Bİsİklet Sporunda Gİyİm!

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında fatih gul tarafından paylaşıldı.

 1. fatih gul

  fatih gul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Henüz pek yaygın olmayan bisiklet giyimi, kimine göre komik, kimine göre gereksiz, kimine göre de ayıp karşılanıyor. Oysa bisiklet sporu, vücudun aktif olduğu bir spor dalı olarak, kendine özgü nitelikleri olan giyimi de gerektiriyor.

  Öncelikle içinde anti-bakteriyel ped olan bir tayt ve tişört gerekli: Bu giysiler, soluyabilen kumaşlardan yapılmakta ve vücut terini % 90'ın üzerinde dışarıya vermektedir. Terin vücuttan uzak tutulması sonucunda saatlerce aktivite sürdürülebilmekte, vücut dengesi korunmaktadır. Böylece sıcak havalarda serinlemiş ve soğuk havalarda ter soğuması sonucunda hastalanmaktan korunmuş oluruz.

  Bir zorunluluktur kask: Bisikleti kullandığımız her zaman (şehir içi veya arazi olsun) kask takmak kesinlikle şart.
  Düşme anında refleksler, kol ve bacaklara yönelmekte ve kafamızın yere değme riski artmaktadır. Kaskımızı takmayı ve takmayanlara da tavsiye etmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Herkesçe bilinen kafa travmalarının sonuçlarına katlanmayı hiçbirimiz hak etmiyoruz.
  Kasklar kafamıza uygun ölçüde olmalı. Alın ve enseyi koruyucu yapısına, hava alış ve çıkış deliklerinin olmasına, renkli olmasına dikkat etmek gerekir.

  Bisiklet ayakkabılarıyla yeni tanışanlar, kilitli sistemi tehlikeli bulabiliyorlar. Aslında tam tersine kilitli ayakkabılar son derece güvenlidir. Kilitli sistemi kullananlar, bir daha kilitsizi tercih etmemektedirler. Çok güvenlidir çünkü pedaldan ayağınız kaymaz, performansınızı arttırır çünkü diğer ayağınız da pedalı çeker. Bir çok avantajı olan bu sistemde ayakkabılar, yine soluyabilen bir yapıya sahiptir.

  Eldiven: Basit ama bildiğiniz gibi avuç içleri, düşünce ne hale gelir.

  Gözlük: Kimi zaman böceklerden, kimi zaman ağaç dallarından veya güneşten, rüzgardan gözlerimizi korur.

  Şimdi sizlere tepeden tırnağa bisiklet giyimi hakkında önemli bilgiler verelim  Bisiklet kullanırken bisiklet giyimi şart mı?

  Bisiklet kullanırken bisiklet giyimi kesinlikle şart. Bir spor dalı ile uğraşıyorsanız ve tam olarak bu spordan verim almak istiyorsanız yaptığınız sporun kurallarına uymanız gerekiyor. Bisiklet sporunun kurallarından birisi de bisiklet kullanırken mutlaka giyinip kuşanmanız gerekiyor. Bisiklet kıyafetlerini kullanmanız için profesyonel olmanıza gerek yok.

  Öncelik sırasına göre bisiklet kullanırken gerekli malzemeler:

  Kask
  Eldiven
  Gözlük
  Tayt
  Forma
  Ayakkabı
  İç giyim
  Koruyucu ekipman (Eğer downhill yapıyorsanız 2. sırada gelir)


  Bisiklet kaskı takmak gerekiyor mu?  Her sporda olduğu gibi bu sporda da en önemli faktöt emniyettir. Emniyet bütün spor dallarında olduğu gibi bisiklet sporunda da ilk sıradadır. Kısa veya uzun mesafe binicisi olun, 5 dk veya 5 saat binmiş olun hiç önemli değil. Her ne olursa olsun kaskınızı mutlaka takın. Kask bisiklet kullanırken şarttır.

  Bir çok bisiklet kazalarında kask takanlarla takmayanlar arasında ince bir hayat çizgisi vardır. Kendinizi bu riske atmayın.

