Bisiklet önerileri

alper2508

Daimi Üye
Tepki
675
İsim
Alper
Bisiklet
Mosso
@ozips e katılıyorum. Yaşadığınız yere yakın birinden bulursanız ki sahibinden sitesinde ilanlar mevcut , temiz triban 500 / 520 alıp bir bakım yaptırıp binersiniz. Ben çok memnunum akıyor bisiklet , ortalamam ciddi arttı.
merhaba. mesela akıyor derken vitesten dolayı pedal basarken (özellikle bayırlarda) yormaması mı ? yoksa nedir ?
ortalama yorulana dek kaç km yapıyorsun ? ve gezdiğin yerlerde bayır çok var mı ?

Merhabalar, yeni üye oldum foruma. 1.93 boyum, 74 kiloyum. Kafamı kurcalayan birkaç konu vardı. Öncelikle hala şehir bisikleti mi yoksa katlanır bisiklet mi almalıyım karar veremedim. Sıkça dolmuş/otobüs kullanıyorum şehrimde. Katlanır bisiklet daha akıl karı geliyor ama emin de olamıyorum. Küçük jantları sürüşte büyük dezavantaj yaratıyor mu? Eğer katlanır alacaksam Decathlon'daki modeller güvenilir midir? Neye göre seçim yapmalı? 1600 lira belki 2000 liraya kadar çıkarabilirim bütçemi. Öğrenciyim zira. Yardımcı olursanız, kafamdaki soru işaretlerini giderebilirseniz inanılmaz mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum, güzel hafta sonları diliyorum herkese.
ben her ikisini de bizzat yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki katlanır bisiklet alacaksan uzun yol gidemezsin. yoruyor.
ha dersen ki ben mersin'de yaşıyorum burası düz havası da güzel geze geze giderim. sen bilirsin.
ama madem ki 2000 bütçen var şunu al. her bindiğinde bana dua edersin.
Mosso LEGARDA 1921 MDM V
1.599 TL

(link)

@gezgin gezer amortisor ile fren güvenliği tamamen alakalı özellikle yokuş aşağı süratle giderken ön fren yaparken amortisor tekerin kilitlenip kaymasını engeller
kesinlikle böyle bişey yok

Son düzenleme:
Scudo

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
keisnlikle öyle birşey var size bunu anlatamıcam konuyu uzatmayalım model biliyorsanız söylerseniz sevinirim

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Süspansiyonun avantajlarından bahsederken ''hatta frenleme'' de de avantajı var diyor
(link)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
aslında frene etkisi olumsuz çünkü tekerin sürtünmesini azaltır fren mesafesini uzatır fakat tekerin kilitleneceği noktayı amortisör kapanarak hissettireceği için tekeri kilitlememizi engeller ama bu çok kısa sürede olan birşey herkes bunu fark etmeyebilir yine de benim için öncelkli ön amortisörlü bir bisiklet

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.242
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@allegromoderato amartisorle ilgili dediğinin hakli olduğunu varsayarsak 2000 TL bandında ki bisiklette bulunan amartisor den beklentin fazla değil mi? Bu banttaki Amartisorlerin giriş seviyesu olduğunu düşünürsek...

• Beğen

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2000 tllik bisikletin süspansiyonumunu konuşuyorduk?:ssrtcbya:Bırak allesen konuşmaya değmez.Zoom maşa mı ,suntourun giriş seviyesi maşaları mı işini yapacakmış.:eek:
Giriş seviyesi amortisörlü maşa
-Pedala uygulanan gücün bir kısmını absorbe eder,verimi düşürür.
-Bozulma ihtimali daha yüksek
-Süspansiyon görevini tam anlamıyla yerine getiremez
.......................................
..................................
....................................
Saymaktan yorulduk.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alper2508 Hocam selam . Daha önce Salcano City Sport v40 kullanıyordum ve aşağı yukarı günlük kısa-orta-uzun turlarımı da aynı güzerhaglarda yapıyordum ve Triban 500 'e göre ciddi yoruluyormuşum ve bakımları vs tamdı bundan eminim. Göbekleri vs herşeyi de sorunsuzdu.

