Bisiklet sürerken sorun yok durunca terliyom.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ozic tarafından paylaşıldı.

 1. ozic

  ozic Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  164
  Beğeniler:
  84
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Ne kadar süre ve hızda olursa olsun, bisikletten inince çok terliyorum. Kötü bi yanı varmıdır bunun.
   
 2. H.Sages

  H.Sages Kıdemli Üye

  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  274
  Beğeniler:
  185
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Aksine terlemiyorsanız kötü. Vücut ,ısısını ter yoluyla dengeliyor. Spor esnasında çok terlemenin hiç bir kötü yanı yok.
   
  ozic bunu beğendi.
 3. Adm Sglm

  Adm Sglm Yeni Üye

  Kayıt:
  20 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  15
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Sakarya
  Seviye:
  Normal birşey bana yürürkende olur yolda yürürken terlemem eve gelip oturduğumda ter atarım.
   
 4. MehmetErtuğrul

  MehmetErtuğrul Kıdemli Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  304
  Beğeniler:
  62
  Şehir:
  fethiye
  Seviye:
  rüzgar çarptığı için terlemiyorsun durunca rüzgar çarpmıyor :)
   
 5. Niyazi ALTUN

  Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  646
  Beğeniler:
  488
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Terlemek hakkında

  Terlemek Vücuttaki ter bezleri tarafından özel bir vücut sıvısının ifraz olunması. Ter bezleri sadece memelilerde bulunur. Cildin derinlerinde yerleşir ve yüzeye kıvrımlı bir salgı kanalıyla açılırlar. Terin % 98'i su, % 2'si ise çeşitli kimyevi maddelerdir (tuz, yağ asitleri, üre, sülfatlar, albümin ve bazı aminoasitler).

  Memelilerin nispeten yüksek bir vücut sıcaklığına sahip olmaları çok uygun bir durumdur. Eğer bir memelinin vücut ısısı 30°C olsaydı, bu canlının, hava sıcaklığı 37°C olan bir yerde yeterince terleyip, bunu buharlaştırarak kendini serinletmesi mümkün olmayacaktı. İnsanlarda terin buharlaşmasıyla meydana gelen serinlemenin, vücut ısısının desteğinde ne kadar mükemmel bir mekanizma olduğu buradan da anlaşılmaktadır.

  Sıcaklığa bağlı terleme fizyolojik bir olaydır, fakat aşırı durumlarda vücudun sıvı dengesini bozabilir. Bazı araştırıcılara göre en fazla ter çıkarabilme kapasitesi saatte 3-4 litredir. Aşırı terleme vücuttan yüksek oranda su kaybına yol açar. Bu su, ter bezlerinin kılcal damarlarından geçerek kandan alınırken öte yandan başka vücut kompartımanlarınca yerine konulmaktadır. Bu derece aşırı bir su kaybı, su içmek gibi bir yolla yerine konulmadan devam ettirilemez.

  Hava sıcaklığındaki 1°Clik bir artış için ter atılımı saatte 20 gr'lık bir artış gösterir. Terle beraber çeşitli tuzların da atılması sözkonusudur, böylece su ve elektrolit dengesi korunmaktadır. Aşırı terlemeyle kaybedilen tuz da diyetle yerine konulmalıdır. Aksi takdirde aşırı terleyen birisi sadece su içerse, neticede su zehirlenmesi denen bir durum ortaya çıkar.

  1 ml ter buharlaştığında vücuttan 0,58 kalorilik ısı atılır. Ter buharlaşmayıp akarsa ısı atılamaz. Hava kuru olduğunda vücut aşırı sıcaklara dayanır. Havadaki nem, terlemeyi zorlaştırır.

  İki tip ter bezi vardır:

  1. Ekrin ter bezleri: Kasıklar, tırnak, yanaklar, dudak kırmızısı hariç olmak üzere vücudun her tarafında rastlanır. Özellikle el ayası ve ayak tabanında çok fazla bulunur. Bütün vücutta iki milyon kadar ekrin ter bezi bulunduğu sanılmaktadır. Ekrin bezler, sempatik sinir sistemi kontrolunda vücut ısısını ayarlar. Dahili sıcaklık artınca ekrin bezlerin cilt yüzeyine salgıladıkları su buharlaşarak sıcaklığı atar. Ekrin ter bezleri üç tip uyarı neticesinde ter maydana getirirler. İlk olarak bütün bezlerin hissedilmeyen terleme denilen günde yaklaşık yarım litreyi bulan normal bir salgısı vardır. İkinci olarak sıcaklık artışının yol açtığı terleme vardır. Üçüncü olarak da sıkıntı ve streslerin alın, avuç içi, ayak tabanı ve kasıklardaki bezlerde salgı artışına yol açması. Bazı araştırıcılara göre ekrin ter bezlerinin boşaltım vazifesi de vardır.

