Bisiklet tamam da aksesurlar için yardım istiyorum

Tepki
1
Günaydın arkadaşlar

Bisiklet sevdam uzun süredir vardı ama bir hafta önce yeni bir bisiklet almaya karar verdim ve Cannondale SL4 2011 modeli seçtim ( daha almadım ama çok beğendim )

Bisikleti aldıktan sonra almam gereken ürünler nelerdir ? ( ön far, arka far, kask, telefon tutucu, vs.) bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

Bisikleti de deltabisikletten almayı düşünüyorum aksesuarları da oradan alıyım komple işim bitsin diyorum

Scudo

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
1- Kask, eldiven, gözlük
2- Ön - arka aydınlatma
3- Pompa, lastik tamir takımı
Hayati ihtiyaçlar bunlar. Bunlar olmadan bakkala bile gitmem. Bunun dışındaki herşey kişisel kullanıma göre değişir zamanla ihtiyaç duydukça alırsın.

Yeni bisikletin hayırlı olsun.

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Telefon tutucu hariç diğer hepsi diyorum. :)

Aydınlatma sistemi olmazsa olmazdır. Zaten ülkemizde sürücüler tarafından bisikletliye duyulan saygı yerlerde süründüğü için araba farı gibi olmasa da önünüzü aydınlatacak, "ben buradayım allooooo, bisikletli var" ( :) ) diye yerini belli edecek bir aksesuara öncelik vermek lazım.

Kask olayı da elbette önemli. Olmazsa olmazdır. Bakkala giderken bile takmak lazım ama, millet olarak görselliğe önem verip uzun turlarda bile takmayanlarımız var işte. Oysa ki geri dönüşü yok en ufak bi hatanın. Forumda konu ile ilgili açılmış bir sürü konu var. Kısaca, kaza anında kaskın kendi şeklini muhafaza etmesi önemli değil, darbeyi emip kişiye zarar vermeden parçalanmasıdır önemli olan.

Yani kask dediğin, -elbette düşüş ve darbenin şiddetine göre değişir ama- bir nevi düş/at malzemedir. Bütçede sıkıntı yoksa Giro başta olmak üzere pek çok firma var. Ortalama 100-120 liralık bir kask işinizi görecektir. Daha ucuzu da var elbet.

Eldiven de kişinin güvenliği için gerekli bir aksesuar. Hem yol boyunca gidondan gelen sarsıntıları azaltır, hem güvenli bir tutuş sağlar, hem de kaza anında bisikletten yere düşerken ellerinizin içini korur. Bisikletli, düşerken ister istemez ilk olarak ellerini yere dik olarak uzatır. :)

Diğer bir hayati aksesuar ise gözlük. Gündüzleri güneşe karşı bir koruma olarak önemi zaten az çok biliniyor ama, bisiklet ile 20-30 km/s hız dahi yapsanız, karşıdan gözünüze toz kaçabilir, sinek kaçabilir. Hafif yağış durumunda yine sizin hızınıza göre düşen yağmur taneleri de gözünüzü acıtabilir. Camı değiştirilebilir gözlükler var. Gündüz koyu cam, gece ise tamamen gözü koruma amaçlı şeffaf cam takılabilir.

Benim aklıma bunlar geldi. Ekleyen olacaktır. Ama telefon tutacağı gerekli değildir. Ben bisiklet ile yola çıkarken telefon umrumda olmuyor. Sırt çantamın içine atıyorum. Arayan kişi benden daha önemli değil ya. :D

Tepki
1
cevaplarınız için teşekkür ederim Telefon tutacağını şarkı dinlemek için yazmıştım kolay değişirdim şarkıları
kask olarak giro marka diyorsunuz bakarım fiyatlarına
peki far olarak cannondale'in farları iyi midir? veya başka model varmı ?
km/h göstergesi de almak lazım ne kadar yaptığımızı görmek açısından tavsiye edeceğiniz model var mıdır? (çok abartıya kaçmadan)

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Kask en önemli malzeme. Bu konuda kısıtlama yapmadan kendini değil sizi koruyan bir kask alın. Hiçbir fiyat sizin hayatınızdan pahalı değil. Diğer aksesuarlar için gözlük gözünüzü koruyacak kalitede olsun, diğerleri işlevlerini yerine getirsin yeter. Ben ön aydınlatma olarak 1,5TL küçük fener ve 1TL bağlantı aparatı, 5TL çakarlı arka far kullanıyorum. Markalı 50Euroluk ürünlerle aynı performansı alıyorum. Pompa yaklaşık 15-20TL, yama seti 5TL. Tabi büyük mağazalara giderseniz bu söylediğim fiyatların 10 katına çıkarsınız.
Hayati önem taşıyan kask dışında çok iyi araştırın fiyatlara şaşıracaksınız.