Bisiklet sürüşü için destekleyici gıda önerileri

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Merhaba arkadaşlar.

Bu spora gönül vermiş aramızda bir çok arkadaş düzenli olarak antreman yapıyoruz. Bazen bu antremanlar gerçekten zorlayıcı oluyor ve vücudun doğal sürecinin toparlanma süresi yavaş olabiliyor, ya da daha hızlı gelişmek istiyoruz mesela. Evet profesyonel değiliz, onlar kadar ihtiyacımız yok fakat yukarda saydığım sebeplerden veya birçok farklı sebepten supplement kullanıyoruz. Şahsen ben antreman öncesi ve sonrası karma bir shake içiyorum. Antreman sırasında da jel takviyesi ve elektrolit (yoksa powerade vs.) alıyorum. Siz neler yapıyorsunuz? Daha hızlı bir recovery süreci için ya da güçlenmek adına?

Not: ben pekmez yiyorum, yoğurtlu pekmez! Onlar zehir kalp krizi geçirirsin! vs gibi yüzyıllardır söylenen şeyleri söyleyecek olan varsa şimdiden rica ediyorum demesin :)

Scudo

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
Antrenman öncesi yer fıstığı ve biraz herhangi bir karbonhidrat; sonrası ise bulursam soya fasulyesi veya tofu, yoksa da herhangi bir baklagil :)
dzn: arada bir agar agarlı sebze çorbası :)

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet Onur Çakmak Aslında kendi kendine biraz cevap vermişsin; bizim profesyoneller kadar sert antrenman yaptığımız pek söylenemez, tabi bilemiyorum seni :komik: ama yine de bu seni daha iyi hissettiriyorsa bence bir zararı yok :harika: Ben çerez karması bir ezmem var onu yiyorum, muz ve o an evde ne varsa işte kola, enerji çiceği, gazoz, soda, ayran :komik::komik: Tabi kendine gelme sürecinde antrenman sonrası yarım saatlik soğuk bir duş en iyi iyileşme hamlesidir :koptum::koptum:

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@taner07 muz zaten bisikletin olmazsa olmazi abi. Antreman uzun surecekse yol ustunden muz almaya dikkat ederim. Sinir hucrelerindeki NaK (sodyum-potasyum) dengesini duzenliyo ve epey de besleyici. Herkesin metabolizmasi farkli. Ben eski yaptigim sporlardan zamaninda üst vücutta epey kas kütlesi edindim simdi pismanim tabi :) mesela önceden antreman sonrasi bacak kaslarimda agri olurdu. Ertesi gün de tatli tatli sizlar ya hani. Yorgunluk olan agri degil ama kas gelisimi sirasinda olusan agri. Iste o agriyi ve recovery süresini iyi ayarlanmis bir post workout icecegi ile minimuma indirebiliyorum. Benim ogrenmek istedigim benim gibi bu tarz bir shake kullanan varmi? Nedir ne degildir hep beraber tartisalim. Ama fitnesscilarin (cunku hicbiri body builder degil zaten olamazlarda) o whey daha iyi bu whey daha ucuz kafasinda degil. Bildigimiz supplementler nelerdir ne ise yarar yardimci olmak acisindan :)

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Antrenman sonrası toparlanmayı hızlandırmak için glutamin olabilir pure olanları tavsiye ederim.
Kas yıkımını engellemek için antrenman sonrası bcaa mantıklı.

Hangi supplementi tercih edersiniz bilmem ama ben herzaman pure olanları tercih ederim komplex olanlar bana mantıklı gelmiyor.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pre workout ürünleri tartışılır genellikle bu ürünlerde vücut ürünün hammadesine tolerans geliştirir kullanılsa bile haftada 2 günü geçmemeli ve belli aralıklarla kullanımı kesilmeli vücut hafızasından çıktıktan sonra tekrar devam edilebilir

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Deniz A ben kreatin ve glutamin karisimi bir shake kullaniyorum. Hatta dozu ikiye boluyorum hem antreman oncesi hem antreman sonrasi kullaniyorum. Antreman oncesinde meyve suyuyla antreman sonrasi sutle kullaniyorum. Recovery sürecim minimuma inmis vaziyette

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak
Kreatin bir türlü ısınamadığım bir supplement oldu. (Aslında sebebi de yok kullanmışlığım da yok)
Bende antrenmandan önce (pure ultimate) bcaa antrenman sonrasında bcaa ve glutamine alıyorum. Diyet te olduğum için büyk kas gruplarını çalışırken zorlanıyorum haftada bir kezde özellikle büyük kas grubu gögüs vs çalışacaksam assault kullanıyorum.
Ama bisiklet için pek pre workout tavsiye etmem benim bisiklet antrenmanım 80/100 km arasında ve min 4/5 saat sürüyor hangi preworkout u kullanırsan kullan bir aydan sonra dozu arttırman gerekecektir ve bu ürün cazip olmaktan cıkacak karbonhidrat içerikli ürün bilgim olmadığından dolayı (malesef kilo :) ) tavsiye veremeyeceğim belki bu içeriğe sahip ürünler bisiklet için daha uygun olabilir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben yaklaşık 1,5 yıldır sadece 100 km. ve üzeri turlar için Energel kullanıyorum.

