Bisiklet nasıl dengede gidiyor?

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

 1. Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Çocukluğumda-gençliğimde sürdüklerimi saymazsak, son 6 yıldır düzenli bisiklet sürüyorum. Hiç bir zaman şunu sormamıştım: "Nasıl oluyor da bisiklet hareket ederken yana düşmüyor?"

  1800'lerden beri var olan bu olayın net yanıtının son 20 yıl içinde netleştiğini bilmek daha garip olsa gerek.

  The Bicycle Problem That Nearly Broke Mathematics

  Brendan Borrell 20 Temmuz'da Nature dergisine bu işin hikayesini uzunca anlatmış.

  Bu konular benim ilgi ve bilgi alanım dışında kaldığından yorum yapacak kapasitede değilim. Ama yazıyı baştan sona okudum. Anladığım kadarıyla özetleyeyim (bilgi eksikliğimden yanlış da yorumlayabilirim).

  Aslında soruyu daha basit hale getirelim: Üzerinde yolcu olmayan bir bisiklet nasıl olur da düşmeden ilerler?

  Yüzyıl öncesinde bisikletin nasıl dengede gittiği konusunda temel açıklama 'trail' olayıymış. Aynı, tekerlekli ofis koltuklarında olduğu gibi, maşanın uzantısının, göbeğin düşey hattından biraz ileride kalmasıyla bisikletin denge mekanizması giroskop etkisiyle kendisini dengeliyor, hatta hareket eden bisiklete yandan hafifçe dokunsanız da ön teker aksi yönde dönerek dengeyi korumaya devam ediyor. Bilinen tek açıklama buymuş.

  Jim Papadopoulos yakın tarihte, bu yüzyıllık açıklamanın eksik olduğunu keşfetmiş.

  İşin özünde ağırlık merkezinin yattığını, hatta trail etkisi ters bile olsa bisikletin yine dengede kaldığını bu şekilde tasarımlar yaparak ispatlamış. Aslında işin garip tarafı şu: Jim'in bu tespiti yeni olduğundan bugüne kadar yapılan bisiklet tasarımlarında denge için ağırlık merkezi yerine öncelik trail'e verildiğinden daha sağlam ve verimli bisikletler yapılabilirmiş. Recumbent bisikletlerin bugün var olmasının nedeni bile onu geliştiren kişinin Jim'den destek almış olması.  upload_2016-8-10_14-54-41.png

  [​IMG]
   
  bartsimpson, BurakY., tropeus ve 7 kişi daha bunu beğendi.
 2. Ahmet Ayaz

  Ahmet Ayaz Bisikletkolik

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  19 Nisan 2013
  Mesajlar:
  1.165
  Beğeniler:
  2.295
  Şehir:
  K.Çekmece İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  bu kadar uzun uzun tahlile gerek yok. şeytan işi de ondan :D

  şaka bir yana açtığınız konular takdir edilesi. teşekkürler.
   
 3. Orhan Akarkut

  Orhan Akarkut Onursal Üye

  Yaş:
  58
  Kayıt:
  17 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  1.608
  Beğeniler:
  1.364
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  İlginç...
   
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 4. kobalamin

  kobalamin Kıdemli Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  27 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  310
  Beğeniler:
  501
  Şehir:
  10 ay Ankara 2 ay Kütahya
  Adı:
  H.Onur
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  ben 2 tekerlekli araclarin eylemsizlik sayesinde dengede durdugunu dusunuyorum.Ornegin 30km hizla giderken pedala basmasaniz bile eylemsizlik sayesinde one dogru denge halinde gidebiliyor ayrica hiz arttikca da eylemsizlik kuvveti arttigindan yana olan hareketler de kisitlanir.Ornege ek ornek olarak 30km giden bisikleti saga sola cevirmek,60km ile giderken dondurmekten daha kolaydir.Ya da eylemsizligin kalktigi durma anini dusunelim.Bisiklet hicbir yere hareket etmek istemiyor cunku onu goturecek kuvvet ortada yok.Bu yuzden de durarken ya da yavas giderken hareket kabiliyetimiz maksimum olur diye dusunuyorum.
  Umarim anlatabilmisimdir
   
 5. Kuzey Ege

  Kuzey Ege Onursal Üye

  Kayıt:
  30 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  2.490
  Beğeniler:
  6.544
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Uygulanan yatay kuvvet, yercekiminin dusey kuvvetinden fazla oldugu ve ileriye dogru cismi hareket ettirdigi surece dengede gider, dusmez.
  Araba lastigini ileriye ittirin, iterken uygulamis oldugunuz kuvvet bir ivme kazandirir ve dönerek ilerler. Ancak sizin vermis oldugunuz itme gucu azaldiginda ve bittiginde lastik yere duser.
  Iste bunlar hep paralelcilerin isi.
   
 6. Kamış Tornavida

  Kamış Tornavida Kıdemli Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2015
  Mesajlar:
  300
  Beğeniler:
  421
  Şehir:
  .
  Adı:
  Ali
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Aslında bu mesele açısal momentumdan kaynaklanıyor diye biliyoruz. Şöyle ufak bir deney yapabilirsiniz; bisikletinizin ön jantını sökün ve elinizle maşa gibi tutarak tekerleği döndürün. Daha sonra sağa veya sola çevirmeye çalışın, vücudunuzda çok farklı bir kuvvet hissediyorsunuz. Bunu insanın kendi kendine hissetmesi meseleyi çok daha anlaşılır hâle getiriyor. Bu ilginç kuvvetten dolayı jantın ve dolayısıyla bisikletin sağa ya da sola düşmesi çok zor bir durum olarak kendini ortaya çıkartıyor.
   
  çimtay ve Bahadır Gürel bunu beğendi.
 7. Clients

  Clients Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  27 Nisan 2015
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  İstanbul
  Adı:
  Turgay
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  denegeyi veren ayaklarınız, ayaklarınızı kaldırıp gitmeyi deneyin. açılarla alakalı olacagını sanmıyorum, bisiklet cok uzun yıllar öncesinde vardı farklı tiplerde, farklı acılarda ama yinede dengede duruyordu, şimdiki açılar matematiksel açılar, dengeden cok işlevsellik olarak açılar verilmekte.
   
 8. hsngrms

  hsngrms Seek'er

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  18 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  Adana
  Adı:
  Hasan Gormus
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bence dengenin ayaklarla ilgisi yok yıllar önce kanımız çok daha deli akarken yokuş aşağı yolu görünce yüksek hızda hareket halindeyken ayağa kalkar sağ ayağımızı kadronun üstünden sol tarafa atar kadronun üstüne yan şekilde otururduk. Bu durumda iyi ayak da sol taraftayken dengeyi sağlayan şeyin hala ayaklar olduğunu iddia edemeyiz.

  Bahsettiğim oturuş pozisyonunda ağırlığın dengeli dağıldığından da şüpheliyim sonuçta tamamen rastgele yapılan bir oturuş...
  Yüksek hızdan dolayı ağırlık merkezi kaçıklığını eylemsizlik dengelemiştir diyebilirsiniz ama aynı hareketi düşük hızlarda da yapıyorduk ve durmak ve inmek için gidonu bırakmadan zaten yan oturduğumuz için hemen atlayıveriyorduk. :D Eylemsizlik dışında bir şeyler daha olmalı.

  Koruyucu ekipmanlarınız varsa bunları deneyebilirisiniz. Kesinlikle bu işin içinde bir iş var.

  Benim kuzenim de daha çocukken kocaman Bisan bisikleti kadronun arasından sol ayağını sokarak sürerdi yani çocuğun bütün vücudu sol tarafta sadece sağ ayağı sağda o da pedala basıp sürebilmek için ve bu şekilde hiç düşmeden sürüyordu. Bu da bir çok teoriye ters bir hareket ama bunlar gerçekler.

  Bence lastiğin de dengede katkısı büyük, tabanı/yüzeyi tam düz olmadığı için (teknik terimlerden anlayanlar için "radyüslü" olduğunu da söyleyebiliriz) ağırlık merkezi dışa kayarsa lastik bisikleti ağırlığın yeni merkezinin tersine yatırarak dengeyi sağlıyor. Çünkü eylemsizlik kuvveti bisikleti ileri götürmek istiyor, ileri gitmesi için de dengede olması lazım.

  Lastiğin katkısını anlamak için yukarıda söylediğim hareketleri düşünün. Lastik tabanı dümdüz olsaydı sizce bu hareketlerin herhangi biri yapılabilir miydi, bence yapılamazdı en ufak bir denge kaybını dahi tolere edemez düşerdik.

  Eylemsizliğin katkısını anlamak için saatte 1 km hızla giderken dengede durmakla saatte 30 km hızla giderken dengede durmak arasındaki zorluk farkını düşünebilirsiniz. Yavaşken dengede durmak çok daha zor çünkü eylemsizlik yok tamamen sizin akrobasi yeteneğinize bağlı.

  Sonuç olarak hem eylemsizlikle ilgili hem de lastiğin de dengede katkısı büyük diye düşünüyorum.
   
 9. #9
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Konuyu toparlamak adına baştaki soruyu sorayım.

  Üzerinde insan olmayan bir bisiklete ilk hız kazandırıldığında bu bisiklet nasıl düşmeden dengede gidebiliyor?

  Aşağıdaki "Trail" önemli görünüyor. Hatta otomobil tasarımlarında da buna dikkat ediliyor. Peki soruyu şöyle değiştireyim: "Trail" mesafesi 0 olan bir bisiklet, yani maşası dimdik aşağı inen bir bisiklet hayal edin ve yukarıdaki soruyu yeniden değerlendirin. Bu garip bisiklet dengede gidebilecek mi? Tüm öne sürdüğünüz teorileri tekrar değerlendirerek nasıl açıklarsınız?

  upload_2016-8-20_15-30-50.png

  [​IMG]
   
  Kamış Tornavida bunu beğendi.
 10. hsngrms

  hsngrms Seek'er

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  18 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  187
  Beğeniler:
  155
  Şehir:
  Adana
  Adı:
  Hasan Gormus
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Bahadır Gürel bunu beğendi.
 11. #11
  Bahadır Gürel

  Bahadır Gürel Onursal Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  7 Haziran 2011
  Mesajlar:
  2.086
  Beğeniler:
  8.188
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Adı:
  Bahadır Gürel
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Aslında Papadopoulos'u değerli kılan şey (konuyu açarken bahsetmiştim) 100 yıldır bilindiği zannedilen "trail" açıklamasının eksik olduğunu son 10 yıl içinde göstermiş olması, bu makale de onun açıklamasını gösteriyor. İşin içinde ağırlık merkezinin doğru dağıtılması var.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2015-6-7_11-47-20.png
Bugüne kadar rüzgarın yönünü ve şiddetini, bisikletin başına geçip de sürmeye başlayınca farkediyordum. Strava'ya yeni eklenen StravistiX bu konuda iyi bir bilgi sağlıyor. Önümüzdeki bir hafta...
image.jpg
1 haftalık çalışma sonrası roller Yaptım. Profil demirler, akıllı Alman rulman yatakları ve rulmanlar, rulmanlı merdaneler ve gerginleştirilmiş makine zinciri ile Bayır tadında Sürüş zorluğu :)...
Honest-Ads-Sports-Drinks.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...