Bisiklet siteleri

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
Türkiyedeki onlarca siteyi sürekli izliyor ve telefon ile ürün karşılaştırması yapıyorum ama sitelerin güncellenmesi berbat,sitede yer alan ürünü soruyorsun aylar önce bitmiş ,fiyatı değişmiş,bazısı varlığından habersiz,telefonda olduğu için fazla takmıyorlar,ayrıca yol bisikleti ile ağlanacak durumlar var ,bir gidon çeşidi diyemiyeceğim ,gidon bile yok vs..
bazı siteler ise daha basite kaçıyor sayfayı açıyorsun tamamem orjinal sayfa ve yazılar,sanki biz orjinal siteye bağlanamıyoruz.Biz almak istediğimizden çok onlar satmak istedğini getiriyorlar.En basit yabancı kaynaklı sitede ise, anında herhangi bir ürünün stock durumunu görüyorsunuz.nasıl olacak bu iş .biz bu kadarını hak etmiyormuyuz.bizler dışarıdan saygı beklerken,kendi içimizde bize hitap eden kişilerle bile sıkıntı çekiyoruz.
saygılarımla

Scudo

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
Evet kesinlikle katılıyorum. Muğlada oturuyorum. Üçlü yol aynakoluna ihtiyacım vardı. Sitelerden baktım zaten zor bulunan bir ürün Ankaradaki bir firmada üç ayrı model buldum arkadaşımın ankarada sınavı vardı hem ona eşlik ederim dedim hem de işimi hallederim, kalktım Ankaraya gittim niye aynakol almaya sene 2008 ay Mart girdim mağazaya sordum ellerinde olmadığını söylediler. tabii hayal kırıklığını siz düşünün. 2009 temmuz ayındayız ve hala sitede yeterli güncelleme yok. Ayrıca bir sipariş verdim 1 yıl sonra, 8 günde geldi 5 kez aradım. son zamanlarda özellikle küçük alış-verişler için ebayı kullanıyorum. amerikadan sipariş veriyorum ve 9 günde geliyor.ve hiç telefonla aramıyorum daha yurtdışından yaptığım bir alıverişte beni kusurabakmayın elimizde kalmamış arkadaşlar siteyi güncellememiş diye arayan olmadı. neyse bu yadıklarımızı zaten kimse dikkate almayacak bu yaşadıklarıma benzer o kadar çok şey yaşadım ki yazmak da okumak da sıkıcı olacaktır. neden mi bu kadar büyütüyorum taşrada oturunca internet eliniz ayağınız oluyor. ben ve benim gibiler bisiklet mağazasıan bie belediye otobüsü mesafede değiliz malesef.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
Biraz şeytanın avukatlığını yapayım. Bisiklet satıcılarının hiçbiriyle alakam yok, ancak yazılımcıyım.
Düzgün işleyen bir B2C sitesinin maliyeti çok yüksektir. Aşağıdaki giderleri göze almanız gerekir:

- Analiz
- Dizayn (yazılımın dizaynını kastediyorum, görsel dizayn değil)
- Arayüz dizaynı
- Geliştirme (yazılımın geliştirilmesi)

while (error_count > 0)
{
- Test
- Bug ayıklama
}

- Geliştirmeye devam (geliştirme süreci sona ermez)

Buraya kadar olan kısımları yapan hazır paketler var, ancak gerçekten özel birşeyler yapacaksanız, hazır paketler genelde çok özel ihtiyaçları karşılamaz, kendiniz geliştirme yapmalısınız. Ve bu yukarıdaki işlemlerin ne derece zor ve masraflı olduğunu ancak işin içinde olanlar bilebilir.

