Bisiklet seçimi için yardım

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Öncelikle fikir belirtecek herkese peşinen teşekkür ederim. Uzatmadan kararsız kaldığım ya da bir fikrimin oluşmadığı konuları aktarayım.

İlk olarak hangi tür bisiklet alacağım konusunda çok kararsız kaldım. Durumu açıklamak gerekirse Fethiye'de yaşıyorum. (buraları bilenler varsa ciddi olarak faydası dokunur) Şehir merkezi taşlardan oluşan bir bisiklet yoluna sahip henüz yeni yapıldı. Ancak alacağım bisikleti sadece işe gidip gelmede kullanmak istemiyorum. En azından yakın çevremi gezebileyim. Bu belirlediğim rotalarda(genelde 20 km) düşük kalite asfalt ve mesafe kısa da olsa %8 üzeri eğime sahip yokuşlar mevcut. Yaşım çok genç olmadığı için ve haftaiçi masa başı çalışmaktan dolayı iyice hantallaştığımdan bu yokuşlar en çok gözümü korkutan şey şu an için. Boyum 1,71 kilo ise 74 civarı. Gönlüm yol bisikletinden yana olsa da kendimden, yollardan ve bilgisizlikten kaynaklanan bir kuşku var.

İkinci olarak bütçem bisiklet için 900-1200 TL arası, yukarıda belirttiğim gibi performans hedefim yok, dayanıklılık ve beni yormaması önceliklidir.

Son olarak yol bisikleti aldığım takdirde sadece yolların kalitesinden kaynaklı sorunlarla karşılaşırsam bunu lastik değişimi ile aşabilir miyim?

Dediğim gibi bilgi anlamından yetersiz olduğumdan dolayı soruların devamı gelecektir. Sabrınız için de şimdiden teşekkürler.

Scudo

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yol bisikleti ile parke taşlı yolda gitmek hiç de zevkli değildir, hatta gündelik kıyafet ile biniyorsanız o kadar rahatsız edici hale gelir ki bisikletten inip yürümeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca ayırdığınız bütçe ile alabileceğiniz yol bisiklet modelleri çok kısıtlı; üstelik masrafınız bisikleti almakla bitmiyor, forma, tayt, ayakkabı, gibi ihtiyaçlarınız da doğacak. Ayrıca giriş seviyesi yol bisikletleri genelde 53/39 aynakol ve 12-23 ruble gibi donanımla geliyorlar bu da %8 eğimde sizi zorlayabilir.

Yol bisikleti kadrolarına geniş lastik takılmaz, 23 veya 25 mm lastik yerine 28 mm takmak da çok büyük bir fark yaratmayacaktır.

Gönlünüzün yol bisikletinden yana olmasının sebebi görüntü değilse Specialized Sirrus, Cannondale Quick, Giant Rapid gibi "fitness" bisikletlerine bakmanızı öneririm. Bunlar şehir bisikleti kategorisine girse de asıl amaçları şehiriçi ulaşım değil, sportif amaçlı bisiklete binmek isteyen ancak yol bisikletinden daha konforlu birşey isteyenlere hitap ediyor.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Teşekkürler ilk olarak, bisiklet seçimimde görünüş elbette önemli ancak daha öncelikli olarak ihtiyaçlarıma ne derece karşılık vereceği. Dediğiniz tür bisikletlere baktım yanlış anlamadıysam bunlarla hem şehir içi sürüş konforum artacak hem de belirttiğim tipte rotalarda -elbette benim fiziksel durumuma bağlı olarak- gezinti yapabileceğim. Bütçe konusunda belirlediğim sadece bisiklet için ayırdığım aralıktı. Zaruri olanlar hariç diğerlerini yavaş yavaş toparlarım. Sizin belirttiklerinize ek olarak aşağıda ki bisikletle ilgili de görüş bildirirseniz sevinirim.

