Bisiklet Seçimi Hikayesi (Alınmıştır)

Deniz K.

Daimi Üye
Tepki
85
Bisiklet
Bianchi
Herkese selam,hangi başlığın uygun olacağını kestiremesemde bu başlığı daha çok ilgilendirdiği için alacak arkadaşlara yön vermesi açısından buraya yazmayı uygun gördüm.Bisiklete hobi,sportif amaçlı binen birisiyim, ancak öyle uzun turlara çıkacak zamanım ve uygun çevrem bulunmadığı için şehir içi ve yakın çevresinde dolaşmaktayım, bende ilk önce herkes gibi bir heves mtb almıştım, ancak bir baktım ki, genel olarak asfalt, ara sıra da toprak yollar dışında sürüşüm olmuyor,yani araziye hiç çıkmıyorum, ayrıca bu amaca uygun ince yarı silik yol lastiği takmışım, kendimide dinleyince biraz mesafeyi uzattığımda (mtb) bisikletin yorucu olduğunu farketmem üzerine yeni bir arayış içine girdim,tabi ki doğal olarak karşıma city bike lar çıktı,bütçemi 1000 TL. civarında belirlemiş birisi olarak baktığımda karşıma Scott sub 40, P 60(bu modeli çok istememe rağmen 21 vites olması,jantlarının tek kat olması elenmesine neden oldu), birazcık Trek fx 7.2, Whistle Guipago ve meşhur Sedona 321 gibi modeller çıktı, burada bisikletleri görüp denemenin önemli olduğu bilinciyle scott ve trek i eledim, (deneme imkanım yoktu) bunda fiyat faktörüde önemli oldu, çünkü o markalara girince çıtayı yükseltmem kaçınılmaz görünüyordu, maddi imkanım buna elversede bisiklete ayırdığım zaman ve kullanım amacım bunun gereksiz olduğunu söyledi,ayrıca görmeden alsam belki trekler açıları gereği istediğimi karşılayacaktı,ancak görünümünü daha çok beğendiğim sub lar konusunda o kadar emin değildim, deneme şansımda olmadığı için elenmek zorunda kaldılar, birde donanımlarına bakınca 321 daha bir mantıklı gelmeğe başladı, bu amaçla yaptığım küçük çaplı bir araştırmada 2011 modellerinin tükendiğini bulmanın zor olduğunu gördüm, sadece Antalya da bana uygun boy olarak nitelendirilebilecek 50 cm.lik kadroya sahip bir adet vardı, telefonla ayırmalarını söyleyip almak üzere gittim ve bir deneme sürüşü yaptım,ilk izlenimlerin bisikletin fotolarda göründüğü kadar güzel olmadığını, hatta kaba olduğunu söyleyebilirim,ayrıca 50 cm.lik kadro bana biraz da büyük gelmişti, üst kadro borusu deyim yerindeyse neredeyse çatala oturmuştu :) , satıcı da büyük olduğunu belirtince doğal olarak başka seçenek sordum, o da bana uygun boy olan 48-49cm.lik boylardan 48 cm.lik ölçüye sahip Marin Belvedereyi önerdi,ancak bisikletin, yol tarzı olması benim isteğimin dışındaydı,fiyatıda bakışımın iyice olumsuz olmasını sağladı, birde bu bisikletin görünüm,boya vs. gibi toplam kalite anlamında 321 den çok farklı ve güzel olması beni 321 den de iyice soğuttu, sonuç, elim boş olarak geri döndüm:D ,daha sonra tekrar mantık doğrultusunda olaya yaklaştığımda Whistle Guipagonun donanımı ile ön plana çıktığını farketmem zor olmadı, üstelik kadro boyu da 49 cm. olarak bana oldukça uygun olduğu gibi açı ayarlı gidon boğazı tam istediğim gibiydi, bu noktada yaptığım küçük çaplı bir araştırma sonucunda Bianchi nin accell firmasına satılması ile birlikte politika değişikliğine gittiği bünyesine whistle, carraro gibi markaları kattığı, bu markaların yurt dışından geldiği ve Manisa da montajlandığı bilgisine ulaşmamla birlikte Bianchinin guipagosu ile whistleın inanılmaz benzerliği araştırmamı biraz daha derinleştirmeme neden oldu ve sonuç birebir aynı renk/desenlere sahip kadro ve maşanın her 2 bisikletde de kullanıldığı, hatta vites grubu hariç whistle logolu sele,sele borusu, gidon, gidon boğazı, pedalına kadar aynı olduğunu öğrendim, aradaki fark vites grubu haricinde, whistle daki V fren yerine mekanik disk kullanılmıştı,ancak gerek kadro ve maşanın gereksede jantların V frene uygun olması gerektiğinde V frene dönüşüm yapabileceğimi gösteriyordu, ayrıca vites grubu ve V fren ve disk uyumu 321 ile aynıydı ve fiyat olarakda 872TL. liste fiyatını 740/10 yaptırma imkanımda doğunca fazla düşünmeme gerek kalmadı,üstelik servis avantajımda olacaktı,her ne kadar forumda Bianchi markası pek önerilmesede yukarıda anlattığım gibi 49cm.lik kadronun bana uygun olması (Kadro ölçüsüde whistle guipago ile aynı kadro olduğunu destekliyor.) ve diğer mantık süzgecinden geçen bilgiler beni buraya yönlendirdi.Sonuç olarak kullanım amacınızı ve güzergah tarzınızı belirledikden sonra bisiklet tercihini yapmak çok kolay, ayrıca bisiklet seçimi başlığı çok yararlı olmakla birlikte ne istediğiniz ve maddi durumunuz çok önemli en son kararı siz vereceksiniz ve en iyi bisiklet sahip olduğunuz sizin bisikletdir.Şu anda hem mtb, hemde city bike a sahibim.Biraz uzun oldu kusura bakmayın, okuduğunuz için teşekkürler. Bisiklet seçimi yapacaklara kolay gelsin.

Scudo
Tepki
15
@Deniz K.

hayırlı olsun...
bol sağlıklı pedallamalar..

ben de şimdi 321'in 50 cm kadrosunun bana olup olmayacağını merak ediyordum. yazınız ilaç gibi geldi. benim boy 162-63 civarı olunca demek ki bana hiç olmaz :)

boyuma uygun şehir bisikleti bulamıyorum bir türlü..

yeni bisikletinizin resimli bir incelemesini umarım bizlerle paylaşırsınız.

• Beğen
Tepkiler: Deniz K.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
İyi günlerde kullanın. Ben de aynı sizin gibi mtb bezginiyim ve yeni bir hybrid bisiklet seçeceğim diye delirmiş durumdayım. Üstüne bir de bahsettiğiniz yabancı markaların geçen sene ve bu sene fiyatlarını görünce, yaptığım bütün araştırmayı hiçe sayıp gidip ilk seçeneğim olan Salcano'yu alacaktım. En iyisini yapmışsınız güle güle kullanın.
Mehmet Bey, seçeneklerinizi web sayfasından boy/kadro tablosu ile açıklayan markalarla sınırlayın. Mutlaka size uygun bir şey bulursunuz.

• Beğen
Tepkiler: Deniz K.