Bisiklet Seçimi kararsızlığı

Tepki
4
Arkadaşlar Hepinize Iyi Tatiller.Benim butcem yaklasik 1300-1350 gibi bir butcem var.Şehir tur bisikleti istiyorum.Konyada yasadigim icin bazen hafif arazi kosullari olabiliyor.Onun icin kilitlemeli maşa tercihim.Aklimda Tx500 v fren var 1120 liraya alabiliyorum fakat Donanim haberdeki gidon kirilmasini gorunce korktum.Tavsiyeleriniz nelerdir tesekkurler.

Scudo

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu tip olaylar hep olacak diye düşünmeyin. İçinize sinen bir bisiklet ise alın ve gidonunu da değiştirtin iyi bir marka ile. Piyasada o kadar çok bisiklet marka-model-fiyat var ki buna yüzlerce farklı görüş eklenince içinden çıkılmaz oluyor.

Tepki
4
@SOZUAK Çok mantıklı icimi rahatlattiniz.Bir sey daha sorabilir miyim.Sizce disk mi v fren mi aralarinda 200 tl var.Bende o paraya ekipman alirim diyerek dusunuyordum ama

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şehiriçinde kullanacaksınız Vfren gayet yeterli hiç kendinizi sıkmayın. Fren pabuçlarını kaliteli uzun tip metal gövdeli shimano yada barradine markalı alın. Düzgün ayarlandıktan sonra vfren jantlara da fazla yük bindirmez iyi olur.

Her iki tip fren sisteminin de avantajları dezavantajları var. O nedenle biri diğerinden kesinlikle üstün diyemeyiz yada HD fren bu işin nirvanasıdır denemez.

Vfren basittir. Güvenilirdir. Jant tellerine yük bindirmez frenleme gücünü direkt çemberden tekere ve yola iletir.
Kötü yanı sürekli yokuş inilen downhill gibi müsabakalarda sürekli frenleme jantı ısıtır iç lastiği patlatabilir. Çamurlu arazide fren pabuçları ile mekanizma arasına pislikler dolar .
Siz bunları yapmayacaksınız. Dolayısıyla vfren akıllıca bir seçinm olur. Ben çamurda çok kullanmadım ama arazide binlerce km yol yaptım vfren ile.

Her iki sistem de de parçalar ne kadar kaliteli o kadar iyi sonuç alırsınız. KAdronuz disk fren uyumludur %90. Dolayısıyla ileride isterseniz uygun bir jant seti de alarak disk fren deneyeyim dersiniz ihtiyaç olur yada denemek isterseniz.

Gidon konusunda da değişim çok şart değil çok kafaya takmayın ama isteğe bağlı değiştirebilirsiniz manasında yazdım. Önce bir bisiklet alın. Bisikletin eksik yanlarını ona alıştıkça görüp geliştirirsiniz hemen aksesuar ve diğer parçalara para yatırmayın. Zamana yayın. Belki ummadığınız bir değişiklik yapmanız gerekir o zaman da bütçenizi tüketmiş olabilirsiniz.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Rica ederim hep beraber inşallah. Kazasız, sağlıklı sürüşler.

Tepki
88
İsim
NW
Bisiklet
Salcano
SOZUAK'a tamamen katılıyorum. Daha dün Salcano Astro 29v aldım. Baradine 3 renkli pabuçları da aldığım gibi taktım. Sonuç: mükemmel.

Disk fren elbet iyidir. Fakat uzun bir tura çıktığımda disk fren ile bir sorun yasarsam bisikleti elimde sürüklemek istemiyorum. V frenin her türlü tamiri çocuk oyuncağı.

Yeni model bisikletlerin çoğu disk fren uyumlu zaten. İleride meraktan denemek istersen bisikletin sana sorun cıkarmaz.

• Beğen
Tepkiler: GencBisikletli