Bisiklet sürüyoruz ama sağlımıza dikkat ediyor muyuz?????

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar ben her gün hiç aralık olmadan yani bisikletimin bir yeri bozulmadığı sürece sürerim.Günde 6-7 saatim bisiklet üstünde geçiyor.Acaba bu bana sağlık açısından olumsuz etkiler olarak geri döner mi? Bir tanıdığım abim bana bisikleti fazla sürüyorsun dedi ve ayıptır söylemesi ama kısır olursun dedi bu kadar fazla bisiklet sürme dedi.Acaba bu söyledikleri doğru mu?Ben de internette araştırdım ve verdiğim linkte ki siteyi buldum ama cevabımı bulamadım:(
Siz bana yardımcı olur musunuz? Yani bisiklet sürmek gibi güzel bir sporun bana zarar vermesini istemem.
(link)

Scudo

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
Çok fazla sele üstünde oturmak genital organa giden damarları sıkıştırıp kanlanmasını engellediği için ilerde iktidarsızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Arkadaşınız bunu kastetmiş sanırım.Ama pedli tayt ve ergonomik seleyle bunun önüne geçebilirsiniz tabi. Yalnız günde 6 7 saat bana da fazla geldi.

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Günde 6-7 saatle kendini bitirirsin eğer Spor olarak ve sağlıklı olarak yapmak istiyorsan max 3-4 saat aktif olarak kullanmalısın.Bisiklet sürerkende varsa bayır bayırları ayakta çıkarsan seleye daha az oturmuş olursun.Günde 4 saatten fazlası vücudu bitirir aynı oranda da gıda takviyesi alman gerekir.Peki 4 saatten fazla hiç sürmicekmisin ? Tabiki sürüceksin ama her gün kullanıyorsan en fazla 4 saat haftada 1-2 kerede uzun tur yapabilirsin 8-9 saate kadar vücudun aktif olarak dayanır.Birde Saat olarak yapmayıp KM olarak yaparsan daha iyi sonuç alırsın bu gün 50 km yapıcam de çık 20 km yapıcam de çık ona göre km ni yap zaten uygun bi saatte de dönersin :)

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ergonomik seleler cok iyi oluyor.tavsiye ederim.bisiklet kısırlık yapiyor diye bir sey yok.bisiklete hic binmeyenler bile kısır olabilir.ona bakarsak sigara-dar pantolon ve dar kulot giymek-yedigimiz-içtigimiz besinler-cevre kosulları-çernobil olayı- bunlar hep etkendir deniliyor.yalniz ince seleler gercekten zarar veriyor.ergonomik rahat sele kullanmak lazim.ayrıca seleyi fazla yuksek tutmak iyi olmuyor.bisiklet her derde devadir diyorum:D.bisiklette kendini kısıtlamana gerek yok.vucudun ne istiyorsa onu yap.daha dinamik ve saglam olursun.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
herşeyin çoğu zarar, bisikletli kuryelik yapıyor ise ve ekmeğini böyle kazanıyorsan 6-7 saat yeterli bir süre ancak 6-7 saat süre günde nerden baksan 80-140km arası yol demek.
kısırlıktan kastı, spermlerin ısınmadan dolayı ölmesi. bisiklete bindiğin günler, cinsel ilişkiye girersen, spermlerin ısıdan ölmüş olacağı için muhtemelen çocuk sahibi olma ihtimalin düşük. sürekli kısırlık yaptığına dair bir bulgu yok bisiklet için.
sağlıklı sperm gelişimi, cinsel ilişkiden sonra yapacağın 3 günlük bir cinsel perhiz sonrası yeni oluşan spermlerle mümkündür.
sağlıkla bisiklete binmen dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: Kadir.Celik

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar bu 6-7 saat şöyle arada yarım saat 40 dk molalar da var veya 5 dk-10 dk yani günlük 4-5 saaat oluyor bunu açıklamayı unutmuşum.Eğer dediğiniz gibi rahatsızlıklar oluyorsa bisikleti daha çok ayakta sürsem bu bisikelete gelecek hasar riskini çoğaltır mı? Yani kullandığım spor aletine de bir şey olsun istemem.

tunahan beyhan

Forum Bağımlısı
Tepki
154
Bisiklet
Carraro
Hayır Ayakta sürmek bisikletine zarar getirmez bisikleti yorar ama ciddi bir zararı olmaz sağa sola fazla yatırmadan ayakta ikende düz pedal çevirerek gidersen bir sıkıntı olucağını hiç sanmıyorum.Yol kullanan arkadaşlar genelde bayırları hep ayakta çıkarlar performans açısından ayakta çıkmak daha verimli.