Düzgün bir B2C nin ihtiyaçları bu yukarıdakilerle sınırlı olsa keşke. İşte diğer masraf kalemleri:
- Barındırma ve bakım
- Veri güncelleme (bunun için en az 1 eleman)
- Müşteri desteği (en az 1 eleman daha), ve daha iyi bir hizmet vermek isteniyorsa 3. parti canlı destek yazılımları
- Duyuru ve bülten yazılımları
- Daha da iyi hizmet gerekiyorsa web log analizi yapan 3. parti yazılımlar
- Öneri sistemleri

Yanlış anlamayın, tabii ki biraz daha özen hepimizin hakkı. Evet biz bireysel olarak daha çok özeni hak ediyoruz. Ancak unutmamalı ki örnek gösterilen yabancı sitelerin günlük satışları tekil olarak binlerle ifade ediliyor. Yani düzgün bir B2C sitesini işletebilecek masrafları çok rahat karşılayabiliyorlar. Bizde günde kaç satış yapılıyordur web üzerinden? Demek istediğim, toplum olarak bisiklete ne ilgi gösteriyoruz ki, daha iyisini hak edelim?
Tecrübelerime dayanarak söylüyorum, sadece bisiklet değil, genelde çok büyük özen ve hevesle açılan alışveriş siteleri bile, bir süre sonra kaderine terkediliyor. Çünkü giderini karşılamaya yetmiyor. Attığınız taş, ürküttüğünüz kurbağaya değmiyor.

felis911

Forum Bağımlısı
Tepki
859
o zaman ben yurtdışından almaya devam edeyim o da iş kapasitesinin düşüklüğü ile kendini savunsun.
iki aynakolun stok düşümü bu kadar maliyetli mi? iki güncelleme bu kadar maliyetli mi? yapmayın allah aşkına biz de 35 yılı mağarada geçirmedik

• Beğen
Tepkiler: Fırat Dizman

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@Özgür Nevres

tabiki sizde haklısınız ,kimseyi asmıyoruz ,yargılamıyoruz,ama mağdur biz oluyoruz,malzemeyi aldıktan sonra fazla tanıyan yok ,helede hata varsa hiç,getirin tamir edelim ,böyle zihniyete diyeceğim :bu işte onların sorunu veya kaybı.Yurt dışından timex saat aldım 1.5 yıl sonra sıkıntı oldu ,kayışı koptu ,amacım kayışı değiştirmek ,bulamıyorum,kayış gövedeye monteli ,Türkiye temsilcisini yardım amaçlı aradım cevap ,o model bizde yok,yani başınızın çaresine bakın ,yurt dışınla yardım amaçlı yani kayışı parasıyla değiştirebilirmiyiz amaçlı bağlantı kurdum ,cevap :saati yollayın ,bir ay geçti:saatiniz olmuyor,para hesabınıza yatmıştır ,ister paranızı çekin ,ister başka malzeme alın,söylenecek söz yok
saygılarımla

Tepki
22
Bisiklet
Sedona
Bu tespit gerçekten de doğru. Çoğu bisiklet satıcısının sitesi çok eski ve düzgün güncellenmiyor. Ben de Bilgisayar Mühendisiyim. Bu tarz eksiklikler beni de gerçekten çok rahatsız ediyor. Ama gerçekten bu tarz satış yapan sitelerin bakımı ve devamlılığı zordur. Yani bu iş için ayrı olarak çalışan insanların bulunması gerekir. Bence özellikle küçük bisiklet satıcılarının daha genel satış yapan sitelerde(gittigidiyor, sahibinden.com tarzı) satış yapmaları daha uygun. Yoksa bu tarz firmaların bu giderleri karşılaması çok zor. Eğer dediğim şekilde satışlar yapsalar biraz internetten anlayan bir kişi ile bu işi çok rahat halledebilirler. Ya da en güzeli bütün ikinci el ve sıfır bisiklet parçalarının ortak satılıp alınabileceği kaliteli bir site kurulması ve bu ticaretin bu site aracılığıyla yapılması olurdu. Belki boş vakti olan ve web yazılımla ilgilenen arkadaşlarımız yakında bu işe de el atabilirler.

