Bisiklet sürerken neden sürekli burun akıntısı yaşıyorum?

• Konuyu başlatan Domestik
  • Başlangıç Tarihi
D

Domestik

Misafir
Bisiklet sürerken beni son derece rahatsız eden ve bir türlü çaresini bulamadığım hadiselerden biri de sürekli burnumun akması. Mevsim dinlemiyor, yaz-kış bisiklet üzerinde olduğum sürece burnum mutlaka akıyor. Bu işin aslı astarı nedir? Gerçekten bir rahatsızlık mıdır, yoksa (her ne kadar sinir bozucu olsa da) normal bir durum mudur? diyerek bir süredir araştırıyorum. Aşağıda çevirisini yaptığım yazıda işin aslı gayet net bir şekilde anlatılıyor. Sizlerle paylaşmak istedim.

Uzmana sorun: Bisiklet sürerken neden sürekli burun akıntısı yaşıyorum?

1.jpg

Bisiklet üzerindeyken burun akıntısını durdurmak veya önlemek için yapabileceğimiz bir şeyler var mı?

Bisikletçilerin pek çoğu bisiklet üzerindeyken sürekli burun akıntısı yaşıyor ve maalesef bu oldukça sinir bozucu bir hadise. Tıpta “egzersize dayalı rinit” de denilen, koşu, bisiklet gibi egzersizler esnasında devamlı olarak akan burnumuzun bizlere verdiği sıkıntıyı en aza indirgeyebilmenin mümkün olup olmadığını merak ettik.

Bu sebeple İngiliz Kulak-Burun-Boğaz Birliği’yle iletişime geçtik ve işinin ehli bir cerrah olan Profesör Nirmal Kumar ile görüşmemizi sağladılar.

Prof. Kumar kendinden emin bir şekilde aynen şöyle dedi: “Hayır, bisiklet sürerken burun akıntısını durdurmanın bir yolu yok. Bu, insanın normal fizyolojik özelliklerinden kaynaklanıyor. Bunu değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok”. (Oldukça berbat bir durum).

Devamında Prof. Kumar bu nahoş burun akıntısının sebeplerini açıklamaya başladı: “Sempatik sinir sistemi siz egzersiz yaparken çok miktarda hormon üretmenizi sağlar. Bu, geniz yolunda şişkinliğe yol açar. Burun boşluğunuz tıkanır ve çok miktarda mukus üretir”.

Sempatik sinir sistemi vücudunuzda işlerin tıkırında gittiğini garantiye altmaktadır ve aynı zamanda vücudunuzun “savaş ya da kaç tepkisi”ni kontrol etmektedir. Dolayısıyla, siz bisiklet sürerken veya benzeri bir egzersiz yaparken bu mekanizmayı uyarmaktasınız. Yani, “savaş” pozisyonuna girmiş oluyorsunuz.

Burnunuz enfeksiyonlarla savaşmak için mukus üretir ve bu üretim siz egzersiz yaparken daha da artar. Yabancı maddelerin vücudunuza girmesini ve rahatsızlıklara yol açmasını engeller. Vücudunuz ne kadar da harika, değil mi?

O zaman sizin ne yapmanız lazım? En iyisi burnunuzu temizlemeye yardım edecek kullanışlı bisiklet eldivenlerine yatırım yapın!

Kaynak: (link)

Scudo

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Bisiklet sürerken kaç kere nefes alıp verdiğinizi sayıyor musunuz ? Geçen hava burnunuzdan girip çıkıyor. Burun akıntısı evet sıkıntıdır. Akıntıyı atmanın bir hareketi var. Onu öğrenmenizde fayda var.

• Beğen
Tepkiler: mustafa ç

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sorun bende de var ve çok rahatsız ediyor

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Bende yok. Yazın hiç yaşamadığım bir sıkıntı. Kışları da maske kullanmayınca, yani yüzüm ve burnum üşüyünce akıntı oluyor. O yüzden kışın neredeyse hiç maskesiz çıkmıyorum. Maske olunca kışın da burnum akmıyor.

• Beğen
Tepkiler: Imlampre
D

Domestik

Misafir
@boşgezeninboşkalfası

"Snot rocket" hareketini diyorsunuz sanırım. Evet, öğrenmekte büyük fayda var, mutlaka öğreneceğim :)

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@Ahmet.KOÇ Bu kadar avrupa özentisi olmayın. Benim dediğim o hareket değil. Ve bunu genelde karadenizliler çok kullanır. Burnunuzun biraz üst hizasından (orta kısımdan) hafifçe sıkarak iki parmağınızla aşağı çekiyorsunuz sonra da hızlı bir hareketle parmaklarınıza gelen akıntıyı fırlatıp atıyorsunuz. Ne üstünüz başınız kirleniyor ne de peçete vs. İhtiyaç duymuyorsunuz. Denemeler yaptıkça daha iyi yapacaksınız.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Konuyu açarken paylaştığınız kaynakta yabancı. Üzerine birde hareketin ifadesini bu şekilde yazmanız fazlasıyla dikkatimi çekti. Sümkürme deniyor.

D

Domestik

Misafir
@boşgezeninboşkalfası

Konu bu tarz sorun yaşayan kişilere ufak da olsa bilgi verme amaçlı açılmıştır. Evet, kaynak yabancı. Yazıda konunun uzmanı bir profesör tarafından bilgiler veriliyor. Bunda ne sorun var acaba? Bilmiyorsanız söyleyeyim bilimde dil ayrımcılığı diye bir şey yoktur. Ben de bir bilim insanı olarak raporlarımı, sunumlarımı, makalelerimi İngilizce yazıyorum. Unutmayın ki size gerekli bilgiyi veriyorsa her dil eşittir. Ayrıyeten, ben İngilizce kaynaklardan araştırmadan önce mevzuyu Türkçe olarak da araştırdım, lakin bisiklet kullanıcılarında yaşanan burun akıntısına yönelik bir kaynak bulamadım.

Sümkürme konusuna gelince hani bir laf vardır her yiğidin yoğurt yemesi ayrıdır diye. İşte bu "snot rocket" hareketi de bir çeşit sümkürme yöntemi ve özellikle burun akıntısından yakınan bisikletçilere de tavsiye ediliyor. Hareketin Türkçe karşılığını siz bulun bundan sonra onu kullanalım.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Prof. Dr. Oktay SİNANOĞLU - Bye bye Türkçe. Okumanızı tavsiye ederim. İyi akşamlar.

D

Domestik

Misafir
@boşgezeninboşkalfası

Evet, rahmetli Oktay Hocamızın çok değerli kitaplarından biridir. Beğenerek okumuştum.

erkan_harman

Daimi Üye
Tepki
177
İsim
Erkan Harman
Bisiklet
Salcano
Konu nerden nereye gelmiş.bilgi için teşekkür ederim açıklama güzel. Sumkur gitsin aaa

Wasabie

Daimi Üye
Tepki
1.235
İsim
ALİ ALPER
Bisiklet
Diğer
allerjik rinit belirtisi olabilir, soğuk zamanda oluyorsa rhinovirus olabilir. doktorunuza danışınız.

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
lisanda kusur edersem affola ben o duruma caktirmadan sunkurme diyorum :) yine de tesekkurler ki ingilizce kelime anlaminida ogrenmis olduk :) bilgi paylasiyoruz arkadaslar global(genel) bakin lutfen konulara:))

• Beğen
Tepkiler: Domestik

adilmusazafer

Forum Demirbaşı
Tepki
255
İsim
Adil Musa ZAFER
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Sonbahar-Kış mevsiminde benimkide sular seller gibi. Ama yazın sorun yok..

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
Şahsen yazın çok olmuyor, kışın genellikle bende fazla oluyor, burun kemiği problemim var ben ona bağlıyordum, demek böyle bir tanım varmış. @Ahmet.KOÇ Teşekkürler bilgi için.

• Beğen
Tepkiler: Domestik

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Daha bu aksam yasadim. Ve her seferinde yasadigim iyi afferin ahsen yine hasta oluyosun diyorum fakat birsure sonra duzeliyor. Demekki kronik sorunmus :)

Erdem Şiğva

Aktif Üye
Tepki
57
Bisiklet
Merida
Hiç değilse sizde sadece bisiklet sürerken oluyor. Benim gün içinde sürekli akıyor mendilsiz dışarı çıkamıyorum nedenini de hala anlamış değilim. Belki de takıntı oldu akıyor zannediyorum ben :D

D

Domestik

Misafir
@Bülent Gökmen

Aynen bahsettiğim yöntem bu. Yapmaya çalışıyorum ama bu bayanın gösterdiği gibi temiz olmuyor :D Zamanla alışırım inşallah.