bisiklet seçimi konusunda kararsızım görüşlerinizi bekliyorum

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
öncelikle herkese merhabalar.aranıza biraz geçte olsa katıldım.fakat bi türlü başlangıç bisikletimi seçemedim bu konuda çok kararsız kaldım.800 ila 900 tl arası bi bütçe ayırdım.boyum 187 cm kilom ise 84 kg.bisikleti arazide kullanmayacağım sadece haftasonları düzgün zeminde kullanacağım.ne kadar karasız kaldığımı görüceksiniz çünkü şu dört bisiklet arasında kaldım.
(link) =salcano astro shimano 29'' kadro boyu 21'' bu bisikletin boyuma uygun olusu kafama yattı.26'' pek düşünmüyorum küçük durur gibi geliyor.diğer bisikletler;
(link) =kron xc 500
(link) =geotech ascent
(link) =sedona borla
bunların içinden salcano cazip geliyor 29'' olasından dolayı. fakat izlenimlerime göre bu bisikletten pek bahsedilmiyo bu fiyat aralığında nerdeyse herkes kron veya sedonayı öneriyor.salcanonun eksileri neler arkadaslar?fiyat kalite olarak bu 29'' bisiklet ideal midir?

Scudo

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Merhaba. Bence boy için 29 alınmaz benim boyum 1.85 26` bisiklet kullanıyorum kadro boyu uygun olduktan sonra sizin bahsettiğiniz gibi küçük durma olayı falan olmaz.Bisiklet tavsiyesi olarak nerde kullancağınız önemli.
Şehirde kullanırım en fazla stabilize yolda kullanırım diyorsanız şehir/tur : (link)
Ağır dağ koşullarında kullanıcaksanız : (link)

Samet Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
516
Kesinlikle tur bisikleti almalısınız dağ bisikleti düşünmeyin kadro boyu 58 cm terch edebilirsin.

Tepki
3
Size tur bisikleti uygundur diye düşünüyorum. İkinci el de bakmanızı tavsiye ederim.

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
Bence salcano 290 alın ben 1 ay önce aldım dağlık arazide de şehir içinde de kullandım boyunuzda uygun hiç düşünmeyin derim donanım açısından bir sorun yaşamadım sert kullandığım zamanlar oldu hiç zorlamadı düz yolda 10 km den fazla kullanıcaksanız zorlayabilir anca onuda birer 1.75 yol lastiği ile çözebilirsiniz.

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
@ßarış Yavaş

bu bsikleti kullanan birisinden yorumlarını duymak içimi rahatlattı.teşekür ederim.yol lastiği takmayı bende düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla bu bisiklette mekanik disk fren mevcut.Mekanik disk fren ile hidrolik disk frenin avantajları dezavantajları nelerdir?

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
şehir bisikleti tavsiye eden arkadaslara tesekür ediyorum fakat görüntü olarak mtb ler daha bi cazip geliyor bunu salcano city sport u kullanan birisi olarak söylüyorum.
(link) bu bisiklet aklıma yatmaya baslamıstı ki mekanik disk fren olduğunu öğrendim.arazide kullanmayacağım için sık fren yapmam.ayrıca mekanik diskin bakımını kendim yapabilirim diye düşünüyorum.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Demek arazı harıcınde sehır ıcınde ve duz yolda daha az fren yapacagını dusunuyorsun :) gorsel olarak mtb lerı kendıne yakın buluyorsan da yorum yapamam kolaylıklar dılerım

• Beğen
Tepkiler: Eser Sevinç

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Salcona 29'' mtb bisiklettir.Jantlar 28''.28'' jant olması lastik değişimiyle şehir-tour tarzıda kullanılır. Donanımları iyi.Trek wahoo 29'' kullandım.Trek marka lastik seçiminde performans olarak akıcı,arazi-asfalt lastiklerini çok beğendim.Salcano'nun üzerindeki lastik çok kalın continental 2.2 ve 28''jant+1' etli lastik 29''.Üzerindeki lastik yüzünden başka bisiklet almakta gereksiz.Lastik değişimi yaparlar.İkinci el bisikletlerde fizik ölçüsüne uygun kadro bulma sorunu oluyor.İkinci el donanımlar deforme illaki olmuştur.Üst seviye donanım varsa cazip gelebilir.Sizin yapınızda forumda Onur arkadaşımızda bayağ bir araştırma yapmıştı:D.Sonunda salcona 29'' aldı.Memnundu. (link) linkinide veriyim.Bisiklete marka olarak bakmıyorum,yalnız bütçeye göre kadro ve donanıma hakkını vermiş.Kombineyi güzel oluşturmuş.Lastiğin havası elle bastırınca içeri çok fazla girmicek şekilde çok az esnicek şekilde şişirilirse,üzerindeki lastiklede asfaltta akıcı gider.Linkteki fotoğraflar sizi tatmin edecek nitelikte,26''-28'' jant karşılaştırmasıda var.City-tour tarz bisikleti aramıcaksınız.

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
@gok
tesekkür ederim salcano astro 29'' e yönelmiş bulunmaktayım .fakat kafamda iki soru kaldı ;
1-mekanik disk frenini ilerde hidrolik disk fren ile değiştirebilir miyim kadrodan dolayı sıkıntı olur mu?
2-sram ve shimano modelleri mevcut sramın arka-ön vites,vites kolu ve jant göbeği sram.sramın shimanoya göre daha sert olduğunu duymustum ne derece doğru bilmiyorum sramın kırılma olasılığı daha yüksek olduğu için shimanoyu mu tercih etmeliyim?
kusura bakmayın biraz fazla oldum gibi geliyo ama :eek: .herkese tesekürler.

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Amortisörsüz, 28'' bir şehir bisikleti almanızı tavsiye ederim. Şartlara göre en uygun tercih bu olacaktır. Modeller ile aram olmadığı için öneremeyeceğim fakat sedonanın güzel modelleri var.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bence en beğendini al zaten aldığın bisikletler arasında aman aman bir fark yok gözüne kestirdiğini al benimde salcano hoşuma gitti :)

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
@gok

Linkteki benim konum güzel bir açıklama olmuş forumda araştırıpta ilk alan ben olmuştum salcano astro 290 'nı 1 ayı aşkın süredir kullanıyorum çok memnunum gerek donanım gerekse kalite açısından bence en iyi f/p ürünü. şuanda tek ihtiyacım birer 28" ince lastik :)

Tepki
2
Bisiklet
Sedona
sayfayı ziyaret eden arkadaslardan su üç soruma yardımcı olmalarını rica ediyorum;
1-sram ve shimano modelleri mevcut sramın arka-ön vites,vites kolu ve jant göbeği sram.sramın shimanoya göre daha sert olduğunu duymustum ne derece doğru bilmiyorum sramın kırılma olasılığı daha yüksek olduğu için shimanoyu mu tercih etmeliyim?
2-bisikletin 2013 modeli hakkında hiç bir bilgiye ulasamıyorum.teknik ve fiyat olarak fark var mıdır.alırken modeline dikkat etmelimiyim yani 2013 model olduğunu nasıl anlarım?
3-ankarada tavsiye ettiğiniz memnun kaldığınız salcano bayiisi var mı?

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
1. öyle söylentiler doğru fakat 2012 astro 20 ve 291 modelinde de sram göbek mevcut be şuana kadar sorun yaşamadım ama kesin birşey söylüyemem.
2. 2013 modeller cıktı yenilerini çok rahatlıkla anlarsın çünkü model değişiyor fiyat değişiyor donanım değişiyor yenilerin çoğuna hidrolik disk koymuşlar sanırım fiyatı 950 diye biliyorum.
3. Ankara da olmadığım için cevap veremeyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: ferhat dalbasan