• Beğen
Tepkiler: felis911

serhad

Forum Demirbaşı
Tepki
1.051
Aradığım tür lastiği bir bisiklet firmasının web sitesinde bulunca telefon ettim.
Aldığım cevap:
- Şu an elimizde o lastiklerden yok daha sonra yine arayın.

Yirmi gün sonra tekrar telefon ettim.
- Gelir yakında daha sonra arayın.

Yirmi gün sonra tekrar aradım.
- Dükkanda o lastiklerden yok ama sistemde göremiyorum depoda
olabilir ama bilgisayarda görünmüyor, yarın ararsanız depoda olup olmadığını
söyleyebiliriz.

Web sitesinde hala o lastikler var.
Yaklaşık iki ay zarfındaki üç telefon görüşmesinden aldığım cevaplardaki
ilgisizlik hiç değişmedi. Hiç olmazsa "Biz sizin telefonunuzu alalım,
lastikler gelince sizi arayalım" demediler.
"Kusura bakmayın web sitemizi güncelleyemedik" demediler.

Yani maliyet hesaplarının dışında, teknik sistem dışında da
yapılabilecek şeyler var: "İlgi, Saygı"

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Bence bir bisiklet mağazasına gerekecek ve biz müşterilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir internet sitesi için 1 eleman yeterli. Bu eleman'ın bisikleti sevmesi, interntten ve bilgisayardan hoşlanması yeter diye düşünüyorum. Bu elemana bir fotoğraf makinası, bir eli ayağı düzgün pc, internet ve dükkandaki fiyat ve stok bilgilerini, hatta ve hatta yeni gelen bir parti mal hakkında anında bilgi alabilecek bir takım yetkilerin verilmesi yeterli olacaktır. Eğer bu eleman bilgisayarla uğraşmayı cidden seviyorsa çeşitli ihtiyaçlara ya da sorunlara karşı yaratıcı çözümler getirebilecektir. İnternet sitesi konusunda, eğer işin içine online alış-verişi karıştırmazsak pek maliyetli tutacağınada inanmıyorum açıkçası. Bir blog site tabanından bile ürün girişi yapılabilir. Tabii bu biraz otomasyonu düşük bir sistem olma olasılığı yüksek.

Son zamanlarda güncelliği, fiyatları ve müşteki diyaloğu konusunda en çok beğendiğim firma erdoğanlar bisiklet Sitelerini düzenli biçimde düzenliyorlar. Ve fiyatlarıda tutarlı.

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
2 aydır Türkiyede yol bisikleti gidonu arıyorum ama nafile ,bir yol bisikleti gidonu olamayan site söyleyin ne işe yarar,yokmu diyeceksiniz benim aradığım ölçü bir yada iki yerde buldum ,oda ücret olarak heralde beni soyacak,yada benim fiyat bilmediğimi sanıyor.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Bisiklet sitelerinden edineceğiniz telefon numaraları ile daha sağlıklı ve kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Kışın xt orta göbek arıyordum. Abartmıyorum 11 tane bisikletciyi telefondan aradıktan sonra zorla bulmuştum :)

Fırat Dizman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.018
Bisiklet
Cube
@bisikletcanavari

bırakın telefonu istanbulda gezerek aradım ki istanbulda nekadar mağaza olduğunu tahmin edersiniz.

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@Özgür Nevres

Bence
Tüm bunları bedava sağlasanız dahi sitelerin büyük bölümü mal ve fiyat güncellemesi yapmazlar. Ticarette şeffaf olmaktan hoşlanan firma oldukça azdır. Site açmayı fırsattan çok angarya olarak gören , hareket serbestisine (pazarlık vs) tehdit sayan ticaret erbabı halen çoğunlukta gibi...

Nyo Ykpogl

Aktif Üye
Tepki
72
Aynen katılıyorum fırat kardeşime bir Webmaster olarak genel demicem çünkü iyide siteler var ama çoğu tasarımı berbat ve yavaş özellikle mesaj gönderiyorum soru için 1 ay sonra cevabı gelen oldu =)))