Bisiklet sporu için hangisi daha uygun?

Siz spor salonun da nasıl bir çalışma yapıyorsunuz?

• Fitness

• Body Building

• Powerlifting

• Cross Fit

• Toplam katılım
    28

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle herkese merhaba ben bisiklet'e destek amaçlı spor salonuna kayıt olmayı düşünüyorum. Siz nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Fitness, body building ve ya powerlifting mi? Ben powerlifting'in çok faydalı olduğunu düşündüm yaptığım araştırma sonucu sizin önerileriniz nedir?

• Beğen
Tepkiler: Cyclist999
Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hami bey
bisiklete destek olarak pedal çevirme olabilir kondüsyon bisikleti gibi,yalnız kilitli pedal kullanıyor iseniz kaslar farklı çalışır,

http://images.hepsiburada.net/assets/Spor/500/Spor_6922255.jpg

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe Evet spd kullanıyorum. Cevap için teşekkür ederim öncelikle ben daha çok diğer kas gruplarını da içeren bir çalışma hakkında bilgi almak istemiştim. Öğrenci yurdunda kaldığım için treynır benim için pahalı kaçabilir.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet için en önemli kas grubu bacaklardır ki bunları zaten bisiklet ile geliştiriyorsunuz.
Karın kasları, sırt kasları, bel çevresi kaslar ise ikinci önemli kas grubu olan core denilen kaslardır.

Salonda bunlara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Vucüt geliştirmeden kastınız bacak için uygulanan squat ,leg press,leg curl,leg extension ise kütle ve yağ yakımı için faydalı olacaktır.Lakin Bisiklet üzerindeyken kasılan kasları hiç bir hareket simüle edemiyor.Amaç bacaklara genel anlamda kuvvet kazandırmak için Abodominal,Kalça ve bacakları çalıştırmak yeterli makul ve mantıklı olur.Vücut geliştirmeden ziyade fitness programı çerçevesinde düşük ağırlık yüksek tekrar yapılması güç ve dayanıklılığı arttırdğı bilinmektedir.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
eger amaç fit görünüm atletik ve güclü bir yapıysa. cross fit der gecerim. 3 4 senedir sundugunuz seceneklerle ilgilenen biri olarak amacınızın ne oldugunu sölerseneniz daha rahat cevap verebilirim ....

• Beğen
Tepkiler: Hami Bulut

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Edip Dinçer @canayaz0734 Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Ben kuvvetten çok güç istiyorum kas kütlesini arttırmadan yani vücut ağırlığını arttırmadan araştırdığım kadarıyla da bunu en iyi şekilde powerlifting yapıyor. Powerlifting sadece genel olarak 3 hareketten oluşmaktadır bunlar ise 1.'si squat 2.'si bench press 3.'sü ise deadlift.

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
yanlız şunu da belirtmeden gecemicem body building ciler ve power cılar halı saha macı bile yapmazlar. cünkü kondisyon sporları protein yakımına dolayısıyla kas yıkımına neden olur. secenekleriniz arasında tek mantıklısı fitness ama ben cross fit i araştırmanızı tavsiye ederim...

• Beğen

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sinobjk Teşekkür ediyorum fakat burada cross fit yapabileceğim bir yer var onun da ücretleri çok yüksek benim için. Ayrıca powerlifting'cilerin de ince olanları var body building'de ki gibi olmayıp yüksek ağırlık kaldırabiliyorlar.

Mycity

Aktif Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
Bence normal bisikletin varsa onla spor yapmalısın böylece 2 fayda sağlamış olursun hem bedenin spor yapmış olur hemde ciğerlerin temiz hava ile spor yapmış olur :)

• Beğen

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
kuvvetten çok güç istiyosan sen ne istediğinizi bilmiyosunuz bence :) sundugunuz 3 secenegide aynı salonda yapabiliyorsunuz zaten benim demek istediğim sundugunuz seceneklerde fitnees in dışındakiler bisikletle beraber yapılabilecek sporlar deil. yaparsınız ama netice alamazsınız .... cross fit pahalı fakat bu sundugunuz 3 secenektende cok daha ii. bu 3 secenek arasında fitness tek gecer sizin için.

• Beğen

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sinobjk Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Peki içlerinde neden sadece fitness? Body building olmaz onun farkındayım powerlifting'in farkı nedir peki?

