Bisiklet Püfleri - Yararlı teknikler

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Admin tarafından paylaşıldı.

 1. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.031
  Beğeniler:
  3.712
  Seviye:  PÜFLER

  Pratik Ön Çamurluk: 2.5 litrelik bir pet şişeyi uzunlamasına ikiye bölün. Dip ve ağız kısımlarını kestikten sonra 4 adet delik delin ve bu deliklerden plastik kelepçeler geçirin. Bunlarla yarım şişeyi içi dışarı bakacak şekilde kadronun alt borusuna, ön tekerle yüzünüz arasına gelecek şekilde tutturun. İşte size pratik bir ön çamurluk. Bu özellikle çamurluğun takılması problemli olan ön amortisörlü bisikletlerde oldukça işe yarar.

  Patlak Lastikler: Doğadasınız. Lastiğiniz patladı. Bir de baktınız ki yama takımınızı almayı unutmuşsunuz. (Veya yapıştırıcınız kurumuş) Fakat pompanız yanınızda.

  Yöntem 1: Patlağı bulun ve deliğin bulunduğu yere bir düğüm atın ve içlastiği janta yerleştirip şişirin.

  [​IMG]  Yöntem 2: Patlağı bulun. Deliğin üzerine çiğnediğiniz (varsa tabi) cikleti yapıştırın, iç lastiği janta yerleştirip şişirin. Hava kaçışı büyük ölçüde azalır. Yürümektense denemeye değer.

  Yanınızda ne yama takımı ne de pompa var: Fakat doğadasınız. Yapabileceğiniz tek şey yeteri kadar ot, yaprak, çalı veya saman toplayıp dış lastiğin içine tıkmaktır. Çok konforlu olduğu söylenemez fakat eve dönmeniz için yeterlidir.

  Pratik lastik levyesi: Ön ve arka tekerleklerde (bazı bisikletlerde) bulunan"quick release"sapları dış lastikleri janttan ayırmaya yarayabilir. Sele mandalları da bu işi görebilir. Üzeri plastik kaplı olmayanlar buna daha uygundur.

  Doğada Gidon kırılması: Küçük bir olasılık da olsa günümüzdeki hafif alaşım gidonlarda birkaç yıl kullanımdan sonra kırılma görülebilir. Hala "sağlamsanız" kırılan gidonun iç çapından biraz daha kalın sağlam bir dal parçasını kırıp içine çakın. Sonra diğer gidon parçasını da bu dalın dışına sıkı olacak şekilde geçirip ekleme işini bitirin. Dönerken çok dikkatli olun ve unutmayın ki bu sefer sağlam kalmayabilirsiniz.

  Ön vites teliniz koptu: (Dolayısıyla zincir en küçük dişlide kaldı) Doğadasınız ve zinciri orta veya büyük ayna dişlide tutmanız gerekirse vites üzerindeki minimum ayar vidasını vites kafesi istediğiniz dişli üzerine gelinceye kadar sıkın. Bu işlemi yaparken vites mekanizmasını dışarı doğru çekerseniz vidalama işlemi daha kolay olur. Eğer vidaları herhangi bir nedenden dolayı ayarlayamazsanız vites mekanizmasıyla kadro arasına uygun bir dal parçası sıkıştırıp dişli üzerine gelmesini sağlayın.

  Gidon elciklerini kolay sökmek için: En iyi yöntemlerden biri saf alkolü (veya kolonya) elciğin altına enjektörle sıkmaktır. İnatçı elcikler için uzunca yıldız tornavida veya şiş benzeri bir çubuğu elcik ve gidon arasına sokup, alkolü akıttıktan sonra tornavidayı elcik altında 1 tur çevirin. Elcik anında çıkacaktır. Alkol lastikler üzerinde önce kayganlık sağlar. Uçtuğu zaman da elcik sıkıca gidona yapışır. Diğer bir yöntem de saç spreyi kullanmaktır. Bu da önce kayganlık, kuruyunca da daha sağlam bir yapışma sağlar. Unutmayın gevşek bir gidon elciği her zaman tehlikelidir.

  Patlak tembelleri için (veya yarışçılar için): Jantınıza sibop deliğinin tam karşısına bir delik daha açın. Dış lastiğin içine 2. bir iç lastik daha yerleştirin. Bu lastiğin sibobunu da deldiğiniz delikten çıkarın. İç lastiklerden birini şişirin. Lastiğiniz patladığı zaman, patlakla uğraşmak yerine yedek lastiğinizi şişirip yola devam edin..

  Denemesi bedava..
   
 2. typhoon

  typhoon Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Eylül 2004
  Mesajlar:
  33
  Beğeniler:
  1
  Seviye:
  Kopan zincirler için bir öneriniz var mı? Bir keresinde benim başıma gelmişti de...
  tabi yanımızda zincir anahtarı da yoktu :)
   
 3. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  2.264
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Selam..
  Valla zincir anahtarı yoksa kopmuş zincirin tamiri çok zor.. O yüzden zincir anahtarsız yola çıkmamak lazım.. Benim yanımda her zaman bu alet bulunur.. Başka bir çok arızanın çözümü vardır ama bu zincir kopmasının aletsiz tamiri nerdeyse imkansız..

  Zincirin pimi yerindeyse ama bakla yamulmuşsa yerine oturtmayı deneyebilirsin..Tabi minicik ve sert bir metal parçasına ne kadar hükmedebilirsen.. Yanında pense benzeri bir alet varsa yine de biraz şansın var.. (Tabi genelde kimse koca bir pense taşımaz) Ancak benim İsviçre çakımda ufak bir pense var ama tabi bunun gücü tartışılır..Hiç bir alet yoksa sağlam bir taş işe yarayabilir.. Yerlerde bulunabilecek çivi-tel gibi parçalar da işe yarayabilir. Tabi bunları bir şekilde pim boyu kadar kesmek gerekir. Sonra pim yerine geçirip uçlarını ya kısacık bükmek, ya da perçin yapar gibi ezmek gerek. Tabi bu işler gerçekten zaman alıcı ve zordur.. Siz en iyisi 3 kuruşa bir tane zincir aleti alın, daha kolay olur..

  Selamlar,
  Sağlam zincirli bisikletler..
  Gürsel


   
 4. Fatih Buzgan

  Fatih Buzgan Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.579
  Beğeniler:
  3.241
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  ön vites telim ayda bir koptuğu için ön vites değiştiricisi püf'ünü ben kullandım, ki bu yazıyı okumamıştım :) yine de kafa biraz çalışıyor demek ki, kadro ile ön vites arasina taş sıkıştırdım idare etti baya.
   
  Cüneyt HOCAOĞLU bunu beğendi.
 5. Nulkarp

  Nulkarp Yeni Üye

  Kayıt:
  22 Ekim 2004
  Mesajlar:
  7
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Bursa
  İyi güzelde takım çantasını yanımıza alalımda tam olsun :) Walla bu kadarı bence fazla.. Yanımıza bir sürü ekipman alıp uzun yola çıkmak adamı yorar.. (bence)
   
 6. BF Okuru

  BF Okuru Aktif Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  137
  Beğeniler:
  270
  Seviye:
  Uzun yolu bırak ben kısa turlarda bile yanımda birsürü aletle geziyorum (2 küçük boy ingiliz anahtarı, 3 ayrı boy allen..vs.vs.). Yakında bir zincir aleti de alırım tam olur.. :)
   
 7. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  gürsel abi iyi güzel de zincir anahtarını ben alıp yola çıksam.o anahtarı kullanmayı bilmedikten sonra bi hiç gibi bişey.sizde böyle malzeme alınca.pratikte ve teoride hemen gösterir misin?
   
 8. Bibendum

  Bibendum Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Aralık 2004
  Mesajlar:
  1.263
  Beğeniler:
  1.006
  Şehir:
  Zübüşler Diyarı
  Seviye:
  Çok kolay sen arkadaşım yeterki zincir anahtarını al kullanmasını öğrenmen 30 saniye zamanını alır.
  Fakat bir gün abuk bir yerde zincirin koparsa o zaman bisikleti istediğin yere ulaştırmak için çok zahmat çekersin. :7:
   
 9. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.403
  Beğeniler:
  2.264
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çağatay selam..
  O alet yanında olsun, zincirin koptuğu zaman mecburen öğrenirsin nasıl kullanılacağını..
  Alete ve zincire bakınca nasıl çalıştığını anlamak için olgun yaşlarda olmak gerekmiyor..Tabi deneyimli olan bu işi çabuk hallediyor ama zincirin kopmuş, yarım saat uğraşıp tamir etmiş olmak deneyimsiz biri için zaten en büyük başarı.

  Alet taşıma konusuna gelince.. Yaw öyle İngiliz anahtarları falan taşımaya gerek yok.. 15-20 işlevli 10-15 dolardan başlayan birçok aleti barındıran, avuca sığacak boyutta aletler var..Bundan bir tane, 2 ad lastik levyesi ve yama takımı edinin yeter.. Tabi ben bunlara ek olarak plastik kelepçe, bir parça ip, bakır tel parçası, minik karabina, İsviçre çakısı (Victorinox) taşırım hep yanımda.. İlle de hepsi çeşitli işlere yaramıştır hayatım boyunca.. Tabi bu ufak tefek ıvır zıvır taşıma geleneği benim çocukluğumdan beri dağ bayır gezmemin, kamp yapmamdan kaynaklanıyor.. Ha yeri gelmişken, (konu dışı olacak ama olsun)şartların nasıl değiştiğini anlatmak için yazayım: Ben ilk kampımı 12 yaşında, GS Lisesi'nde izciyken, İstanbul dışında, Yalova Delmece'de bir arkadaşımla yapmıştım. Yani düşünün; 12 yaşında 2 çocuk, İstanbul'dan vapura binip, (Yıl 1972!) kalkıp Yalova'nın dağlarında kamp atıyor!! Hey gidi günler hey!!

