Bisiklet sürerken dizlik ve dirseklik kullanmak

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Pahalı kask daha iyi korur diye bir şey yok 250-300 liradan sonra konfor için fiyat biçerler daha iyi koruması için değil ve kask kafayı %50 yüzü de %30 korur yani kask takınca ölümsüz olmuyorsunuz 300 liralık kaskım olduğu halde kaşımı patlattım

Taytla bisiklet sürünce kendimi çok korunmasız hissediyorum sanki düşersem bacağım kırılacakmış gibi bir his oluyor bisiklet için uygun dizlik olsa bende almak istiyorum 50-60 liraya motorcu dizliği var resimlerine bakınca bisiklet ile kullanılır gibi ama performansı nasıl etkiler bilmiyorum

Scudo

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@charlieselim
O öyle değil maalesef. Bütün kasklar EN1078 standardına göre üretiliyor. Verilen para sadece konforu arttırıyor (hafiflik ve hava geçirgenliği). Ben bol bol düşerim ama kaskıma aldığım darbe çok az oldu. Ama dizlerim hep yara izi. Kafan kırılmaz ama sakat kalırsın. O daha kötü bence. Hiçbir ekipmanı atlamamak lazım :)

İmdada yine decathlon yetişti :D 75 liraya EN1621-1 koruma F/P nin kralı bu ürün galiba
(link)

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Yusuf !!WOW!!
Yumuşak zeminde (karda) düşerken koruma sağlasın diye üretilmiş bir ürün bisiklette asfaltla veya taşla temasta işe yarar mı sizce ? Bunun yerine kışlık uzun bisiklet taytı aynı korumayı sağlar bence.

Dizlik kayalık arazide, dağ inişi yaparken ve bmx tipi bisikletlerde önemli ama şehir içinde kazalara karşı kullanmak pek mantıklı değil gibi. Bunların kullanıldığı alanlarda pek pedal çevirmeniz gerekmiyor dikkat ederseniz. Sadece ağrı için takılan lastik dizlik bile kasları normalden fazla sıktığı durumda sorun yaratır. Hele pedal çevirme gibi bir hareket kramp veya sakatlıklara bile yol açabilir. Yani kay kay - kayak veya motorsiklet için üretilmiş dizlikler koruma değil sakatlık çıkaracaktır.

Geçenlerde bisikletine motorsiklet ön camı takmış birini gördüm.
vespawindscreen250.jpg (Bundan)

Motorsiklet kaskı ile basık bisiklete binenler, zırhlar korumalar...
Doğru şekilde düşmek korumalar kadar önemlidir. Düşerken kontrolü kaybetmemek çok önemli. (dirsek ve dizinizi çarpmak yerine sırtınızı yere getirmeye çalışmak vb.)
Güzel bir kask edinin, gözünüzü yolda tutun. Dağdan taştan inmiyorsanız en sağlamı bu emin olun. (Aksi olsa ürün bulamamaktan yakınmaz ürün incelemeleri içinde kaybolurdunuz zaten)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@BerkEvren
Yumuşak zeminde karda düşerken koruma sağlasın diye üretilmiş bir ürün değil. EN1621-1 Koruma standardı var. Direk çarpmalara karşı uygulanan bir teste dayanma başarısı göstermiş bu dizlik :) Bu da iyi bir seviye. Kaliteli olarak gösterilen ve çok satılan bisiklet dizliklerine bakıyorum, sadece CE belgesi var. Kaza olduğunda "Ce eee" derse dizlikler ne olacak ?
Daha önceki mesajımda da yazmıştım. Dizlerim yara izi hep. Emin olun dizlik işe yarar :)

EN1621-1 korumaların testi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@BerkEvren Benim şahsen doğru şekilde düşme anılarım harikadır :D tecrübe süper ama bana 80-100 km bir hızla çarpacak araçdan kim,nasıl çıkar o kazadan sağ çkılırmı en azından fulface kask veya body armor belki bir nebze kurtarırmı? hiçkimse tecrübe etmez umarım yoksa sırf normal düşüşler için dizlik,dirseklik ve diğer ekipmanlara ihtiyaç yok kask yeter ama bunu nasl bilebiliriz değilmi:(

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Yav mesele arabayla kafa kafaya girmek değil, yolda gidiyosun hafif viraj, ya da su var. Teker kaydı sağ dizinin üstüne çatırt diye düştün. Bunun için arıyoruz. Yoksa full body armorun bile kurtaramayacağı yerler var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hevesli sizin için önemli olmayabilir ben aileme sevdiklerime sağ sağlim dönmek için kullanıyorum ve kullanacağım belki body armorda kurtarmaz çok şiddetli kazalarda doğrudur ama en azından hayatımı ruh hastası bir şöförün ellerine bırakamam trafikde.

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben şunu kullanıyorum

Adsız.png

Bisiklet için üretilmemiş bu yüzden uzun süre pedal çevireceğiniz zaman kullanmanızı tavsiye etmem.Mesela asfaltta sürerken sırt çantasına konup araziye girileceği vakit takılabilir.Çok hızlı düşme yada kaza anında koruyup korumayacağını bilemem ancak geçenlerde wheelie denemesi yaparken sol dizimin üstüne düşmüştüm.Dizlik takmamış olsaydım şuan dizim sıyrıklarla dolu olurdu.Yaz sıcağında biraz terletiyor orası ayrı tabi.

Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
arkadaşlar öncelikle 3 gün önce bisikletten üst üste 2 kez düştüm ilkinde ufak çaplı araziden bir iniş yapıyordum tam son düzlüğe geldiğimde bir taşa takıldım biraz yalpaladım düşeceğimi anlayınca da bisikletten atlayıp yuvarlandım sağ diz kapağım baya sürtündü taşlara çok abartı bir durum olmadı ama kötüydü sonuç olarak sonra toparladım eve giderken mükemmel ankara büyükşehir belediyemin kaldırımlarında gider iken 1 tane kaldırım taşı yan duruyormuş şu işe bakın cidden hiç farketmedim ve direk bisikletten sağ öne doğru fırlayıp betonla olan ilk temasımı sağ elmacık kemiğim karşıladı kafamda kask da vardı ama orayı koruyamadı çünki cidden saçma düşmüştüm ardından hastaneye falan gittik o gece uyumamam lazımdı bütün gece ve ertesi tüm gün pc başında hiç kalkmadan türk - yabancı forum mu dersiniz her türlü bisikletle ilgili internet sitesimi dersiniz elimden geldiğince araştırdım ve dizlik olarak
- (link)
kararımı bunda kıldım neden derseniz düşündüm taşındım bir dh ci değilim bu yüzden çok abartılara gitmek istemedim ve biraz daha esnek olan dizliklere yöneldim ve chainreaction sitesinde ciddi manada indirim var şu an stokları temizliyorlar aklımda bir bütçe belirlememiştim ama ilk baktığım gün 200 tl gibi rakamlara oha diyordum hatta ilk baktığım gün bir fotoğrafta bu dizliği görüp vay be şundan olsa ne güzel olurdu ama işte bulması dert fiyatı dert diye yakınmıştım ve bulduğum gibi indirimide görünce direk yapıştım videosunu izlerseniz gayet mantıklı işin suyunu çıkartmayanlar için uygun bir dizlik
ardından aynı uygulamayı kask için düşündüm aklımda hiç full face bir kask yoktu öyle büyük hayallerde değildim yanlardan biraz daha sarkık modellere bakmaya başladım ama 200 tl civarındaki o tarz bütün kaskların stoğu bitmişti en aşşa kask 400 tl lere çıktı bu kadar yükseğe çıkacak bütçemde yok açıkçası yine chainreaction da kask bakarken (link) bu kaska denk geldim %50 indirimde olduğunu gördüm sonra şöyle düşündüm bunu alayım bütçemi ayarladığım gün bunu satıp (link) bu kaskı almayı planlıyorum hem full face kask hevesimi gidermiş olurum hemde alana kadar güvende olurum

@(link) bütçenizi zorlamanızı tavsiye ederim bahsetmiş olduğunuz koruma ekipmanları biraz hantal

yukarıda bahsetmiş olduğum dizliği şiddetle tavsiye ederim hazır indirim varken de kaçırmayın derim stoklar cidden hızlı gidiyor bilginize.

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
Bahsi geçen bisiklet dizlikleri çok pahalı, tamam dizlerimiz dirseklerimiz önemli, 300-500 liradan daha önemli ama, ayıp yani alt tarafı yumuşak lastik. Mousepad'im 3mm yumuşak kauçuk, bunu ikiye katlayıp dizime sarsam bağlasam diye düşünür oldum. Para kalmadı abi o aksesuar bu parça derken.

Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
vallahi çok haklısınız piyasanın neden bu kadar havalarda olduğu hakkında hiç bir fikrim yok ama işte cidden uzun ömürlü olduğunu düşünerek aldım cidden masraflı bisiklet işi mtb desen road lardan ucuz ama ekipmanları pahalı roadlar için tam tersi geçerli cidden iyi bir bütçe gerekiyor spor olarak yapıyorsanız bu işi

@Hevesli şu an kullanmış olduğunuz bisiklet nedir acaba

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
@koshanerberk
Koruma standardı tam, bir de fiyat düşmüş ben de düşünebilirim bunu

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@koshanerberk

Şehir bisikleti kullanıyorum merida crossway 20v. Yaş ilerlediği için eskisi gibi düşmelere sürtünmelere karşı dayanıklı değilim, yoksa küçükken ne taklalar atardım ben heyt be :D

• Beğen
Tepkiler: dodurgalı_06
Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
@Hevesli hiç tura çıktınız mı o bisiklet ile kapmlı bir tura durumunuzda bahsettiğiniz gibi
Vallahi bende hiç dizlik takacağım aklıma gelmezdi ama o gün kafamın üzerine düşünce birşeyler dank etti

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@koshanerberk

Henüz çıkmadım, 15 yıldır sürmediğim için uzun mesafeye cesaret edemiyorum. Antremandayım sürekli, yavaş yavaş mesafeyi uzatıyorum, yokuş denemeleri yapıyorum. Dizlik konusunda ise; eczanelerde satılan elastik sargı bezi bile iş görür diye düşünmeye başladım, 5-6 kat sarsak hiç yoktan düşüşü yumuşatır, direk darbeden iyidir, hemde uzun yolda kaza durumunda, ilk yardım sargı bandajı olarakta kullanılabilir.

-Fakir adamdan zengin çözümler.

ozgurgokalp

Daimi Üye
Tepki
663
Bisiklet
Cannondale
Yürürken de çok büyük tehlike altındayız aslında. Mesela kaldırımda yürürken başımıza kargalar ceviz atabilir, hatta direk saldırabilir. Üstümüze kamyon da çıkabilir. Bence komple robokop kıyafeti tedarik edip öyle yürümeliyiz. Bakın bu çok önemli bir konu. Kesinlikle bununla ilgili bir kampanya başlatmalıyız. Kendimizi korumadan sokağa çıkmak ancak 100 sene önce güvenliydi. Artık çok güvensiz. O yüzden artık hic kimse sokağa çıkmasın. Oturalım evimizde. Dışarısı güvenli değil. Hele çocukların sokağa çıkması kat-iyen yasaklanmalı.

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Bisiklette kayalık yerlerden falan iniş yapmıyorsanız bence de dizlik takmak biraz mantıksız.Kask takıyoruz peki neden diğer korumalıklar yok derseniz kafatası hemen hemen her bölgeden daha kritik bi bölge.Yani çok kötü düşmediğiniz sürece diğer bölgedeki hasarların geri dönüşü olur ama kafa için aynı şeyi söyleyemeyiz.

Ve dizliğin pedal çevirmeyi güçleştireceğini düşünüyorum

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260
@ozgurgokalp

Tavrınızdan anlaşıldığı üzere diz acısı nedir bilmiyorsunuz. Çarpaz bağların yırtılmasından dolayı oluşan ödem yüzünden dokununca dahi kıvrandıran bir acı ile bisiklet sürüyorum ben. Düşmek istemiyorum, düşersemde kalan sağlığımı korumak istiyorum.

Body armor - robokop kıyafeti gibi saçma öneriler yaparak milleti küçümsemeyin, kendiniz görünüşünüz bozulmasın diye kullanmıyor olabilirsiniz, fakat bu konuyu araştıran insanlar şekil olsun diye değil, araç olarak kullanıyor bisikleti.

Ayrıca çoğumuz bisiklet yarışçısı değiliz, hafiflik ya da hız problem değil, zaten şehir içinde 20km hızın üzerine çıkınca kaza riski bilmem kaça katlanıyor, neyin nerden çıkacağı belli olmuyor. Tedbir bizden, takdir Allah'tan.

Tepki
39
İsim
Berk KOŞANER
Bisiklet
Ghost
@ozgurgokalp güvenlık konusunu tam anladığınızı düşünmüyorum yazılanların hepsini tekrar okumanızı tavsiye ediyorum