Bisiklet sporu bel ve karın kaslarının çalışmasını ve güçlenmesini sağlar mı?

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
İnternette bir yazıda okumuştum. Orada bir doktora göre göre bisiklet sporu karın ve bel kasları için en kötü spordur görüşüne yer verilmiş idi. Sizce de öyle mi ? Düzenli olarak bisiklete binilmesi halinde (mesela gün aşırı asgari bir saat) beldeki yağlanmada azalma karın kaslarının güçlenmesi sözkonusu olma mı ? Ne dersiniz?:)

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Kesin görüş nedir bilemem. Ancak kendimden örnek veriyim. Adım atarken bel kaslarımı bile hissedebiliyorum :). Hatta elinizle dokunduğunuzda da çok rahat bu hareketi hissedebiliyorsunuz.

Karın için pek bir şey diyemeyeceğim fakat sonuçta bu bölgedeki yağlanmayı (bacaklar başta olmak üzere tüm vücuttaki yağlanmayı) bisiklet ile azaltmak mümkün. Ayrıca bol tırmanış yapan arkadaşlar da alt karın kaslarının hızla geliştiğini görebilirler.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Bence okuduğunuz yazı pek güncel bir yazı değil, günümüzde doğru usulüne uygun yapıldığı takdirde bisiklet sporu hiçbir zararı bulunmamaktadır ve faydaları saymakla bitmez....

Ali ALTIN

Aktif Üye
Tepki
138
@Hakan Yazman

Hayır ben zararı var demedim. Karın kaslarını ve beli çalıştırır mı diye soruyorum:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Karın kasları ve bel için en kötü spordur diyince zarar veriyormuş gibi bir izlenim uyanıyor.

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
@ikidiriki

Bisiklete binmek bel ve sırt kaslarını kesinlikle çalıştırır ve güçlendirir. Pedali hızlı bir şekilde çevirdiğin zaman karın kasların az miktarda da olsa çalışır. Karın yaylarının erimesine gelince bisiklete aç karnına binersen bindikten kısa bir zaman sonra vücut karın yağlarını eritmeye başlar, ancak karın yağlarının erimesini sağlayan karın kaslarından çok bacak kaslarıdır. Bacak kasları aç karnına vücutta yeterince glikoz bulamadığı için vücudun daha önce karına, iç organların çevresine ve çizgili kasların etrafına depo ettiği yağları kullanır. Bu yağlar bacak kaslarına kan dolaşımı yoluyla gider. Eğer bisiklete aç karnına binmezsen vücuttaki yağlar bisiklete binmeye başladıktan 40-45 dk sonra yakılmaya başlanır. Bacak kasları vücuttaki diğer kaslardan büyük olduğu için çok fazla enerji tüketen bir kastır. Düzenli bir bisiklet kullanımı vücuttaki yağları, karın yağları olsun göğüs yağları olsun iç organların etrafındaki yağlar olsun kademeli olarak eritir.Üstelik bu zayıflama biz bisiklet tutkunları için keyif verici olur. Hem bisiklet hobisini tatmin ederiz hem de kolay bir şekilde zayıflarız. Ancak zayıflayacağım diye aç karnına bisiklete binersen tansiyonun düşebilir. Bunun için bisiklete ne tıka basa doymuş bir mideyle ne de aç karnına bineceksin, ikisinin ortasında bir mide olacak.

rıdvan

Aktif Üye
Tepki
58
her şeyın fazlası zarar elbet :)

ama benım gorusum bısıklet cok guzel bır spordu yokus cıkarken bel kol sırt :)

bunny-hop yaparken kollar ve bel mesela :)

butun pozısyonlarda elbet calısan bır kas'ımız olacaktır..

Ozan Güven

Forum Bağımlısı
Tepki
201
Bel kasları oturuş pozisyonu itibariyle bisiklet sporunda ikincil şekilde çalışır ama normal sürüş pozisyonunun karın kaslarının çalışmasında çok önemli bir etkisi yoktur ancak Halil'in dediği tırmanış yapan arkadaşlardaki durum ise bisiklete ayakta binerken pedalı aşağıdan yukarı çekerken karın kaslarının çalışmasıdır muhtemelen ancak burda da karın kasları birincil durumda değildir.. Bu arkadaşlarda hızlı gelişme gözlenebilir zira zaten ağır antreman yapan az miktar yağa ve güçlü kaslara sahip olan arkadaşlardır bunlar herhangi biriyle kıyaslamaya gitmek oldukça yanlış olacaktır.

Son olarak bisiklet çok ciddi bir cardio antremanıdır.. kan akışının hızlanmasıyla tüm vucuttan yap yakımı olur bu esnada da bel ve karın bölgesinden yağ yakımı tabiki olur ve zamanla incelme görülür tabiki..
Yanlışım varsa abilerim düzeltecektir;)

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Karında baklava çıkarmak için yetersiz tabi bel içinse çok ağır bir idman değil. Ters mekik onun kat kat üstü beli çalıştırır. Ama zaten güzelliğide burada yavaş yavaş güçlendireceği içindir ki hafif bel rahatsızlıkları olanlarda ideal bir kuvvetlenme sağlar. Bel sağlığı açısından çok faydalı sonuçları olur. Bisiklet binerek bodybuildig yapılmazki.

