Bisiklet Tavsiyesi

Tepki
1
Merhaba. 165 boy 54 kilo biriyim.
Evim sahile çok yakın olduğundan genellikle sahilde kullanırım diye düşünüyorum onun dışında kullanabileceğim yerler pek gelmiyor aklıma belki arada engebeli yollara çıkarım patikalı dağlık falan..
Yani her yerde kullanmak istiyorum genelde bisiklete bindiğim zaman üstünden inmek bilmem tüm gün dolaşırım.
Birde BisikletForum aktivitelerine katılmak istiyorum geçen sene sattığım bisikletim elverişli olmadığından katılamamıştım..
Son olarak da koruyucu kask eldiven vs gibi ekipman önerileri de alabilirim şimdiden ilgili arkadaşlara teşekkürler.
Bütçem 1500-2000 arası

Scudo
Tepki
4
İsim
gökhan
Bisiklet
Diğer
öncelikle bisiklet ile ilgili profesyonel olmadıgımı ve tarafım tecrübelerine göre tavsiyede bulunduğumu belirtmek isterim.
bence alacağın bisiklet 29 jant ebadında bir mtb tarzı olmalı.ardından lastiklerde zırh olması bence faydalı olacak , özellikle kendi bisikletimi çoğunlukla patika ve engebeli yollarda kullandığımdan ve yokuş aşagı perfonmansından memnun olmadığım v freni tercih etmemeni öneririm.Bisikletin ön ve arka göbeklerini ise rulmanlı tip seçmen faydalı olacak nedeni ise kendi bisikletimin tahminimce arazide kullanmamdan kaynaklı göbek bilya yataklarının yıpranmış olması ve bu yatakları temin edebilecek hiçbir satıcı bulamayışım.(hatta bu siteye üye olmamın en büyük etkeni bu parçalar ile ilgili cevap alabilmekti fakat halen sorunuma cevap veren olmadı)21 vites bir bisiklet gayet yeterli ayrıca zaten engebeli ve zor alanlarda çok fazla vites alternatifide yok zaten .en azından benim için gayet yeterli.tabiki bisiklet aliminyum kadroya sahip olmalı.benim bisikletim tek amortisörlü ve bana yetiyor cift amortisörlü bisiklet kullandığım zamanlarda ortadaki esnemeden sahsen rahatsız oluyorum.son olarak selenin kendinden jelli olmasına dikkat edersen sonradan rahat edersin.

benim söyleyebileceklerim bukadarla sınırlı.tabiki cevap veren olursa profesyonel arkadaşların tavsiyelerine uyman yerinde olacaktır.şimdiden yeni bisikletinin sana hayırlı olmasını diliyorum.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@cptgozorgucu

Arkadaş 1,65 boyunda hocam sen 29 er mtb önermişsin :)
Salih arkadaşım eğer dağ bayır kullanacağım dersen mtb mantıklı ama çoğunlukla düz yolda sahilde süeceksen city bike senin için daha uygun olacaktır, hatta dağa patikaya çıkmayacaksan düz maşalı bir city bike yada yol bisikleti alabilirsin

Tepki
4
İsim
gökhan
Bisiklet
Diğer
@Deniz A

Deniz A arkadaşım mehabalar.Haklı olabilirsin 29 biraz büyük olabilir , fakat kadro boyunu kendine göre seçerse sıkıntı olmayabilir.Salih dostum git bir dükkana kadro boyu küçük olan 29 dene bence.Arkadaslar 29 bisikletin özellikle kadro boyu düşükse müthiş şık bir görüntüsü oluyor.Benim bisikletim 26 bisikletimi seviyorum fakat inanın ilk fırsatta bisikletimi değiştirip 29 a geçeceçim(bu arada boyum 176).City bike a gelince lastik inceliklerinden ve hassaslıgından ötürü ben tavsiye etmem.Birde söyle düsün yarın öbürgün aldın bisikleti tak arabanın arkasına nereye gidersen git hangi sehirde olursan ol ne tür yolla karsılasırsan karsılas mtb her zaman yanında.Arkadaslar evreka :) Bildiğiniz gibi az mtb az yol bisikleti tarzında olan bisikletler var onlarda iş görür.Gecengün bir sitede görmüştüm city fun gibi birseyler yazıyordu ''ortaya karısık yapmıslar'' bence cok hostu.Düz maşa haaaayııırrrrrrrr illaki amortisör önde / kendinden jelli sele altta olacak.Birsey daha hatırlatayım ; bisikletimle dünya ülkelerinden birkaçında dolaşma imkanım oldu.Özellikle ıspanyada her ve ıtalyanın kuzeyı hertarafa bısıklet yolu yapmıslar adamlar ınanın hertarafa , ama bir bakıyorsun tum mtb/ortaya karısıklar/city bike lar bısıklet yolunda (cunku bısıklet yolu araba yolu gıbı degıl ın cık larla dolu!!! yol bisikletleri ince lastilleri ile gene caddede!!! ) Ama Salih arkadaşım hatırlarma yapmak isterim mtb/ortaya karışık her zaman yanında nereye gidersen nerde kullanırsan emrine amade!.Arkadaşlar her ikinizede teşekkürler.Herkeze bol bisikletli günler ve bisiklet kullanıcılarının degerli oldugu bir kültüre bir an önce geçme dileğimle.

Salih arkadaşım birde buradaki tekerlekler konusunda ''yol bisikleti lastiği ile toprak yolda gidebilirmiyim '' adlı konuyu eger okumadıysan okumanı şiddetle tavsiye ederim.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
%90 sahilde olacağını varsayarsak bence YOL a gel ama illa ben patikalara girerim dağa taşa girerim dersen bir tur piskileti almanız doğru olacaktır

• Beğen
Tepkiler: Bisikletsurenadam

Yasar38

Üye
Tepki
23
İsim
Yaşar
Bisiklet
Specialized
Çoğunlukla düz yolda sürerim.Nadiren de olsa topraklı ve bozuk yollar da karşıma çıkabilir(Türkiye' de yaşıyoruz nede olsa)diyorsan şehir bisikleti tam sana göredir.düz maşalı sedona 410 1200 tl civarinda ve istediğini sana verebilecek bir sehir-tur bisikletidir. (link) bu konu almana yardımcı olabilir.zaten aksesuar ile birlikte 1700 gibi bir fiyata tamamlarsın.

zekizeki

Üye
Tepki
77
İsim
zeki
Bisiklet
Bisan
iyi bir bisiklet nasıl olmalı?

