Bisiklet toplarken Ağırlık Hesaplaması

_Seyfullah

Üye
Tepki
42
Grup set: 105 5800 = 2600
Jant ve Lastik: Mavic Aksium S ve Aksion Lastik = 2500
Kadro ve maşa: Kron Cr 5000(sele kelepçesi, kadro kulağı) = 1550
Sele ve borusu: 475
Gidon: Easton ec90 = 200
Gidon boğazı: Easton ea90 = 130

Ağırlıkları toplamda 7.5 kg civarı gelirken hesaplarda tarttığımda 8.3 geliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Kaçırdığım bir şey mi var? Fikirlerinizi paylaştığınız için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
QR mandal seti, fren ve vites kablo seti (eğer grupsette bulunmuyorsa), iç lastikler, vidalar, gidon sargısı gibi listenizde yer almayan birçok parça bisikletinizin üzerinde mevcut.

Ayrıca ölçüm yaparken yuvarlanan küsurat rakamlar bir araya geldiğinde ciddi bir fark yaratabiliyor.

_Seyfullah

Üye
Tepki
42
Anladım özellikle yukarı yuvarladım. Mandal seti de ağırlıklara dahil. İç lastikler de öyle. Kaçırdığım bir şey varmış gibi.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Bir şey diyim mi.
Bisikletin orta göbeğini merkez alırsak bu merkeze uzak parçaların oldukça hafif bu merkeze yakın parçaların ağırlığının kullanıma pek faydası yok.
Tartınızda sıkıntı vardır belirli bir ağırlığın altında daha hafif ölçüyordur yada belirli bir ağırlığın üzerinde daha ağır. Kalibresi bozuk bir pet Şişe ile deneyin 500ml 1500ml 5000ml hatta Damacana falan deneyin.

Benim Başıma geldi 100er gr 100er gr ölçen tartıya 150 gr bir şey koyunca 0 ölçüyor.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@_Seyfullah

Sadece gidona ve grupsete baktım

Gidon 200 değil, 225 gr yazıyor: (link)

Grupset (105 pedal dahil): 2600 değil, 2890 gr: (link)

Ayrıca modelin yanısıra aynı modelin farklı türleri var (mesela ruble dişli aralığı) bunlara göre de ağırlıklar değişir.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
vida ve kablolardan kaynaklı bir fark.
iç lastiği de hesaba katmamışsın.

fren kaliperlerini kadroya sıktığımız büyük vidalar vardır mesela, o vidalar kadro ağırlığına dahil sayılmaz. fren kaliperlerine de dahil değil zaten.
vites ve fren telleri tahmin ettiğinden daha ağır..
diğer vidalar: örneğin internette ilan edilen gidon boğazı ağırlıklarına 6 adet vida dahil değildir.. vidasız hali 120 gram olan bir boğaz vidaları ile birlikte 200e yaklaşır.

furç takımı. furç takımı çok fazla parça içerir ve çoğu da çeliktir. yani ağırdır.

bir bisikletin ağırlığını tüm parçaları hesaplayarak tahmin etmek çok çok zor bir iş. henüz yapabilen görmedim. yani tüm parçalarının ağırlıklarını teker teker yazıp, daha sonra bunları toplayıp tam olarak bisikletin ağırlığını bulabilen birini görmedim. en iyi ihtimalle 200 gram fark çıkacaktır

ekleme: kadro kulağı ağırlığı da eksik..
ve şuan farkedemediğim en az 5 kalem şey daha vardır. aklıma gelenler bunlar

daha sonra eklediklerim:
-gidon bandı
-sele kelepçesi
-sele vidaları
-aktarıcıları kadroya sıktığımız vidalar

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Bahadır Gürel
:D babasin sen ya, usenmemis tek tek bakmis :)
Bisikletcilik, deneyim ve bilgi arttikca resmen bir muhendislige donusuyor zamanla. Ne guzel...