Artık Yok

Forum Bağımlısı
Tepki
1.463
öncelikle şunu belirtmekte yarar var bisiklete bindiğin süre zarfında harcadığın kaloriyi biikletten indikten sonra yerine koyabiliyorsan vücuduna zarar vermemiş sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmiş olursun arkadaşlarında belirttiği gibi antrenman maksatlı olarak evden çıktıysanız 3-4 saat verimli bir süredir fazlası elbette yapılabilir ancak daha çok dikkatli beslenmek ve sıvı alımı gerektirecektir üreme fonksiyonları için sözü geçen riskler çok düşük seviyelerdedir bilindiği gibi efsane bisikletçi lance armstrong 7 çocuğa sahiptir sürüşleriniz esnasında genital bölegelerdeki kan dolaşımının gerektiği gibi ilerleyebilmesi için ara ara ayakta sürmenizi öneririm özellikle tırmanışlarda bunu uygulamanız arka bacak kaslarınızı extradan çalıştıracak ve sizi dahada güçlendirecektir bol pedallar

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
16 yaşındaymışsın, istediğin kadar sür birşey olmaz.

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
Bu bir şehir efsanesidir. Ne bisiklet ne motosiklet kısırlık yapmaz. Sanıyorum bu aletleri sevmeyen birisi yada birileri zamanında böyle bir şey uydurdu milleti soğutmak için.Belirli periyotlarda bu geyik döner durur.Bu yaşıma geldim bisiklete biniyor diye kısır olan birini duymadım, okumadım.

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar peki o pedli taytların daha ucuzunu bulamaz mıyız? Mesela 15-20 tl aralıklarında felan:)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@volkert

Yok şehir efsanesi değil. Ürolog bir arkadaşım beni de uyarmıştır.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@farukbas77

Şortunun içine kalın bir sünger de koysan aynı işi yapar. :)

cnyn rdr

Forum Demirbaşı
Tepki
371
Bisiklet
Diğer
@muratcolakoglu

Yapmayın! Bence yanlış bu söylediğiniz.Arkadaşımızı yanlış yönlendirmeyelim sağlık konusu ciddi bir konudur.Şu an aşırı bisiklet sürmesi ileride çıkacak sağlık sorunlarının habercisidir.''Yaşın küçükse istediğin kadar sürebilirsin'' diye bir şey yok kusura bakmayın ama bu böyle her şeyin aşırısı felaket getirir sporun bile herkese sağlıklı pedallamalar . . .

• Beğen
Tepkiler: ygtdkc

Ertuğrul Mengi

Daimi Üye
Tepki
238
Bisiklet
Merida
@farukbas77

İstanbul Decathlon'da var 20tl pedli tayt, ben memnun kaldım.

ygtdkc

Forum Demirbaşı
Tepki
259
Bisiklet
Mosso
@Ertuğrul Mengi
İnternetten baktım ama sadece xs bedeni kalmış sanırım :/

ThePoorWanderer

Aktif Üye
Tepki
88
@ReşitÇağırgan

Lance Armstrong, kanser teşhisi konduktan sonra, ameliyat olmadan önce bir sperm bankasına giderek spermlerini muhafaza etmiştir. Ameliyattan sonra, yani iyileştirkten sonra sperm bankasında muhafaza ettirdiği spermler vasıtasıyla baba olmuştur. Yani doğal yollarla değil. Düzeltmek istedim.

• Beğen
Tepkiler: Atıl Güven

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Abiler böyle bir şey buldum sizce işe yarar mı yoksa terleme felan olur mu? Yoksa o 20 tl'ye pedli tayt mı alayım?

(link)

Koray06

Daimi Üye
Tepki
92
Bisiklet
Sedona
@farukbas77

Senin yaşlarındayken günde 10 saatim belki daha fazla bisiklet üzerinde geçerdi. Sele nedir gidon nedir bilmeden bildiğin plastik sele üzerine oturup çukur düz demeden giderdik. Kısırlık ve ya herhangi bir olumsuzluk gördük mü hayır.
Bu sizin başınıza gelmeyeceği anlamına gelmez, taytınızı giyerek sürmeniz daha iyi olur. ( benden uzak olsun o tayt :) )