Bisiklet temalı gelin-damat fotoğraf çekimi

BF Okuru

Üye
Tepki
2
https://i.hizliresim.com/B90l8g.jpg

Gelin damat çekimlerini DSLR makina aldığım günden itibaren son derece keyifsiz ve zor bulurum. Ancak yukarıdaki fotoğraf oldukça lezzetli görünüyor.

Herhangi bir yazılımda müdahale olup olmadığını tam kestiremiyorum. ( Renk ve ışık ayarı için mutlaka temas edilmiştir ) İkisininde eller frende asılı görünüyor.

Sonuç olarak keyifli bir kare. İyi seyirler.

Fotoğrafın orjinali : (link)

Scudo

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
yazılım olarak ustaca fotoşop kullanılmış. bence hdr bi çekim. en azından gelindamat hariç hdr çekim olabilir. hdr den sonra gelindamat bu pozu vermiş olabilir. makina ayaklıkla orada duruyor olabilir.
olmayadabilir.

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Gitti güzelim gelinlik. Kesin zincirden yağ olmuştur. :D

Tepki
0
Bisiklet
Kron
Işığın yönüne bakılırsa daha çok stüdyo çekimine benziyor.Arkada planda güneş batmak üzereyken on tarafta gayet başarılı bir ışıklandırma var ayrıca gelinin duvagi yukarıdan asılmış gibi bir görüntü var.Bu şekilde bir çekim yapılamaz mi yapılır ama bu kadar başarılı bir kare yakalamak gerçekten hem fotoğrafçı hemde bisikleti kullananlar için ustalık ister.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Damadın göğsü ve sol koluna düşen gölgeden ve gelinin jantlarındaki ışık parlamasından flasın sol taraftan ve yüksek bir yerden; gelinin sağ omuzuna düşen gölgeden ise aynı flasın sağ taraftan uygulandığını çıkartabiliriz.Serhat beyin dediği gibi duvak tülü askıda kalmış ve 2 ucundan sabitlenmiş gibi görünüyor.Birde damadın tekerlekleri tam simetrik değil, Açı farklılığından dolayı tekerler tam seçilemediği için başka bir alana aktarılırken ufak bozukluklar olabiliyor.Ve sanki gelin bisiklete yan oturmuş gibi, belki gelinlik beni yanıltıyor olabilir.

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
Bence de stüdyo çekim ayrıca duvak, damadın ayakkabıların parlaması, gelinin gidonu tuttuğu bölümler amatörce olmuş bence bende uzun süredir photoshop ile ugrasiyorum hiç duvara asili uçan duvak görmedim [emoji1]

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.024
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
arkadaşlar bende bu tip çekimler yapıyorum. stüdyo çekimi değil öncelike. tekniğin ismi levitation. nette aratırsanız nasıl çekildiğine dair onlarca doküman var.

Tepki
131
Fotoğrafın altındaki Açıklama:

Composite of 4 shots...4 people was holding bikes while groom and bride was standing on it. 3 speedlites, no soft...

Tek bir pozlama ile bu fotoğrafı yakalamak zaten imkansıza yakın.

• Beğen
Tepkiler: Umur Bora

muhiddin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.031
Bisiklet
Giant
gelin gelinliğin püskülünü zincire takmadan ıyı hızlanıpta arka kaldırmış:)

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
profesyonel dış çekimlerde paraflaş kullanılıyor zaten. tekerlerkedi simetrik bozukluluğu da mercekten kaynaklı. geniş açılı objektiflerde böyle şeyler normal.
eğer gerçekten dış çekimse uğraşmışlar.
stüdyo çekimiyse fotoşopçusunun elinden öpmek isterim en ince ayrıntıları bile gözden kaçırmamış.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@chn krmz

edit : tmm buldum. hızlanmadan oldukları yerde arka kaldırıp öpüştüler kesin :D

edit 2 : düzenleye tıklayacağıma kendimi alıntı yaptım gusura bahmayın -_-

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@chn krmz
Edit 2 süper di. Hocam resmen kendinizle yarışıyorsunuz [emoji1]

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Mustafa demirbacak

kendimden başka rakip bulamadım kendime :D

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
gelinde de tavuk gursağı gibi boyun var fotoshopcu arkadaş orayada bir el atsada biraz kibar görünse fena olmazdı. neyse damat görmesin gerisi önemli değil.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@chn krmz

HDR bir çekim türü değil, farklı exposure değerlerin üstüste bindirilerek dinamik aralık artırma işlemi yani post process işlemidir; çekim sonrası yapılan bir düzenlemedir. Ayrıca bu fotoğrafta hdr değil renk düzenlemesi, beyaz ayarı, bolca dodge burn fırçası kullanılmış.

@serhat kukul

Stüdyo olmasına gerek yok, kuvvetli bir paraflaş ile veya kuvvetli ayarlanmış ve önünde difüzerli bir tepe flaş ışığı ile bu etki alınabilir. Noktasala yakın küçük bir ışık kaynağı olduğu aşırı kontrast farkından zaten belli oluyor.

Edit: açıklamaya hiç bakmamıştım :D

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@halil ibrahim duran

ben açıklamaya baktım da ingilizce bilmediğim için anlamamıştım :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@chn krmz

Açıklamada benim yazdıklarım yazmıyor, Karşı çıkacak şeyler de değil ama.... :D

Tepki
0
Bisiklet
Bianchi
Gelin ile damadın böyle bir fotoğraf karesinde o hareketi yapması biraz zor her nekadar flaş ile desteklense dahi.

Bence önce arka plan çekilmiş sonra iki kişi bisikletlerin arkasını havaya kaldırır ve arka plan üzeinde layer mask ile o iki kişi silinir leviation gibi.