Bisiklet sürmeyi öğrenmek

harunala

Üye
Tepki
3
Merhaba arkadaşlar.
Bisiklet sürmeyi öğrenmek istiyorum.Şu anda yardımcı tekerlekle sürmeye çalışıyorum.Çok yeniyim , bu gün başladım.Bisiklet sürmeyi nasıl öğrenebilirim?Eğitim dökümanı veya tavsiyelerinizi bekliyorum.İyi günler.Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet31
Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yok canım ne dökümanı,at yandaki tekerleri,5 dakka sür,öğrenirsin,20 dakkayı geçmez öğrenmen.Düşçem diye de korkma
Bide kaç yaşındasın?Öğlen öğlen baya şaşırdım da

• Beğen
Tepkiler: hcyoldas

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
Aynı fikirdeyim.Yan tekerlekleri sökmekle öğrenmeye başlayabilirisin.Düşerim diye korkmadan binmeye çalış.Gerekirse düş.Hemen öğrenirisin.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Yan tekerlekleri uçur ilk iş :). Daha sonra kendi başına da başarabilirsin çok basit bir şey, bu dengeyi sağlama yetisi insanın zaten doğasında var. Diğer yandan eğer birinden yardım almak istiyorsan, bisikletinden değil, senin boynundan veya sırtından tutacak birinin yardımı iyi olabilir. İlk başlangıçta senin düşmeni engelleyecek, sen de bisikletin dengesine alışmaya çalışacaksın. Yeterince istersen 1 saatten fazla sürmez öğrenmen :). Azmet yeter...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Korkma hiç bir şey olmaz :). Bisiklet yana yattığında koyarsın ayağını yere durursun. Hem bir sor bakalım hiç bisikletten düşmeden sürmesini öğrenen biri olmuş mu? :)

ulas

Forum Bağımlısı
Tepki
9.754
Bisiklet
Geotech
Bisiklet surmeyi öğrenmen için bir kaç ipucu

1.Destek tekerlerini çıkart
2.Hafif yokuş olan bir yere git
3.Ayaklarınla yerden destek alarak pedal çevirmeden ilerlemeye çalış
4.Bu ilerleme sırasında dengeni bulmaya çalış
5.Sağa düşecek olursan gidonu (tuttuğun Yer) sağa, sola düşecek solursan sola doğru çevir.
6.Hafif yokuşlu yerde sürekli bunu çalış
7.Daha sonra yine pedal çevirmeden fakat ayakların pedal üzerindeyken hafif yokuş olan rampada bu işlemi bir kaç defa yap
8.Onu da başardıktan sonra aynı olayları pedal çevirerek dene
9.Bu sırada ayaklarınla değil fren kullanarak durmaya çalış
10.pedal çevirmeyi ve durmayı öğrendikten sonra düz bir yolda çalışmalarına devam et
11.Artık kendine güveniyorsan ve İstanbulda yaşııyorsan Perşembe günleri saat 20:30 da Cadde Bostana gel :)

Önemli notlar:

Eğer bir seni tutarak destek veriyor ise seleyi veya senin tuttuğun gidonu tutmaya çalışmasın. Sırtından gömleğini veya üzerinde ne varsa onu tutarak dengeyi bulmanı sağlasın ( Ama kendin yaparsan daha çabuk öğrenirsin)

Kullanmaya başlamadan önce zinciri çevirebileceğin bir konuma getir. Ne çok sert olsun ne de yumuşak...

Kolay gelsin...

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
Daha yasın ufak,cok rahatlıkla oğrenebilirsin. Zaten çok basit kullanması hiç gozunde buyutmene gerek yok...

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
İkisini de çok aşırı asılmadan, ayarlı bir şekilde durmak istediğin zaman sıkacaksın :). Ama bana inan, hava da şu anda çok güzel. Burada forumda vakit harcamaktansa al bisikletini fırla dışarı :). 1 saat sonra aklında hiç soru işareti kalmayacak, bisiklet sürmeyi de frenleri kullanmayı da öğrenmiş olacaksın ;)

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
Kendini bisikletin üstüne at.Bas pedallara zaten gideceksin.Bunu zaten biliyosun.İnsanın içinde var bu.Sadece içindekini dışarı çıkartacaksın.Korkmadan yaparsan daha hızlı yaparsın.Binerken frene basman gerektiğinde ne zaman ansıl basacağını da zaten hissedeceksin.Sonra bir bakıcaksınki öğrenmişsinde geziyosun bile.

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
Olsun. İzmir'de de bisiklete gayet iyi binilebilir.Yeterki sen biraz azmet ve öğrenmek iste.

• Beğen
Tepkiler: Iverson763

hcyoldas

Daimi Üye
Tepki
130
hadi bakalım kolay gelsin.Akşama öğrenmiş olarak foruma dön emi.

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
bir de kimse değinmemiş sanırım, önemli bir nokta...ben de öğrenirken aynı hatayı yapardım.gözler yolda olacak, pedalda falan değil :) ayaklar pedalı kendiliğinden bulacak ve çevirecektir.sen yoluna bak ve kontrolün sende olduğunu unutma ;) kendine güven....

bu arada zzyzx'in bahsettiği yokuşu aşağı doğru gideceksin :D yokuş tırmanmaya çalışma (saçma bi ayrıntı ama yokuş aşağı yapacaksın gibi bi şey takılmadı gözüme)