Bisiklet Seçimi Bölümü ve Anlamsız Yorumlar

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında Bedreddin tarafından paylaşıldı.

 1. Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Merhabalar.

  Bölümde benzer konu olmuş mu diye arattım ama sonuç vermedi. Forumda kısa zamandır takılıyorum bu yüzden daha önce tartışıldı mı bilgim yok ama ufak bir gözlemimi paylaşmak istiyorum.

  Bildiğiniz gibi "Bisiklet Seçimi" bölümüne yoğunlukla biz acemiler başlık açıyoruz. Derdine bu bölümde derman arayanlarımızın en büyük ortak paydası bilgisizlik ve deneyimsizlikten oluşuyor.

  Bazen başlıklarda öyle yanıtlar görüyorum ki gerçekten aklım almıyor. Örneğin birisi tur bisikleti önerisi istiyor, yanıt şu: "Sedona, Trek, Scott derim." Yahu iyi de Trek olsun Scott olsun, 400 €'ya da bisiklet satıyor 1400€'ya da bisiklet satıyor. Yanıt ne anlatmak istiyor ve neden bunu anlatmak istiyor belli değil. Sık gördüğüm başka ve benzer bir durum da dayanaksız, öznel yanıtlar. Birisi Bunların ne anlatmak istediği belli ama neden onu anlatmak istediği belli değil.

  Yardımcı olmak isteyen arkadaşların da eksik, yanlış bildiği şeyler olabilir buna diyecek bir sözüm yok sonuçta herkes bir şeyler öğrenmek için burada; ama, en azından nitelikli bir ileti yazarsa kişi, onun yanlış bildiğini başkası düzeltir. Örneklendirdiğim çizgide yanıt yazan kişilerin ne yardımcı oldukları var ne de düzeltilebilecek bir bilgi sundukları.

  Bu yanıtların yanında bir aceminin anlayabileceği açıklıkta uzun uzun açıklamalar yapan, en ufak terimleri bile parantez içinde açıklayan ve yeni başlayanları son derece sağlıklı bir şekilde yönlendiren yanıtlar yazan arkadaşlar var ki; yukarıda anlattığım şekilde yanıt yazan arkadaşların, bu arkadaşların isteğini kırması bile olası gözüküyor bana.

  Buna nasıl bir çözüm bulunabilir, BisikletForum'da yeni olduğum için söyleyeceklerim olanaklı mıdır bilemiyorum; ama, üyelerin buraya yazma yetkisi sınırlanabilir bence. Uygulamadaysa, yeni üyelerin böyle bir hakları olur, gerektiğinde niteliksiz yorumlar yapan kullanıcıları topluluk uyarır (ki yönetim bu konuda tavır almak isterse çoğunluğun bu konuda yardımcı olacağını düşünüyorum); eğer uyarı fayda etmezse onlar da belirli bir süre kullanıcıdan bu hakkı alırlar. (Muhtemelen şu an mesaj sayımdan dolayı göremediğim bir "Yönetime Bildir" tuşu da vardır, o da bu konuda yardımcı olur.) Uyarıdan sonraki ilk hatada iki hafta, ikincide 1 ay, üçüncüde 3 ay gibi artarak giderse bu olayın önüne geçilebileceğini düşünüyorum.

  Sevgilerimle.
   
 2. S26

  S26 Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.767
  Beğeniler:
  1.551
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  Bunlara katılmakla birlikte, sorulan sorunun içeriğinin de yetersiz olduğunu görüyorum hep. Mesela başlık açılıyor, "sadece düz yolda gideceğim, arazide kullanmam, fiyat uygun olsun, ne önerirsiniz?" şeklinde bir içerik.

  İlk büyük kadro bisikletimi 92 yılında aldığımı hatırlıyorum. Bisikletçiye gidip de model seçmedim. Forumu bırakın, internet bile yoktu kullanabileceğimiz. Ama tek bir bisikletçiden öneri alıp, bana model önermesini ya da elindekilerden birini satmasını beklemedim. Gittim katalog buldum bir yerlerden ve inceledim modelleri. Kendime seçenekler oluşturdum. Kiminin tipi cazip geldi, kiminin özelliği, kiminin garanti ve servis güvencesi... Ondan sonra da gözüme kestirdiğimi bisikletçi bisikletçi gezerek buldum aldım.

