Bisiklet Sürerek Şeker Hastlığından Kurtuldu

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.862
  Beğeniler:
  4.854
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bisiklet Sürerek Şeker Hastlığından Kurtuldu

  Bilecik'teki mermer işçisi bisiklet sürerek şeker hastalığından kurtuldu. 2 yıldır her gün 60 km yol giden Devrim Selin büyük bir iş başardı ve diğer insanlara umut oldu. Sağlıklı yaşamın spordan geçtiğini de böylece tekrar hatırlattı. Bilecik’in Hürriyet Mahallesi'nde yaşayan ve Osmaneli ilçesinde bir mermer fabrikasında işçi olarak çalışan 40 yaşındaki Devrim Serin, her gün erken saatte kalkıyor, bisikletine binerek 30 km uzaktaki işine gitmek için yola çıkıyor. Kahvaltısını güzergah üzerinde belirlediği bir lokantada yapan Serin, burada mola veriyor ve dikten sonra yaklaşık 1, 5 saat süren bisiklet yolculuğundan sonra çalıştığı fabrikaya ulaşıyor. Dönüş yolu rampalı olduğu 2 saat sürüyor. 'ŞEKER HASTALIĞINI BİSİKLETLE YENDİM'

  Serin, hastalığı nedeniyle bisiklete başladığını söylüyor: "Bisikletle sporuna başlamamın nedeni, şeker hastalığı. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunda spikerin söylemiş olduğu bilgiler bana ışık tuttu. Spiker, tura katılan 170 sporcunun 30'u diyabet hastası olduğunu ve ilaç kullanmadıklarını, ayrıca ilaç kullanmayan her şeker hastasının devlete katkısını anlattı. Bundan etkilendim. Şeker hastalığı, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş hastalığıdır. Tarım topluluğundayken her gün bedenen çalışıyorsunuz, harcadığınız enerji çok yüksek, aldığınız enerjiyi karşılayacak cinsten fakat sanayi toplumuna geçtikten sonra rahat ve konfordan dolayı insan bedeni hantallaşıyor. Ama aynı şekilde yeme alışkanlığına devam ediyorsunuz, aldığınız kalorinin fazlası size kilo ve artı rahatsızlık olarak dönüyor. Bisiklet sporunun birden fazla hastalığa iyi geldiğini öğrendim. Kanı koyulaştıran her şey insan bedenine zararlıdır. Kolesterol, şeker, stres, alkol ve diğer sebepler. Yaklaşık 2 yıldır, 30 kilometre uzaklıktaki çalıştığım fabrikaya, bisikletimle gidip geliyorum. Şu anda da hiç ilaç kullanmıyorum desem yeri var." DOĞRU BİLDİĞİNİZ İŞİ YAPARKEN... Serin, bisikletle işe gidip gelmeye başladığında “Bu kadar yol gidilir mi? Başka bir çözümü yok mu?” gibi eleştiler de almış: “Beni eleştirenler, şu anda tebrik eder vaziyetteler. Doğru bildiğiniz işi yaparken, inatçı derecede kararlı olursanız ve kararı verirken de herkesin aklını kullanırsanız, bilgi alırsanız çok çabuk ilerlersiniz.” Serin, "Bu spora başladığım ilk 30 gün ilaç kullandım. Daha sonra ara ara mevsimsel şartlardan dolayı bisiklet kullanmadığım günlerden kaynaklanan sıkıntıyı gidermek için 5-10 gün kadar kullandım. Onun haricinde bir sıkıntım yok. İnsanları mutsuz eden yaşlanmak değildir yıpranmaktır. Kendinizi zinde ve mutlu hissetmek istiyorsanız kesinlikle spor yapın" diyor.

  Kaynak
   
 2. Murtega

  Murtega Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Ocak 2014
  Mesajlar:
  412
  Beğeniler:
  625
  Şehir:
  Budapeşte
  Adı:
  Murat B.
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Ben de bisiklet sürmeye basladigim ilk iki sene 20'ye yakin kilo vermis ve ilacsiz rahatlikla seker kontrolümü yapar duruma gelmistim. Burada tip 2 sekerden bahsediyoruz tabi. Sonra kilo verme rehavetiyle eski halime döndüm ve seker de eski haline döndü. Insallah bu abi benden daha azimlidir.
   
 3. orcun oguzhan

  orcun oguzhan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  301
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  Pendik/İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  bahsedilen takım team novo nordisk sporcularının hepsi tip 2 diabet hastası ...diabet hastalarının amatör sporu bir kenara bırakın bisiklet gibi üst düzey efor gerektiren sporlarda bile profesyonel olarak yapılabileceğini gösterdiler BÜYÜK İŞ :alkis: