Bisiklet Tamiri

Tepki
27
Merhaba Arkadaslar ;
Konuyu dogru yerdemi actım tam emin değilim ama sormak isteğim bisikletimin tamirini , bakımını A dan Z ye bisiklet ustalarına mahkum kalmadan(degerli bisiklet ustalarımız alınmasın lütfen) kendimiz yapabilirmiyiz ?, öğrenebilirmiyiz? Cevaplar evet ise ogrenmeye nasıl başlarız gerekli malzemeler nelerdir(Ben (link) alarak basladım gerisini getirmeyi dusunuyorum.)? Yok cevaplar hayır ise sizce neden ?

Değerli cevaplarınızı bekliyorum...

Scudo

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
kendiniz yapabilirsiniz ama bu iş biraz tecrübe işidir ayrıca konuya dair fazla Türkçe kaynak da yok

Tepki
27
Tecrube 0 azim 100 :) yeterli olurmu bilmiyorum. Ama bugün ilk kez bisikletçiğe gideceğim(daha once bisikletim olmadıgı icin.) 4 gözle yaptıklarını izleyim bari

Tacir Tahsilat

Aktif Üye
Tepki
23
Gerekli malzemeler bisiklete göre değişir ama olmazsa olmaz olarak.
Alyan takımı
Yıldız ve düz tornavida
Pompa,yama kiti
Değişik modellerde yağ. diyebilirim
Bunların dışında lazım olabilecek aletler
Tork alyan.
Anahtar takımı
Lokma takımı
Pas sökücüler,yağ temizleyiciler.
Akort anahtarı.
ve birçok özel anahtarlardır.

Onarım işi aslında çok zor bir iş değil.Çok az mekanik bilgisiyle bir çok sorunun üstesinden gelebiliriz. Ama 1 kez bilen birini o işi yaparken görmek de çok büyük avantaj sağlar. Bozma pahasına ilk tamirin kullanıcı tarafından yapılması taraftarıyım. burada bisikletçi arkadaşlar bozulma durumunda büyük avantajdır :)
Bence en önemli iş bakımdır. bozulan bir vites,fren yapılabilir ama aşınmış vites ruble zincirin geri dönüşü yoktur.
saygılar.

Tepki
27
tamir icin gerekli parcaların listesi güzel olmus... Bugün bisikletçiye gittim vitesleri ayarlarken gordum. Ama tam istediğim gibi olmadı. Ön vites artırıcısının kafesini somundan gevsettim , ardından vites telini tutan arrtırıcı üzerindeki somunu. Sonuc cok vahim:eek: Bu is icin tekrar tamirciye gitmek istemiyorum. Yarın uzu bir mesayi beni bekliyor...

sefasahin

Aktif Üye
Tepki
88
Ben deneye deneye öğrenmiştim.Etrafında anlayan biri varsa yardım alabilirsin.

Tepki
8
@sefasahin

bencede bu iş deneyerek öğrenilir önce kendine piyasa malı bi bisiklet alacaksın (maximum 100-110 tl) sonra başlayacaksın söküp takmaya :) uğraşacaksın biraz tecrübe sahibi olana kadar.. sonrası gelir zaten

Tepki
10
@cihan kıran

arkadaşlar arka teker bilye dizilimi nasıl yapılı ve kaç bilye konur bilen varsa cvp yazsın :)

ALİ@

Tech Support Technician
Tepki
163
İsim
Ali
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Hangi türde tamirleri kendimiz yapıp, hangilerinde yetkin kişilere başvurmalıyız?
(link)
Merhaba, el beceriniz, ekipmanlarınız, bu işlere yatkınlığınız var ise herşeyi kendiniz yapabilirsiniz.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Youtube ve internet icad oldu servis isi bozuldu 🙃
Naktiniz azsa, biraz vakit varsa, el becerinize guveniyorsaniz, servislere vereceginiz parayi alet edavata ayirip uygun fiyata edinebiliyorsaniz pek cok seyi hallediyorsunuz.
İcinden cikamayacaginiz noktada inat etmeyin!
Olaya bilgi ve teorik olarak hakim olmadan, gerekli parcalar ve aletler elinizde bulunmadan körlemesine dalmayin yeter.

Tepki
15
İsim
halil
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Konu açılalı seneler geçmiş. Benimde şöyle bir sorum var. Ben bisiklet sürme işlerine yeni başlıyorum. En büyük hobim bu olsun istiyorum. Şimdi kendi çapımda şehir içerisinde turlara başlayacağım. Dışarı çıkarken bir sırt çantası alayım diyorum lakin yiyecek içecek dışında, yolda bisikletle ilgili bir durum olur diye hangi alet edevatı almalıyım bilmiyorum.

1- Yola çıkarken bir çantada tamir bakımından neler olmalı?
2- Evimizde küçük bir atölye kurmak istesek tamir, bakım, temizlik vs. işler için hangi aletler, malzemeler olmalı?

• Beğen
Tepkiler: ugurus

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu açılalı seneler geçmiş. Benimde şöyle bir sorum var. Ben bisiklet sürme işlerine yeni başlıyorum. En büyük hobim bu olsun istiyorum. Şimdi kendi çapımda şehir içerisinde turlara başlayacağım. Dışarı çıkarken bir sırt çantası alayım diyorum lakin yiyecek içecek dışında, yolda bisikletle ilgili bir durum olur diye hangi alet edevatı almalıyım bilmiyorum.

2- Evimizde küçük bir atölye kurmak istesek tamir, bakım, temizlik vs. işler için hangi aletler, malzemeler olmalı?
yararlı olacaktır

okoyuncu

Üye
Tepki
70
İsim
Ömer
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şehir içi yerlerde dolaşmayı planlıyorsanız matara benzeri matara kafesine konan kutulardan kullanabilirsiniz. iç lastik anahtarlar yamalar ufak tefek jeller gibi bir çok şey alıyor. tek sulukla idare edip durdukça içindeki suyu yenileyebilirsiniz. ben bir de pack2ride perfecda gidona asılan çantasını kullanıyorum. sırta takılan çantalar özellikle yokuşlu yerlerde uzun süre bindiğinizde çok yorabilir.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.899
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Zamaninda soyle bir konu vardi forumda. Gerci o donemlerde konulan fotolar bep silinmis ama icerik yardimci olur belki.

(link)

Artik Youtube da kapsamli videolarda var ve arkadaşlar paylasmis zaten.

• Beğen
Tepkiler: JessePinkman02
Tepki
15
İsim
halil
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yararlı olacaktır
Videolara baktım hocam güzelmiş. Aklıma gelmeyecek şeyler varmış. Bende şöyle kamp işleri düşünüyorum ama ufak tefek günübirlik şeyler.

Yanına çanta alman iyi olur ama sırt çantası olmasın. Sırt çantası bisikletçiyi yorar.
şehir içi yerlerde dolaşmayı planlıyorsanız matara benzeri matara kafesine konan kutulardan kullanabilirsiniz. iç lastik anahtarlar yamalar ufak tefek jeller gibi bir çok şey alıyor. tek sulukla idare edip durdukça içindeki suyu yenileyebilirsiniz. ben bir de pack2ride perfecda gidona asılan çantasını kullanıyorum. sırta takılan çantalar özellikle yokuşlu yerlerde uzun süre bindiğinizde çok yorabilir.
Bütçe sorunu var hocam. İnşallah yakın zamanda işe başlayacağım, maaşı aldıktan sonra yavaş yavaş eksikleri kapatacağım. O zamana kadar bisikletin temizlik, bakım masrafları dışındaki masraflar benim için şimdilik lükse kaçıyor. Ben daha yolun başında olduğumdan bisiklet üzerinde çabuk yoruluyorum ve trafiğe adapte olmam gerekiyor o yüzden bol dinlenmeli sürüşler olacak ilk zamanlarım.

Zamaninda soyle bir konu vardi forumda. Gerci o donemlerde konulan fotolar bep silinmis ama icerik yardimci olur belki.

(link)

Artik Youtube da kapsamli videolarda var ve arkadaşlar paylasmis zaten.
Güzel içerik yazılı olması benim için daha iyi not almamı kolaylaştırıyor. Konunuzda bol bol emek kokuyor elinize sağlık. Videolarda iyi oluyor lakin, olması gerekenler listesi yazılı olduğundan bir kenara telefona vs. not alması kolay oluyor.

• Beğen
Tepkiler: qtay