_Seyfullah

Üye
Tepki
42
(link)
Konuyu şöyle bir hortlatayım.
Çıkarımlarımıza cevap vereyim hepimizin çünkü hala içime sinmeyen bir şeyler var.: Ağırlıkları hataları düzelterek ve yine ufak tefek şeyler gözüme çarptıysa yukarı yuvarlayarak yazdım.
-Fren vites kabloları setin içinden ve dahil.
-Mandal seti setin kendi mandalı.
-İç lastikler ekli burada sete.
-Gidon sargısını ekledim.
-Pedalım farklı bir marka ve onu dahil etmedim. Setten ayırdım ve hasapladım.
-Furç takımı da kadro ağırlığına dahildi.
-Kadro kulağı da dahildi.
-Sele kelepçesi de dahildi kadroya.

Bu durumda sadece vidalardan kaynaklanan bir ağırlık olabilir mi? 8.5 şuan ağırlığım. 1 kg nerede neyi kaçırıyorum? Teşekkürler. :) @Serkan Mıstınoğlu @Bahadır Gürel @Zekeriya Çab

Gidon boğazı spacerları yükseltmek için kullanılan yuvarlak içi boş parçalar. Adına spacer deniliyor zannediyorum onlar listeye dahil değil. 1 eksik kalem daha buldum. Vidalar ve spacerlar.

Bir de fotoğraf atayım toplama aşamasında.
DSC_0023.JPG DSC_0020.JPG

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
tabletimle gece gündüz uğraşmıştım. belkide 30 kalem şey yazmıştım. her ama her şeyi yazdım ama olmadı

• Beğen
Tepkiler: _Seyfullah

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@_Seyfullah sen bu malzemeleri tartıyormusun yoksa Satışta yazan rakamları mı topluyorsun. Gurup setin 2600 OLMASINA imkan yok çünkü bir aralar her markadan en hafif komponentleri bulup uyumlu olup olmadığına bakmaksızın bir toplama bir set hesaplamıştım 2680 gibi bir rakam çıkmıştı eğer 105 bu ise boşu boşuna uğraşmışım. Ayrıca tartmadan bilemezsin aynı attırıcı bile 10 gr oynuyor 105 arka attırıcı 300 gr da 3-4 tanesini al tart fark çıkar. Gres yağlarında fark olur. Birde bir çok üründe böyle şeyler oluyor Almanya'da sattığı ürüne kullandığı vidalar ile buradaki vidalar aynı olmuyor.

• Beğen

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Shimano 105 cs-5700 11-25 ruble 261gr
Shimano 105 rd-5700 10 vites arka aktarici 232gr
Shimano 105 fd-5700 on aktarici 100 gr
Shimano 105 st-5700 shifters 497gr
Shimano 105 br-5700 frenler 354gr
Shimano 105 cn-5701 zincir 270gr
FSA megaexo crankset bb dahil 1018gr

Shimano WH-R500 jant seti 1884gr
Rim tape 40gr
3T ergonova handlebar 264gr
3T ARX stem 150gr
3T funda pro fork 396gr
3T funda pro frame 1150gr
FSA orbit IS-2 integrated headset 58gr
Selle royal seta 252gr
Cervelo aero seat post 185gr
Cervelo Derailleur Hanger 13gr
Fizik microtex bartape 63gr
Vittorio rubino pro slick 300gr x2
Inner tubes around 200gr as pair
Kablo kit 200gr

8.2 yapiyordu, ama daha yuksekti

• Beğen

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Fabrika verilerini geç adam ayakkabıya 225 gr diyor nasıl olur ev terliği 250 gr sonra kurcalıyorum bakıyorum 3-4 farklı satış Noktasına bakıyorum bir yerde yazıyor kallerin karşına konan demir dahil değildir. E o demir 60-70 gr. Ayrıca aynı set mesela 105 farklı Ülkelere farklı ürünler gönderiliyor tr den alırsa bazı parçaları Çelik oluyor ama Almanya'da aliminyum parça kullanmış ülkelerin Standartları yani tse gibi Kurumların testinden geçmek için çok farklı maddeler KULLANILIYOR. Aynakolun vidaları tr ye gönderilirken alu oluyor ama ABD illa Çelik olacak diyorsa ABD sadece Çelik olanı alıyor.
Mesela
Sen 300 demişsin ama
(link)

_Seyfullah

Üye
Tepki
42
Evet bence de bu tarz farklar var ama başka bir şey daha var zannımca. :) Bir ara bisikleti yeniden toplattırıcam. Teker teker tartacam parçaları sizinle paylaşıcam.