  Yani diyeceğim; konuyu açan kişi de yorum beklerken, yorumcuyu yönlendirici düşüncelerini yazmalı. Atıyorum "şu şu markanın tipleri hoşuma gitti. Şu bisiklet modelleri benim kullanımıma uygun mudur? Ya da şu model var ama aynı kadroya kendim toplasam ya da toplatsam nasıl olur?.." gibisinden kendi zevkini ve amacını belirtmeli.

  Evet, yeni başlayan birisi hiçbir şey bilmiyor olabilir bisiklet konusunda. Ama koskoca BisikletForum içeriği (arama motoru da dahil) ve markaların da kendi siteleri var. Biraz zaman ayırıp az çok bilgi edinebilir arama yaparak, okuyarak ve modelleri inceleyerek. Yani İngilizce bisiklet terimlerinin ne anlama geldiğini anlatan bir konumuz bile var forum içerisinde... Üstelik o bahsettiğim 92 yılına göre günümüzde aradığımız bilgiye ulaşabilmek çok çok daha kolay.
   
  Hasan Çağri bunu beğendi.
 3. #3
  Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Kesinlikle haklısınız. Söylediğiniz arama yapma alışkanlığı da dahil olmak üzere "forum kültürü" olarak nitelenen alışkanlıklar bütününden kullanıcıların büyük bir bölümü uzak gibi duruyor burada.

  Tahminimce değindiğiniz şekilde açılan başlıklara özellikle deneyimli üyeler, olması gerektiği şekilde açılan başlıklara göre daha az yanıt veriyorlardır. (Diğer forumlardaki deneyimlerinden bunu kendi adıma rahatlıkla söyleyebilirim.) Bu açıdan, iki sorunun birbirinin yinelenmesinde etkili olduğu bile söylenebilir belki. Deneyimsiz kullanıcı gelip uygunsuz bir başlık açıyor, uygunsuz ve niteliksiz yanıtlar almasına rağmen yanıt aldığını sanıyor ve bundan sonra da böyle devam ediyor. Bunun yanında deneyimli ve birikimli kullanıcı da bu bölümlere yanıt yazmaktan zevk almamaya başlıyor, bu defa da olması gereken forum anlayışını kimse göremiyor.

  Ben bu konuda da yerleşik üyelerin - yönetimin gerekli ve ciddi önlemler alması ve yardım istemesi durumunda tabii ki - çok etkili olacağını düşünüyorum. Örnek vermek gerekirse Türkiye'nin büyük sinema forumlarından birisinde Türkçenin kullanımına ve sayfa düzenine gerçekten üst düzeyde özen gösteriliyor. Bu foruma üyelik olağan durumuyla kapalı, zaman zaman üyelik alımı açılıyor. Üyelik alımının açıldığı dönemlerde kayıtlarda bir "patlama" yaşanıyor ve akın akın yeni üye geliyor. (Rakam olarak konuşmak gerekirse beş binlerin aşıldığını söyleyebilirim.) Bu üyelerin bir çoğu da forum kurallarına dikkat çeken sabit başlıkları okumadan dalıyorlar foruma. Bu noktada çok açık seçik görebildiğim bir şey var, kurallara alışmış ve belli bir süredir orada takılan üyeler yönetime yardımcı oluyorlar, gerek şikayetlerle gerek yeni arkadaşlarına düzgün üsluplarla yaptıkları uyarılarla. Böylelikle binlerce yeni üye bir iki haftaya kalmadan düzene alışmış oluyor.

  Yönetim böyle bir işe kalkışmanın çok zor ve fazla uğraş isteyen bir şey olduğunu düşünebilir belki; ama ben, özellikle de bisiklet gibi özellikle kültürel ve parasal açıdan birikim ve yatırım isteyen bir sporla/hobiyle uğraşan üyelerin bu konuda çok zorlanmayacaklarına eminim.
   
  S26 bunu beğendi.
 4. #4
  Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Anlaşılan yönetimin de üyelerin de bir rahatsızlığı yok bu konuda. Üzücü.
   
 5. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  263
  Seviye:
  Üzücü olan bir durum yok açıkcası.
  Forumda uzun yıllar + saatler vakit geçirmediğiniz için bunu anlatmak zor aslında.

  Açılan konuların abartmıyorum %99'u site içerisinde rahatlıkla bulunabilecek konular halinde mevcut.