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
fikrimi belitrmekte fayda görüyorum. öncelikle ne tür bi bisiklet alacağınıza karar vermeye çalışmanız doğru olmuş. ben denizlide bisiklet binen biriyim ve denizlide şehir içi yolları falanda kısmen sorunlu. çok iyi olduğunu söyleyemem. ama fethiye ile kıyaslarsak durum nedir bilemicem tabi. ancak kendimde sadece yol bisikleti kullanıyorum. bana yol bisikleti diger tüm bisikletlerden daha zevkli geliyor. eger yol bisikleti almayı düşünürseniz yol durumuna göre konfor arayışınıza göre tercihlere yönelebilirsiniz. örnegin ince sele kullanmak yerine daha rahat bi sele kullanabilirsiniz. sarsıntıları emen bi geometriye sahip kadro alabilirsiniz. lastik havalarını konforunuza göre ayarlayabilirsiniz. ancak yol şartlarının bozukluğunu illaki hssedersiniz ama azaltabilirsiniz. ayrıca % 8 eğimli tırmanılacak yollar falan var demişsiniz. bu konudada size şunu diyebilirim. eger yol bisikleti alırsanız altınızdaki bisiklet 8 9 kg civarında olacak ancak bi mtb alırsanız bi ağırlık 12 13 kg şehir tur bisikleti alırsanız yine bi 12 kg civarında olacaktır. bunda rampa tırmanırken sizi zorlayıcı bi etken olacaktır. yol bisikleti sürekli gitmek isteyen bi bisiklet sonuçta daha hızlı daha kolay gidebilmeniz için tasarlanmış bir şey. yol bisikletinde de rampa tırmanmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz iyileştirmeler var. örnegin 34 50 aynakol kullanmak 25 12 ruble kullanmak( bu arada deginmedende edemeyeceğim sayın murat abi giriş seviyesi yol bisikletleri 39 53 aynakol 23 11 ruble ile geliyor demiş ama ben öyle düşünmüyorum şahsen. kendimde daha yeni bisiklet topladım yol bisikleti piyasasını sürekli takip ederim bütçeniz civarındaki bi paraya alabileceğiniz birçok yol bisikletinde 39 53 aynakol 23 11 ruble bulmak çok nadir bir şey. genelde firmalar giriş seviyesi bisikletlerinde 34 50 aynakol 25 12 yada 28 12 gibi rubleler kullanıyorlar.) yalnız murat abininde dediği gibi yol bisikletinde lastik değişikliğinin çok bir fark yaratacağını bende düşünmüyorum.

bir çok bisiklet türüne binmiş ve sonuç olarak sadece yol bisikletinde karar vermiş biri olarak size söyleyeceğim şudur. yol bisikleti bana göre binmesi en zevkli olan bisiklettir. ancak doğal olarak konforu azdır ayrıca performansınızın olması gerekir belirli bir kondisyona ulaşamazsanız tırmanışlarda zorluk çekebilirsiniz. bu noktada yukarda söylediğim şeyler devreye girer bunları yaparak kendinize kolaylık ve konfor sağlayabilirsiniz ama yetip yetmeyeceği konusunda karar size kalmış.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
Omer beye katiliyorum, yol bisikleti asktir :)

Butceniz dogrultusunda, sedona 601 dusunebilirsiniz. Veya mosso sora

• Beğen
Tepkiler: Ömer KARAN

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Yanlış anlamamışsınız, Scott Metrix de bahsettiğim kategoride bir bisiklet. Scott oldukça iyi bir markadır, ihtiyaçlarınızı karşılayacağını düşünüyorum. 5km (1 saat) yürüyüş yapabiliyorsanız böyle bir bisiklet ile 15-20 km gezinti yapabilirsiniz.

Vites oranlarına gelecek olursak; yol bisikletinde 34/50 (yani kompakt) aynakol ve 12-30 ruble kullansanız bile en düşük vites oranınız 34/30 = 1,13 olacaktır (yani siz pedalı 1 tur çevirdiğinizde tekeriniz 1,13 tur dönecektir). 28/38/48 aynakol ve 11-32 ruble kullanan bir şehir bisikletinde ise bu oran 28/32 = 0,875 olacaktır. Arada yaklaşık %30 fark var, yani toplam ağırlığı %5 arttırsanız bile en düşük viteste yokuş çıkarken uygulamanız gereken kuvvet %20-25 azalacaktır.

S.Koca

Forum Demirbaşı
Tepki
379
Bisiklet
Fuji
Ömer Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, şehir içi bisiklet yolunda sadece işe gideceğim bu şimdi kullandığım bisikletle 25 dakika sürüyor ki kendisinin markası bile belli değil. o yüzden sorun yaşamam diyorum. Diğer rotalar için çok heves ediyorum gezmesi dolaşması zevkli yerler oraları. İkinci el bir bisiklet almaya sıcak bakıyorum zaten bu mevsim çok fazla kullanamayacağım için acele etmiyorum.

Lammart belirttiğiniz markaları inceleyeceğim teşekkür ederim.

Murat Bey aslında çok güzel bir cevap vermişsiniz içimi rahatlattı zira işyeri ev arası 6 km ve arada yürüdüğüm oluyor tek sıkıntım bu eforu günlük hale getirmek bisiklet almak istememin asıl sebebi de bu.