Bisiklet Toplama Sitesi Yapmak

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar,

Çoğu kişinin hayalinde, internetten parçaları seçip, bisikleti toplayabilecekleri bir sistem var. Bu sistemi hobi olarak geliştirmek istiyorum, web bilgim olmasına rağmen, bisiklet parçaları hakkında bilgim yok.

Bana bisiklet donanımı hakkında bilgi verecek (temel özellikler: fiyat, sağlamlık, hızlanma vb.) kişiler arıyorum.

Var mı bilgili ve bana yardım etmek isteyen biri :)

Herşeyi bilmenize gerek yok, örneğin biri gelip sadece trek kadroların fiyatlarından ve özelliklerinden bahsedebilir. Hepsi benim için yararlı olacaktır.

ayrıca, sistemin işleyişi, hangi kriterler göz önüne alınmalı gibi konularda da fikirlerinizi yazabilirsiniz. :)

Scudo

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Shimano ve Avid in kendi sayfalarında donanımlarınn ayrıntılı bilgileri var. Tabii bu bilgiler uyumluluk, ağırlık gibi reel veriler. Sağlamlık, performans gibi kişiye göre değişebilecek bilgileri kullanıcılardan bulabilirsin. Parça fiyatlarını ise ancak Türkiye'de satışlarını yapan firmalardan veya distribütörden bulabilirsin ama zor. Kolay gelsin, başarabilirsen güzel bir kaynak olur.

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Çok güzel bir çalışmaya imza atıyorsun tebrik ederim. Eğer bilgi almak istiyorsan kişilerden bilgi almak yerine güvenilir ve çok fazla ziyaret edilen sitelerden temin etmelisin. Çünkü doğru bilgi daha sonra sana masraf veya maliyet olmayacaktır. En iyisi güncel sitelere bi göz at, kişilere sormak yerine ;)

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Neden bahsettiğimi az çok anlatsın diye şunu yaptım, (link) bilgiler sallamadır, dikkate almayın.

Üreticilerin sitelerine girip tek tek inceleyecek vaktim ve enerjim yok. yine de zaman zaman girip kendimde ekleyebilirim. Yardım etmek isteyenler olursa yapılır bu iş. Zaten bazı şeylere ulaşılmıyor; (örn: trekin hangi kadrosu ne kadar) bunları nasıl tamamlayacağım?

ancak; jant seti ve lastikler için kesinlikle yardıma ihtiyacım var.

ve şu konuda tartışmalıyız; bir parça, bisikleti nasıl etkiler. Sonuçta, işlemi bilgisayar yapıyor ve bir algoritmaya ihtiyacı var.

• Beğen
Tepkiler: Kutay Özdemir

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Site çok güzel de, ağırlık ve fiyat hariç diğer tüm kriterler subjektif olacak. Bana göre konforlu olan, başkasına göre rahatsız olabilir. Bu konuyu çözümlemek kolay değil. Ancak kullanıcı yorumlarından ortalama değerler çıkarılabilir.

• Beğen

matrixod

Forum Bağımlısı
Tepki
1.088
İsim
Ouz
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Diğer
Evet çok mantıklı.Çünkü daha önce bende böyle bir sistem düşünmüştüm fakat web tasarım işinden bu kadar anlamam.
bisiklet toplama işini yapacak kişi parça uyumlulukları konusunda teorik bile olsa bilgi sahibi olmalıdır.Çünki bir parça bile olsa uyumsuz olduğu takdirde milyara bile mal olsa gitmez. Yani bu işi zamanı olan bir profesyonelle yapmalısın.

• Beğen

Onur Kula

Forum Bağımlısı
Tepki
819
İsim
Onur Kula
Bisiklet
Specialized
Bir ara aklıma gelmişti ama web bilgisi olmayınca yarım kaldı.

Örnek siteye tıkladım, format çok basit , çok sade ve müthiş. Yani tam olması gerektiği gibi. Tabi biraz derlenip düzenlenerek harika bir şey olacağına eminim. Bence üzerinde durulması gereken bir proje. Hızla talep alacağına eminim. Msn adresim profilimde var kafana takılanları sorabilirsin, elimden geldiğince yardımcı olurum.
Kolay gelsin.

• Beğen

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Teberus

Aslında orada konfordan kastettiğim, donanım arttıkça yükselen bir şey. Daha az esneyen kadro, titreşimi yalıtan maşa konforu arttırır gibi. :)

Uyumluluk konusunda bir şey yapamam, son karara gelen kişi artık onu kontrol etsin :)

Onur, şimdi eklemiyorum ama eklemem gerekeceğine eminim. :)

• Beğen

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Zamanında (yanlış hatırlamıyorsam) bisikletonline.com adında bir site vardı. orada bisiklet toplama modülü vardı. Oradaki pek verimli değildi. Üzerinde iyi kafa yormak lazım. Bıkmadan azimle çalışırsanız ortaya güzel bir ürün çıkar fakat azami her sene güncel tutmak gerekli ;)

Daha iki gün önce uzun zamandan beri merak ettiğim bi konu üzerinde araştırdım. Acaba (bana göre) asgari kalitede gezi amaçlı binilebilecek bir bisikleti toplamakmı daha mantıklı, yoksa hazır satın almakmı? Türkiye deki sağlıklı veri veren bir kaç online bisiklet alış-veriş sitesinden derlediğim bilgilere göre hazır bisiklet satın almak daha mantıklı ;)

Eğer üzerinde çok iyi çalışırsanız ve toplama bisiklet genel anlamda avantaj kazanırsa emin olun kafanızdaki fikir çok popüler olur ;)

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Benim de aklıma gelmedi değil ama şu meşhur sözü bir yerden duydugum kadarıyla size söylemeye çalışayım="Mucit denilen kişi, diğerlerinin akıllarına gelipte yapmaya yeltenemedikleri şeyleri yapabilme cesaretini kendinde bulan kişidir..:)" desem sanırım demek istediklerimi kısaca anlatmış olurum:eek:

Bu arada bu iş gönül işidir aslında seve seve yaparım ama derslerden vakit buldukça arkadaşım sana yardımcı olmak isterim istersen msn imi profil bilgilerimden eklersen sana en azından biraz bilgi ve fikir veya programlama konusunda detay verebilirim:).

Bu konuyu dile getirdiğin için teşekkür ederiz :)..

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Eğer sistem iyi oturtulursa çok iyi tutar. Eğer hevesiniz varsa kesinlikle vazgeçmeyin!

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
@Zeki.Alper

Bisiklet toplama modülü hem daha önceden bi çok kişinin aklına geldi (Benimde :) ), hem de daha önceden yapılmaya yeltenildi ;) Yapıldı da. Sonra site kapandı o ayrı.

O sitedeki modülü inceleyince birşey farketmiştim. Düşünüldüğü kadar kolay olmuyor bu modülü yapmak. Bazı ufak ayrıntıları gözardı ederseniz sistem mantıksızlaşabiliyor. Nasıl? Bisiklet kurma modülünde hidrolik disk fren seti alan birisinin v-breake fren kolu v.b ürünleri seçememeli, kadro seçimine göre o kadroya uymlu furş takımı-seleborusu v.b ürünler seçilebilmeli sadece ;) Bu ve bunun gibi ayrıntıları gözardı etmemeniz kuracağınız modülün kullanılabilirliğini büyük ölçüde arttıracaktır ;)

Tepki
20
iyi düşünmüşsün hocam ama lakin kaliteli site yaparsan içeriğide dolu olursa iyi tutar...HAtta yapamazsan vaktim müsait olursa yapmayı bile düşünebilirim.. İyi fikir

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@omerfaruk77

Ürün çeşitliliği, tek başıma yapmamı imkansız kılıyor.

Bir bisiklet firmasıyla anlaşıp, onların sitelerindeki ürünler ile böyle bir şey yapabilirim.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
@VolkanÖzcan

O zaman çok sınırlı kalır.

Örneğin sadece Marintek firması ile anlaştınız diyelim. O zaman fox amortisörlerden, shimano kompenentlerden ve buna benzer Türkiye'ye giren bir çok malzemeden yoksun bir bisiklet toplama sitesi olur.

Aksine, eğer Türkiye'ye mal sokan tüm firmalarla bağlantıya geçip Türkiye'ye ithal ettikleri ürünleri ve fiyat listelerini temin edebilirseniz o zaman işe yarayan güzel bir kaynak olur. ;)

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Fikir güzel uğraşılırsa neden olmasın :)

Aslında bisiklet sektörüne gereken; kararyeri.com, akakce.com, cimri.com
tarzı hangi ürün nerde en ucuz bulabileceğimiz bir site;
Çok mu acımasız olur sizce :D

Bisiklet Toplama Sistemi + Ne nerde en ucuz = Akıllara zarar bir site :D

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Böyle sistemler online satıs yapan bazı dev Amerikan dukkanlarının sitelerinde mevcut. Adamlarda 25 cesit gidon, 25 cesit kadro oldugu için onlar için imkansız değil. Sadece bisikleti toplayıp göreceğin bir sistem yapmak aslında hiç de zor değil. Fakat problem güncelleme. Eger bu işi google reklamı alıp para kazanmak için yapacaksak "attığın taş urkuttuğun kurbagaya deymez", zevk olsun diye yapacaksanda surekli güncelleme gerektirdiği için bir süre sonra sıkar ve siteyi kapatırsın. (link) gibi bir cok site yaptım ve bir cok site yönetiyorum. Konu hakkındaki tecrübeme dayanarak yapması cok kolay ama sürdürmesi zor bir iş diyebilirim. Sürekliliği sağlamak için cok daha başarılı fikirlere ihtiyacın olacaktır.

Dipnot: hosting konusunda yardımcı olurum.

VolkanÖzcan

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@BoZCaN

Biliyorum, o yüzden anlaşma olmadıkça askıya aldım zaten. Olursa da, biraz daha uğraşıp yönetim panelini oluştururum, uzun vadede çok daha kolay olur işim.

Atahan Akıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
647
Hiz: 2/10

Konfor: 10/10

Agirlik: 13828 g.

Karizma: 10

Saglamlik: 1

Fiyat: 4022 ytl.

benim seçimim böyle çıktı :) Ben 4 milyara 9kg mtb toplarım yaw :D Şaka tabi ;)
emeğinize sağlık. geliştirilebilirse harika bir kaynak olur.
saygılar