  Konu açılışı sonrasında ''Aradım ama bulamadım'' diye başlıyor bazı yeni üyeler''
  Ve ilginçtirki bu tarz konular açan arkadaşların bulamadıklarını yaklaşık 10 dk. içinde bulabiliyorsunuz.

  Burda temel sorun görememek.
  Türkiyede doğru bisiklet alınabilecek noktalar zaten az. Google'a Bisiklet yazıldığında bir elin parmaklarını geçmiyor , ve tabiki bisiklet forum.

  Sevgili yeni üyemiz o kadar heyecanlı ve istediği şeyi o kadar çabuk almak ve bilgilenmek istiyorki , aramıyor , araştırmıyor ve yanıt bekliyor.

  Bahsettiğiniz üyeler zaten site içinde çok aktif olan kişiler değil ve dediğim gibi onlarda araştırmıyor bu durumda.

  İnternet dünyası o kadar sardıki içimizi , bir tuş ile dünyalara ulaşıyoruz.
  Bundan 10 sene önce bisiklet toplarken ne yapacağımı öğrenmek için kütüphaneye gittiğimi çok iyi hatırlıyorum...

  Bisikletforum'da açtığınız konuya sizin deyiminizle Yanlış , yetersiz , biçimsiz vs. cevaplar yazılıyor , yönlendirmeler yetersiz demektense ,

  Site içerisinde sadece 2 Saatlik bir tura çıksanız sanırım benden daha bilgili olursunuz.

  Saygılar...


  Unutmadan :

  Yönetimden ses çıkmıyor üzücü demişsiniz,
  Yönetimin hayatı forumun içinde geçmiyor ve geçimlerini forumdan kazanmıyorlar.

  Bilginize.
   
 6. #6
  Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Kendi açtığım bir başlığa böyle yanıtlar geldiği için açmamıştım bu başlığı, ilk iletimin girişinde "Bisiklet seçimi bölümüne biz acemiler başlık açıyoruz." demiştim dolayısıyla böyle anlamakta haklısınız. Benim orada vurgulamak istediğim bu bölümü kullanan kişilerin "(bisiklet konusunda) acemi" olmasıydı. Bunu anlatmak isterken vurguyu yanlış yapmışım, bu konuda yanlış anlaşılma benden kaynaklandığı için özür dilerim.

  Forumlarla ilgili bazı konularda fikir sahibi olmak için her forumda yıllar geçirmeye gerek yok bence, genel olarak forumlarda yıllar geçirmek yeterlidir, kaldı ki forumu üye olmadan önce de takip ediyordum. İlk iletimdeki anlatım yanlışlığından kaynaklı bir iletişim kopukluğu olduğu ortada; ama başlıktaki ikinci iletimde tam da bahsettiğiniz "arama yapma" konusuna da, sizin de eksikliğinden rahatsız olduğunuza emin olduğum "forum kültürü" konusuna da değindiğime dikkat etmenizi beklerdim.

  Yöneticilerin "forumda ve forumla" yaşamadığını biliyorum; ama, başlığı açalı dört beş gün olmuştu.

  Sevgilerle.
   
 7. Bülent ÖZER

  Bülent ÖZER Onursal Üye

  Kayıt:
  29 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  3.110
  Beğeniler:
  2.974
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Şimdi anladığım kadarıyla konu açanların ve konuya yazanların yeterli olmadığı konusunda bir şikayetiniz var, forumlarda yazılanların bilgi açısından doğruluğuna yine forum üyeleri konuya yazarak cevap verir tabi yönetimden yazmak isteyen olursa oda kendi fikrini yazar, burda hiç kimse yönetim dahil bilirkişi değildir olamazda ,konuya cevap yazılmaması ve bilgi açısından doyurucu olmamasına müdahale etmemiz doğru olmaz, biz konuları yada mesajları kontrol edip editlerken açılan konunun doğru yerde olmasına dikkat eder, mesajlardaki bilginin eksik- doğru -yanlış olmasına değil genel ahlak kurallarına uygun, polemik yaratmayacak cümleler içermesine bakarız.Bir konu hakkında yazılanların bilgi açısından doğru olup olmadığına herkes kendi düşüncesini özgürce yazarak ve forum kuralları çervesinde tartışarak cevap bulur ,zaten forumların asıl amacıda budur.Eğer bilgi açısından güvenilir bulduğunuz üyeler var ise kendisine özel mesaj yollayarakta bilgi edinilebilirsiniz ve bu sıkçada yapılır.
   
  özkan2010 bunu beğendi.
 8. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Ben açıkçası bu konuyu oradaki yazılanlardan daha anlamsız ve gereksiz buldum.(Kişisel düşüncem.)

  Burada bir öneri isteği var,bu bunun akabinde öneriler var.Tabi herkes süper ve net bilgi veremez.Çünkü sizce,bizce olan bir öneri olur.Sizce çok mantıksız bir düşünce, bence çok mantıklı olabilir.(Burada olduğu gibi) Herkes bildiği kadarını yazar.

  “Diğer bir konu ise yöneticilerin sınırlama ve tepki alması.”

  Asla böyle bir sınırlama olmaz, olamaz. Mantıklı değil. Yazan kişi öneri istiyorsa, karşı tarafta bildiği kadar önerisini yazar.
  Buna sınır koyulursa,öneri isteyen net bilgi alınamaz.

  Kelime hatam var ise herkesten çok özür dilerim.
  Saygılar. İyi forumlar.
   
  Mustafa Ozler ve özkan2010 bunu beğendi.
 9. Mustafa Ozler

  Mustafa Ozler Kıdemli Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2009
  Mesajlar:
  256
  Beğeniler:
  203
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bana göre hatalı konularda uyarmak; tavsiye gerektiren konularda da ufuk açan, okumaya yönelten cevaplar vermek daha uygun. Herkez kendi doğrusunu bulmalı.

  Bisiklet hayatta bir seçimdir. Sinema filmi seyredip, sinema kitapları okuyup bir forumda edebiyat kurallarına göre yazmaya benzemez. Karşılaştırma şansız olmuş. En önemlisi burada kimse başkaları hakkında okudukları, izledikleri ve anlattıkları üzerinden yazmıyor. Kendi bisikleti, kendi tecrübeleri, kendi hayatı üzerinden yazıyor. Aksi bir yaklaşım en az sinema kadar yapay olur. Format olmayan şeyleri anlatanlar, gerçek gibi göstermeye çalışanlar için önemlidir. Var olan şeylerin gerçek gözükmek gibi bir kaygısı genelde yoktur. Bisikletseverlerinse bir hayat seçimi olarak böyle bir format kaygısına düşeceklerini sanmıyorum. Bana ve çevremde tanıdıklarıma uymaz. forumda herkez doğallıkla herkez kendi tecrübelerini paylaşıyor. Ben forumun bu yanını seviyorum. sadece okumayı bilmek gerek...
  Yedi yaşında bir çocuk çıkıyor bisiklet seçimi bölümünde diyor ki... bianchi hi-ten kadrodan bahsediyor çift amortisörlü... "çift yaylısından al, kırmızı olsun, çok güzel çünkü..." haklı... en iyi bisiklet en güzel bisiklet çünkü... "sedona, trek scott derim" diyen diyorki... bu markalar var hocam... bir sitesine gir oku bir iki model belirle... daha ana konuları bilmeden ben sana ne desem boş diyor... en sık rastlananlardan... "Scott al rahat edersin" diyor mesela biri... aslında diyor ki bu bisiklet işinin sonu yok abi... modifiye ediyorsun, parça getirtiyorsun bitmiyor, başından hiç değilse havalı bir kadro al benim gibi gözün doysun... Size garip geliyor olaiblir ama bunlar epey faydalı bilgiler...

  ama illaki size bir sürü teknik bilgi içeren ve sana kardeşim en güzel bisiklet şu marka şudur fiyatıda budur diyen birini arıyorsanız bisikletçiler bunu yirmi senedir tanıdıkları arkadaşlarına bile yapmıyor. Çok riskli çoookkkk... şununla evlen demek gibi bir şey bu :D
   
  sadana bunu beğendi.
 10. #10
  Bedreddin

  Bedreddin Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Bülent Özer, forumların amacının tartışmak olduğu konusunda sizinle hemfikirim ama tartışmanın daha nitelikli tutulması - kimi zaman yanlış bulunsa da, olması değil tutulması - taraftarıyım. Bu benim görüşümdü, yönetime iletmiş oldum; yönetimin görüşü de net bir şekilde yukarıda, öğrenmiş oldum. Bu açıdan başlık amacını buldu sanıyorum, yanıtınız için teşekkürler.

  Sevgilerle.
   
  Bülent ÖZER ve sadana bunu beğendi.