Bisiklet Paylaşım Programı

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.821
  Beğeniler:
  4.756
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  'Bisiklet Paylaşım Programı Yaşamı Kolaylaştırıyor'

  Birçok Batılı ülke, trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini azaltmak için işe bisiklet kullanılmasını teşvik ediyor. Washington ve banliyölerinde de yerel yönetimler bisikletli yaşamı kolaylaştırmak için ellerinden geleni yapıyor. Burası, Washington’daki “Bikeshare- Bisiklet Paylaşım” noktalarından biri. Buradan bisiklet kiralamak çok kolay. İhtiyacınız olan tek şey, kredi kartınız. Kartınız kabul edildiğinde üyelik türünü seçiyorsunuz. Sistem, faturanızı kesiyor ve bisikletin kilidini açmanız için şifre veriyor. Bu dijital anahtara şifreyi girince yeşil ışık yanıyor. Artık hazırsınız.Yıllık üyelere bu elektronik kilidi açan plastik anahtar veriliyor. Bisikleti geri getirmek de çok kolay. Paylaşım noktalarından birinde bisikleti park yerine itmeniz yeterli. Washington’da yerel yönetim bisikleti kiralama uygulamasını 2010 Eylül’ünde başlattı. Bugün 134 noktada 1.100 bisiklet, Washington ve Virginia eyaletindeki komşu Arlington’da hizmette. Washington Bikeshare programının yöneticisi Chris Holben, günlük, üç günlük, bir aylık ya da bir yıllık üyelik programları sunduklarını, yıllık üye sayılarının hızla arttığını söylüyor: “20 bin üyemiz yürümek yerine bisiklete binmeyi tercih ediyor. 90 bin turist ve kentimize günübirlik gelen ziyaretçiler de hizmetimizden yararlanıyor.”

  [​IMG]


  Geçen yıl bisikletler bir milyon kez kullanılmış. Üyelik anketlerine göre Bisiklet Paylaşım programını kullananların % 5’i, eğer bu uygulama olmasa otomobil kullanacaklarını söylüyor. Holben, program sayesinde otomobillerin 50 bin kez daha az kullanıldığını söylüyor.


  Gelişmekte olan ülkelerdeyse birçok kişi bisikleti yoksulların aracı, otomobiliyse sosyal statü simgesi olarak görüyor. Holben, toplum liderlerinin bu imajı yıkabilecekleri görüşünde: “Siyasette ya da sosyal hayatta tanınmış kişiler halkı bisiklete binmeye teşvik edebilir. İnsanlara otomobillerini daha az kullanmaları ya da sağlık için bisiklete binmeleri çağrısında bulunabilirler. Bisiklete binmek için güvenli yolların yapılması şart. Bunun için belediyeler ya da hükümet bisiklet yollarının inşası için harekete geçmeli.”

  Washington yakınlarındaki bazı yerel yönetimler de Bisiklet Paylaşım programına katılmayı onayladı. 2012 sonunda programın 288 noktada 2.800 bisikletle hizmet vermesi bekleniyor.

  30 Ocak 2012
  VOA News
   
 2. İbrahim Aslanhan

  İbrahim Aslanhan Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.056
  Beğeniler:
  954
  Şehir:
  Diyarbakır
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Abi adamlarda medeniyet var yahu ! Bizde olsa yıkarlar herhalde ):
   
  CandanC ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 3. #3
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.821
  Beğeniler:
  4.756
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Farklı başlıklar altında geçenlerdede konuştuk. Malum Japonya örneği gözümünüzün önüne ilk geleni... Adamlar bisikleti öncelikli ulaşım aracı gördükleri için bisiklet park yerlerine kadar her detayı düşünüyorlar. Bizler bisikletimizi bir yere kilitleyip kısa süreliğine bir yere girsek dahi acaba birşey olur mu diye gözümüz arkada kalıyor. Fotoğraftada görüldüğü gibi bisikleti ne kadar temiz kullanıyorlar. Kırıp dökmüyorlar. Daha gidecek çok yolumuz var.
   
 4. Bahadır Ulusoy

  Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

  Yaş:
  20
  Kayıt:
  31 Aralık 2011
  Mesajlar:
  750
  Beğeniler:
  283
  Şehir:
  Karabük-Konya
  Adı:
  BAHADIR ULUSOY
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Ah ah türkiyede niye bunlar yok yaw :S
   
 5. Raven_35

  Raven_35 Onursal Üye

  Kayıt:
  23 Kasım 2006
  Mesajlar:
  2.439
  Beğeniler:
  1.934
  Seviye:
  Bizim ülkemizde bu tür uygulamalar gelişecek ama biraz zaman alacak.Bizlere de görev düşüyor.Ulaşımımızı ne kadar çok bisikletle yaparsak o kadar çok insana ulaşırız.
   
 6. Nuri Alper Ulupınar

  Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Haziran 2010
  Mesajlar:
  844
  Beğeniler:
  1.445
  Şehir:
  İstanbul_Bahçelievler
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Arkadaşlar Konya'da bu sistem uygulanıyor şu an.

  2 ay önce gittiğim zaman görmüştüm.

  http://www.nextbike.com.tr/locations11.html

  Selamlar.
   
  Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
 7. #7
  Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.821
  Beğeniler:
  4.756
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye: