Bisiklet Seçimi konusunda yardım ( özellikle iri biri için )

Murat YIL

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Carraro
Teşekkürler

Neden mi "teşekkür" ettim. Çünkü bu forumda okuduklarım sayesinde henüz bir bisiklet sahibi olmadan bir tüketici adayı olarak en temel bilinçlenmeye sahip oldum. Benim hikayem sanırım biraz sıradan.. Evlilik+iş+kortizon tedavisi derken 3 yıl içerisinde 85 kg'dan 120 kg' a ulaşmayı başardım. ( bu arada ne çok 120 kg insan varmış benim gibi bisiklet peşinde koşan.) Kortizonun vücuttan atılması oldukça zor ve zaman alan bir durum, bir kere kullandık. İşimden ayrılamam geçimimi sağlıyorum. Boşanamam karımı seviyorum. O zaman geriye tek çare spor yapmak kalıyor :)
Eşim ve ben çocukken bisiklete binmeye bayılan tiplerdik ( eşim 28 ben 34 yaşındayım ). Gelişen teknoloji ve yollarda gördüğümüz bu teknolojinin ürünü bisikletleri gördükçe sanırım içimizde ki çocuk tekrar uyandı. Birer bisiklet alıp spor, özgürlük, eğlence ve en önemlisi zaman içinde petrol ve şehir merkezinin karışıklığına olan bağımlılığımızı azaltmak istiyoruz.
Mevcut sorunumuz sanırım bisiklet seçimi. Çaylak olduğumuzdan dolayı her gün farklı bir fikrimiz oluyor. Bir bisiklet dükkanına gidip niyetimizi söylediğimizde ise karşımıza ilk çıkartılan alternatif Cannondale Trial SL2 ve SL4. Bisikletler ve ekipmanlar derken 4500 TL-5000 TL gibi bir bütçe çıkıyor ortaya. İşte bu yüzden bu forumda bilgilerini ve deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ettim. Bu kadar gevezelikten sonra bir kaç temel sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum.

1) Biz hafta içi akşamları şehir içerisinde ( şahsen Ankara rampa rampa ve rampa kenti ) hafta sonlarında eymir gölü gibi kötü asfalt koşullarında kulanabileceğimiz bir bisiklet arıyoruz. Hybrid diye adlandırılan Şehir/Tur/Yol bisikletleri bu iş için uygun mudur yoksa MTB mi araştırmak gerekir?

2)Eşimin herhangi bir kilo sıkıntısı yok. Ancak bahsettiğim gibi ben 185 boyunda 120-122 kilo civarında irice bir insanım. Forumlarda 130 kg insanların bile rahatlıkla bisiklete binebildiklerinden bahsediliyor. Hatta youtube'da Aluminyum kadroların 550-600 KG test basıncına maruz bırakıldığı videoları bile izledim. 120 kg olan biri için aluminyum kadrolar gerçekten sağlam ve güvenilir midir?

3) Carraro Sportive 225 hakkında fiyat/performans/servis/sağlamlık/görüntü olarak çok olumlu geri bildirimler okudum. Deneyiminize göre benim için 225, eşim için ise 224 uygun olur mu? Sorun yaşar mıyız? Ayrıca ileride yeni bisiklet almak yerine mevcut bisikletleri başka ekipman donanımlarıyla modifiye etmeye ( örneğin daha farklı, sağlam ve güçlü bir vites yapısı gibi ) uygun bisikletler midir?

4) Carraro için olumsuzsanız temel ekipmanlar dahil ( kask, eldiven, tamir kiti, vs.. ) toplamda 2000-2500 TL bir bütçe için önereceğiniz başka model ve markalar var mı?

Herşey için bir kez daha teşekkürler.

Saygılarımla

Scudo

Çağlayan

Forum Bağımlısı
Tepki
890
merhaba öncelikle aramıza hoşgeldiniz,

kafa bedeninize uygun ise,kask'ımı satılığa çıkardım,

(link)

bilgilerinize sunarım,

alacağınız bisiklet Carraro ise şehir içindede rahatlıkla kullanabilirsiniz,hem kilitli hem kilitsiz bir maşası var,buda bir artıdır.

alierkanimrek

Forum Demirbaşı
Tepki
339
Bisiklet
Carraro
1) Şehir/Tur/Yol bisikletleri bu iş için üretilmiştir/uygundur. MTB adı üzerinde arazi için.
2) Standartlara göre üretilmiş kadrolarda sorun olmaz, ama ucuz olsun diye alaşımı standartların dışına çıkarılmış kaynakları ve ısıl işlemleri yeterince iyi yapılmamış kadrolar hafif kişilerde bile sorun çıkarabilir.
3) 225 ve 224 deneyimim yok, ama donanım modifiyesi yapılabilir bisikletler.
4) Sizi karı koca düşününce Sedona 311 ve 311Lady güzel olabilir, yükseklik ayarlı boğazı, kilitli maşası, hazır çamurluk ve çanta eşya taşıma aparatlarıyla ideal görünüyor.

Disk fren tavsiye etmem, önde amortisör tercih ediyorsanız kilitlenebilir olması iyi olur.
Peşin alımlarda iyi pazarlıkla iki bisiklet+aksesuar için iyi fiyat alabilirsiniz.

Murat YIL

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Carraro
Carraro'nun teknik özelliklerinde 1.1/8" gibi bir ibare var kadro için. Diğer markalarda ise 6061 gibi aluminyum'un alaşım bilgisi var. Farkı nedir bilen var mı?

Altınbaşak

Daimi Üye
Tepki
125
İsim
Mehmet
Bisiklet
Carraro
(link)

buraya bakmanızı öneririm.
ayrıca kendiniz için 224 eşiniz için 222L modeli öneririm.çünkü 224 erkekler için.eğer hidrolik fren isterseniz de ikiniz de sportive 225 alabilirsiniz.

Serdar Sarı

Daimi Üye
Tepki
77
Bisiklet
Cannondale
Cannondale Trail 29er SL2 kullanıcısı olarak bisikleti size önerebilirim. Cannondale zaten kadro kalitesi olarak en iyi markalardan biri şüpesiz ve bu modelin üzerindeki donanım da gayet iyi sizin için gerçekten uzun ömürlü bir bisiklet olduğunu düşünüyorum. Bisikletçiler size bunu önerdiği için görüşlerimi yazma gereği duydum..

1-) Şehir/Tur bisikleti adı üstünde şehir içi kullanım için en ideal bisikletler.
Eğer arazi turlarına çıkmayı düşünüyorsanız hardtrail sabit kadrolu MTB'ler de işinizi fazlasıyla görücektir. Düz yollarda şehir içinde maşanızı kitlersiniz, arazide açarsınız bu size hız ve performans kazandırır. Ayrıca boyunuz da müsait eğer MTB'ye karar verirseniz ben size 29'' jantlı bisiklete yönelin derim. Hem bisiklet altınızda küçük durmaz hemde bu da size hız ve performans artışı sağlar.

2-) Aluminyum kadroların da kendi içlerinde alaşım, kaynak ve kalite farkı var bu dayanıklılığı etkiler ama kaliteli bir Aluminyum kadronun size sıkıntı çıkaracağını hiç sanmıyorum.

3-) Carraro'yu marka olarak kötüleyen duymadım genel olarak kullananlar memnun bu markadan

Tepki
0
Bisiklet
Bisan
Murat bey Ankara'da aynı kiloda ,aynı şartlar altında ve aynı yerde bisiklet kullanacağız gibi gözüküyor :D . tabii ben sporun yanında ulaşım amaçlı da kullanacağım bisikleti ama sonuçta durumumuz aynı gibi. Benden önce mi bisiklet alırsınız yoksa ben mi önce alırım bilemiyorum ama konunuzu takip ediyorum açıkçası.Artık kim önce alırsa diğerine tecrübe açısından yardımcı olacak gibi :D

emir arıca

Daimi Üye
Tepki
108
Bisiklet
Merida
Aynı kilolarda birisi olarak Merida kullanıyorum giriş modeli tfs 100 v. İkibin km devirdim. Bahsettiğiniz turlar
Bisikleti çok zorlayacak turlar değil. Dolayısıyla trek cannondale corratec Merida Scott giant ve aynı
Ayarda adını hatırlayamadığım pek çok bisiklet işinizi görür. Benim tavsiyem hibrid olması ama şehir bisikleti de
İşinizi görür. Ben 2.1 lik dağ lastiklerini çıkarıp decathlondan aldığım 1.75 lik şehir lastiklerini bin
Kmden fazladır kullanıyorum. Çok bozuk yola girdim bu kiloya bana mısın demedi. İnce lastik gözünüzü
Korkutmasın. İlla mtb lastiği ile gezmek zorunda değilsiniz hatta bu şekilde çok daha rahat edersiniz. Ben ince lastiğe geçtiğimden beri ilk bin kmde kendime boşuna yüklenmişim diyorum. Özelliklere gelince en az 24 vites olsun. Amortisörlü alacaksanız ki ben bir sonraki bisikletimde amortisör aramayacağım kilitlenebilir olanından alın. Fren size kalmış v fren de oldukça güzel iş görüyor. Kolay gelsin.

Murat YIL

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Carraro
Bir 10 gün kadar ciddi bir iş yoğunluğum var. Ama sanırım bu ay sonuna kadar biz bisikletlenmiş oluruz :) satın almadan önce kararınızı bildirin, konuşalım. aynı model veya aynı dükkanda satılan modellere karar verirsek belki 3 bisiklete ciddi bir indirim alabiliriz.
Açıkcası Cannondale Serdar Bey'in de söylediği gibi harika bir marka. okudum, araştırdım, gittim delta'da gördüm. Ancak Delta'nın indirimleri ile 29" trial SL2 3000 TL yi geçti ki malum yaz ayında bu yükü kaldıramayabilirim. Şunlar arasında gidip gidip geliyorum.. Ancak yalan yok Carraro 225'in renk ve görüntüsü beni çok cezbediyor
Kendim için ; Eşim için,
Merida 100 Merida 40D
Merida 40D Merida 40V
Merida 40V Sedona 331
Sedona 341 Carraro 224
Carraro 225 Carraro 222L
Carraro 224

@Ekin Özsüle

Murat YIL

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Carraro
222L modelinin şu bayanlar için tercih edilen aşağı açılı kadro yapısı ( teknik bir terimi vardır muhakkak ama bilmiyorum ) eşim tarafından tercih edilmeyebilir. Henüz kendisi bir bisikletçiye gidip gözüyle görmedi. Ben hem onun hem benim için 2 alternatife indirene kadar da gideceğini zannetmiyorum :)

@ALTINBAŞAK

Murat YIL

Üye
Tepki
38
Bisiklet
Carraro
Ekin biz bugun 225 ve 224 u teslim aldik. Darisi basina. Umarim bir gun birlikte pedallariz