Bisiklet nerede nasıl kullanılır?

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Kayıt
16 Haziran 2009
Başlık
38
Mesaj
503
Tepki
294
Şehir
Konya
Temel sürüş pozisyonu:
Dirsekler serbest, yaklaşık 90 derecelik bir açı oluşturacak şekilde kırık olmalıdır. Gidonu çok fazla olmamak şartıyla sıkı tutun. Eğer avuç içlerinizde beyaz bölgeler oluşuyorsa fazla sıkıyorsunuz demektir. Sırtınızı dik tutun. Omurganız yerle yaklaşık 45 derece açı yapsın. Pedallar üzerinde "ayakta durmaya" çalışın. Seleye oturun ama ağırlığınızın tamamını seleye vermeyin. Pedal çevirmezken pedal kollarını yere paralel tutun (saat 3 ve 9 pozisyonu).

Dönüşler:
Dönüşe girmeden her iki freni de kullanarak yavaşlayın. Eğer yol tutuş iyi ise; Dıştaki pedalı aşağı bastırın ve ağırlığınızı içe verin. Köşeye geniş girin, dönüşün "doruğunu (apex) iç kenara yakın geçin ve geniş bitirin. Eğer bisikletin "sınırlarında" dönüyorsanız ön freni kullanmayın. Ön tekerleğin tüm imkanları zaten dönüş için kullanılıyordur. Eğer bu durumda bir de ön fren kullanırsanız ön tekerleğiniz -çoğu zaman kurtulmanın imkansız olduğu- bir kayma hareketine başlayacaktır. Arka tekerlekler dönüşler sırasında biraz daha serbesttir. Bu nedenle arka frenleri kullanmak daha güvenli olacaktır.

Gevşek zeminde dönüş için:
Bisikleti görece dik tutarken bedeninizi döneceğiniz döneceğiniz yöne eğin. Ağılığınızı hafifçe öne verip dıştaki pedalı aşağı basın. Bedeninizin üst kısmını döneceğiniz yöne çevirip hafifçe içe yüklenin. Gidonu dış tarafta aşağı itin, içte yukarı çekin.

Fren yapma:
Fren gücünün büyük bir kısmı ön frendedir. Çünkü fren yaptığınızda ağırlığınız öne baskı yapacak ve ön tekerleğin yere iyice tutunmasını sağlayacaktır. Fren gücünüzü maksimuma çıkarmak için fren yaparken ağırlığınızı arkaya verin. Gevşek zeminde freni daha çok kullanmaya çalışın. Çünkü ön tekerlek zemini "yararak" gittiğinden tutunması çok zordur. Kızaklayan bir tekerlek size hiçbir kontrol vermez. Fren yaparken tekerleklerin kilitlenmemesine dikkat edin. "ASLA" fren yapılmaması gereken durumlar olduğunu unutmayın. Havadayken asla fren yapmayın. Herhangi bir atlayış sırasında havadayken ön freni sıkmak sizi gidonun üzerinden iyi bir uçuşa götürecektir. Dönüşlerde ön freni kullanmayın. (bkz. Dönüşler) Yokuş aşağı frenleri sıkı tutmayın. Bunun yerine hafifçe sıkın.

Vites değiştirme:
Vites değiştirirken hafifçe pedal çevirmelisiniz. Pedalları çok güçlü basarsanız zinciri kırmanız işten bile değildir. Eğer "shifter"larınız (vites değiştirme kolu) üzerinde sayılar varsa onları kullanmayın. Bunu yerine diskler üzerindeki diş sayılarına göre vites oranlarını hesaplayın ve onları kullanın. Ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini önceden kestirip (mesela yokuş yukarı çıkarken) mecbur kalmadan değiştirin. Mecbur kaldığınızda çok geç olabilir. Zincirin kırılmasını önlemek için her zaman temiz ve iyi yağlanmış olduğundan emin olun. Pek çok yerde "vitesleri çapraz kullanmayın" uyarısıyla karşılaşırsınız. Yani büyük ayna kol dişlisi ile büyük ruble ve küçük ayna kol dişlisi ile küçük rublenin aynı anda kullanılmaması önerilir. Bunun nedeni dişlilerin çabuk aşınmasını önlemektir. Ancak kaliteli dişliler kullandığınız sürece pek sorun yaratmayacaktır. Ama yine de dişli oranlarınız izin verdiği sürece vitesleri çapraz kullanabilirsiniz.

Yokuş yukarı:
Vites ayarlarını tırmanmaya başlamadan önce yapın. Hangi eğimde hangi vitesin iyi olduğunu anlamanın tek yolu deneme yanılmadır. Uzun mesafeli tırmanışlarda veya gevşek zeminde oturarak, iyi yol tutuşu olan kısa dik yerlerde ise ayakta pedal basmak en iyisidir. Eğer çok hafif viteste olduğunuzu farkederseniz, bir ruble yukarı çıkın. Asla birkaç tanesini birden geçirmeyin. Her zaman yol üzerindeki en düzgün çizgiden gitmeye çalışın.

Oturarak tırmanış:
Eğer oturarak tırmanacaksanız, selenin hafifçe önüne oturun. Ön tekerleğin yolu tutmasını garantilemek başınızı gidona yaklaştırın. Gidonu yukarı çekmeyin. Bedeninizi gevşek tutun. Omuzlarınızdan geçen doğrunun yola dik olmasına özen gösterin. Küçük bir vitese geçin ve pati atmamaya çalışın.

Ayakta tırmanış:
Ayaktayken çok hızlı pedal çeviremezsiniz ancak her vuruşta çok daha fazla güç uygulayabilirsiniz. Eğer tırmanışı ayakta yapmaya karar verirseniz büyükçe bir vites kullanın. Selenin tam önünde ayakta durun ve göğüsünüz gidonun hizasında olsun. Dirseklerinizi kırın.

Yokuş aşağı:
Ağırlığınızı arkaya verin. Pedalları saat 3 ve 9 pozisyonunda tutun. Eğim ne kadar çoksa ağılığınızı o kadar arkaya vermeniz gerekir. Çok dik inişlerde arka tekerleğin üzerine oturur gibi inmek gerekir. Pozitif düşünün ve kafanızdaki düşüş senaryolarına uygun yerler aramaktan vazgeçin. Unutmayın: Baktığınız yere gidersiniz. Ayna kolda büyük dişliye geçin. Bu zincir üzerindeki geri kuvvetlerini arttıracak ve zincirin engebelerde titreşim sonucu şıngırdamasını engelleyecektir. Yavaşlamak için ön, durmak için arka freni kullanın. Ön freni sert kullanırsanız kendinizi superman gibi havada bulabilirsiniz. Frenleri tekerlekleri neredeyse durduracak -ama asla kilitlemeyecek- bir şekilde kullanın. Eğer kilitlenir ve kızaklamaya başlarsa kontrol edemeyebilirsiniz. Omuzlarınızdan geçen doğru, yol çizgisine dik olsun. Bazı durumlarda seleyi dört- beş santimetre alçaltmak işe yarayabilir.

Wheelie (Ön teker havada sürüş):
Başlangıçta engelsiz, düz zeminde çalışın. Oturun ve ağırlığınızı biraz öne verin. Küçük bir vitese geçin. Pedala çok güçlü basın ve ağırlığınızı arkaya verin. Bu arada gidonu güçle yukarı çekin. Dizlerinizi dışa açın ve ağılığınızı arkada tutmaya çalışın. Pedal çevirmeye devam edin. Eğer çok fazla geri yüklendiğinizi hissederseniz arka freni hafifçe sıkın. Düz pozisyona döneceksiniz.

Küçük engelleri aşma:
Bir "wheelie" yapın ve ön tekerleği engelin diğer tarafına indirin. Pedalları hemen saat 3-9 durumuna getirin ve ağırlığınızı öne kaydırın. Arka tekerleğiniz engelin üzerinden geçecektir.

Büyük engelleri aşma (30-60 cm):
Bir "wheelie" yapın ve ayna kol engelin üzerine gelecek şekilde inin. Daha güçlü ayağınız önde (yaklaşık 70 derece) inmelisiniz. Ağırlığınızı öne aktarın ve pedal basın. Çok güçlü çevirmeyin yoksa düşersiniz.

Suda sürüş:
Dibini göremediğiniz hiçbir suya girmeyin. Eğer çok fazla engel yoksa suda da hiçbir şey yokmuş gibi sürebilirsiniz. Eğer su çok derinse küçük bir ayna kol dişlisi kullanın. Eğer su gerçekten çok derinse "yarım pedal" (3-9 pozisyonunda çeyrek tur pedal çevirme- Ratcheting) gidin. Jantlar ıslanınca fren gücünüzün büyük bölümünü kaybedersiniz. Tetikte olun! Sudan sonra her iki freninizi de "pompalayarak" kurumalarını sağlayın.

Çamurda sürüş:
Ön tekerleğe mümkün olduğunca az ağırlık verin. Eğer sadece küçük bir birikinti ise tam ortasından gidin ki patika zarar görmesin. Eğer derin ve ıslak ise küçük bir vitesle, oturarak geçin ki arka tekerlek "pati" atmasın. Geçtikten sonra her iki freni pompalayarak çamuru temizleyin. Çamur, bisikletinize pek çok zarar verebilir. Özellikle fren pabuçlarını çok çabuk aşındırır. Ön tekerleğe mümkün olduğunca az ağırlık verin ki gömülüp sizi uçurmasın. "Koyu" çamurdan mümkün olduğunca çabuk geçin. Bu hem saplanıp saplanıp kalmanızı engeller, hem de çamur deryasından çabuk kurtulursunuz.

Gevşek zemin:
Ağırlığınızı her iki tekerleğe eşit bölün. Eğer öne fazla ağırlık verirseniz ön tekerlek saplanır ve uçarsınız. Eğer arka tekerleğe fazla ağılık verirseniz ön savrulur ve bir çizgi üzerinde gidemezsiniz. Mümkün olduğunca hızlı girin ve hızınızı korumaya çalışın. Kumda mümkün olduğunca yavaş dönün ve ağırlığınızı sağa sola kaydırmayın. Sert dönüşlerden kaçının çünkü ön tekerlek zemini -siz durana ya da düşene kadar- kazıyacaktır. "Pürüzsüz" bir sürüş yapmaya çalışın. Fazla güçlü pedal çevirmek yalnızca arka lastiği zemine gömecektir.

Dar patikalar (SingleTracks):
SingleTrack, yalnız bir bisikletin geçebileceği genişlikte patika demektir. Patikanın sınırlarına bakmaktansa tam karşıya ve ileri bakın. Böylece daha düz bir çizgide sürebilirsiniz. Yine hatırlatayım: Nereye bakarsanız oraya giderseniz. Ağaca bakarsanız ağaca çarparsınız. Patikanın ortası çoğunlukla aşınmış olacağından tüm dönüşü dış çizgiden yapmaya çalışın. Bol dönemeçli patikalarda seleden 4-5 santimetre kalkarsanız, bisikletinizi bedeninizle yönlendirmeniz kolaylaşır. Eğer bir engeli geçemiyorsanız inin ve yürüyün. Bu bazen en iyi çözümdür.

Switchback (Patikanın sonundan geriye dönüş)
Çoğunlukla (patika çok dar olmadıkça) standart dönüş teknikleri yeterli olacaktır. Patika çok darsa, içteki ayağınızı yere koymak bisikleti etrafında döndürmek için kolaylık sağlayabilir.
 

Cem Özyurt

Forum Bağımlısı
Kayıt
14 Temmuz 2008
Başlık
62
Mesaj
899
Tepki
295
Şehir
İstanbul
Bisiklet
Mosso
cok faydalı bi makale olmuş, her bisikletseverin bi kez göz gezdirmesi yararlı olacaktır, teşekkürler
 

Msgl

Forum Bağımlısı
Kayıt
1 Ekim 2011
Başlık
31
Mesaj
907
Tepki
366
Şehir
İstanbul
İsim
Musa
Bisiklet
Mosso
paylaşım için teşekkürler faydaları oldu ...
 

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Kayıt
16 Haziran 2009
Başlık
38
Mesaj
503
Tepki
294
Şehir
Konya
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #7
Faydalı Oldu Ise Ne mutlu bana...
 

velespitto

Daimi Üye
Kayıt
17 Temmuz 2010
Başlık
2
Mesaj
342
Tepki
224
Şehir
Izmir
Bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler :)
 

nihat yildir

Daimi Üye
Kayıt
14 Nisan 2011
Başlık
9
Mesaj
326
Tepki
159
Şehir
Cevizli, Kartal, İstanbul
Bisiklet
Ghost
bilgiler için teşekkürler. bilmeden, içgüdüsel olarak yaptığımız bazı şeylerin sebini öğrenmek güzel birşey.
 
Kayıt
18 Eylül 2011
Başlık
2
Mesaj
56
Tepki
15
Şehir
Mudanya
vallaha her zaman bu tekniklere göre hareket ettim (tabi teknik olduğunu yeni öğrendim)hep kendime en uygun stille yani iç güdülerimle gitmiştim meğerse teknik miş :D teşekkürler :)
 

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Kayıt
16 Haziran 2009
Başlık
38
Mesaj
503
Tepki
294
Şehir
Konya
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #12
onemlı degıl hocam ısıne yarar ıse ne mutlu bana :)=
 

Sefa

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Haziran 2013
Başlık
21
Mesaj
1.039
Tepki
835
Bisiklet
Focus
Dönüşler başlığı altında şöyle bir madde var. "* Dıştaki pedalı aşağı bastırın ve ağırlığınızı içe verin."

Açıkçası bugüne dek dönüşlerde nasıl bir pozisyon aldığıma hiç dikkat etmedim ve tamamen meraktan soruyorum. Bu hareketin mantığı nedir?

Ayrıca bilgiler için teşekkürler.
 

A.Samet Topcuoglu

Forum Demirbaşı
Kayıt
16 Haziran 2009
Başlık
38
Mesaj
503
Tepki
294
Şehir
Konya
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
  • #16
Motorcuların virajlarda nasıl döndüğünü bilirsin mantık aynısı.
 

Sey_Yeah

Daimi Üye
Kayıt
23 Ekim 2014
Başlık
3
Mesaj
219
Tepki
102
Şehir
doha
Bisiklet
Specialized
bisikleti daha ilk satın alırken, profesyonel birinden destek almak lazım

kendi bedenimize uygun ölçülerde bir bisiklet alabileyim ki sürüşü de doğru teknik ile gerçekleştirebileyim
 

EsQaRe

Üye
Kayıt
13 Nisan 2015
Başlık
3
Mesaj
72
Tepki
55
Yaş
43
Şehir
Ankara
İsim
Ahmet DEMİRER
Bisiklet
Cube
güzel başlık ve güzel bilgiler
 
Yukarı Alt