  Arazide binmiyor olabilirsiniz. Ormanlık yerlerde veya taşlık alanlarda kullanmıyor olabilirsiniz bunlar hiç önemli değil. Düz bir alanda dahi bisiklete biniyorsanız kask takmalısınız.

  Kimine göre komik kimine göre sıkıntılı olsa da, kask takmak sizin kendinize olan sevginizin ve saygınızın göstergesidir.  Bisiklete binerken neden gözlük takmalıyım?

  Gözlük takmakmanızın yaptığınız spora bir faydası yoktur. Faydası sizin sağlığınız ve güvenliğiniz içindir. Bisikletle ilerlerken taş parçaları, sinek haşere gibi tehlikelere maruz kalabilirsiniz. Bunu önlemek ve de göz sağlığınızı korumak için bisiklet gözlüğü kullanmalısınız. Bisiklet gözlüğünüz yoksa bile mutlaka bir güneş gözlüğü takın. Gece sürüşleri için de açık renkli ve görüşünüzü engellemeyecek gözlükler takmalısınız.  Bisiklet taytı neden giyilir?  Bisiklet binerken en büyük sıkıntı popo acımasıdır. Eğer uzun zamandır da bisiklete binmediyseniz bir kaç saat sonra poponuz acıyacaktır. Bisiklete binmek istiyor ve de poponuz acımasın istiyorsanız kesinlikle pedli bisiklet taytı kullanmalısınız. Bisiklet taytlarının iç kısmında koruyucu ped vardır. Bu ped poponuz ve sele arasında koruyucu bir katman oluşturur.

  Önemli ipucu: Bisiklet taytları veya şortları iç çamaşırsız giyilir.

  Taytı bir eşofman altına da giyebilirsiniz. Hatta işe gidip geliyorsanız bol tarzdaki pantolon altına da giyebilirsiniz. Bu yüzden taytların kullanım amacı daha geniştir.  Eğer tayt giymek istemiyorsanız bisiklet şortu kullanmalısınız. Bisiklet şortunun da içerisinde koruyucu ped vardır. Bu sayede poponuz acımayacaktır. Bisiklet taytından tek farkı daha bol olması ve günlük olarak da giyilebilmesidir.

  Bisiklet forması nasıl bir fayda sağlar?

  Bisiklet formaları bisiklet kullanımı için özel olarak dizayn edilirler. Arka kısımlarında ceplari vardır. Bu ceplerin faydası anahtar, telefon, kilit, cüzdan gibi yanınızda bulundurmanız gereken malzemeleri koymanız için yapılmıştır.  Bu resim aslında tam bir örnek resimdir. Kask, eldiven ve gözlük takılarak güvenlik sağlanmış. Tayt ve forma giyilmiş. Bisiklet ayakkabısı ve çorabı giyilmiş.  Bisiklet forması giymenizin en büyük faydası sizi daha az terletmesidir. Özel kumaşları sayesinde soluyabilme özelliği taşırlar. Bu da vücudunuzun rahat etmesini sağlar.  Bisiklet eldiveni güvenlik için mi gerekiyor?  Aslında bisiklet eldiveninin ilk amacı güvenliktir. Düşme anında avuç içini korur. Bunun dışında el uyuşmalarını önler ve bisiklet kullanırken elinizin nasır tutmasını veya su toplamasını önler.

  Bisiklet eldivenlerinin iç kısmında koruyucu jel vardır. Yukarıda bahsettiğimiz durumları engellemek için eldivenlerin iç kısımları koruyucu jel ile desteklenmiştir. Eğer MTB kullanıyorsanız iç kısmı daha koruyuculu jelle kaplı olmalıdır. Çünkü dağ bisikletlerinde daha ciddi düşmelerle karşı karşıya kalırsınız.  Bisiklet ayakkabısı kullanmalı mıyız?

  Bisiklet ayakkabısı kullanmanız performansınızı arttırır. Bisiklet ayakkabılarının tabanı serttir. Sert olması pedala daha güçlü basmanızı sağlar. Bu ayakkabıların alt kısmında pedal bağlantısını sağlayan kilit yerleri vardır. Tam anlamıyla verim almak istiyorsanız SPD pedalla birlikte kullanmanız gerekiyor.  Size önerimiz en son aşamada bisiklet ayakabısı kullanmanızdır. Öncelikle bisiklet kaskı ve eldiveni kullanınız. Güvenliğinizi tam olarak sağladıktan sonra performans arttırımına gitmeniz gerekiyor.  Koruyucu kıyafetler giymeli miyiz?  Eğer downhill yapmıyorsanız kendinizi sıkıntıya düşürecek kıyafetler giyinmekten kaçının. Dizlik, dirseklik, tam kapalı downhill kaskı takmanız normal bir bisiklet kullanımında size bir faydası olmayacaktır.  Downhill kıyafetleri profesyonel kullanımlar içindir. Bu iş ile uğraşmıyorsanız size önermeyiz  kaynak:http://www.maceracumhuriyeti.com/index.php?p=icerikler&icerik=42
   
 2. CEM ATEŞ

  CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Mart 2009
  Mesajlar:
  482
  Beğeniler:
  1.009
  Şehir:
  Acıbadem/Kadıköy
  Seviye:
  Güzel bir yazı. Paylaşım için teşekkürler.
   
  arbek100 ve Vural UZUN bunu beğendi.
 3. oğuz tüm

  oğuz tüm Kıdemli Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  26 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  317
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  Kktc
  Adı:
  Oğuz
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  güzel bi yazı bisikletime kavuştum sıra kask gözlük ve eldivenimde
   
 4. ufuk_

  ufuk_ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2008
  Mesajlar:
  251
  Beğeniler:
  106
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bu araştırmanı bizimle de paylaştığın için teşekkürler.Gerçekten faydalı bir yazı
   
  fatih gul bunu beğendi.
 5. yaminkutlu

  yaminkutlu Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  2 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  767
  Şehir:
  İzmir/Ankara
  Seviye:
  Güzel paylaşım ancak bana göre öncelik sırasında tayt gözlükten önce geliyor.
   
 6. kubilay toka

  kubilay toka Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  yazı için çok teşekkürler.eldiven,kask ve gözlük mutlaka şart.
   
 7. #7
  fatih gul

  fatih gul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  size katılıyorum;)
   
 8. #8
  fatih gul

  fatih gul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:

  artık katılmıyorum çünkü;yolda giderken gözüme toz kaçtığı zaman
  önümü göremiyorum düşecek gibi oluyorum
   
 9. tanerhosgor

  tanerhosgor Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  103
  Beğeniler:
  85
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bu aslında iyi bir tavsiye değil, yada fazla yüzeysel geçilmiş , çoğu sıradan güneş gözlüğü cool görüntü amaçlı yapılmış sağlıksız şeyler oluyor, hatta cam ve metaleriyle tehlikeli bile olabilir.
  çerçeve ile yüz arasındaki boşluk olursa uçan şeyler hala risk taşır, bir keresinde kaşımla çerçeve arasına sıkışan bir arının o sinirle nasıl sokmaya çalıştığı hala gözümün önünde :)

  ne yalan söyliyim kasksız çıktığım oluyor ama gözlüğüm olmadan diken üstündeyim. bi sivrisinek bile alaşağı edebiliyor
   
 10. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.553
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Tayt, kask, forma, eldiven falan hepsi tam bir kullanıcı gördüğümde ona dışardakiler gibi dalga geçerek değil, bisikletle bütünleşmiş profesyonel bir sürücü gibi bakıyorum. Gayet de karizmatik duruyor bence.

  Ha peki ben giyiyor muyum? Kask, eldiven, gözlük ve spd ayakkabı haricinde hayır. Ama bu dalga geçilecek diye değil, ürünlerin bana göre pahalılığından dolayı. Yani durum elverince ben de tam donanım giyeceğim ilk fırsatta.:)
   
 11. yawuzisci

  yawuzisci Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  44
  Beğeniler:
  21
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  güzel paylaşım olmuş. sürekli kask takmazdım artık aha fazla kullanmaya çalışıcam. kafa tramvasından tırstım gerçekten. eldiven elimi çok ciddi hasarlardan korudu hiç eldivensiz çıkmadım ama eldivensiz elinin su toplicanı fln hiç düşünmemiştim..
   
 12. #12
  fatih gul

  fatih gul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  (((... Bisiklet gözlüğünüz yoksa bile mutlaka bir güneş gözlüğü takın.[/url] )))  BEN BÖYLE BİR YAZI YAZMADIM :boese157:
   
 13. Ahmet Gürkan

  Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  Ankara-Eryaman
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  geniş bir anlatım olmuş, elinize sağlık...

  tek eksiğim kaldı kilitli pedal ve ayakkabı :)

  Bugünkü sürüşümde gözlüğün ne kadar gerekli olduğunu daha iyi anladım. Yanımda geçen bir kamyonun tekerinden küçücük bir taş fırladı, tam olarak gözlüğün burun kısmındaki çerçevesine geldi ve orada küçük bir çukur oluştu, gözümde gözlük olmasaydı o çukur gözümde oluşacaktı herhalde...
   
  fatih gul bunu beğendi.
 14. Akif Y.

  Akif Y. Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2008
  Mesajlar:
  124
  Beğeniler:
  63
  Şehir:
  Bursa/Köln
  Seviye:
  paylasim icin sagul cok önemli bilgiler bize ilettiniz
   
  fatih gul bunu beğendi.
 15. Kaan Atila

  Kaan Atila Üye

  Kayıt:
  6 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  ben bazi noktalara katilmiyorum, hatta kiyafet konusunda bisiklete binen cogu insanin takintili oldugunu farkettim. her kosan atletizmci gibi civili asics ler giymek zorunda degil, veya sut atarken her ne kadar daha rahat ettirse de basketbol oynarken kolsuz atlet giymek zorunda degiliz.

  onemli olan kendini nasil rahat hissettigin, bence boyle zorunluluklar yok.
   
  Cüneyt Kılıç bunu beğendi.
 16. Cihad mansur

  Cihad mansur Yeni Üye

  Kayıt:
  8 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Arkadaşlar ben taytı pek kullanmak istemiyorum ama şu bisiklet şortlarıyla ilgili uygun fiyatlı bir şort önerir misiniz ? Açıkcası tayt üzerimde pek hoş durmuyor :D bana ters yani, isterseniz ön yargılı deyin ama olmuyor :D.
   
 17. onur katrağ

  onur katrağ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  220
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  BURSA
  Seviye:
  harika bi paylaşım :) ama tayt konusunda idman dönüşlerimde şehir içinde sorun yaşayabiliyorum :D
   
 18. Aykut Subaşı

  Aykut Subaşı Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.015
  Beğeniler:
  498
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Gerçekten bilgilendirici oldu.Teşekkürler.
   
  fatih gul bunu beğendi.
 19. UMUT ALAÇİÇEK

  UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  195
  Beğeniler:
  70
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  güzel yazı için teşekkürler ama bazı dengesizler bisiklet kıyafeti giyeni görünce töbe töbe başımıza taş yağacak diyor erkeke bak tayt giymiş diyor ama bide gel karşı tarafa sor uzun yol yapana ne kadar fayda sağlıyor tayt soruyorumki acaba özel yemeğe veya düğüne giderken neden takım giyip süsleniyorlar o zaman
   
 20. #20
  fatih gul

  fatih gul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  517
  Beğeniler:
  139
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  bence:bisikletle ilgili giyim üzerine herşey rahat hissettirmek için tasarlanmıştır
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
4.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
7441720-cycling-fra-dauphineghsdghsfg.jpg
Güzel öneriler veren bir tırmanış makalesini paylaşıyorum :) Linkin orjinali: Cycling Tips: How To Climb Faster And Easier [ATTACH] Zirveye hızlı ve kolay ulaşmanın ağrısız yolları Her...