynakol almanız gerekir. Frenler bu konuda en rahat parçalar. Hangi marka model kumpas fren takarsanız takın çalışır.
Yalnız şöyle bir püf noktası var grup sette kullanılan parçaların marka bazında da tutarlı olması gerekmekte. Mesela sram marka aktarıcılarla shimano vites kolları uyumlu çalışmaz. 1 e 1 ve 2 ye 1 gibi çekme oranları var. Shimano, compagnolo ve microshift bu 3 firmanın malzemeleri 2 ye 1 sram ın malzemeleri 1 e1 çekme oranlarıyla çalışır. Hatta ikiside 2 ye 1 çekme oranı sistemiyle çalışmasına rağmen compagnolo vites fren kolları ile shimano arka aktarıcılar uyum sağlamayabiliyor. Bu yüzden en güzeli tüm ürünleri tek marka kullanmak.

Jant seti konusuna geldiğimizde tek bir sorunla karşılaşıyoruz. free hub uyum problemi. Yani jant göbeği ile ruble arasındaki uyum. 2 farklı seçenek var. Birincisi compagnolo uyumlu jant diğeri ise shimano, sram uyumlu. mesela shimano ruble kullanacaksanız compagnolo uyumlu jant kullanamazsınız uymaz. Uyduranlar tam oturmadan kullananlar falan filan çıkıyor. Bir şekilde takılıyor ama verimli olmuyor. Ruble çıkık durduğu için zincirin kadronun arka çatal kısmına sürterek zamanla deldiği kadro görmüştüm. bu uyumsuzluktan kaynaklı. Hatta sizin kadronuzun aynısı mavi renk olanıydı. Buna da dikkat etmenizi tavsiye ediyorum. Aklıma gelen başkada bir şey kalmadı. şuan hatırlayabildiklerim bunlar.
Not: Öncelikle herhangi bir yanlışlığım varsa şimdiden affola. Ayrıca bisikleti toplama aşamasına girdiğinizde herhangi bir parça almadan önce foruma danışmanız uyumlu olup olmadığını yada hangi parçayı almanızın daha mantıklı olacağını sormanız kesinlikle yararınıza olacaktır.
Bugüne kadar ki bisikletlerinin 1 tanesi hariç hepsi toplama olan biri olarak şimdiden kolay gelsin diyorum. İyi geceler :)

• Beğen
Tepkiler: Süleyman DUMANLI

zafyilmaz

Üye
Tepki
2
@Ömer KARAN Yorumun için cok teşekkür ederim emek verip üşenmeyip yazmışsın cok sağol. Fakat bahsettiğim kadroyu almaktan vazgeçtim. satıcı hiç bi anlaşmaya varmadı. ne get açmaya ne kapıda ödemeye. tutturdu parayı gönder bende kargoya vereyim diye 300 lira içinde yamuk bi durum olsa kalkıp şehir değiştiremem yol parası bi o kadar tutacak uzun iş riske girmedim. nikon fotoğraf makinem vardı onu satışa çıkardım 800 1000 arası bi bütçem olunca carraro 032 almayı düşünüyorum karbon maşa sora sistemi var ve tasarımı benim cok hosuma gidiyor sizleri seviyorum iyi günler..

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.214
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar herkese merhaba.. Yeni bir kadro aldım ancak henüz elime ulaşmadı.. Hali hazırdaki jantlarımda novatec d041sb d042sb jant göbekleri kullanıyorum. Yeni kadroda 12x100 ve 12x148 göbek ölçüsü varmış. Bendeki jant setiyle kullanmam mümkün mü? Ara aparat var mıdır ya da adaptör? Eğer yoksa ona göre yeni ön ve arka göbek almam gerekecek.. Eğer öyle durum olursa da jant tellerimi de aero olarak güncellerim diye düşünüyorum.. Fakat bu bana hem pahalıya gelir hem de karar versem de sanki satıcının bana verdiği ölçüler yanlış.. Arka göbek ölçüsünde hub var ama ön görmedim.. Akıl verecek olursanız ne yapmam gerek?