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yoğun olmamak kaydıyla Cross Fit + bacak antrenmanı (squat ,leg press,leg curl,leg extension vb...) en mantıklısı gözüküyor.
Tabi bunları yaparken salonda da olsa pedal çevirmeyi bırakmamanız gerekir.

• Beğen

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Eser Sevinç Isınmak için bisiklet ile başlamayı düşünüyorum hareketlere geçmeden önce.

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Hami Bulut
Bu sadece bacaklarınızı ısıtır, antrenman programınızda o gün ne çalışacaksanız, o bölgenizi ısıtmalısınız ki sakatlık riskini azaltabilesiniz.
Bisiklet için ayrı gün ayırmanız daha iyi olur, çünkü salondaki çalışma ne kadar yoğun olursa olsun dışarıda yapılan antrenman sürüşleri gibi verimli olmuyor.
Kilo probleminiz varsa, ilave olarak her antrenmanın sonuna 30 dk bisiklet ekleyebilirsiniz.

• Beğen

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

sinobjk

Forum Demirbaşı
Tepki
684
İsim
Sinan POLAT
Bisiklet
Canyon
kardeşim samimi bişe sölüyeyim sana eger pro seviyede yapmayacaksan bu işi yani vucut yapıp podyuma cıkmayacaksan bu saydıklarının hepsi aynı. fitness tada squat var power da da body de sadece formlar farklı. fitness sıkıcı bir iş fıtness diye baslar insanlar body ye dogru kayarlar. erkek psikolojisi daha fazlasını ister hep. o yüzden sana tek tavsiyem salona git ve agırlık kaldır. hareketleri dogru yaptıktan ve dogru agırlıklarla calıstıktan sonra gerisi önemsiz...
okumaktan ve araştırmaktan sıkılıyorsan youtube ta savaş cebeci takip et. cok yardımı dokunur ...

• Beğen

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
cross fit... tek geçerim ben de.

body building ya da fitness denen şey de faydalı olur. gerçi ikisi aynı şey, ağır ve hayvani istersen bodyci oluyorsun, daha hafif ve normal bir şey istersen fitness :D

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Başlıkta bisiklet sporu için hangisi uygun diye geçtiğinden, performans bisikletçiliğinde faydalı olabilecek konuları yazayım.

Konu mevcut gücünüzü pedala en iyi şekilde aktarmak olduğundan, bu amaçla görev yapan kaslara odaklanmak gerekiyor. Zamanınız ve gücünüz yerindeyse diğer kaslar da çalıştırılabilir, ancak onları geliştirmek için zaman harcarken asıl amacın gözden kaçması çok kolaydır. Örneğin omuzlarda deltoid'leri geliştirmek bayanlara karşı hoş bir görüntü olabilir ancak bisikleti havaya kaldırmak dışında bir yol yarışında hiçbir katkı sağlamaz.

Temel noktalar: Quadricep'ler, hamstring'ler, gluteal'ler ve ayrıca core bölgedeki karın ve bel kaslarıdır. Çünkü gidonu sıkı kavrayarak elde edeceğiniz gücü pedala iyi aktarabilmeniz lazım ki, bu da karın ve bel kısmında güç gerektirir.

Diğer önemli nokta ise kas grupları arasında güç farkının olmaması gerektiği. Örneğin yanal quadricep'leri geliştirip, dizin iç ve üst kısmındaki orta quadricep'ler zayıf kalırsa diz sakatlanmasına davetiye çıkartılır. Bu nedenle de en sağlıklı kas geliştirme bisiklet kullanılarak yapılanlar ve bunun dışında squat gibi, bisiklet hareketini iyi simüle eden ve çok-bağlantılı kasları çalıştıran yöntemlerdir.

Ayrıca kas geliştirmeyle bisiklet performansı aynı zamanda yapılmamalı. Yani yapılacak işlem safhalara ayırmak olabilir: ilk dönemde kas geliştirme, sonraki dönemde mevcut kası korurken bisiklete ağırlık verme ve son safhada kas çalışmasını tamamen bırakıp gücü bisiklete aktarma uygun yol olacaktır.

Bu konuyla ilgili Joe Friel'ın detaylı programını daha önce açtığım konuya yazacağım: (link)