Bisiklet tepesindeyken müzik dinlemekten vazgeçemeyenlere güvenli çözüm

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde SametAksuoğlu tarafından 24 Eylül 2009 tarihinde paylaşıldı.

 1. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  605
  Beğeniler:
  470
  Şehir:
  istanbul
  Sponsorlu Çoğumuz bisiklet sürüşünde güvenli olmadığını bilse de, gene bildiğini okuyor ve sürüş esnasında kulaklıkla müzik dinlemeye devam ediyor. Kiminiz uzun yolda zamanın başka türlü geçmediğini bahane gösterebilir, kiminiz şehir içindeyken o gürültü ve hengamenin kuşattığı absürtlüklerden biraz olsun yalıtılmak adına müzik dinlemekten vazgeçemediğimi savunabilir. Keyifli bir sürüş için yola çıkarken suluk, pompa, yama gibi alınacak malzemelerinizin yanına, muhakkak ki bir mp3 oynatıcı ya da telefonunuzun kulaklıklarını da alıyorsunuz. Şimdi bu işin tehlikesini geçecek, doğru olup olmadığını bir kenara bırakarak "trafiğin olmadığı" ortamlarda(!) müzik dinleyeceğinizi varsayarak, sürüş esnasında müzik dinleme kalitenizi arttıracak bazı teknolojik oyuncaklardan bahsedeceğiz.

  Sürüş esnasında müzik dinlemenin getirdiği genel tehlikeyi ve bunun yanlış olduğunu bir tarafa atarsak, çoğumuz asıl tehlikeyi müzik değiştirmek, şarkıyı durdurmak... gibi işlemler için elini cebine, cihaza götürdüğünde atlatıyor; Kablo karmaşası, cihazın bir anlık elden kayarak aynakola ya da janta çarpması, kulaklık kablosunun son sürat giden bisikletin zincir veya tekerine dolanması, tuşlara basacam derken yaşanabilecek muhtemel denge kaybı, önüne o esnada bir şeyin fırlaması, öndeki bisikletin beklenmedik bir şekilde fren yapması gibi sayısız olasılıklar yüzünden kaza tehlikesi kat be kay artıyor.

  Yani tek sorun trafik ilerlerken etrafınızdaki araç trafiğinin sesini duymamanız değil, bir anlık dalgınlığınız ya da hatanız zincirin, kulaklık kablosunu ve dolayısıyla kafanızı aşağıya doğru çekiştirmesi ve kaza yapmanıza sebep olabilir. Çoğu durumda kaskın klipslerine dolanan, takılan bi kulaklık ucu, kolay kolay kulağınızdan kurtulamayacaktır. yani olası problemlerle dağda bayırda yalnız başınıza bisiklet sürerken de maruz kalabilirsiniz.

  Çözüm elbette bisiklet sürerken müzik dinlememek olmalı ancak kısmi bir çözüm, Stereo Bluetooth (Kablosuz) Kulaklık kullanımı olabilir.
  Bluetooth A2DP teknolojisi, zorlanma, kalite kaybı olmadan bluetooth üzerinden "stereo seslerin aktarımını" "kablosuz olarak" gerçekleştirmeye olanak veren bir teknoloji. Telefonunuzda bluetooth A2DP desteği varsa eğer, gerçek stereo müzik deneyimini kablosuz olarak da eksiksiz yaşayabilmeniz mümkün...

  Piyasada arandığı ( ebay, gittigidiyor.com ve benzeri alışveriş siteleri...) takdirde işinizi görebilecek bi kaç farklı markanın öne çıkan bazı modellerini bulabilmek mümkün. Motorola, Samsung, Nokia, Philips, Sagem, Sony, Jabra gibi çok geniş bir marka yelpazesine sahip Bluetooth kulaklık arenasında, elbette sizde kendinize uygun, gerek tasarımı gerek kullanım şekliyle hoşunuza gidecek bir model bulabilirsiniz. Kuşkusuz biraz incelendiğinde en dikkat çekici ürünlerden birinin Motorola s9 olduğu fikrinde hepiniz benimle fikir birliği içine gireceksiniz. Ama Samsun’unda bir kaç model seçeneğiyle Motorola s9 kadar albenili olmasa da bile, sunduğu güçlü ses iletimi özellikleriyle yarışı motorolayla birlikte önde götürdüğünü göreceksiniz. Ancak asıl önemli olan kulaklıkların tasarımı değil, ana cihaza elinizi götürmeden, bu cihazlar üzerindeki tuşları kullanarak şarkı durdurma, gelen çağrı cevaplama gibi işlevleri yönetebiliyor olmanızdır. Motorola s9 da bu işlev, cihazın arka kısmında yer alan dolgulu tuşlar ile yapılırken, diğer örneklerde tuşlar, kulaklarınızın üzerinde yer almaktadır.

  Bu konu başlığını açmamdaki amaç, başta bisiklet sürüşünde müzik dinlerken meydana gelebilecek tehlikeleri en aza indirmek, müzik dinleme konforunuzu arttırmak ve böyle bir teknolojinin alınabilir, ülkemizde ulaşılabilir olduğunu siz bisiklet severlere göstermektir. Konu başlığı sizilerin aktif katılmıyla yeni modellerle, sizlerin deneyim ve görüşlerinizle geliştirilebilir, farklı alternatifler ortaya atılabilir. Saygılar Sevgiler

  Samsung SBH500
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Motorola S9
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.

  Southwing SA505
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
 2. Metin Güler

  Metin Güler Daimi Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2007
  Mesajlar:
  370
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  BURSA
  Bisiklet:
  Scott
  A2DP destekleyen telefon kullanıcıları için güzel ve kullanışlı ürünler..Artık bazı telefon modelleri kulaklıklarında bu teknolojiyi kullanmaya başladılar.Fakat benim için bu modellerde iki handikap var.Birincisi kulaklığın ayrıca pil tüketmesi (bu sorun yedek pil taşıyarak çözülebilir tabiki) diğeri ise bisiklet sürerken çift kulaklık takmanın gerçekten özellikle şehir içinde çok riskli olması(yekpare kulaklık modelleri için).Bahsettiğiniz gibi benim için de pompa,yama,eldiven neyse mp3 çalar da aynı şekilde bisiklete binerken olmazsa olmazlarımızdan oldu artık.Ancak kulaklık takarken yalnızca tek kulağıma takmayı alışkanlık haline getirdim, ikisini taktığımda dış dünyayla bağlantımız büyük oranda kesiliyor, görmediğimiz yerlerden gelecek tehlikelere karşı savunmamız kapanmış oluyor.Olaya belki abartarak bu şekilde bakıyor olabilirim:) fakat tesadüf sonucu başladığım bu alışkanlığımı bırakamıyorum.En son çok dik ve aşırı bozuk zeminli bir yangın yolunu fonda son ses çalan "Du Hast" ile inmeye kalkışınca yüksek sesli müzüğin dikkati ne oranda dağıttığını tecrübe ederek öğrenmiş oldum.O günden beri hem şehiriçinde hem de doğada da olsa çoğunlukla iki kulaklığı birden takmamaya özen gösteriyorum :rolleyes:

  (Standart kulaklıklar gibi olan ayrık tasarımlı a2dp kulaklık modelleri de bisiklet sürerken tekini takarak da kullanılabilir tabiki. :) )
   
  Volg, Burak Coskun ve SametAksuoğlu bunu beğendi.
 3. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  3.999
  Beğeniler:
  5.397
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Fikir güzel ancak görüntülenen kulaklıklar dışarı sesini oldukça azaltan tipte, bunun yerine eski tip kulak içine giren ama dışarı sesini çok azaltmayan kulaklıklar kullanmak daha mantıklı, sanırım BT sistemli kulaklık seçimi yapabileceğimiz modeller de vardır.
   
  karatascaner bunu beğendi.
 4. Sencer Kan

  Sencer Kan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Mart 2009
  Mesajlar:
  521
  Beğeniler:
  639
  Şehir:
  Karşıyaka, İzmir
  Bisiklet:
  KTM
  Bluetooth kulaklık kullanımı hem üstün teknoloji hem de enerji gereksinimini arttıracaktır. Bakınız şöyle, güzel, basit bir çözüm var. Hem de kaliteli bir müzik deneyimi vaat ediyor. Yalnızca enseniz etrafında kalan bir kablo ve iki küçük kulaklık. Dilerseniz kolayca birleştirip taşıma kolaylığı sağlayabiliyorsunuz. Üstelikte makul bir fiyattan kolayca elde edebiliyorsunuz. İşte Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız...
   
 5. Hasan Kuru

  Hasan Kuru Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  1.604
  Beğeniler:
  1.252
  Şehir:
  Denizli-Merkez >> Denizli Bisik
  Bende Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. (fiyatı vs. için)var.Çok memnunum yaklaşık bir sene oldu alalı.Daha hiç bir sorun çıkarmadı ve spor yaparken (koşu-bisiklet vb.) çok kolay oluyor.Kablo derdinden kurtulmuş olmak çok rahat.
   
  Hakan Yazman ve SametAksuoğlu bunu beğendi.
 6. #6
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  605
  Beğeniler:
  470
  Şehir:
  istanbul
  @Hasan Kuru

  hocam fiyatı bu tür bir ürün için kabul edilebilir seviyelerde duruyor. max. ses yüksekliği nasıldır bu aletin?

  eğer görselden gördüğüm kadarıyla anladığım doğruysa, tasarımı tam da bisikletçilere göre. istediğiniz an kulaklıklardan bir ya da ikisini birden, ana ünitey, kafanızdan oynatmadan çıkartabiliyorsunuz. bisikletle giderken önce güvenlik diyerek çoğu durumda kulaklığın birini çıkarıyorum. sonra hareket esansında onu bir daha takmak tam bir işkenceye dönüşebiliyor.

  ama sizdeki bu kulaklıkla yolda ya da turda giderken, bir kavşağa yaklaşır ya da trafiğin sıklaştığı bir noktaya vardığınızda tek hareketle kulaklıklardan birini yerinden çıkarabiliyorsunuz.
   
  karatascaner bunu beğendi.
 7. buraksm Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  18
  Şehir:
  italia/brescia
  şahsen ben bisiklet için ayrılmamış yollarda müzik dinlemeyi tercih etmiyorum çünkü güvenliksiz hissediyorum kendimi :) ama konu için teşekkürler hoş bt kulaklıklar varmış :)
   
  ayhan53ismail ve SametAksuoğlu bunu beğendi.
 8. Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2007
  Mesajlar:
  525
  Beğeniler:
  324
  Şehir:
  ANKARA
  ben cep telefonu kulaklığı kullanıyorum mikrofon kısmında yakaya geçirme aparatı var yakaya sağlamca geçirdikten sonra ne kulaktan kulaklık çıksa aynakola veya herhangi tehlikeli bir yere uzanabiliyor nede müzik değiştirirken telefonu çıkarıyorum.. :D üzerinde bulunan tuş sayesinde hem biri aradığında hemde sevmediğim şarkı çıktığında tuşa basmam yetiyor...Bluetooth (Kablosuz) sistemler yüksek radyasyon yayıyor galiba diye biliyorum ve bu sistemler yarım saat üzerinde sadece açık olarak kullanılmadan bile dursa feci baş ağrıları oluşturuyor bildiklerim ve kullandıklarım bunlar saygılar ;)
   
 9. Emre Özhan

  Emre Özhan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  577
  Beğeniler:
  1.043
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Salcano
  Ben de tekli kulaklık kullanıyorum gayet güvenli kabloyuda içten geçirip aparatıyla sabitliyorum sorun olmuyor.
   
 10. Burak Coskun Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  993
  Şehir:
  İstanbul
  Bende tek kulaklık dinleyenlerdenim fakat madem konu açılmış ürünlerde genişlesin diyorum ve önerimi sunuyorum

  CSP-100-7DR

  •Kronometre
  •Düşük Pil Uyarısı
  •Nabız Ölçümü
  •Yakılan Kaloriyi Ölçme Özelliği
  •FM Radyo
  •Egzersiz İle İlgili Sesli Otomatik veya Manual Bilgi Verme
   
  SametAksuoğlu ve Vural UZUN bunu beğendi.
 11. krankmili Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.980
  Daha büyüğü ve daha kalabalığı yokmuydu Burak ? :D Şaka diyorum :D

  Benim alacağım nitelikte bir şey henüz üretilmedi bekliyorum.

  Motorola'nınki nispeten hafif ve güzel. Bluetooth aygıtı kafaya yani beyine yakın olması nedeniyle herhangi bir zarar veriyor mu , onu merak ediyorum.
   
  Vural UZUN bunu beğendi.
 12. Burak Coskun Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  560
  Beğeniler:
  993
  Şehir:
  İstanbul
  nankör kedi :) daha ne olsun..sana herşeyi sunduk işte :p
   
 13. Vural UZUN

  Vural UZUN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Nisan 2009
  Mesajlar:
  412
  Beğeniler:
  968
  Şehir:
  İSTANBUL/BAHÇELİEVLER
  görkem o kadar mesajlaşırken düşünmüyorsun da şimdi mi düşüneceğin tuttu beynine gelecek zararı:):)
  kolibasili dolu kilyos günlerini hatırlatırım asıl zararlar için:):)
   
  Burak Coskun ve krankmili bunu beğendi.
 14. krankmili Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.636
  Beğeniler:
  2.980
  Telefonu enseme monte etmiyorum dikkatini sündürürüm. Bu aygıt sabah 7 den akşam 7 ye kadar 12 saat ensende kalacak. Elektromanyetik dalga. Sen görmesen de o var.
   
 15. #15
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  605
  Beğeniler:
  470
  Şehir:
  istanbul
  bluetooth dalgaları sandığınız ya da sağda solda duyarak zararlı, radyasyonlu..vs olarak lanse ettiğiniz dalga boylarından çok daha farklı ve cılız bir guruba dahildir.

  uzay olarak düşünürsek eğer, vucudumuzun dışında kalan her bir milimetrekarenin içinde sayısız dalga boyu cenk etmekte ve tüm bir çevremizi sarıp sarmalamaktadır. bu dalga boylarının türü ve gücüne göre bir zarar grafiği çıkartırsak eğer, 802.11 dalga boyları, gsm 850, 900, umts, wcdma..vs gibi büyük abilerinin yanında bt karınca kadar kalmaktadır.
   
 16. Faik OFLAZ Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2009
  Mesajlar:
  52
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  konya
  konu hakkında bilgi sahibi oldum teşekkür ederim
   
  SametAksuoğlu bunu beğendi.
 17. omurkadir Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğeniler:
  143
  Şehir:
  Sinop&Konya&SAPANCA
  Motorola telefonum var s9 ile uyumlu ancak fiyatı çok yüksek geliyor bana.Ucuzlarsa alırım yoksa yeni bir telefon parası neredeyse.
  Ben tel montun cebinde rastgele modunu açıp,handsfree olarak dinliyorum.Ses trafikteyken az geliyor,idare ediyorum.Kulaklık pek güvenli gelmiyor bana.
  Bir telefon tutucu uydurabilirsem gidona monte edeceğim.
   
 18. Yasin Kukur

  Yasin Kukur Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.176
  Beğeniler:
  396
  Şehir:
  Samsun-Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Bisiklet üstünde müzik dinlemek çok zevkli oluyor, doğru. Fakat bence güvenliği çok sarsan bir durum, ben genelde müzik dinlemem.Amaaa uzun yola çıkıyorsam n73 ümün şarjı full olur ((zaten şarjı bayağı gidiyo, sesi de çok)) bende dışardan dinlerim! Kulaklık kullanmam !!!
   
  Ahmet Bolgi bunu beğendi.
 19. Deep Diver Üye

  Kayıt:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  Edirne
  Ben bluetooth kulaklık yerine Sony'nin bi modelini kullanıyorum.Aparatı sayesinde kola rahatlıkla takılabiliyor ve şeklinden dolayı rahatlıkla kullanılabiliyor ve şarkı değişimleri ses kontrolü vs. rahatlıkla yapılabiliyor.Tek yapmanız gereken tek kolunuzu gidondan çekip sağ veya sol kolunuza götürmek.Kablosu da formanın içinden geçtiği ve kısa olduğu için dolaşma gibi bir problemle karşılaşmıyorsunuz.
   
  Yasin Kukur bunu beğendi.
 20. Yasin Kukur

  Yasin Kukur Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  27 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.176
  Beğeniler:
  396
  Şehir:
  Samsun-Manisa
  Bisiklet:
  Scott
  Sponsorlu Bisiklet Üstündeyken Dinlediğim Müzikler:

  ---Hayko Çepkin
  ---Sagopa Kajmer ((Full)) :D
  ---Basshunter
  ---Lil John
  ---Lil Wayne
  ---Akon
  ---Murat Kekilli ((2-3 parçası))
  ---vs. vs..
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat