Bisiklet, Protein tozu ve Amino asit hakkında

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında kadir aşnaz tarafından paylaşıldı.

 1. kadir aşnaz

  kadir aşnaz Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  bisiklet dışında düzenli olarak spor salonuna gidiyorum ve kaya tırmaşı yapıyorum ve bir şekilde çokta düzenli beslenmediğim için takviyeye ihtiyacım var..

  protein tozu kullanan ya da hakkında bir fikri olan varmı dır ?

  artıları eksileri nelerdir, amino asitten farkı nedir.. netdeki yorumlar reçete gibi maşallah iyice kafamı karıştırıyor, amino asit mi almalı protein tozumu bir türlü bilemedim..

  kullananlar varsa özellikle bisitlet kullanırken ve antreman sırasında nasıl tükettiklerini söylerlerse sevinirim..
   
 2. serdar tasci

  serdar tasci Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  antreman sonasında ağrıların varsa amino asit kullan örneğin aminı 3001 antreman dan önce ikitane antreman antremandan sonra 4 tane kullana bilirsin. çok ağrın yoksa sabahtan akşam 5 kadar yaptıgın antremanlar icin vucut tarafından çabuk sindirilen protein kullan 30 gr yeterli. Akşam 5 den sonra yapacagın antremanlar için kullanacagın proten tozu kaizen tipi yani vucut tarafından daha uzun zamanda genelde uykudayken sindirilen protein tozu kullanmanı tavsiye ederim.
   
 3. serdar tasci

  serdar tasci Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2010
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  49
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  yazmayı unuttum protein tozlarını antremanlardan sonra kullan önce kullanamanın hiç bir faydası yok.
   
 4. Fırat Dizman

  Fırat Dizman Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.018
  Beğeniler:
  1.044
  Şehir:
  BABAESKİ
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  haftada kaç saat ve ne yoğunlukta hangi antrenmanı yapıyorsun? bu cevaba bağlı olarak neden bunlara ihtiyaç duydun normal beslenmen yaptığın antrenmanaları karşılayamıyormu?
   
 5. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Öncelikle amino asite kesinlikle girmeyiniz, kaslarda büyüme dolayısıyla ağırlık yapacağından tırmanış performansı düşer, protein ise çok ağır günlerde belki düşünülebilir. Ben de kaya tırmanışı yaptım ciddi olarak geçmiş zaman. Hatırlayınız ki en iyi tırmanıcılar en ince en hafif ve kassız olanlardır. Yine yabancı tırmanıcı bir arkadaşım "protein tozu kullanmaya başladıktan sonra çok güzel kaslar pazularım oldu ama eskisi kadar güzel, estetik ve akıcı tırmanamıyorum artık" şeklinde bir yorum yapmıştı. İyi bir tırmanışçı arkadaşımda daha gelişebilmek için protein kullanmak istiyordu, kullanmaması için ısrar ettim, bir sene sonra gördüğümde artık 10 dereceleri çıkabiliyordu ve bana "Hakan abi dediğin gibi kullanmadım, onsuz da oldu dedi". Dediğim gibi çok ağır günlerden sonra belki çok minimalist bazda düşünebilirsiniz protein tozunu...
   
  Serrchi, ugur_gurkan ve Fırat Dizman bunu beğendi.
 6. snnemr

  snnemr Üye

  Kayıt:
  18 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  86
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Fırat Dizman bunu beğendi.
 7. #7
  kadir aşnaz

  kadir aşnaz Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  aslında işin yoğunluğuna göre değişiyor ama haftada 6 saat genel olarak kardiyo ve yine 5-6 saat boulder antremanı var.

  normal beslenme maalesef yetmiyor çünkü bir türlü oturtamadığım bir düzenim daha doğrusu düzensizliğim mevcut..

  mümkün olduğu kadar yumurta ve tavuk gibi şeyler tüketmeye çalışıyorum ama dediğim gibi her zaman maalesef olmuyor.
   
 8. #8
  kadir aşnaz

  kadir aşnaz Yeni Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2010
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  tırmanışta söylediğin gibi kas yüklü olmanın faydası tamamen tartışılır, zaten her tarafım kas için olsun gibi bir derdim yok, ama yeterince iyi beslenediğim için acaba mı diye düşündüm bir an :)

  anlaşılan bol bol tavuk yumurta gibi doğal yollara başvurmak daha mantıklı.
   
  snnemr bunu beğendi.
 9. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Protein tozuyla amino asit arasındaki farkı emilim farkıdır . protein tozu zaten aminolara ayrıştırılır , bu işlem sırasında bir kısmı karaciğer tarafından boşa harcanır . amino daha hızlı emilir ve kana karışır ... fakat vücudu tembelliğe alıştırır , bir süre sonra besinlerdeki proteinlerden yeteri kadar faydalanamaz hale gelirsin ... daha bir sürü fark var da simdilik bunlar aklıma geliyor , bol bol makale var bu konuyla ilgili ... vakit buldukça okumanı tavsiye ederim ...

  kullanımına gelirsek ,antrenmandan 2-3 sat kadar önce suyla karıştırarak iç , yine antrenmandan hemen sonra suyla karıştırarak iç , ilk başlarda çok güzel gelir ama zaman içinde kusmamak için kendini zor tutarsın :) birde gece uyumadan önce sütle karıştırıp iç , sütle karıştırırsan tadına doyamazsın , çok süper olur : ) miden bulanmaz .
   
  Burçak Erbil ve Çağrı Ç. bunu beğendi.
 10. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.674
  Beğeniler:
  2.816
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Hangi marka protein tozunu kullandığını merak ettim.. Suyla gayet güzel giden çok lezzetli olanları da var :) Ayrıca protein kullanımı konusunda genel olarak doğru bilgiler vermişsin. Tozlar doğal gıdalara göre daha hızlı emildiği için özellikle ağır antreman sonrasındanki yada öncesindeki protein ihtiyacını hızlıca görebiliyor. Bu nedenle suyla alınması gerekiyor. Süt ile tüketilmesi durumunda sütün içindeki kazein protein emilimi yavaşlatıyor bu da 7-8 saat gibi beslenmenin olmadığı sürelerde mesela gece uykusunda daha mantıklı ama bir dezavantajı var. Yüksek miktarda, özellikle gece yatmadan önce, alınan kalsiyum uyku esnasında salgılanan büyüme hormonunu negatif yönde etkiler. Bu nedenle süt ürünlerini yatmadan hemen önce tüketmek çok mantıklı değil. Ama protein tozunu off günlerinizde yada 5-6 saat gibi uzun bir müddet aç kalacağınız gündüz saatlerinde süt ile kullanabilirsiniz.
  Peki protein tozları çok gerekli mi? Bisiklet sporu için konuşuyorsak bence değil. Ama salon bisikletçisi yada splinter iseniz yada şöyle diyelim tarzınız daha çok anaerobik ise o zaman iş değişiyor.. Tozların kas oluşumunu hızlandırması yaptığınız antremana göredir. Uzun mesafe bir sporcu istediği kadar protein tozu kullansın göbek bölgesindeki hızlı yağlanma haricinde başka bir yan etki "özellikle kaslanma gibi" göreceğini zannetmiyorum.
   
  M.Burcu Cebesoy bunu beğendi.
 11. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Evet söylediğin gibi kaslarınızı çok yıpratmıyorsanız protein tozuna gerek yok , süt ve büyüme hormonu ilişkisi konusunda pek bilgili değilim ama yatmadan önce yani içip hemen uyumak değil de , yatmadan 1 saat kadar önce mesela , bize böyle tavsiye edildi ... ben Muscletech'in Nitro-Tech'ini kullanıyorum ... Çilek muz aromalı , suyla karıştırdığımda 2 yudum alıyorum ama kusmamak için zor tutuyorum kendimi , ve iki ölçek kullanıyorum 57 gram yaklaşık ... gece sütle aldığımda hiç bir sorun yok , süper bi tadı var ... son zamanlarda sütle karıştırıp içiyorum , üstüne bol bol su içiyorum , böyle bir çözüm geldi aklıma ... başka şansım yok ...
   
 12. Mehmet Akif MALKOC

  Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  7 Haziran 2008
  Mesajlar:
  799
  Beğeniler:
  398
  Şehir:
  Lagos
  Seviye:
  Benim şahsi kanaatim insan vücudu her türlü ortama zaman ile adapte olabilecek şekilde yaratılmıştır.İnsanın yediği öğünler,uyku miktarları,beslenme alışkanlıkları filan insandan insana yüksek ölçüde değişir.Her insanın vücududa buna adapte olur zaman içinde..Hiçbir ek besin maddesi yoktur ki (protein tozları,amino asitler,steroitler,creatineler,multivitaminler) doğal gıda maddelerinin veremediği şeyler vaadetsin..Hatta vücuda zamanla fazla yükleme yapıp ilk olarak karaciğeri bozar.Karaciğer gereğinden fazla çalışıp yorulduğunda vücudun en önemli noktalarında problemler başlar..Bence herşeyin doğal olanı sağlıklı ve etkilidir.Yapay olan hiçbirşeye ihtiyacın yok..Yaptığın sporlarda vücudun yeteri kadar beslenemezse zaten sporu yapamaz yarıda bırakırsın..Zaman ile sarfettiğin efor sabitlenince vücut herşeyde olduğu gibi bunada adapte olur ve enerjisini ekonomik kullanır.Bana sorarsan doğal yiyecekler seni fazlasıyla ihya eder..Bende yıllardır kick boks ve muay thai yapıyorum..Body yapan insanların hayal edemeyeceği eforları sarfediyorum..Ve şuana kadar Allaha şükür hiçbir suni besine ihtiyaç duymadım..Bodycilerede gider yani her türlü :) Hakan abi doğru söyler..Beyaz kas miktarı çoğaldıkça serilik ve akıcılık o denli azalır.Arasında bir seçim yapmalısın..
   
 13. ilkercom

  ilkercom Bisiklet İnsanı

  Kayıt:
  21 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  458
  Beğeniler:
  464
  Şehir:
  Çanakkale - Biga
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Bu işler artık pazarlama olmuş. İnsanlara ekstradan ne satarım onun peşine düşmüşler. Kimse karaciğeri düşünmüyor. Herkes doktordan fazla biliyor.

  Çok ekstrem bir vücuda sahip değilseniz ( ki orangutan gibi vücud da ne kadar sağlıklı o ayrı konu) kesinlikle takviye ye ihtiyacınız yoktur.

  Kendim için konuşayım. Hiç takviye kullanmadan 15 kilo verdim. L carnitin kullandığımda resmen hiç faydası olmadı. ( kilo verme olarak, yoksa deli gibi enerji veriyordu)

  Proteinler, HGH , Testestoron ve bilimum steroidler faydasından çok zararı olan ürünler. İyi düşünüp almak lazım.
   
 14. M.Burcu Cebesoy

  M.Burcu Cebesoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  31 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  614
  Beğeniler:
  385
  Şehir:
  -
  Seviye:
  Yıpranmayla ilgili olarak bazen sadece doğal yollardan aldığımız besinler ihtiyacı karşılayamaz . Mesela günde 4 kilo kırmızı et yemesi gereken sporcular vardır ki bu zor olduğu için dışarıdan hazır olarak protein alırlar . Aşırı dozlar hassas insanlar üzerinde denenmiştir ve çok da ağır sonuçları olmamıştır , tabiki karaciğeri ve böbrekleri yorar , bu yüzden doza dikkat etmek gerekir , hatta zaman zaman ara vermek organların dinlenmesini sağlar . Bu maddeler kimyasal değildir zaten . Yinede fazlası zarardır , günde 1 elma yemek faydalıyken günde 1 kilo elma yemek mideyi yoracaktır , bunun gibi ...
   
 15. Cihan A.

  Cihan A. Bisikletkolik

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  29 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.204
  Beğeniler:
  917
  Şehir:
  İstanbul/Bahçelievler/Yayla
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Tırmanışçılar için kas kitlesi uygun olmaz.Hacimli kas dezavantaj olur.Çünkü hareket alanını kısıtlar.Buda tırmanışı güçleştirir...Uzun kas daha işlevseldir...
  Amino asit proteinin parçalanmış halidir...Kaslardaki tahribatı onarır ve besler.Emilimi proteine göre daha çabuktur...Protein tozunun emilimi biraz daha zaman alır...Amino asit kullanımı ise 4er tablet şeklinde antreman öncesi ve sonrası olarak 8 tablet.Protein tozunu antreman sonrası almak daha doğru olur.Öncesinde fazla bir işe yaramıyor.Yaptığım araştırmalar ve okuduğum kitapların söylemi bu yönde...Universal'in amino 2700 ve 700 tablet olan bir takviyesi var.Ben onu kullanıyorum...Memnunum.Tavsiye ederim...(Sadece bir öneri)Hayatınızda daima spor olması dileğiyle:)
   
  Hakan Yazman bunu beğendi.
 16. Berkay Demirci

  Berkay Demirci Yeni Üye

  Kayıt:
  1 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  34
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Bu tür ürünleri kullanıcağınıza bir beslenme uzmanına gitmeniz çok daha iyi olacaktır iyi bir beslenme size daha çok getiri sağlayabilir aynı zamanda eğer takviye madde kullanacaksanız bunun doktor denetimde düzenli bir biçimde almanız gerekir beslenme uzmanı demek diyetisyen demek değildir avrupada bir çok sporcunun kendine özgü beslenme uzmanı var ve yaptıklarını onların denetimde yapıyorlar bazı yerlerde takviye gerekebilir ama bunun dozajı ve alınma sıklığı konusunda yapılan ufak bir hata bile ilerde başınaza iş açabilir.
   
 17. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  burada yazılanlar intihar gibi bir şey. sabah, akşam öğlen gece.., her zaman protein tozu almaktan bahsediyor.
  http://www.spordunyasi.com/haberler.asp?nws=2

  kadıköy-kurtköy git gel ortalama 70 km civarı bir yol tutuyor. böyle bir antrenmanın öncesinde mi, sonrasında mı, yoksa hem öncesinde hem de sonrasında mı toz almalıyım.

  öncesinde alacaksam bu ne kadar öncesinde olmalıdır? yukarıdaki linkte spor sonrasında toz alın, vucut ihtiyacını gidersin, sonra spordan bir saat sonra bi daha alın gibi bir şey yazıyor. bu ikinci alımdaki toz ile de kas oluşumuna fayda sağlayın deniyor. yahu bu kadar toz adamı öldürür, fazla kullanılan tozun ciğerlerde biriktiği gibi bir bilgi okumuştum. ben bir ölçek kullanınca hemen panik yapıyor ve fazla tozun vucutta kalmaması için, olabilcek en fazla eforu sarf etmeye çalışıyorum.

  bana birinin bir program çıkarması lazım. şuan çok gelişi güzel davranıyorum ve bunun bir faydasının da olacağı yok sanırım.
   
  cruphasulie bunu beğendi.
 18. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Yahu Samet,

  Bu protein tozu olayını sen de biliyorsundur ki genelde body-building sporunu yapan vatandaşlar kullanıyolar genellikle. Ben sana protein tozu felan tavsiye etmiyorum.

  Forumda buna benzer konular vardı zaten. Antreman sırasında yanında kayısı kurusu olsun,fındık olsun. Bu tür takviler yap. Yanında Powerade olması da iyi olur. düşen kan şekerini yükseltir ve kaybettiğin tuzu geri kazanabilirsin. Daha çok dogal yollarla yapmalısın. Muz da yiyebilirsin turun son kısmına doğru. Kaslarını rahatlatabilir.
   
  Usame Kocaman ve cruphasulie bunu beğendi.
 19. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
 20. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Bisiklet için antrenmandan hemen sonra protein tozunu en kısa sürede bir miktar karbonhidrat (meyve suyu vb) ve C vitamini ile beraber alabilirsiniz. Uzun antrenmanlar yanınıza alabilirsiniz antrenman bitimine doğru kullanmak için. Vücutta birikme vb zarar gibi şeyler yapmaz bunlar hurafedir. Çok ağır günlerde yatmadan önce (protein tozu + C, E vitamini) almak çok iyi olur... En sağlıklısı katkısız olan whey protein tozudur, bunlar yapay renklendirici ve tatlandırıcılar içermezler, piyasada buna örnek Hardline Bipro nun sade katkısız modelidir.

  Şurada da ayrıntılı yazım var...
  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=38541&
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-6-24_11-13-48.png
Performans sürüşü yapanların yanıtını aradığı bir soru olsa gerek: Aslında, her şart altında mevcut durumumuzdan daha hızlı nasıl gidebiliriz diye de özetlenebilir. Benim düşüncem aynen şöyle:...
upload_2016-8-24_10-42-14.png
Sistemli çalışmak, gelişmek ve yarışlarda iddialı olmak isteyenler için akıl dolu bir site var. Adı Xert Online Xert Online | Login Baron firması bu siteyi hazırlarken aynı zamanda Garmin Edge...
3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...