Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekilenler..!

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ömer Faruk Ünal tarafından paylaşıldı.

 1. Ömer Faruk Ünal

  Ömer Faruk Ünal Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Kasım 2012
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  Adana
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Bisiklet sürerken dikkat edilmesi gerekilen şeylerin başında şüphesiz trafik gelir. Bu en profesyonel sporcuların bile başını yakmış bir sorundur özellikle bisikleti
  şehir içinde spor için veya ulaşım aracı olarak kullananlar için. Bence bisiklet yollarımız olana kadar en çok çekeceğimiz sıkıntı bu olacaktır.
  Herkes kendi boyuna ve vucud yapısına göre bisiklet seçmelidirler aksi takdirde hem bisikleti kontrolü zorlaşır ve kaza yapma riski artar hem de boyun, bel ağrıları çekmeye başlar.
  Bisikletin zinciri temiz ve yağlanmış durumda olmalıdır. Ayrıca lastik şişkinliği sürüleceği araziye göre ayarlanmalıdır her yoldan önce frenlerin iyi çalışıp çalışılmadığı kontrol edilmelidir. Ve bazı bisikletlerin direksiyonları çok çabuk yamulduğu için sürmeden önce düzeltmelisiniz. Direksiyonun yamuk olduğunu karşıdan tır gelirken farketmenizi istemeyiz:)
  Gerekli ekipmana sahip olunmalıdır. Bakkala ekmek almaya gidiyor bile olsanız kaskınızı takmalısınız. Kişinin kaskı bisikleti kullandığı alana göre tasarlanmıştır. Bunlar "mtb","yol","bmx" ve "full face"
  kasklar olarak ayrılmıştır. Bütün sporcular dışardan bakılınca komik durabilen bisikletçi kıyafetlerini giyerler.Verdiğim link de nedeni açıklanmıştır.http://cyclingtr.com/blogs/bisiklet-giyim/archive/2011/08/06/bisiklet-k-yafetleri-neden-pahal-d-r-nas-l-haz-rlan-rlar.aspx
  Ayrıca bisikletini gece süren kişilerin fosforlu,parlak kıyafetleri olmaları ve ön lambaları olmalıdır. Aksi taktirde gelen bir araba tarafından farkedilmemeniz muhtemeldir.
  Ayrıca duruma göre gözlük de kullanılmalıdır. Kendimden örnek veriyim ben bisiklet sürerken sürekli gözü sulanan birisiyim bu durumdam gözlükle kurtuldum.
  Bisiklete tek kişi bilinmelidir. Bisiklet kullanırken mümkün olduğunca poşet,koli gibi şeyler taşımamaya çalışın çünkü insan o zaman dengesini çok daha çabuk kaybediyor. Ancak yaşımanız zorunluysa
  oturduğunuz yerin arkasına dengeli bir şekilde bağlamanızı öneririm ancak her bisikletin yapısı buna müsait olmayacaktır.
  Eğer her hangi bir uzvunuzda ağrı varsa bisiklet sürmekten kaçının. Ya da bununla beraber bisiklet sürmenize mani olan herhangi bir sıkıntı örneğin fıtık varsa doktor ile görüşün ve durumun sakıncalı olup olmadığını öğrenin.
  Bisiklet sürmeye başlamadan önce ısının. Isınmak ani bir harekette olabilecek bir çok sakatlığı önlemek için birebirdir. Isınırken sadece bacak ve ayak olarak düşünmeyin.Kol,omuz,bel de en az onlar kadar önemlidir.
  İnşallah yardımcı olmuşumdur.
  Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum olarak bizimler paylaşın.
  Saygılar...
   
  Deniz Baran ve Cyclist999 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

PicsArt_09-19-07.49.25.jpg
[ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] Merhabalar herkeze Bu gün size bu işlerde acemi olan birisi olarak kendi kafama göre yapmış oldugum tarifi anlatmaya çalışıcam ilk defa...
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
1430236840383-6yeuu0vchlq1-630-80.jpg
Her yaş grubuna yönelik güzel tüyolar veren bir Bikeradar makalesi buldum ve elimden geldiğince size iletiyorum :) Bisiklete binmek genç ve dinç kalmanın yollarından biridir. Vücudumuzun yıllara...