(link)

gnc ve supplementler.com satıyor ,yalnız şu an sadece yukarıda ki adreste stoklarda mevcut.

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Deniz A aslinda gainer secenegi karbonhidrat olarak guzel bir secenek gibi duruyor ama antremanla birlesince hacim kazandirma ihtimali var :) son 4 ayda 7 kilo vermis biri olarak istedigim en son sey tekrardan kilo almak. Her antremanda pre-workout shake kullanmiyorum zaten. Bazen l-carnitine de kullaniyorum likit olanlardan. Kreatin konusuna gelince, kreatin saf alindiginda bi sure birakilmasi gereken bi supplement. Zaten vucut da uretiyor bi miktarini. Vucudun tembellesmemesi icin birakmak gerek ara ara. Anaerobik kapasiteyi arttiriyor vucutta ve yagsiz kas kutlesi olusumuna yardim ediyor. Kisacasi daha zayif hacimli daha güclü kaslar elde ediliyor. Su ile icilince cok cabuk kana geciyor, tam pre workout icecekte olmasi gereken gibi. Sütle icilince de yavas karisiyor kana. Sahsen ben antreman sonrasi icip bir saat kadar sonra uyuyorum.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben antremandan yarim saat once bir kek ile bir bardak meyva suyu iciyorum, antreman esnasinda da fotograftaki arkadastan kullaniyorum, bir tanesi 20 km goturuyor :) GNC magazalarinda 3 taneye 1 tane bedava uygulamasi var, boylelikle tanesi 7 liraya geliyor.
sonunda da powerade iyi toparliyor.
Eve gelince de yogurt ve sebzeli kepekli bir tabak makarna, tamamdir.

20150829_235159.jpg

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Kuzey Ege yorgun kaslarda laktik asit birikir. Hissettiginiz yorgunluk bu yüzdendir. Yogurt ise laktik asit fermantasyonunun en bilinen ve en yaygin örnegidir. Uykunuzun gelmesi icin ayran icmeniz bu sebeptendir. Kendinizi yorgun hisseder uyursunuz. Size nacizane tavsiyem yorgun ve laktik asit birikmis bacaklarla yogurt yemeyin :)

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.277
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak
Su ana kadar bir sikinti yasamadim. Lakin her spor aktivitesinden sonra ter idmani muhakkak yaparim. Bisikleti eve kitler hemen disari cikar ve 15 dakika kadar cok cok hafif tempoda koşarim. Bu beni dinlendiriyor ve agri sizinin onune geciyor. Ancak yorumunu arastiracak ve degerlendirecegim sevgili dostum. Uyarin icin tesekkur ederim.

• Beğen
Tepkiler: hakan64

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ahmet Onur Çakmak hocam keşke konuya daha erken dahil olsaydık. Hafta içi 4 gün ağırlık antrenmanı yaptım Bugün de 80 km yol yaptım diyet yaptığım için karnım sürekli aç ne zaman dolaba saldırsam yoğurtla geçiştirdim (yarım kova tükettim neredeyse :) )
Birazdan yamulur kalırım:)

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
@Deniz A bu tarz konular genelde cok faydali oluyor :) @Cem Unden sütün içindeki laktoz konusu çok acayip bir konu. Modern dunyada insanlarin bazilari laktoz sindirebilirken bazilari sindiremiyor. Aslinda butun insanlar bebekken sindirebiliyor laktozu. Fakat bir sure sonra bu ozellik bazi insanlarda kayboluyor. Süt insanin yemek piramidine sonradan girdigi icin zaman icerisinde buna gore evrimlesen insan ve evrimini tamamlamamis insan diye ayirarak evrim teorisine bile katkida bulunanlar var :) yani o konu çok derin.

bua

Daimi Üye
Tepki
362
İsim
Burak Akdağ
Bisiklet
b'Twin
süt tüketiminin kapitalist ve vegan bakış açısına pek girmek istemedim; zaten ortada, süt ürünleri fabrikaları kök salmışlar ve cebimizi sömürmekteler, bunu da hayvanları bir mal, ürün olarak kullanmak ve onları da sömürmeyi beis görmemekteler.

Biyolojik açıdan bir çok makale bulunmakla birlikte Hülya hocamın seçkisini okumak için (link)
(link)