  Selamlar, bisikletli günler..
  Gürsel


   
 10. çağatay_çankaya

  çağatay_çankaya Onursal Üye

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  18 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.831
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  İstanbul / Eyüp
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  valla saol gürsel abi aleti daha önceden gördüm nsaıl kullanıldığınıda gördüm ama hiç yapmadığım için bilemiyorum.burada 12 yaşında kamp yapmışsın yani helal olsun...ben 17 yaşıma geldim.daha kamp filan yapmamadım. :D
   
 11. Mehmet Çiftçi

  Mehmet Çiftçi Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  344
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  caddebostan
  Seviye:
  bilgiler için teşekkürler ***************************
  Bu tip konuşmalar için özel mesaj bölümü vardır.
  Orayı kullanın.
  Tuğrul
   
 12. Emre77

  Emre77 Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2005
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Dün karda ilk sürüşümü ve ilk düşüşümü yaptım. Kardan dolayı düşmedim aslında. Kaygan zeminde şunu fark ettim; zeminin kaygan olduğunu anlamak için güç ayağınızla pedala hızlıca asılın, eğer teker boşa dönüyorsa zemin kaygandır ve dikkatli olunmalıdır.
   
 13. taylan_topuk

  taylan_topuk Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  9
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Manisa
  ya bu zincir aleti ne kadar ve nasl bisey???????????:( :(
   
 14. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  vallaha gürsel abi helal olsun sendede benim pardon bendede senin huyun var :D benim çantada dolu ıvır zıvırla yani bi mangal eksik bide kömürü :D diger zımbırtılarıda ceplerime felan dolduruyom hele zincirim bi kere kırıldıktan sonra :D herşey var
   
 15. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  727
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  tabi ben tarihi baya yakından takip ediyorum ama kusura bakmayın
   
 16. cartman

  cartman Yeni Üye

  Kayıt:
  14 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  35
  Beğeniler:
  25
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  pardon ama eski konulara cevap yazarak mesaj sayısını arttırmaya çalışmak biraz ayıp olmuyo mu?
   
  Deniz Kılıç bunu beğendi.
 17. burnout_54

  burnout_54 Bisikletkolik

  Kayıt:
  14 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.471
  Beğeniler:
  1.057
  Şehir:
  Coimbra
  Seviye:
  yq arkadaşın mesaj sayısını artırmaya çalıştığını da nerden çıkardın?gördüğün gibi yeni bir üye,daha önce bir foruma üye olmamış olabilir,ilk forunu burası olmuş olabilir,bu koşulları göz önüne alırsan senin yaptığın resmen iftiraya giriyor,hem ayrıca sanane,bu forumda birsürü moderatör var.
   
  Deniz Kılıç bunu beğendi.
 18. Hasan Çağri

  Hasan Çağri Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  4.590
  Beğeniler:
  5.101
  Şehir:
  Bostancı, İstanbul
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Arkadaşlar lütfen tartışma ortamı yaratmayalım...Arkadaşımız eski bir konuyu incelerken bulmuş olabilir...Bunu ihtar olarak alabilirsiniz...
   
 19. _bluessy_

  _bluessy_ Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2006
  Mesajlar:
  160
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bu mesaj sayısını arttırmak için lafını çok fazla duymaya başladım artık....yani çok saçma ne yani insanlar bir yere üye olduklarında bu damgayı yememek için 3-5 sene bişi yazmamalarımı gerekiyor? Hadi mesaj sayısını arttıkmak istedi üstelik; bunda ne kötülük var? ben anlamıyorum bu insanları..neyse ...
   
 20. Cevat_Genc

  Cevat_Genc Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  24 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  470
  Beğeniler:
  245
  Şehir:
  Fatih / WesTanBuL
  Seviye:
  aynen katılıyorum... ayrıca ben bu konuyu görmemişdim yararlı bilgiler var arkadaş mesaj yazarak bu konunun görülmesine katkıda bulundu bizde okuduk bilgilendik.. :rolleyes: ;) ayrıca kıskanmana gerek yok çalış senin de olsun mesaj sayın :p :D
   
  Admin bunu beğendi.