• Beğen
Tepkiler: ghostt

lrfan

Cyclist
Tepki
8.048
İsim
İrfan Türetgen
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar herkese merhaba.. Yeni bir kadro aldım ancak henüz elime ulaşmadı.. Hali hazırdaki jantlarımda novatec d041sb d042sb jant göbekleri kullanıyorum. Yeni kadroda 12x100 ve 12x148 göbek ölçüsü varmış. Bendeki jant setiyle kullanmam mümkün mü? Ara aparat var mıdır ya da adaptör? Eğer yoksa ona göre yeni ön ve arka göbek almam gerekecek.. Eğer öyle durum olursa da jant tellerimi de aero olarak güncellerim diye düşünüyorum.. Fakat bu bana hem pahalıya gelir hem de karar versem de sanki satıcının bana verdiği ölçüler yanlış.. Arka göbek ölçüsünde hub var ama ön görmedim.. Akıl verecek olursanız ne yapmam gerek?
Yanlış anlamadıysam sizin göbekler eski tip yani QR'lı, ama yeni kadro sokma mil tipte, en azından ölçülerden onu anladım. Eğer böyle ise o jantları kullanamazsınız

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
QR mandaldan sokma mil sisteme geçtiğiniz değiştirilmesi en mantıklısı illa ki adaptör vardır, boyları tutsa bile sağlıklı olacağını sanmıyorum. Bahsettiğiniz ölçüde göbekler Alman sitelerinde çıkıyor.
Hatırladığım kadarı ile gümrük yada başka bir konu başlığında 150€ limitini geçen ürününüz vardı galiba orada bahsetmiş olduğunuz ürün bu kadro, elinize ulaştıysa hayırlı olsun. Örnek ön göbek (link)

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.214
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yanlış anlamadıysam sizin göbekler eski tip yani QR'lı, ama yeni kadro sokma mil tipte, en azından ölçülerden onu anladım. Eğer böyle ise o jantları kullanamazsınız
Yanıt için teşekkür ederim. Aynen söylediğiniz gibi.Bendeki göbekler eski nesil göbekler. Zaten mantıklı olanın da böyle olacağına karar verdim ve göbekleri de sipariş edeceğim..Fakat ben şuanki göbekleri alırken hem MTB göbekler hem de jantların sağlam olması açısından 36 telli yaptırmıştım. 60 mm profilli ön ve arka karbon jantları da sipariş ederken jantlardaki tel sayısı 36.. Fakat yeni göbeklerin jant teli çemberleri en fazla 32 li.. Göbek ölçüsünü bu şekilde atlatabiliriz diye düşünüyorum fakat beni düşündüren 36 delikli olmayan yeni nesil göbekler(yol için)... Daha önce bisikletimde Sram X7 mtb göbekleri vardı ve 32 delikliydi fakat bendeki QR merkezli novatecleri mekanikçim, göbeklerin jant telinin girdiği çemberlerini değiştirerek işi çözmüştü. Acaba bu konuda da aynı şey geçerli olur mu?
QR mandaldan sokma mil sisteme geçtiğiniz değiştirilmesi en mantıklısı illa ki adaptör vardır, boyları tutsa bile sağlıklı olacağını sanmıyorum. Bahsettiğiniz ölçüde göbekler Alman sitelerinde çıkıyor.
Hatırladığım kadarı ile gümrük yada başka bir konu başlığında 150€ limitini geçen ürününüz vardı galiba orada bahsetmiş olduğunuz ürün bu kadro, elinize ulaştıysa hayırlı olsun. Örnek ön göbek (link)
Kesinlikle haklısınız. Zaten adaptör kullanılsa da verimli olacağını düşünmüyorum. Ya kendini yer ya balans sorunu yaratır ya da bir şekilde uzun vadede sorun çıkaracaktır. O yüzden dediğiniz gibi yaptım ben de.. Evet, kadro şuan teslim edilmedi, beklemedeyim ancak muhtemelen yaza kadar eksiklerini ya da iyileştirmelerini yapacağım.. Örneğin sıfır ruble, sıfır ayna kol yaprakları, sıfır zincir, karbon tabanlı BOA bir çift yol ayakkabısı, kırmızı ya da mavi bir çift sıfır kal, şu an bunları temin ettim.. Yeni kadro için göbek sorununu çözdükten sonra tellerim aero değildi.. Onları da ölçtürüp aero tel almayı dşünüyoırum.. Öneriniz için çok teşekkür ederim. HUB sesi takıntım yoktur ancak sağlam bir sese sahip arka göbek önerilerine de açığım :) teşekkürler tekrardan