bisiklet mutluluk veriyor

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ahmetadanalı tarafından paylaşıldı.

 1. ahmetadanalı

  ahmetadanalı Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Düzenli yapılan bisiklet egzersizinin, beynin endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını sağladığı belirtiliyor.
  Düzenli yapılan bisiklet egzersizinin, beynin endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını sağladığı bildirildi.

  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Spor Fizyolojisi Bilim Dalı Başkanı ve Spor Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Gökbel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, düzenli yapılan bisiklet egzersizinin dayanıklılık antrenmanı yerine geçtiğini, bunun da beyin tarafından endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açtığını belirtti.

  Bu hormonun kişinin kendisini daha iyi hissetmesini, ağrılarının ve endişe hissinin azalmasını, dolayısıyla da kişinin kendisini mutlu hissetmesini sağladığını ifade eden Gökbel, ''Mutluluk hormonunu salgılatacak egzersizlerin 30-45 dakikalık süreyle olması gerekli ve bu egzersiz düzenli şekilde haftada en az 3 gün yapılmalı. Bu yapılırsa salgılanan mutluluk hormonu daha da fazla olur'' dedi.

  GÜNDE YARIM SAAT BİSİKLET KULLANMAK YORGUNLUĞU GİDERİYOR

  Gökbel, bisiklet egzersizinin yemekten en az 2,5-3 saat sonra yapılması gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

  ''Yenilen yemek çok yağlı ve proteinli olmamalı. Mümkün olduğunca sıvı ve karbonhidrat açısından zengin bir menü olmalı. Yani yemeğin ağır olmaması ve yemekten sonra bir süre beklenilmesi gerekli. Daha sonra 30-45 dakika boyunca konuşmayı engellemeyecek hızla bisiklet sürülmeli. Bu egzersiz düzenli şekilde haftada 3 gün yapılırsa, bisiklet kullanan kişi, kendini daha iyi ve mutlu hisseder, yorgunluğu daha az olur.''

  Bisiklet egzersizinin ağır kalp hastaları ve yeni ameliyattan çıkanlar için uygun olmadığını belirten Gökbel, kalp hastalığı gibi ağır kronik rahatsızlığı bulunanların bisiklet egzersizine hekim kontrolünde başlamaları gerektiğini söyledi.

  ÜREME SİSTEMLERİNİN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN...

  Prof. Dr. Hakkı Gökbel, öte yandan bisiklete binmenin bir miktar harekete neden olduğu için kilo artışını önlemede de faydası olduğunu dile getirerek, ''Buna karşın, bu spor erkeklerde yumurtalıklarla bisiklet selesinin uzun süre temasından dolayı sele uygun değilse ve uzun süreler bisiklet kullanılıyorsa üreme sistemlerinde zaman içinde bazı zararlara neden olabilir. Bu nedenle bisiklet seçiminde dikkatli olunmalı ve standartlara uygun bisikletler tercih edilmeli'' diye konuştu.

  Bisikletin hava kirliliği ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde kullanılmasını önermediklerini de anlatan Gökbel, bisiklet egzersizinin akşam üzeri yapılmasının daha uygun olduğunu, ancak o saatlerde vakit bulamayanların yemekten 2,5-3 saat sonra olması şartıyla başka zaman da egzersiz yapabileceğini bildirdi.
   
 2. RAHMİ

  RAHMİ Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  784
  Beğeniler:
  363
  Şehir:
  Isparta
  Seviye:
  Güzel bir paylaşım, teşekkürler..
   
 3. Dizdar MERT

  Dizdar MERT Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  21 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  511
  Beğeniler:
  231
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Güzel olan her şey mutluluk verir bisiklet ise mutluluk ötesi birşey...
  İyi ki öğrenmişim 20 jantlı ümit bisikletimle bisiklete binmeyi. Yandaki tekerleri çıkarınca dünyanın en mutlu insanı ben olmuştum zaten:)
  Bisiklet dışında ne vardır ki sürmeye başlanır başlanmaz kötü olan her şeyi unutturur insana?

  Bisiklet sevgimiz hiç azalmasın...
   
 4. Ahmet Gürkan

  Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  291
  Beğeniler:
  355
  Şehir:
  Ankara-Eryaman
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Yorgunluğu giderdiğine %100 katılıyorum, işten eve gelene kadar insanın yollarda suyu çıkıyor, hiiiiç vakit kaybetmeden bisiklete binip 45-60 dk turladığım zaman ne yorgunluk kalıyor ne stres... Ama üşenip de oturursam, kolumu kıpırdatacak halim olmuyor....
   
 5. Abdullah Uğraşkan

  Abdullah Uğraşkan Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  Trabzon
  Seviye:
  Güzel bilgiler, teşekkürler. Sinir, stres, günün yorgunluğu herşeye birebir. Özellikle benim gibi bilgisayar başında akşama kadar kafa patlatıp program yazıyorsanız, akşam yapılacak 30-45 dakikalık bir gezinti kafanızın dağılmasına ve dinlenmesine inanılmaz derecede katkıda bulunuyor.
   
  bforummurat bunu beğendi.