Herkes merak eder bisiklet alırken ne marka olsun ,lastikleri nasıl olsun,arka aktarıcı nasıl olsun,hidrolik disk mi V fren mi? vs,vs..
İlk önce kullanım amacımıza bakalım.Şehirde mi yaşıyoruz? %95'imiz evet diyecektir.Günlük kullanım için bir bisiklet mi alacaksınız? Eğer buna da evet diyorsak alacağımız bisikletin pek de fazla özelliklerinin olması gerekmez.400-500 TL'ye alacağımız bir aliminyum kadro işimizi görecektir.Daha ileride ufak turlara başlayacağımızı düşünerek çelik kadroları pek tavsiye etmiyorum.Alacağımız bisikletin bana göre en kaliteli parçası göbekler ve lastikler olmalı çünkü bizi götüren bu ikisi.Göbeklerin bakımı da ne kadar iyi yapılırsa aynı ölçüde zevk alacağımız aşikar.Eğer 'kalite 'kavramını ;''ihtiyacı karşılama özellikleri'' olarak tanımlayacak olursak herkes için bu somut veriler ile açıklanmaz.Bana shimano tourney yetiyorsa ya da schwalbe black shark lastiklerle asfaltta zevk alıyorsam bu benim için kalitedir.Aldığımız bisikletin en önemli özelliği ergonomik olmasıdır. 5000 TL'lik bir bisiklet bile vücudumuza uygun olmazsa; acı verir.Bunun için bisiklet alırken boyumuza uygun kadro boyunu seçmeliyiz..Bazen karşımıza bir galeride kaliteli parçalardan oluşan bir bisiklet çıkar ve fiyatı piyasa fiyatının altındadır.Bunun sebebini satıcı söylemezse kesinlikle tahmin edemeyiz.O bisiklet az kullanılan bir kadro boyundadır ve alıcısı pek olmaz .Tecrübeyle sabittir.Şimdi bazı parçalara genel olarak bir bakış atalım ve ne ne kadar önemli görelim..
Birçoğumuzun özlemle incelediği Hidrolik Disk Frenler..
Hidrolik Disk Frenin kullanım amacı uzun inişler,kaya inişleri ve yağmurlu havalardır ve genel amaçlı kullanımda V frenin performansı ile arasındaki farkı profesyonel kullanıcılar dışında kimse anlayamaz. Sonuç:Yarışa katılmayacaksak V fren normal kullanım için idealdir.
Kaset dişlisi: 7'li, 8'li,9'lu olması yeni başlayanlar için hiçbir anlam ifade etmez.Benim tavsiyem; araba kullanmayı öğrenmek isteyen birinin 2.el araba alması gibi 2.el bir bisiklet alıp sonra üst modelleri inceleyip kendi bisikletimizle kıyaslamamız.Böylelikle artık bisikletimizi vücudumuzun bir parçası gibi hissetmeyi öğrenebiliriz.
Lastikler :Öyle lastikler var ki 2.elini bile alıp kullanabilirim.Belli başlı markaların ürünlerini kesinlikle tercih etmeliyiz.Patlayarak yolda kalmanın eğlenceli bir yanı yok benim gibi 4,5 dk'da lastiği söküp,patlağı bulup yama yaparak hava basıp yola devam edemiyorsanız iyi bir dış lastik ve patlak önleyici şerite ihtiyacınız var demektir.Bu kadar sürede patlak onarmamın sırrı küçüklüğümde kullandığım bisikletim idi.Günde 2 kez lastik patlardı ve iç lastik almaya param kalmazdı.Şimdi bazı arkadaşların şaşkınlıkla incelemesi hoş geliyor bu konuyu.
Ağırlık: Bisiklet 13 kg'ın üzerine çıkarsa bana göre 'ağır 'sınıfına girer.Bisikleti ağır yapan kadro değil komponentlerdir.Zincir,çember setleri,aynakol hepsi tek tek birer ağırlık sebebidir.Bunları alırken bütçemize en uygununu seçmeliyiz.Tabi pas geçilmemesi gereken bir konu da kendi ağırlığımızdır.İdeal kilomuz 80 ise ve 90 kilo isek gidip de 10 kg'lık 4000Euro'ya bir Trek almanın satıcıdan başka kimseye faydası olmaz.Bisiklet 1 kg hafiflerse fiyatı ortalama 1000 euro artar.Gelin siz hesaplayın.1 kg zayıflamak mı, 1000 Euro mu?( kilo verme ile ilgili tecrübelerimi başka bir yazımda irdeleyeceğim)
Kadro:Kesinlikle aliminyum kadro diyorum(bazı eski tip kromoly kadrolar dışında mesela (American eagle).Karbon kadroların dayanıklıkları kadar sağlamlıklarına şüpheyle bakıyorum izlediğim 1-2 video sonucunda.(bir de Bambu kadro duymuştum ama malumatım yok duyan bilen varsa haberleşelim lütfen)
Maşa: Şehir içi ve asfalttan çıkmam diyorsanız kesinlikle sabit maşa.Maşanın tekerleği taktığımız yeri hafif ileriye doğru eğimli olursa yoldaki sarsıntıları bir nebze olsun absorbe etme şansı var ama dimdik bir maşa ise çakıl taşının titreşimi bile beyninizde zonklar.Kilitlenebilen maşalar da bence gidondan kilitlenmeli eğilip maşanın üzerinden maşayı kitlemek bana zor geliyor.Bazı maşalar yağlı bazıları havalı ya da bir tarafı havalı bir tarafı yağlı.Hangisini alacağınız artık sizin havanıza kalmış.
Göbekler:Göbeklerin bakımını düzenli olarak yaparsak normal kullanımda(şehir içi,tur vs.) yeterince ihtiyacımızı görecektir.İlk başlayanlar için alivio,acera orta seviye için deore lx'i önerebilirim.Tabi Deore Lx kullanırsak kaset dişlimizin ve zincirimizin de buna uygun olması gerekir ki en yüksek verimi alalım.Arka aktarıcı için de bunlar aynen geçerli.
Aynakol:Bacaklarımıza güveniyorsak dişli sayısı fazla olan bir aynakol alıp uzun turlara çıkabiliriz.Uzun inişlerde daha da hızlanmak için gereklidir.Bazen pedalın boşa döndüğünü ve gereksiz efor harcadığımı düşünüyorum hızlanmak için.
Gidon:Asfaltta kullanıyorsak gidon genişliği fazla olmamalıdır.Arazide tam aksi.Asfaltta dar gidon rüzgâr almamızı engeller arazide geniş gidon ise kontrolü arttırır.
Jantlar:Artık tek kat jant kalmadı piyasada ya da çok az
Kask ve eldiven: Kask mutlaka olmalı, eldiven de önemle tavsiye edilir.Düşme anında ilk yere değen elimiz olacaktır. Kafanızı yere çarpmanızı pek tavsiye etmiyorum.
Arka ve ön lamba:Sele altına kırmızı bir lamba mutlaka ama mutlaka şart.Kapalı havalarda ve gece sürüşü için hayati öneme haizdir.Öne ise iyi bir araştırma ile alınacak yüksek lümenli bir lamba sürüşü zevkli hale getirir ve bu da hayati öneme sahiptir.
Gözlük:Saatte 80 km hızla bir yokuştan inerken yüzüne çarpan sineğin acısını bilen biri 'ya gözüme gelseydi' diyeceğinden gözlüğün önemi de burada anlaşılmış olmaktadır.
Çamurluk: En gereksiz parça , sadece işinize gitmek için bindiyseniz hafif yağmurlu bir havada takım elbisenizin lekelenmesini engelleyebilir.

• Beğen
Tepkiler: rf yılmaz
Tepki
1
Mesajlarınızı dikkatle okudum ve teşekkür ederim ama gerçekten yol bisikleti dediğimde gözümün önüne ince lastik geliyor hani şu öne doğru eğilerek bindiğimiz bisikletler sahilde görüyorum sürekli Bostancıda oturuyorum o taraflarda oturanlar anlamıştır illa ki bostancı - caddebostan arası bisiklet sürenlerle dolu her mevsim..
benim istediğim şey yol bisikleti değil aslında tam olarak.. istediğim şey Deniz. A abinin bahsettiği "Ama Salih arkadaşım hatırlarma yapmak isterim mtb/ortaya karışık her zaman yanında nereye gidersen nerde kullanırsan emrine amade!" böyle bir bisiklet istiyorum.. bisikletimle uzun yolda yaparım dağa bayıra da girerim her türlü koşulda kullanırım istediğim şey tam olarak bu.. o yüzden yol bisikleti hevesim yok.. tam olarak kaç kadro boyu kaç vites.. marka ve model olarak önerirseniz sevinirim cidden.. ayrıca aldığım bisikletimin de görünüşü ben buradayım demeli :) ve son olarak alacağım bisikleti yağmurda, karda, kışta her hava koşulunda kullanmak istiyorum.. özellikle kar yağdığında Bostancı - Caddebostan arası o Karlı sahil yolunda bisiklet sürmek çok keyifli..

Tepki
4
İsim
gökhan
Bisiklet
Diğer
@Salih Nişancı arkadasım bahsettigin cümleyi, yazan benim (cptgozorgucu) herneyse sen sen ol yol bisikletinden uzak dur.internette rahatca ıstegine göre bisiklet bulabilirsin.bisikletlerde kullanılan shimano kalite sıralaması kalite yuksekten dusuge ıse soyle :xtr - xt - lx - deore - alivio - acera/altus . örn kron xc 1000 ye bir bak buna benzer aynı fiyatlarda sedona ve salcanoda da bisikletler mevcut.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Salih Nişancı eğer öne eğilmek istemiyorsan ama ince lastik kullanırım diyorsan fitness bike lara bak yada linkini verdiğim bisiklete de bakabilirsin

(link)