Antalya 'da yaşıyorum turların bazı yerleri ciddi yokuşludur hatta youtube kanalımda bir gezimde yokuşlu yerin kaydı da mevcuttur. O yokuşu Salcano ile çıkmak ciddi zordu , Triban 500 le rahat çıkabiliyorum-tabii ki efor yine sarfediyorum ama alığım geri bildirim çok çok daha iyi.

Microshift vites geçişlerinden çok memnun kaldım , biraz sesli tık tık geçiyor ama MaşAllah hiçbir sorun çıkarmadı , önceki Altus 'dan çok çok daha verimli , hatta Claris-Sora arasına koyabilirim .

Ortalama konusunda önceleri 18-20km hız ortalama gezi hızım iken , şu an 25-28km ortalama gezi hızım , tabii bu düz yolda normal tempolu sürüşüm , daha da artıracağım zamanla. Bu ortalamayı uzun bir turun sonunda söylemek çok iddialı olur ancak kesinlikle çok rahat hızlanıp o hızı koruyabiliyorum.

Daha iyi makinalar mevcut tabii sonuçta Triban 500 (ben ona gariban beşyüz diyorum :) ) ortalama bir bisiklet ancak , fiyat avantajı onu bir-iki tık üste yerleştiriyor. Bundan önce Carraro 042 planlamıştım ama 1100TL daha fazla vermem gerekiyordu. Seçimimden f/p noktasında memnunum.

Yakında kanalımda kullandıktan sonra tecrübelerimle de tanıtmayı planlıyorum.

Kanal link'im eğer bakmak isterseniz diye => (link) ( lütfen reklam gibi algılamayın )

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
çok bi beklentim yok spor olsun için bineceğim haraket olsun için en fazla on km giderim gelirim. evim sahile 1.5 2 km tepede sahil yolunda olsam en ucuz bisikleti alırdım işimi görürdüm fazlasıyla amacım o yokuş için biraz daha kaliteli birşey almak yoksa işimi marketlerde satilan bisikletler bile görür

mazot

Daimi Üye
Tepki
1.010
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@allegromoderato

Amörtisörlü maşayı bir kenara koyarsak eğer, sizin için en iyi seçenek fitness bisikletleri. Flat bar, giriş seviyesi işinizi görür. Btwin bisikletlerine baktım da, göremedim, bulunduğunuz yerde Decathlon varsa bir uğrayın isterseniz. Şöyle bir şeyden bahsediyorum: (link)

Veyahut yine giriş seviyesi başka markaların fitness bisikletlere bakabilirsiniz.

• Beğen
Tepki
3
İsim
Ahmet
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
b'Twin
İki bisiklet de işinizi görür. Aynı tip kullanıcıya yönelik bisikletler. (Bu yorumu geri alıyorum. Bkz en aşağıdaki uyarı)
carraro daha standart bir şehir bisikleti, üçlü aynakol ile daha geniş bir vites aralığı var. Daha hızlı gidebilir. daha hızlı durabilir (hd frenler) Yokuşta da bir tık daha iyi 28-32 oran)
btwin ise daha sade bir donanıma sahip, ön aktarıcı yok, ancak vites aralığı da fena değil. 1:1 oluyor en büyük dişlide. Ve daha ucuz. Lastiklerinin kalitesini bilmiyorum, patlak koruma var mı anlayamadım. Carraroda var. Ağırlığı artırsa da faydalı bir şey.
iki bisikletin ağırlığı benzer sanıyorum, carraroda ağırlık yazmıyor.

Carraro görüntü, shimano parçalar, üçlü aynakol, hd fren, patlak korumalı lastik,vs ile bir tık önde görünse de ben olsam btwin alırdım, hem daha ucuz hem daha sade. Sizi uğraştıracak daha az parça ve ayar var. Sonuçta ikisi de giriş seviyesi bisikletler. Aradaki fiyat farkına da bir sürü aksesuar, kask vs alınabilir. Ancak siz kendi kullanım amacınıza, bütçenize ve vücut yapınıza göre değerlendirin. Yokuşlu yerde kullanacaksanız carraro alın derim.

edit: sonradan fark ettim, btwin için bisiklet dahil max 120 kg uyarısı varmış. Sizin için uygun olmayabilir.
Tesekkurler carraronunnikincibelininyarinb1200 tlnye alacam tavsiyeleriniz icin tesekkurler