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
eskiden (yarış koştuğum zamanlarda ) belim o kadar ince idi ki kot pantolonda bayan bedeni veriyorlardı ama oda bacaklardan geçmiyordu.mağazadaki elemanlar abi bu nasıl bir vücut bacaklar kalın belin ince vücutçuyada benzemiyorsun .hey gidi günler heyy :D :D :D

• Beğen
Tepkiler: Osman D.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@ikidiriki

Yukarıdaki soruya, üyelerden gerçekten de çok isabetli ve doğru cevaplar gelmiş. Bu sebeple ben sorunun özüne değilde kelimelerine takıldım biraz. (Kötü manada değil haa, espri yollu);) :)

Mesela şu cevap sorunun ifade tarzına yakışır cevaplardan birisi sayılabilir.
@edi55

Yada başka birisi çıkıp şöyle dese;
Vücut geliştirme sporu; insan vucudunun rüzgar sürtünme katsayısı için en kötü spordur... dese...
Yanlış mı?
değil doğru.
Ama vücut geliştirme kötü mü?
Hayır....

Şimdi tekrar konumuza geri dönelim.

El netice, karın kaslarını geliştirmek için öncelikle bisikletlere koşmasak iyi olur diyebiliriz.. :) :) :)

Soruyu soran ve cevaplayan herkese tek tek sevgi ve selamlarımla. Espride sürçü lisan ettikse affola.
:)

vasficem

Üye
Tepki
19
@Ozan Güven

YAğ yakımı bölgesel olmaz. Spor esnasında kalp atışın hızlanır. Kan dolaşımın hızlanır. vucüda noralden fazla oksijen girer. Bu üçünün neticesinde vücut ihtiyaç duyduğu enerjiyi depoladığı yağlardan alacakatır. Yağları aldığı oksijen ile yakacaktır. Ancak vücut "bisiklet binildiği için gidiyim beldeki yağları harcayayım" ya da "futbol oynandığı için gideyim basen yağlarını eriteyim" diye bir tercih yapamaz. Yavaş ve dengeli olarak bütün vücuttaki depodan harcama yapar. bu şekilde vücudun diğer bölgelerinde artık yakacak yağ kalmadığı zaman doğrudan ve sadece bel çevresine yüklenir.

Buna ilaveten, spor spordur. Her gün bir saat nabzını belirli bir seviyenin altına düşürmemek kaydı ile bisiklet binersen 2 ayda biraz da diyetle 15 kiloya kadar verebilirsin.

Ayrıca, o baklava dilimli karınlar için birçok ilaç alınır, günde sadece 1-2 saat mide egzersizi yapılır, karbonhidrat alımı sıfıra düşürülür vs. Kolay iş değildir yani. Doayısıyla baklava mide için sadece bisiklet kafi değildir:)

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Bisiklete bineken karın ve sırt kasları çalışır, ancak aktif olarak değil, statik kasılma deriz buna, vücudun stabil kalması ve kaslar arası güç aktarımını sağlamak için statik yani sadece kasılarak çalışır, aktif bir şekilde kasılma söz konusu değildir. bu yüzden bisiklette başarılı olmak için statik güç antrenmanı da gereklidir.

Bu yüzden bisiklet binilerek karın kasları statik çalışma dayanıklılık kazanır ancak hipertrofi çok minimal düzeyde görülür.

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
Bisiklete bineken karın ve sırt kasları çalışır, ancak aktif olarak değil, statik kasılma deriz buna, vücudun stabil kalması ve kaslar arası güç aktarımını sağlamak için statik yani sadece kasılarak çalışır, aktif bir şekilde kasılma söz konusu değildir. bu yüzden bisiklette başarılı olmak için statik güç antrenmanı da gereklidir.

Bu yüzden bisiklet binilerek karın kasları satatik çalışma dayanıklılık kazanır ancak hipertrofi çok minimal düzeyde görülür.

Tepki
4
bende bir şey ekleyeyim bacak kasları vücuttaki en büyük kas grubudur. en çok enerjiyi bunlar yakar. ayrıca bu kasları geliştirmek testeosteron salgısını artırır. buda daha fazla kaslanmaya sebep olur. yani bacak kası geliştirmek. vücudun bütün kaslarında gelişme yolu açar çalıştırıp geliştirriseniz ne ala. (:)

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
belki karın ve bel kaslarına etkisi var belkide yok. ama şunu söyleye bilirim.
benim arkadaşım yıllardır bisikelte biniyor. göbek desen benden 2 tane çıkarır.
ama bacakları bildiğin profesyonel futbolcu gibi. o bacaklar ronaldo da bile yok :D

• Beğen
Tepkiler: eyupozturk

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Oğuz aydın kadıoğlukurt

aslında erken kalkmayı becerebilsem bisikletle sabah kahvaltıdan önce 1 saat sürüş iyi olur demekki.
ama gel de sabah erkenden kalk yani. işe bile geç gidiyorum :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sayın c.kırmızı asıl sorun bence o sporu yapıp'da eve gelince yada bir yerde mola verince hemen yemeğe yüklenmemek yoksa gene kilo veremez insan.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@Ali ALTIN

Hocam karın kası için orta düzey tempoda koşmak diyorum.Önceden salon sporu yapardım ve koşu yu biraz abarttığımda karın kasları baya bir gelişiyordu.Bel bölgesi için eğilmek yani bacaklar düz bir şekilde ayak ucuna kadar eğilip kalkmak.Bu hareketler belirttiğiniz kas grubunu hızla çalıştırır.Birde bisikleti düşünün daha çok bacak ve dengede durmak için sırt kasları çalışır.Az da olsa kollar bel ve karın kası çalışır.Bu şekilde de yağlarınızı yakarsınız ama bu süre birazcık uzayabilir.

• Beğen
Tepkiler: Erhan Gunes