Bisiklet toplama maliyeti

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
Merhabalar halihazırda bir mtb kullanıcısıyım , eylüle kadar bir yol bisikleti edinmek istiyorum ama ülkemizdeki fiyatlar çok arttı sanırım , yada alıcı gözüyle bakınca bana öyle geldi. Ben de bisiklet toplamayı düşündüm fiyatlara bakmaya başladım , merlinde shimano 105 grupsetlerinin fiyatları 1600 lira civarında gözüküyor , ucuz bir de kadro bulup bütün bisikleti toplamam ne kadara mal olur tahmini? yada direk satın almaktan daha mı pahalıya gelir? bütcem max 4000 tl kadar

Scudo

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
Grupset hallolur da jant seti kadrodan pahalı bile gelebilir (2kg aşağısı). Ayrıca zaman ister toplamak kanımca.

• Beğen
Tepkiler: w.serkan çetin

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Pahalı olması kesin gibi diyebiliriz hocam, bende önümüzdeki hafta toplamaya başlıyorum bir aksilik çıkmazsa. Çok şükür elimde dağ bisikletimden çok fazla parça var. Yoksa çok pahalıya geliyor.

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
Toplamak daha pahalıya geliyor.
4000TL civarında btwin triban 540 var. shimano 105 setli.

• Beğen
Tepkiler: ento_ag

Doğanay07

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Doğanay Ç.
Bisiklet
Mosso
105 yerine tiagra öneririm ikisini de kullandım. vites geçişi olarak aşırı bir fark yok .fazlasıyla yeterli

• Beğen
Tepkiler: Upper Architect

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
eğer illa toplama diyorsan sıfır parça yerine ikinci el parçalarla toplarım dersen sıfır fiyatının altına bile toplayabilme şansın olur

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@furkanbr Forumda takip ettiğimiz kadarıyla bisiklet toplayanlar bunu önermiyor hem maliyeti yüksek oluyor ve çoğu zaman beklenen uyumluluk ve verimlilik elde edilemiyor.Ayrıca bir uğraştırıcı süreç var.Elinizde 4000 tl gibi iyi bir para varken daha uygun seçeneklerinizin olabileceğini düşünüyorum iyi bir araştırma ve değerlendirme yapmadan bence toplama işine girmeyin.

rodya

Daimi Üye
Tepki
908
İsim
Berkay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@AmatörBisikletçi-01 kimmiş o bisiklet toplayıp önermeyen merak ettim. En basitinden toplanmış bisiklet alırsanız 2300 gram jantı çakarlar sonra bir 2 bin lira da janta masraf edersiniz. Gidon boğazı uzun-kısa gelir, gidon omuz genişliğine göre değildir, ona masraf edersiniz. Dünyanın en kötü selesini koyarlar, popo isyan eder, ona masraf edersiniz. İstemediğin dişli oranları gelir, yine masraf.
En iyi bisiklet kendi ihtiyaçlarına göre topladığın bisiklettir.

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@Doğanay07Ben de oyle dusunuyordum grupset kadro alir jant beni asar diye dusunuyordum ciddi ciddi bakmaya baslayinca su urunu gorunce aklima yatti acikcasi , zaten agirlik takintim yok bakmadim da agirligina iki jant 600tl ye geliyor bu modelde yanlis anlmasiysam tabi
@gezgin gezerBen de baktim o modele , gectigimiz zamanlarda cok daha ucuzdu diye hatirlayarak firmanin degmeyecek bir zam yaptigini dusunmustum zaten suanda da btwin rr520 kullaniyorum , 540 hakkinda bir bilginiz var midir@AmatörBisikletçi-01Toplama fikri de aslinda uzun sure kullanmak icin geldi aklima , aluminyumdan benim isimi gorecek bi kadro alip 105 set ile topladiktan sonra elime para gecerse ileride jant seti gidon degisikligi ile son haline ermis olurdu , set takintim da yok zaten fiyati makul gibi geldigi ve gorumdan performansi gayet guzel diye soylendigi icin 105 e bakmistim. Herkese tesekkurler

• Beğen
Tepkiler: Doğanay07

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Zamana ve sabira yayarsan uyguna gelebilir
Cunku piyasada sete, janta , kadroya doymayan, istahli bi güruh var. Bunlar durmadan yukseltme pesinde arkadaslardir.Ikinci el sayfalarindan bunlardan düşeş parcalarla mis gbi toplarsin.
Bende bi kac bisiklet var ve hepsinide uygun fiyatlara denkledim.

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
(link)
105 set carraro var. Btwin aynakol 52_36 carraro 50-34 yeni.başlayana daha uygun. Btwin jant seti mavic giriş. Carraro nun shimano girişten bir tık daha iyi denebilir.temiz ikinci ele yönelebilirsin.

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.105
Bisiklet
Diğer
Kadro 900 Tl
(link)

Alternatif Kadro 1000Tl
(link)

Ultegra 6800 1150 + Gümrük 1300 tl
(link)

105 ruble zincir 325 tl
(link)

Fulcrum aynakol 470 Tl
(link)

Jant = 500 Tl
(link)

Alternatif Jant= 350 TL
(link)

Fren = 125 TL
(link)

900+1300+325+470+500+125= 3620 TL

Gidon, gidon boğazı, sele, kablo, montaj vs. si derken 4000 tlye yakın bir masrafla 8kg civarlarında bir bisiklet elde edeceksiniz. 2. el parçalar için yürüyen aksamda tercih etmenizi pek önermem. Fren, gidon, gidon boğazı gibi parçalarda sıkıntı yaşamazsınız. Almadan önce görmenizde fayda var tabi. Bu arada bütçenize göre tercihen 2. el parçaların yerine sıfırlarına da bakabilirsiniz. İlanlarla uzaktan yakından alakam yok ama bahsettiğiniz gibi bir bütçe ayırsam şahsen böyle yapardım :) Bir de tabi pazarlık payınız var 2. el parçalarda bunları da düşünebilirsiniz.

Bir de 10 lu aynakollarla 11 li sistem gayet verimli bir şekilde çalışıyor. Şahsen 2000 küsür kmdir kullanıyorum.

CeCeKa

Minik
Tepki
496
İsim
Cihan Can Kureş
Bisiklet
Scott
1 hafta önce 2*11 105 5800 grup set 1850/9 taksit n11 fe erdoğanlar bisikletten alındı. Sizin belirtmiş olduğunuz yurtdışı fiyatı ile arada çok bir fark göremedim hocam bir bakin isterseniz .

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@Özhan AkgöğEmeginiz icin tesekkurler [emoji4] kadroyu sifir almak istersem bunun icin bir alternatif var midir bildiginiz?

• Beğen
Tepkiler: Özhan Akgöğ

Özhan Akgöğ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.105
Bisiklet
Diğer
@CeCeKa Benim attığımdan bahsediyorsanız ultegra vites seti var sistemde. 105 5800 serisiyle aşağı yukarı 240-250 gram fark ediyor bu şekilde toplandığında. Aynakoldan yaklaşık 100gr., Vites kollarından 60 gram, Arka aktarıcıdan 40 gram, Frenlerden de 49 gr. Hafiflik elde ediliyor. Erdoğanlarda Arka aktarıcı uzun seçeneği ve 11-32 ruble var. Bunlardan da bi 50 gram gelir tahminen.

@furkanbr
Kadrolarda biraz daha tuzlu fiyatlar. Biraz uğraşırım derseniz böyle bir alternatif var. Ağırlık ve karbon maşa olması baya iyi.

(link)

Kadroda fiyatı yukarı çekerseniz de şöyle çok iyi fiyata karbon bir kadro var en düşük boyu 54 cm
(link)

• Beğen
Tepkiler: AbdullaHasan

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
416
Bisiklet
b'Twin
@Özhan AkgöğTesekkur ederim sanirim boyle alternatiflere yonelicem en azindan kadroyu sifir olarak edinmek istiyorum [emoji4]

• Beğen
Tepkiler: Özhan Akgöğ
Tepki
97
İsim
Adnan Aydınoğlu
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@rodya Hocam Gidon ve omuz mesafesesini, analatırmısın biraz?

Mansouki

Aktif Üye
Tepki
152
İsim
Mansur Soran
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti