Bisiklet Tekerleği

Konu, 'Tekerlekler' kısmında doğuş tarafından paylaşıldı.

 1. doğuş

  doğuş Üye

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  90
  Beğeniler:
  38
  Şehir:
  Istanbul, Küçükyalı
  Seviye:
  Tekerler bisikletin en önemli parçalarından biridir ve sürücüye hızlı ve verimli bir şekilde yol almayı sağlar. Modern bisiklet tekerleği, vagon tekerleğinden çok farklı bir biçimde dizayn edilmiştir ve bu nedenle çok farklı bir görev yapar. Vagon tekerleği dönerken, üst bölümde kalan çubuklar hiç yük taşımaz. Bisiklet tekerleği ise asılı değil gerili tellerden oluşur. Bir tekerlek kusursuz bir biçimde gerildiğinde, jant, kendi düzleminin dışına distorse olmayacak şekilde uniform ve çevresel bir basma ile yüklenir. Vagon tekerleğinden faklı olarak bisiklet tekerleği yük etkisinde kaldığında, alt tekerlerin bir kaçında çok düşük bir gerilme oluşurken diğer tüm tellerdeki gerilme önemsiz oranda artar. Tekerlerin disk biçiminde üretilmesi ise jant tellerinden kaynaklanan aerodinamik direnci azaltmaya yardımcıdır. Ancak ön tekerleğin disk biçiminde olması bisiklete yön vermeyi güçleştirir.

  Kaynak: http://www.bisikletfoto.cjb.net
   
 2. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.402
  Beğeniler:
  2.267
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bunu yazanın kafası o anda karışıkmış anlaşılan. Wagon tekeriyle ne ilgisi var bisiklet tekerinin?.. (At arabası tekeri ile karşılaştırsa daha anlaşılır olacaktı) Şimdi burda demek istenen şu: Bisikletin ve sizin ağırlığınızı yere en yakın olan bir kaç jant teli taşır. (Yerden göbeğe doğru olanlar)Bu jantın örülme biçiminden dolayı böyledir. At arabası tekerinde ise (örülü olmayan yani "radyal" ) ağırlığı yukarıdan aşağı inen "tahtalar" taşır.. Bütün söylemek istenen bu arkadaşlar...:)
  Gürsel
   
 3. Mehmet Çiftçi

  Mehmet Çiftçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  caddebostan
  Seviye:
  Bencede Gürsel abi yazan o anda başka birşeylerle meşgüldü herhalde Tamamen sana katılıyorum.
   
 4. Bibendum

  Bibendum Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Aralık 2004
  Mesajlar:
  1.263
  Beğeniler:
  1.006
  Şehir:
  Zübüşler Diyarı
  Seviye:

  Kusura bakmayın bisikilet tekerleği Jant,dış lastik,iç lastik ( Eğer lastik tubeless değilse ) ve en önemli unsur olan havadan oluşur.Bunlardan biri eksik olursa tekerlek olmaz.
  Sizi tekerleğin içindeki hava taşır.Hava olmadımı isterse jant telleriniz çelikten jant göbeğiniz dünyanın en sağlam metalinden olsun havanızı alırsınız bir yere gidemezsiniz.
  Onun içindir ki Elma ile armutu kıyaslamaya kalkmayın.
  Yok vagon tekerleğimiş yada nehir gülü çarkıymış falan filan .....
  Avatara boşuna o resmi eklemedik.
  Bibendum bile elini kulağına koymuş alo duyamadım diyo.
   
 5. Mehmet Çiftçi

  Mehmet Çiftçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  caddebostan
  Seviye:
  Bibendum bu işi biliyormuş. Lastik önemli hocam! :D
   
 6. reti

  reti Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Haziran 2005
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  31
  Şehir:
  İzmir Karşıyaka
  Seviye:
  Vagon tekeri ile at arabası tekeri aynı mantık. Her ikiside yükü çember ile merkezin arasındaki malzemenin ezilme katsayısına veriyor. Dolayısı ile kimsenin kafası karışık değil. Doğuş'un söylemek istediği; bisikletteki yükü kaldırma gücünün bu malzemenin ezilmesi değil gerilmesi mantığına dayandığı. Lastik içinde ki hava da bu gerilmeyi mümkün olduğunca dağıtıp yaymaktır. fakat ne kadar dağıtırsa dağıtsın herşeye rağmen en büyük yük yere temas noktasındadır.
   
 7. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  bibendum yaaa...benim modelim...
  michelin man....
  biraz daha kilo alırsam aramda pek fark kalmayacak bibendumla...
   

İlginizi Çekebilir

hqdefault.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2016-8-24_11-7-53.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
upload_2016-8-28_15-14-43.png
Konuyu açacak bir yer bulamayınca bu bölüme yöneldim; hatalıysa taşınabilir. Bir rüzgar tüneli kadar olmasa da başlıktaki soruya yanıt verecek bir ölçüm yöntemi var mıdır diye biraz araştırdım....