  2. Apokrin ter bezleri: Koltuk altı, kasıklar ve meme başları gibi mahdut bölgelerde rastlanan büyük bezlerdir. Apokrin bezler cinsi hayatta rol oynarlar. Renkli ırklarda beyazlara göre, kadınlarda erkeklere göre daha fazladır. Apokrin ter bezleri buluğ çağında bazı hormonal değişikliklerle uyarılana kadar faaliyet göstermezler. Apokrin bezler kıl folikülleriyle birlikte yağlı bir ter meydana getirmektedir. Ekrin ter bezlerinin salgısındaysa yağ yoktur. Apokrin ter bezlerinin salgısı salgılandığında kokusuz olup, bakterilerce kokulu yağ asitlerine parçalanırlar.

  Ter ifrazatındaki bozukluklar: Ter bezlerinin hiç vazife görmemesi haline “anhidrozis” denir. Genellikle doğuştandır. Cilt kırmızı ve sıcaktır. Tedavide, deri yağlanır ve nebati bir rejim verilir.

  Ter bezlerinin normalden fazla çalışması haline de “hiperhidrozis” denir. Aşırı sıcaklarda ve şişmanlıkta görüldüğü gibi, tüberküloz, hipertiroidi gibi bazı hastalıklarda da görülür. Mevzi (lokal) olan aşırı terlemeye Özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltuk altında rastlanır ve streslerle artar. Genel ve lokal fazla terlemelerde tedavi asıl hastalığa göre yapılır. Lokal terlemelerde % 5 tanenli gliserin veya % 20 formalin solüsyonu kullanılabilir. Deodorantlarda bulunan % 25 yoğunluktaki alüminyum klorhidrat ter bezlerinin çıkışlarını kasıp, terin çıkışını önler.

  Terin çok fena kokulu olmasına “osmidrosis” denir. Ayaklar, koltuk altı ve kasıklarda olur.

  Ter nedir?
  Terleme tümüyle istemimiz dışında gelişen metabolizmamızın doğal bir fonksiyonu. Ter ise aslında salgılandığında renksiz ve kokusuz olan fakat koltukaltı gibi sıcak ve nemli ortamlarla buluştuğunda kötü kokmaya başlayan fizyolojik bir sıvı.

  Neden terliyoruz?
  İnsan vücudunun normal olarak fizyolojik işlemleri yapması için vücut ısısının 365 derecede sabit kalması gerekiyor. Terlememizin ana nedeni de vücut ısımızın sabit kalmasının sağlanması. Çünkü terin buharlaşması ile ısı kaybediliyor. Bir günde salgılanan ter ortalama 100 cc. Aşırı efor ve sıcakta bu rakam saatte 15 litreye kadar da çıkabiliyor. Vücudumuzdaki ter bezi sayısı ise 2-3 milyon kadar ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunuyor. Bu yüzden ellerimiz çoğu zaman nemli olabiliyor. Peki terlemeyi tetikleyen şeyler neler?
  ????: Hepsy.Net http://www.hepsy.net/forum/showthread.php?p=29874

  Terlemeyi tetikleyenler
  • Ortam sıcaklığının artması
  • Efor harcanması
  • Sınav stresi yeni biriyle tanışma gibi aşırı heyecanlanmaya sebep olan anlar
  • Nemli ortamlara girme gibi durumlar terlemeyi tetikleyen nedenlerin başında.

  Aşırı terleme bir hastalık mı?


  Normal bir insanın günlük ter miktarı 100 ml kadar. Ancak ortam ısısının artması ile terleme günde 15 litreye kadar çıkabiliyor. Ter bezleri çok fazla çalıştığında aşırı terleme meydana geliyor. Aşırı terlemenin ise birçok sebebi olabiliyor. Ateşli ve hormonal hastalıklar ortam ısısının artması kalp ve solunum yetersizliği bazı ilaçların kullanılması ve bazı tümörler aşırı terlemenin başlıca nedenlerinden. Bu yüzden aşırı terleyen kişilerin bir sağlık kontrolünden geçmesi tiroid bezi ve böbrek üstü bezi rahatsızlıkları tetkikleri yaptırması şart. Ama aşırı terleme illa ki bir hastalığın belirtisi olacak diye de bir şey yok. Bazı durumlarda hiçbir hastalık yokken de terleme artışı görülebiliyor. Peki neden kötü kokuyor?

  Neden kötü kokuyor?

  Ter; su sodyum klor potasyum üre gibi maddelerden oluşuyor. İçindeki organik madde miktarının artması terin kötü kokmasına neden oluyor.

  Ter kokmamak için neler yapmalı?

  Gelelim en önemli konuya! İşte bunun için yapabileceklerin...
  • Bol su içmeyi dene.
  • İnce gözenekli cildinin hava almasını sağlayan giysiler giy.
  • Kokunun en çok yaşandığı bölge koltukaltları… Bu yüzden bu bölgeni sürekli temiz tutmaya özen göster.
  • Koltukaltındaki tüyleri fazla uzamadan al.

  Anti-perspirantlar ve deodorantlar zararlı mı?

  Vücudun doğal sürecinde terlemesi şart! Terlemeyi engelleyici ürünler ter bezlerinin cilde açıldığı kanalcıkların tıkanmasına neden olabiliyor. Ter ve yağ bezlerinin ağzının tıkanmasına bağlı olarak da ciltte sivilcelenmeler ve küçük yağ kistleri oluşabiliyor. Bu yüzden bu ürünleri aşırı kullanmamalı ve kullanırken de dikkatli olmalısın. Neler mi yapabilirsin?

  • Sabah dışarı çıkarken sürdüğün roll-on’u eve gelir gelmez yıkayıp vücudundan temizle.
  • Mümkünse tam kuruluk sağlayanları değil de normal olanlarını tercih et.
  • Deodorant kullanırken koltukaltının mutlaka temiz ve kuru olmasına dikkat et.
  • Sakın deodorantı terliyken sıkma. Yoksa ortaya daha kötü kokular çıkmasına sebep olabilirsin!

  Sevi ve saygılarımla.
   
 6. Güney Mertkan

  Güney Mertkan Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  111
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İstanbul-Avcılar
  Seviye:
  Herkezde öyle oluyor yalnızca sende değil . Ozaman korkacak birşey yok . :D
   
  Ali AKTAŞ bunu beğendi.
 7. RAHMİ

  RAHMİ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğeniler:
  363
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Hiç merak edilecek bir durum değil. Bu herkeste olur. Zaten diğer arkadaşlar konuyu bilimsel olarak oldukça güzel anlatmışlar..
   
 8. muhammed aydın

  muhammed aydın Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2010
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Yazın en sıcak saatinde sprint attıktan sonra bilet almak için terminale girdim . O kadar çok terledimki sudan çıksam anca o kadar olurdu . Biletçide korktu zati :]
   
 9. lexus

  lexus Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  29
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  kayseri
  Seviye:
  bide bisikletin üstündeyken ATP üretiyosun ve durdugunda üretilen atp harcanamıyor dolayısıyla sıcak basıyor yani verilen arpa miktarı arttırılıyor ve terliyoruz rüzgarda yok ki serinletsin :)
   
 10. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  dedikleriniz doğru değil,atp insan hayatının her anında kullanılan bir durum,ayrıca sıcak basması onunla ilgili değil,vücut atp yi her zaman ve hiç durmadan üretir,duruma göre , kullnılan enerji kaynağına ve yapılan antrenmana göre parçalanır ve ona göre artık maddeler çıkar.siz yazın oturken hiç terlemiyormusunuz? bu bilgileri nereden edindiniz bilemiyorum ama ,lütfen bilmediğiniz konularda açıklama yapmamanızı tavsiye ederim,karşıdaki kişilerin sağlığı açısından.
   
  Dizdar MERT ve Muzaffer YILMAZ bunu beğendi.
 11. Muzaffer YILMAZ

  Muzaffer YILMAZ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Kasım 2010
  Mesajlar:
  315
  Beğeniler:
  194
  Şehir:
  .......
  Seviye:
  Ben bu konuda şunu öneriyorum, çoğu kişi bilir belki ama bilmeyenler de vardır.

  Bisiklet binmeye başlarken ilk 15-20 dk çok yavaş bir tempoda başlanmalı, bisiklet sürmeyi bırakırken de son 10-15 dk çok düşük bir tempoda gidilmeli. Aniden terlemek hem vücudumuza zarar verir hem de sucuk gibi terler, çok pis koku yaparsınız.:D:D
   
  alper öztürk bunu beğendi.
 12. M.Burak KARADAĞ

  M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

  Yaş:
  24
  Kayıt:
  22 Eylül 2010
  Mesajlar:
  2.696
  Beğeniler:
  2.050
  Şehir:
  İstanbul, tatil dönemlerinde Ankara
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  Abi yazmayayım yazmayayım diyorum.Sabah 11 den beri zor tutuyorum kendimi.Girip girip çıktım foruma 4-5 kez.Kahretsin konu hep günceldi yine güncel.Terliyom değil abi terliyorum :D yapma lütfen ya terliyom nedir abi yok böyle bir kelime.Konuşma dilini yazma dilinde de kullanamassın!
   
 13. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.045
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  süre ve mesafe hız fark etmediği için normal değil durumunuz? bir hastalık demiyorum ama,vucut gelen iletiye bir tepki verir,sizde bu farklı ,anlattığınıza göre,ancak örneğin 3 saat bisiklete bindiniz hiç terlemeden inincemi terliyorsanız bu iyi birşey değil.yada bizim bilmediğimiz bir başka sistem daha çalışıyor vucudunuzda.
   
 14. FerkanFırat74

  FerkanFırat74 Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Aralık 2010
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
   
 15. mertcan gölge

  mertcan gölge Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  2 Şubat 2010
  Mesajlar:
  677
  Beğeniler:
  522
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  ilginc bir durum aslında doktora danışmak en iyisi
   
 16. Ali AKTAŞ

  Ali AKTAŞ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  31 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  836
  Beğeniler:
  1.031
  Şehir:
  Denizli
  Seviye:
  Birde makara (roller-trainer) binin bisikletten inmeden de terlemiş olursunuz.
   
  alper öztürk bunu beğendi.
 17. iamhasancanbam

  iamhasancanbam Blonde Boyz

  Kayıt:
  1 Eylül 2010
  Mesajlar:
  394
  Beğeniler:
  557
  Şehir:
  Sarajevu, BiH
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Terlemenin hiç bir kötü yanı yok. Aksine terlemek iyidir. Ama Türkçe'yi düzgün kullanmanı tavsiye ederim. ;) Terliyorum yazmak varken, neden terliyom yazıyorsunuz ki.
   
  Deniz bunu beğendi.
 18. Oğuz Taş

  Oğuz Taş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  221
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Dahon
  Seviye:
  Terliyom, terliyorum muhabbeti dönüyor hep ama nedense ben terliyom yazanı görmedim :S
   
 19. alper öztürk

  alper öztürk Aktif Üye

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  154
  Beğeniler:
  80
  Şehir:
  tekirdağ
  Seviye:
  evet bu bende de oluyor :) yeteri kadar ısınmadığım zaman çok çabuk terliyorum bu yüzden ısınma (yani yavaş tempoda sürme) süremi arttırdığım zaman ve durmadanda 10 dk yavaş tempoda sürdüğüm takdirde çok fazla terlediğimi hissetmiyorum. yani en azından fazla rahatsız edici olmuyor. :)
   
 20. Deniz

  Deniz Üyeliği iptal edildi.

  Kayıt:
  18 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.352
  Beğeniler:
  3.722
  Şehir:
  Fahrettin Altay, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Başlıkta öyle yazmış. Eleştiriler oradan dolayı yapılıyor.
  :)
   
  Muzaffer YILMAZ ve Yunus YILMAZ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

anzac.png
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...
upload_2016-8-24_10-37-19.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
IMG20150818130625.jpg
şikayetimden ayrı olarak ortaya çıkan bi zımbırtı. benim rahatsızlığım sağ omzumda oluşan ağrıydı. rahatsızlığımın değişik bi ismi vardı da unuttum. baya değişik bişeydi doktor söylediği gibi...