Bisiklet lisansı için sağlık raporu hakkında

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Merhaba arkadaşlar. Lisans çıkarmak için sağlık raporu almaya gittim . Yorumlarda aile hekimden alanları gördüm ve bende öyle yapmak için aile hekimime gittim . Bisiklet sporunu yapmasında engel yoktur. İbaresi olması lazım . Bunu doktora söyleyince ben onu yazamam dedi. Spor doktoruna gidiceksin dedi . Sonra bende gittim hastaneye ama fiyat çok uçuk 200 lira istendi. Varmı önerisi olan tebrübeli kişiler ? Şimdiden Teşekkürler.

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Ben de aynı durumu yaşadım. Taksim'deki lisans bölümü verebilirler diyor. Aile hekimi sorumluluk almak istemiyor, vermem diyor. Spor hekimine gideceksin diyor.
Spor hekimi benden de 200 Lira muayene ücreti istedi. Sigortalıyım dedim. Bu sigortalı ücreti dedi :eek:

Araya başka şeyler girince ben de bu durumu askıya almıştım. Bir ara konu açar sorarım diyordum. Sizin açtığınız iyi oldu.

Silivrili

Daimi Üye
Tepki
129
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bi paket malbora sıkıştırsaydın aile hekiminin eline :)
Gerçi adam doktor sigarada içmez ki şimdi :(
Olmadı...
Alkol de almaz...

Sert kayaya çarptın, işin zor...

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Genç arkadaşım. Şu aile hekimi doktorlarının yaptığı yaptık olmamış. Lisansımız var aile hekiminden sağlık raporu alıyoruz. Ayıp etmişler. Kısacası korkuyorlar, tırsıyorlar. Başka bir şey değil. Napabilirsin. Başka bir aile hekimine git. Deki sağlık raporu lisans çıkaracam. hastane 200 tl istiyor. Siz verebilir misiniz diye. bu olabilir.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@İbrahim Aslanhan
İbrahim abi zaten rapor veriyor ama ibareyi yazmıyor. İbare olmadanda tbf kabul etmiyor. Düşününcede mantıklı geliyor bir sorun çıksa doktor sorumluluk almış oluyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Bence, muayene bile etmeden rapor yazmaktan kaçınıyorsa işini yapmıyor demektir. Sabim'e danışmanızı tavsiye ederim.

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kormak, tırsmak değil arkadaşlar. Ülkemiz insanı malesef usulsüz işlere alışmış. O rapora atılan imzanın anlamı: "Ben bu hastayı muayene ettim, gerekli tahlilleri yaptım. Hiç bir kalp hastalığı vs yoktur. Bu sporu yaparken kalpten gitmesine sebep olacak vs bir rahatsızlığı yoktur" anlamına gelir. Aile hekiminin elindeki imkanlarla bu şekilde bir iddiada bulunması imkansızdır.

Hipertrofik kardiyomiyopati hastası isen, bunun farkında değilsen, birkaç ay sonra bisiklet sürerken durduk yere nalları dikersen bunun hukuki ve vicdani hesabını kim verecek?

"Halı sahada futbol oynayan 24 yaşındaki genç, bir anda kalp krizinden öldü" şeklindeki haberleri duyuyorsunuzdur. Benzer bir habere konu olmayın diye vermiyor o hekim o raporu ve yapması gerekeni yapıyor, raporu verebilecek hekime yönlendiriyor sizi. Bence gidip teşekkür bile etseniz yeridir. Asıl, sorgusuz sualsiz raporu veren hekimlere şüpheyle yaklaşın.

Spor hekiminin 200TL mevzusu ile ilgili bilgim yok. Ona birşey diyemeyeceğim.

Bertan T.

Daimi Üye
Tepki
65
Doğrusu budur arkadaşlar. Ben ekg uzmanına kadar çıkmıştım. Aile hekimi öncelikle dahiliyeye sevkeder; dahiliyeciye derdinizi anlatın onlar hallediyor zaten. Zaten bu lisans çıkarılırken istenen raporun amacı fizyolojik yeterliliği belgelemektir. Turlarda/yarışlarda kalp krizi vs riskine karşı.

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Yakın zamanda bu sorunu İstanbulda halletmiş olan var mı ?

Tepki
211
Bisiklet
Scott
İki ay kadar evvel Ferdi lisans için aile hekimine gittim.Bu raporu veremeyeceğini söyleyince il spor müdürlüğü'nün lisanslar birimini aradım.Aile hekiminin ferdi lisans için sağlık raporu vermesinin kabül edileceği söylendi ve öyle de yaptım.Doktora tekrar giderek bunu aktardım ve raporu verdi.Bende lisansı çıkarttırdım.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
"yapılan muayenede spor yapmasına/yarışlara katılmasına engel bi bulguya rastlanmamıştır"

işinizi kolaylaştırabilir...

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
böyle saçmalık mı olur aile hekimi bir sağlık raporunu veremecek kadar doktorluğuna güvenemiyorsa bilgisi yoksa bıraksın doktorluğu şikayet ededin doktoru ben lisans almak için aile hekimine gittim adam kaşeyi bastı hemen bu doktorda sorumsuz değil kesinlikle rapor vermiyen bir doktordur

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ramazanedis

Değil mi? Hemen arayın 184'ü. Şikayet edin. 6 yıl neyin eğitimini alıyor o doktor? İmzayı da babasının hayrına atıyor zaten. Attığı imza ile neyin sorumluluğunun altına girip girmediğinin, o imzanın ne anlama geldiğinin muhasebesini yapmıyor hiç. Hazır gitmişken bir de darp edin de tam olsun. Alıştık nasıl olsa.

Yaşınız gözükmüyor. Genç bir delikanlı olduğunuzu düşünüyorum ve bu sakıncalı düşüncelerinizi buna bağlıyorum. Yok eğer orta-ileri yaş birisi iseniz ve ona rağmen düşünceleriniz bu ise vay sağlık çalışanlarının haline.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar yorumlara hızlıca göz attım. Ama görüyorum ki davul diye dümbelek çalmışsınız. Kimisi para sıkıştır kimisi görevini yapmıyor demiş. Yeni kanuna göre bu raporları devlet kurumları değil özel sektör firmalar veriyor. Bu sadece bu tür raporlarda değil işe girerken istenen raporda da geçerli. O raporu usulsüz aldığı için canından olanların sayısı bir hayli fazla. Belli sürelerde belirli testlerden geçmeniz gerekiyor. Fiziki ne rahatsızlığınız varsa kağıt üzerinde olması gerekiyor. Her insanda sorunlar vardır. Önemli olan bunların seviyesidir. Bunu aile hekimi nabzını ölçerek ağzına bakarak bilemez. Bir gazeteci olarak 3 yıl öncesinden ortalama yılda 1300 kişinin bu tür fiziki yetersizlikten kaynaklanan olaylar sonucunda yaşamını yitirdiği, 10,000 i geçen sayıda da kısmen yada kalıcı hasarlar aldığını göz önünde bulundurursak, son 3 yılda rapor alanlarda bu oranın %90 seviyelerinde azalması doğru bir kanuni düzenleme yapıldığının kanıtıdır. İki ulaç atıp deniz ortasında krampla hayatını yitiren, futbol oyunu sırasında kısa depar sonucu kalbi duran, iş sırasında bilmediği alerjisi yüzünden hastaneye yetiştirilemeyen, ve daha niceleri. Bunlar gazetede tvde çıkmıyor olabilir ama yerel basına yansıyor.
İnternetten saplık raporu veren firmalar yazarak listeye ulaşa bilirsiniz.

CevdetBilge

Forum Demirbaşı
Tepki
576
Bisiklet
Colnago
Sevgili forum üyeleri

Biz hastanemizde bir arkadaşımıza böyle bir rapor verdik.Önce arkadaşımızı dahiliye uzmanı gördü kalple ilgili (ekg veya eforlu ekg) tetkiklerini tamamladık kan tetkikleri (ve gerekirse akc grafisi de istenebilirdi) gördükten sonra onayımız yaptık .Ben de nöroloji uzmanı olarak kas ve sinir siteminin yapısı ile ilgili gerekli değerlendirmemi yaptım dahiliye uzmanı arkadaşımız da onayladı.

Spor müsabakalarında ani ölümleri unutmamak lazım özellikle bisiklet sporu ciddi efora dayalı bir spor bu durumda iyi bir muayeneden geçiyor olmak hepinizin lehinedir .
Bu durumda muayene etmeden rapor vermenin yanlışlığı kadar bu raporla müsabakalara girmek de bir o kadar yanlış olacaktır .

Sporcu bir insanın dayanıklılığını ve uygunluğunu değerlendirmek ve şüphe durumunda tetkikleri arttırmak ve genişletmek bir doktorun en doğal hakkıdır.
Aynı zamanda benzer heyetlerde çalışmış biri olarak sporcuların değerlendirilmesinde dahili;kardiyolojik ;ortopedik zaman zaman nörolojik muayenelerden geçmek zorunluluğu da getirilmeli ve bir hekimin kararına bırakılmamalı ve karar vermeye zorlanmamalıdır.

Hepinize sağlıklı günler dlerim

• Beğen
Tepkiler: Ismail Hakkı Y.

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
@AykutÇ.

Süper bir açıklama yapmışsınız tebrik ederim :alkis:

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Efecan UZUN

Estağfirullah. Bir hekim, bir vatandaş ve bir bisiklet sevdalısı olarak insanları, bisikletçileri biraz olsun bilinçlendirebilirsek ne mutlu bize.

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
AykutÇ. 200 Tl olayı aslında son düzenlemelerde yetkilendirilen özel sağlık kuruluşlarının istediği bir para. Bu muayane için ve firma için ayrı ayrı alınan bir tutar. Bu yetkili firmalar raporları verme yetki belgesi almış sağlık kurumları ile anlaşıp bu hakkı kazanıyorlar. İlk önce ön tespit için kendi doktorları muayene ediyor ve gerekli olan notu ekliyorlar. Gönderilen merkezde bu not öncelikli oluyor. Neden mi diğer testlere gerek kalmaya biliyor ve sağlık raporu verilmiyor. Ama bu öncelikli notlardan geçerseniz diğer testlere giriyorsunuz. 110-180 arası bu sağlık kurumları alıyor. sağlık raporunu şekillendiren firma ise 15-100 arası alıyor.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@afidanci66

Bu islerin boyle duzene girmesi sevindirdi beni.
Eskiden gidiyorduk doktora saglik raporu icin, veriyorduk kagidi.
-Iyi misin
-Iyiyim

Tak basiyordu kaseyi alip gidiyorduk.