Bisiklet seçimim için yardım gerekli :)

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Merhabalar uzun süredir bisiklet süren ancak aranıza yeni katılmış biriyim.Öncelikle herkese iyi,bol pedallı günler diliyorum.

4 senedir kullandığım Bianchi Star marka bisikletimi değiştirmek istiyorum 4 sene önce bisiklet hakkında bi bilgim olmadığı için gidip 550 tl'ye almıştık ve 4 sene boyunca beni süründürdü.Neyse efendim çok uzatmadan konuya geçiyorum :islik:

bianchi star'ı vericem karşı komşumuza 3 haftadır bisiklet araştırması yapıyorum ve --> Bazen şehir içinde bazen hafif arazide kullanacağım bir mtb almaya karar verdim.2015 Sedona 820 ile aranıza katılmayı düşünüyorum.Bir çift şehir tekerleği alıcam ara sıra değiştirmek için kenarda dursunlar uzun yola çıkacağım zaman max çıkacağım uzun yol zaten 40-50km yani daha çok mtb olarak kullanmayı düşünüyorum (link)

Sorularım şunlar:

1-)Sedona 820 yi önerirmisiniz kardeşlerim abilerim ablalarım:hhhhhh:
2-)Bahsettiğim mtb'yi canım istediğinde tura çıktığımda felan kullanmak için hangi şehir tekerleğini önerirsiniz?(lastik demiyorum çünkü jantıyla beraber alıcam direk tak çıkar yapıcam)
3-)Dağ bisikletinin şehirde kullanımında ortaya çıkabilecek dez avantajlar nelerdir ?
4-)Kadro ölçüm 52(galiba yanlışsa düzeltin :)) Kilom 54 Boyum 1.71 --->26-27.5-29 hangi jant sizce 29 derseniz Sedona 920 alıcam(özellikleri 820 ile aynı sedona820:27.5 jant sedona920:29 jant :):harika:

Scudo
Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sadece kadro boyunla ilgili yazayım. Dağ bisikleti düşünüyor isen 17" kadro boyuna sahip bir bisiklet al. Sana uygun olan bu. Bu bisikleti turlar için de düşünüyorsan bisikletin kadrosunda bagaj delikleri mutlaka bulunsun. Hayırlı seçimler.

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
17 kadro derken ben yeni olduğum için pek anlayamadım yani gittim kadro boyum nedir diye bisikletçiye 52 uygundur dedio_O

Tepki
1.320
İsim
MUSA
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yol bisikleti alsan 52 cm. doğrudur, tamam. ama sen dağ bisikleti bakıyorsun.

Dağ Bisikleti (MTB)
Sürücü Boyu: Kadro Boyu:
155 - 165 cm 14" - 15" (35 - 38 cm)
165 - 170 cm 15" - 16" (38 - 41 cm)
170 - 175 cm 16" - 17" (41 - 43 cm)
175 - 180 cm 17" - 18" (43 - 46 cm)
180 - 185 cm 18" - 19" (46 - 48 cm)
185 - 190 cm 19" - 21" (48 - 53 cm)

Kırmızı renkle belirtilen kısım kadro boyu oluyor.

kadrrrby23.jpg

Ahmet-E

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Lapierre
Sevgili kardeşim affına sığınarak Şunları demek isterim;
Bisiklet kadro uygunluğunun tespiti tek cümle ile belirtilemez.Bir çok faktöre bağlıdır ve kişiye özeldir.Sana tavsiyem ;genel bilgi edinmek için ,sitedeki bu konuyla ilgili açılmış teknik başlıkları okuman ve bu teorik bilgiler ışığında kesinlikle deneyerek kendini en rahat sürüşte hissettiğin bisikleti almandır.

• Beğen
Tepkiler: MUSA Ç.

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Cumartesi günü almaya gittiğimde modelin bana uygun olan ölçüsünden alacağım teşekkür ederim.Hızlı bi boy atma zamanında Olduğum için o faktörüde göz önünde bulundurucam.bisikletçi o konuda yardım eder

Merhaba,türü seçtiğim an itibariyle bisikletlerim hazır gidip alıcam 1)MTB Sedona 820 2)Şehir Sedona 325

Arkadaşlar ikiside 2015 model ve alınmayı bekliyorlar Sedona 325'te kesin karar kılıp almaya gittim ve konuşmaya başladık ordaki abiyle sonunda beni caydırmayı başardı.MTB al bence diyor şehiri alırsan 2 günde jantları yamultursun,memnun kalmassın,öyle lüleburgazın her yolundan rahatça gidemessin,takılırsın lastikleri ince olduğu için düşersin ben bile düştüm gibi sözler söyleyince çok fena caydım ve bir an MTB'ye yöneldim zaten MTB olarak sedona 820 modelini düşünüyordum ama hangisini alcağımı bilmiyorum:hasta:

1-)mtb'yi alıp 2 tane şehir lastiğimi almalıyım turlarada daha rahat çıkabilmek için ?
2-)şehir bisikleti olan sedona 325'i alırsam denilen kadar zorluk çekermiyim ?
3-)kendinizi benim yerime koyup siz olsaydınız hangisini alırdınız ve neden böyle bi tercih yapardınız ?

lütfen yardımlarınızı bekliyorum:confused: :)
MTB:(link)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben bu adamın bisikletçi olduğundan şüphelendim ve şu an bu cümleleri gülerek yazıyorum. :D :D 50 dolar daha fazla kazanmak için attığı yalanlara bak ayıp ya. Sen de işi pek bilmediğinden bu saçma sapan cümlelere kolaylıkla kanmışsın sanıyorum. Böyle bir durum söz konusu değil. Dağda, taşta, çamurda işin yoksa tercihin doğru, şehir bisikleti.

Tepki
69
kaldı ki yol bisikletlerinin bile jantları o kadar kolay yamulmuyor

bende şu merida crossway var. tanıtımında dedikleri gibi tam bir workhorse. bam güm giriliyor her yere :)

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
geçenerde bir video vardı. şehir bisikletini de geçtim bu incecik güzelim narin bisikletle adam downhill tarzı yapıyordu :D tabii onun jantlar falan apayrı bir durumdu ama yapıyordu :D o yüzden şehir bisikletleri de araziye girebilir engebeli ortamlarda sürüş yapabilirsin ama hunharca davranırsan riskli olur ve sana fazla darbe verir. hangisi hoşuna gidiyorsa onu al. küçük hesaplar yüzünden ben aylardır bisiklet alamadım. bugün işim erken biterse alıyorum ama olmadı yarına kalır (bisiklet satılmamış olursa :D)

sanırım mtb tercihinin tek sebebi bisikletçimsi'nin dedikleri. uyma ona. şehir pisikleti al kurtar kendini.

olympos

Daimi Üye
Tepki
193
İsim
Enes
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
engebeli araziye girmekle o jantlara hiç bişey olmaz gönlün rahat olsun :)

Ali Burak T.

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Diğer
Yol bisikleti bile toprak yola girebilirken şehir bisikletinin jantımı yamulacak? O bisikletçiye inanmayın ve bence gidin başka bir bisikletçiden alın. Olmaz olsun öyle bisikletçi!

• Beğen
Tepkiler: ensglcn34

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Dedikerinize harfi harfine katılıyorum hepinize görüşleriniz için teşekkür ederim.
@Berke K.
Vallahi dediğin gibi dağda çamurda işim yok benim şehir içinde gezicem asfalt değil taş döşenmiş yollar MTB alıp harcamak istemem tabiki böyle yollar için gerçi kaldırımlardan,bozuk taş döşenmiş,yıpranmış mahelle yollarındanda geçmeyi seviyorum :D:D
Son bir soru MTB'yi alıp (Sedona 820) 2 adet şehir lastiğinide jantlarıyla beraber odama koysam arada kullanım amacıma göre tak çıkar yapsam olur mu sizce ? MTB'ye şehir tekerlek gidermi güzel,kullanışlı olurmu olursa hangisini tavsiye edersiniz :D

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sen şehir bisikleti al boş ver dağ bisikletini. Dağ bisikletine çok düz lastik takan var ama bence hiç yakışmıyor tüm görüntüyü bozuyor çünkü dağ bisikletleri düz lastik takılsın diye yapılmamış.

Ali Burak T.

Aktif Üye
Tepki
204
Bisiklet
Diğer
@MurathanKaratmanlı
Dediğin yollarda her türlü gider şehir bisikleti gereksiz yere mtb almanıza gerek yok

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Şehir bisikletinde karar kıldığıma göre Şehir konusunda 2 bisiklete takılmıştım Merida CW 40-D , Sedona 325

Cumartesi günü gidip Merida CW 40-D bisikletime kavuşuyorum.Herkese teşekkürler bu foruma kayıt olmasaydım gidip mtb'yi alıcaktım az daha :cool:

hsnbykkls

Forum Demirbaşı
Tepki
282
İsim
Hasan Büyükkeleş
Yola paralel olarak konulmuş su giderlerine dikkt etmeniz gerek. Eğer böyle giderler mevcutsa, belediye ye dilekçeyle bilgi veriniz ve düzeltilmesini talep ediniz :)

MTB ile şehir içinde yokuş aşağı hızlıca gidiyorum ışıklar da yeşil, ancak bir baktım ki yola paralel olarak koyulmuş mangal, su gideri her neyse işte. Eğer lastiğim ince olsaydı sonuçları kötü olurdu...

MurathanKaratmanlı

Aktif Üye
Tepki
101
İsim
Murathan Karatmanlı
Ucuz atlatmışsınız,şehrimde böyle su yolları mevcut hemde taş değil mermer :acpsnr: Dik olarak geçerim oralardan ,eski MTB ile kaymıştım o su yolundan mtb denmez gerçi ona demir yığını (evet hergün gördüğünüz 2 amortisörlülerden :kötü: şuan sattım ama ) gidon boğazıma çarpmıştı nefessiz kalmıştım ağlayasım gelmişti çarşının ortasında sonra yaşlı bi dede kolumdan tutup kalk yavrum bişey olmadı diye kaldırmıştı :srnsml::srnsml: Dilekçe burdaki lüleburgaz bisiklet derneği tarafından verilmişti ama nafile :mad: