Bisiklet Seçimi

Tepki
10
Öncelikle herkeze merhaba 3-4 senedir bisiklet kullanıyorum ve artık hantal bisikletimi bırakıp mtb tarzı bir bisiklet almaya karar verdim o kadar yazı okumama rağmen 600 liralık bir bisikletle 3 milyarlık bir bisiklet arasındaki farkı çözemedim vitesin frenin zincirin çok iyi olması bisikletin 20 vitesli veya 27 vitesli olmasının getirdiği farkı anlamış değilim, vites zincir ve gövde bir bisiklette hız olarak neler değiştirir bu parayı vermeye değer farklar varmı tam bilmiyorum iyi bisiklet nerede farkını gösterir yokuşta daha iyi midir hız olarak daha yüksek hızlara mı çıkar yardımcı olursanız sevinirim.

• Beğen
Tepkiler: uğur yılmaz
Scudo
Tepki
10
Konuların çoğunluğunu okudum fakat kafamda bir soru var bisikletlerde çok kaliteli ve iyi vites kullanmanın bisikletinin ağırlığını azaltmaktan başka bir faydası var mıdır?

• Beğen

sami ulus

Aktif Üye
Tepki
31
tabikide herşey hafiflik için değil farkı binince anlarsın 600 liralıkla 3 binlik arasında çok sey var

• Beğen
Tepki
10
Arada bahsetiğimiz farklar maddi olarak büyük farklar insan 3000 lira verdiğin bir şeyin kötü çıkmasını istemiyor haliyle.Fark derken biraz daha detaylı bahsederseniz sevinirim çünkü binme gibi bir şanşım yok malasef bu sebeble buradan farkı anlamak istiyorum.

• Beğen

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
En büyük fark hafiflikte. Bu hafiflik sayesinden daha hızlı gidiyorsun, yokuşları daha rahat çıkıyorsun. pahalı sistemlerin frenleri vitesleri daha kaliteli oluyor, hem daha sağlam hem daha hızlı ve daha sessiz çalışıyor. Aradaki farka değer mi derseniz bence kesinlikle değmez ama fiyatları arasında uçurumlar var maalesef.

• Beğen
Tepkiler: Berkay Demirci
Tepki
10
Teşekkür ederim yardımınız için mtb bisiklet alıcam ama ne kadar para vermek lazım onu anlamadım bir mtb alırken kaç liradan sonra artık pek fark olmamaya başlıyor söylersiniz sevinirim.

• Beğen

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
ben şu an giant kullanıyorum. sıfırları 3000tl ye yakın, benimki eski model. Şu an bisiklet alacak olsam 9lu sistemden aşağı bir bisiklet almazdım. deore setli corratec vs 900-1000tl civarlarına bulunabilir. 8li sistem de fazlasıyla iş görür ama bu bir zevk sonuçta. Pahalı da olsa insan tadına bakmak istiyor. Hidrolik fren kullanmak ayrı bir keyif mesela.kullanınca o para hiç gözüne batmıyor. 8 li sistem aldığınız zaman ilerde yükseltmek isterseniz zor olur. 9 luya geçmeniz gerekir. Bu nedenle alt seviye bir 9 lu sistem bisiklet öneririm.

• Beğen
Tepki
10
Modeller hakkında pek bilgi sahibi değilim 3000 lira civarı 1-2 iyi bir model önerebilirseniz sevinirim

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
(link)
(link)
Ama ben 3000 tl fiyatına toplama bisikletten yanayım. Çok güzel bisiklet toplayabilirsin.

Tepki
10
Bisiklet toplamak yerine 2.el az kullanılmış 3000 liraya bir bisiklet alsam bisikletin kalitesi bakımından daha iyi olmaz mı?