• Beğen

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
sağolasın ama sele yukarda baş aşağıda ben ona oturamam duruşu da hoş değil gidon yukarda olmalı

iki büklüm olmak istemem dik oturuş olmalı

LEGARDA 1924 CT MSM V

hoşuma gitti 15 buçuk kilo nasıldır sizce

Son düzenleme:

c90umut

Üye
Tepki
0
İsim
umut
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
selam mosso 7571tb deore yeni durumda bendeki bianchi aspid 49 29 cant 2 senelik bisikleti verip üstüne 2000 tl vereceğim moosonun yenisi 4000 tl nasıl olur yorum larınız

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@c90umut Bisiklet şu mu;

(link)

Öyleyse değmez. Sıfırına 4000 verilmez. İkinci eli 2500 civarı olur bence. Üstünü veren çıkmaz. Maşası XCM. O meblalara havalı maşalılar, en olmadı XCR32 ya da RockShox yaylı maşalılar var. Üstündeki set M6000 bile değil. Eski seri. Elinizdekini satıp, düzgün bir ikinci el kovalayın.

BooJack

Üye
Tepki
60
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba saygideger forum sakinleri, 9 aydir umit magnetic sehir bisikletini gerek gunluk ise giderken gerek kendi capimda turlarda duzenli olarak kullaniyorum, yakin zaman icinde bisiklet degisiligi yapmayi dusunuyorum.Scott speedster 20 ve trek fx 5 arasinda kaldim size danismak istedim.Aslinda speedster 20 de kararim kesin gibiydi ama sehir icinde ani fren yapmak gerektiren durumlarda drop barda fren yapmak düz bara göre daha zor olabilecegine yonelik endiselerim var.Bu yuzden tecrube sahibi forum uyelerine danismak istiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim :)

(link)

(link)

• Beğen

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.068
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
BooJack
drop bar olayını bu kadar gözünde büyütmemeni tavsiye ederim kardeşim,kısa sürede işi sökersin hatta vücut esnekliğin artınca,vücudun alışınca çokta zevk almaya başlarsın,yeterki kadro boyunu iyi seç.9 ay esasında çok uzun bir zaman değil ama bence yol bisikletine geçmek senin içinde var ve buna engel olma:harika: şu bisikleti al ikinci elde daha iyisini bulursun gibi ukalalıklar yapmıycam,kesen neye uyuyorsa canın ne istiyorsa git al bin o kadar;) çünkü herşeyde olduğu gibi bu işinde sonu yok iki gün sonra yok karbonu olsun cartı curtu olsun diceksin ahada bi kenarı yaz:komik: şimdiden hayırlı olsun

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@BooJack
dropbar eğer sürekli fren sıkman gerekmiyorsa gayet zevklidir. Sürüşlerin trafiğin yoğun olduğu saatlerde veya yerlerde olacaksa, ortalama hızın düşük olacaksa, sürüş süren uzun olmayacaksa flatbar daha rahattır.

BooJack

Üye
Tepki
60
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BF Okuru
Cok tesekkur ederim ? peki drop barda surekli fren sikamama trafikte guvenlik acisindan risk olusturur mu aslinda kafama o takildi :)

mazot

Daimi Üye
Tepki
1.010
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BooJack

Siz @BF Okuru Bey'e sormuşsunuz, fakat haddim olmayarak araya kaynıyorum: Trek FX serisi ile başladım ben de, ---dağ bisikletlerini saymıyorum--- ve zamanla kardeşimin yol bisikletine sarkmaya başladım. Esasında Türkiye'de, herkes dağ bisikleti ile başlayıp, şehir bisikleti ile devam edip dropbarlı dediğiniz yol bisikletlerine giden bir süreçten geçiyor. O yüzden ara ve sancılı diyebileceğimiz duraklardan geçip muhtemel varacağınız son durağa şimdiden varmanız daha makul. Yol bisikletinin size sağladığı --- göreceli olmayan: hız, göreceli olan: keyif--- sahaları hissettikçe frene uzanmak, uzanmamak size bir tür teferruat olarak gelecek.