Bisiklet kullanırken kask değil peruk takın!

Konu, 'Giyim' kısmında Aytaç P. tarafından paylaşıldı.

 1. Aytaç P.

  Aytaç P. Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2014
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Dunk Your Biscuit Horizontally diye bir kitap var. NTV yayınları tarafından Türkçe'ye de çevrilmiş. Bu kitapta bisikletler ilgili bir kaç bilgi vardı. Onlardan birini paylaşmak istedim.

  University of Bath'den Ian Walker, bisikletlilerin yanından geçen araçların geçiş sırasında bisikletli ile aralarında bıraktıkları mesafeyi bisikletlinin giyiminin nasıl etkilediği ile ilgili bir araştırma yapmış. Bisikletin gidonuna bir kamera ve selesine de yanından geçen araçlarla arasındaki mesafeyi ölçen bir sensor koyuyor. Deneyi 3 farklı şekilde deniyor: Kask takmadan, kasklı, peruklu. Sonuçlar şunu göstermiş; araçlar, kask taktığı zaman, kasksız olduğu zamanlara göre daha yakından geçmişler. Ayrıca yolun ne kadar içindeyse, araçlar gene daha yakın şekilde geçmişler.

  Çalışmanın sonraki aşamasında Walker peruk takıp kadın bisikletçi gibi gözükerek trafikte yol almış. Adamın sakalı olmasına rağmen bu şekilde giyindiğinde yanından geçenler de belirgin bir şekilde daha fazla alan bırakmışlar.

  Çalışmada bu sonuçları şu şekilde yorumlamışlar. Sürücüler, kasklı bisikletlilerin daha ciddi olduğunu ve beklenmedik hareketler yapmayacaklarını düşünüyorlar bu yüzden kasksız sürenlere kıyasla daha yakından geçebiliyorlar. Peruk takıp kadın gibi gözüktüğünde sürücülerin uzaktan geçmelerinin sebebini ise İngiltere'de kadın bisikletlilerin daha az olmasına veya sürücülerin bisikletlinin tecrübe ve öngörülebilirliğini algılamasına bağlı olabileceğini düşünmüşler.

  İsteyenler verileri excel dosyası halinde burada bulabilir. http://www.drianwalker.com/overtaking/
  Buradan da makaleyi inceleyebilir. http://www.drianwalker.com/overtaking/overtakingprobrief.pdf

  Şimdi ben diyorum ki, ne zaman bisiklet forum peruğu çıkartıyoruz? :p
   
 2. D.Mustafa

  D.Mustafa Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.311
  Beğeniler:
  982
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Şimdi kadın erkek tartışması başlayabilir haberiniz olsun :(
   
 3. SerkanH

  SerkanH Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Nisan 2014
  Mesajlar:
  4.103
  Beğeniler:
  4.629
  Şehir:
  Türkiye
  Adı:
  Serkan
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  Ben düşündüm de acaba kaskın üzerine şöyle uzun lüle lüle dalgalanan sarı saçları olan bir peruk taksam? Daha güvenli gider miyim? Hayır! Çok daha tehlikeli olur galiba.. :):islik:
   
 4. Haluk Eke

  Haluk Eke Aktif Üye

  Yaş:
  68
  Kayıt:
  19 Şubat 2014
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  489
  Şehir:
  Muğla/Datça
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Önemli olan sürücüleri önlerinde giden bisikletçinin acemi veya trafik tecrübesinden yoksun olduğuna inandırmak. Bunu birkaç kez uzun yolda arkadan gelen araç daha uzaklardayken anlamsız sağa sola hareketler yaparak denedim, işe yarıyor.;) Şu acemiyle başıma bela almayayım diyen araç sürücüsü sizi tam anlamıyla solluyor.
  Ama bence yine de en doğrusu, bu tür riskli hareketlerden gerekmedikçe kaçınmak, çünkü zeka düzeyi veya ruhsal dengesi yetersiz bir sücünün kurbanı olmak her zaman mümkün.
  Aslında kadınlar çok fazla araç-bisiklet kullanmasalar da erkeklerden daha dikkatli ve tedbirlidirler. Ama erkekler ön yargılarıyla onları hep yüksek risk grubuna koyarlar. Peruk fobisi de bunu kanıtlıyor zaten.
   
 5. Ferhat Ademir

  Ferhat Ademir Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  68
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Carraro
  Seviye:
  boş işler bunlar. bizde perukta taksan astronot üniformasıda giysen nafile ! birçok boş kafalı insan dolu Türkiye de
   
 6. can onur

  can onur Forum Demirbaşı

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  2 Haziran 2012
  Mesajlar:
  555
  Beğeniler:
  1.460
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Avrupa'daki motorlu taşıt sürücülerinin, kask takmayan bisikletlilere daha dikkatli davrandıklarını okumuştum bir makalede. Sebebi ise; sürücülerin, kask takmayan bisikletlilerin kaza yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünmeleriymiş. Genel olarak insana değer veriliyor yani... Bizde ise durum farklı. Türkiye'de kask taksan ayrı, takmasan ayrı risk içindesindir. Peruk olayına gelince... Bisiklete bindiğimiz için sağlıklı, fit ve düzgün bir fiziğe sahip oluruz ya... Bacakları düzgün ve bisiklete binen bir kadının, Türk magandaları tarafından ne kadar tahrik edici bir unsur olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bu yüzden de, asla kendimi kadına benzeterek bisiklete binmem. Bir de tacizcilerle uğraşmayalım! Peruk takmak yerine, sadece yola ve trafiğe konsantre olmak yeterli. Bu tarz yazıların, araştırmaların Türkiye'de geçerliliği asla yoktur.
   
 7. Ekrem Yılmaztürk

  Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  4 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  832
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Kırklareli
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  2kere karşı şeritten gelirken,olduğum şeride girip üstüme sürüp şeridine dönenlerle karşılaştım. Sonuç kendince mantıklı ama bizde gitmez bence:confused:
   
 8. x-rayted

  x-rayted Bisikletkolik

  Kayıt:
  20 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.374
  Beğeniler:
  1.526
  Şehir:
  istanbul, Maltepe
  Adı:
  Cenk K.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bisiklete başlamadan önce ve bisiklete başladıktan sonra , kendim araba kullanırken ben de böyle düşünüyorum. Adam formalı ayakkabılı kasklı ise ondan beklenmedik bir şey beklemiyorum. Bisikletinde ani arıza beklemiyorum ve yanından geçiyorum.
  Ama kasksız giysisiz , sele en altta dizler 135 derece kırık bir sürücü gördüğümde , bisikleti market bisikleti ise her an yola sürücü veya bisiklet hatası olabileceğini ve yola dönebileceği endişesi yaşıyorum ve mümkün olduğunca uzak geçiyorum. Kadın kullanıcı yolda çok görmüyorum görsem kasksız muamelesi yaparım sanırım :)

  Bu çalışma biraz eksik olmuş kadın sürücülerin davranışları da irdelenmeli. İngiltereyi bilmem ama TRde kadın sürücüler çok dikkatsiz ve saygısız (kusura bakmayın ayrımcılık yapmıyor kadın düşmanı falan değilim ). Yol sadece kendilerinin sanıyorlar. Ben oturduğum sitede turlarken belediye otobüslerinden servis araçlarından taksilerden dahi saygı görüyorum yol veriyorlar (bazıticari kamyonetler ve kuryeler ise rezalet direk üstünüze geliyorlar) sitede oturan erkek şoförler zaten çok saygılılar . Buna karşın lüks araba sahibi dahi olsa (ki çoğu şirket aracı kullanan) kadınlar yokmuşum muamelesi yapıp direk üstüme geliyor.
   
 9. #9
  Aytaç P.

  Aytaç P. Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2014
  Mesajlar:
  14
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bisikletle okula giderken mecidiyeköy'de sağımda bir otobüs, solumda da bir araç vardı. İki aracın arasından geçeyim diye düşünürken solumdaki araba sağında ben ve otobüs olmasına bir anda önüme kırdı sağa dönecekmiş gibi. Allahtan bişey olmadan fark edip durdum. Aracın sürücüsü kadındı baya da bir bağırdı neden önüme bakmıyormuşum diye :) Sakin bir insanımdır da ters bir şey söylemedim.

  Sizin gibi ben de kadın sürücülere karşı değilim. Hatta onların trafikte daha kibar olduklarını düşünüyorum. Yaşadığım bu olaydan sonra direksiyon başında öküz olmanın cinsiyetle alakalı olmadığını anladım. Ama araştırmada gözüktüğü gibi insanlarda kadınların trafikte ne yapacağı belirsiz diye bir algı olduğu ortaya çıkmış.
   

İlginizi Çekebilir

quads-996.jpg
Bir sabaha karşı makalesinde daha birlikteyiz :D Adeta ince işçilikle yontulmuş bir kuadriseps kası, çoğumuzun hayalidir... Fakat bunu ya profesyonel sporcularda, ya da gerçekten fit durumdaki...
pic3-normal-ride-data-zoom-section.jpg
Strava'cıların korkulu rüyası dijital epoyu konuşuyoruz bugün :D Sportmenliğe aykırı davranan bu KOM avcılarının bunu neden yaptığını, nasıl yaptığını, ve bunu nereden anlayabileceğimizi...
GR_VillaOliveGrove_074-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....