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Berkay Demirci

Türkiye'de bisikletler biraz pahalı maalesef. Bayiisinden sıfır bisiklet almak yerine 2.el almak ya da toplamak çok daha mantıklı bence. ikinci el olarak da #26402797 nolu ilandaki bisikleti tavsiye ederim. Ama kadro boyuna dikkat edin. Boyunuza ve bacak uzunluğunuza uygun bir bisiklet tercih edin. İlandaki bisiklet 20" mesela.
Ama birkaç noktaya da değinmek istiyorum. eğer tecrübeli değilseniz önce başlangıç seviyesi bir bisikletle başlayın, sonra 3.000tl lik bisiklete geçin. 800-900tl civarına bir bisiklet alır 1-2 ay kullanır fazla bir zarar etmeden satarsınız. Ama alacağınız 3.000tl lik bisikleti olası bir durumda hem satmanız zor olur, hem de herhangi bir hatada zararınız çok büyük olur. Sadece kadrosu bile 1000tl civarlarında.

ozic

Aktif Üye
Tepki
108
700-1000 civarı bir bisiklet alıcam, fakat toplama olayıda baya iiyidir demişler. Aslında kafamda 781 sedona baya yer etti ama fiyatı çok fazla.
Toplamak istiyorum bir bisiklet. Ama siz olsanız 700 tl ye gdip bir bisikletmi alırdınız yoksa toplarmıydınız.

• Beğen

curly89

Aktif Üye
Tepki
37
bulabilirseniz bianchi alikut alabilirsiniz 1800tl civarı yanınada bir fox maşa tamamdır. yada (link)

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@ozic

700 tlye toplamak için uğraşmazdım, hem daha pahalıya gelir hem de Türkiyede uygun modeller bulabilirsiniz. Mesela şu an 2.el mtb bölümünde 600tl ye kron var. Çok uygun bence.
2000tl ve üzeri bütçe olursa önce araştırırım çünkü bazen uygun fiyata çok güzel bisikletler denk gelebiliyor. İstediğim gibi varsa uğraşmam yoksa istediğim özelliklerde bir bisiklet toplardım. Bazı parçaları yurtdışından getirterek, bazılarını forumdan alarak uygun fiyata ve istediğim gibi bir bisiklet elde ederdim:)

• Beğen

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
Vites takımı iyi, markası güvenilir, rengi vs. hoşunuza giden, üzerine binip denediğiniz zaman tutuşu sizi tatmin ediyorsa ve içinize sindiyse o model, biraz pahalı da olsa o paranın hakkını verir diye düşünüyorum.

Ben de mesela Sedona 711 V'yle yola çıkmıştım sonra gidip de Hidrolik diskli bi Giant aldım, arasıra o tuzlu fiyatı aklıma gelse de mutluyum, en azından yoldayken bisiklete güveniyorum, içim rahat, o da yeter bana :)

• Beğen

Buğra Celayir

Daimi Üye
Tepki
107
Bisiklet toplamak çok daha pahalıya geliyor emin olabilirsiniz. Herhangi bir markanın bir modelinin tabi kadrosu ayrı satılabilen fiyatını sorun. Sonrada teker teker bisikletin kadro ve bütün donanımının fiyatını sorup toplayın uçurumu görün =)

• Beğen
Tepki
10
Ben şimdi gidip denemek istiyorum bisikletleri fakat deneyebileceğimi sanmıyorum kötü niyetli biri bisikleti alıp gitse napacaklar bu sebeble vermezler diye düşünüyorum mtb'leri deneyip ona göre alacağımız bir yer varmı?

uğur yılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Berkay Demirci

Bisikletçilerin deneteceğini zannetmiyorum ama belli de olmaz. Ama ikinci el alacak olursanız mutlaka denersiniz. Benim bisikletin tadına bakmanızı isterdim:)
Forumda çok güzel bisikletler var. 2.el mtb bölümünde 2 tane scott benim çok hoşuma gitti, birisi spark 15, diğeri de scale 70. Bence bir araştırın. linklerini bulamadım

• Beğen
Tepki
10
Deneyememek kötü bişi bir bisikleti alırken hangi bisikletin sizi tahmin edeceğini anlamak gerekir bazı insan için 5000 lira bisiklet'den aşağı aşağı kalite bir bisikletin kendisini tatmin etmeyeceğini düşünürken bazıları ise 1800-2000 lira bir bisikletin 5000 liralık bisiklet arasında o kadar büyük fiyat farkları olacak kadar farklar bulmayabilir bu sebeble binip bir sürmenin daha iyi olacağını düşünüyorum.