Bisiklet kullanırken kask değil peruk takın!

Aytaç P.

Üye
Tepki
8
Dunk Your Biscuit Horizontally diye bir kitap var. NTV yayınları tarafından Türkçe'ye de çevrilmiş. Bu kitapta bisikletler ilgili bir kaç bilgi vardı. Onlardan birini paylaşmak istedim.

University of Bath'den Ian Walker, bisikletlilerin yanından geçen araçların geçiş sırasında bisikletli ile aralarında bıraktıkları mesafeyi bisikletlinin giyiminin nasıl etkilediği ile ilgili bir araştırma yapmış. Bisikletin gidonuna bir kamera ve selesine de yanından geçen araçlarla arasındaki mesafeyi ölçen bir sensor koyuyor. Deneyi 3 farklı şekilde deniyor: Kask takmadan, kasklı, peruklu. Sonuçlar şunu göstermiş; araçlar, kask taktığı zaman, kasksız olduğu zamanlara göre daha yakından geçmişler. Ayrıca yolun ne kadar içindeyse, araçlar gene daha yakın şekilde geçmişler.

Çalışmanın sonraki aşamasında Walker peruk takıp kadın bisikletçi gibi gözükerek trafikte yol almış. Adamın sakalı olmasına rağmen bu şekilde giyindiğinde yanından geçenler de belirgin bir şekilde daha fazla alan bırakmışlar.

Çalışmada bu sonuçları şu şekilde yorumlamışlar. Sürücüler, kasklı bisikletlilerin daha ciddi olduğunu ve beklenmedik hareketler yapmayacaklarını düşünüyorlar bu yüzden kasksız sürenlere kıyasla daha yakından geçebiliyorlar. Peruk takıp kadın gibi gözüktüğünde sürücülerin uzaktan geçmelerinin sebebini ise İngiltere'de kadın bisikletlilerin daha az olmasına veya sürücülerin bisikletlinin tecrübe ve öngörülebilirliğini algılamasına bağlı olabileceğini düşünmüşler.

İsteyenler verileri excel dosyası halinde burada bulabilir. (link)
Buradan da makaleyi inceleyebilir. (link)

Şimdi ben diyorum ki, ne zaman bisiklet forum peruğu çıkartıyoruz? :p

Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Şimdi kadın erkek tartışması başlayabilir haberiniz olsun :(

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Ben düşündüm de acaba kaskın üzerine şöyle uzun lüle lüle dalgalanan sarı saçları olan bir peruk taksam? Daha güvenli gider miyim? Hayır! Çok daha tehlikeli olur galiba.. :):islik:

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Önemli olan sürücüleri önlerinde giden bisikletçinin acemi veya trafik tecrübesinden yoksun olduğuna inandırmak. Bunu birkaç kez uzun yolda arkadan gelen araç daha uzaklardayken anlamsız sağa sola hareketler yaparak denedim, işe yarıyor.;) Şu acemiyle başıma bela almayayım diyen araç sürücüsü sizi tam anlamıyla solluyor.
Ama bence yine de en doğrusu, bu tür riskli hareketlerden gerekmedikçe kaçınmak, çünkü zeka düzeyi veya ruhsal dengesi yetersiz bir sücünün kurbanı olmak her zaman mümkün.
Aslında kadınlar çok fazla araç-bisiklet kullanmasalar da erkeklerden daha dikkatli ve tedbirlidirler. Ama erkekler ön yargılarıyla onları hep yüksek risk grubuna koyarlar. Peruk fobisi de bunu kanıtlıyor zaten.

Tepki
34
Bisiklet
Carraro
boş işler bunlar. bizde perukta taksan astronot üniformasıda giysen nafile ! birçok boş kafalı insan dolu Türkiye de

can onur

Forum Bağımlısı
Tepki
3.286
İsim
Can Onur
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Avrupa'daki motorlu taşıt sürücülerinin, kask takmayan bisikletlilere daha dikkatli davrandıklarını okumuştum bir makalede. Sebebi ise; sürücülerin, kask takmayan bisikletlilerin kaza yapma ihtimallerinin yüksek olduğunu düşünmeleriymiş. Genel olarak insana değer veriliyor yani... Bizde ise durum farklı. Türkiye'de kask taksan ayrı, takmasan ayrı risk içindesindir. Peruk olayına gelince... Bisiklete bindiğimiz için sağlıklı, fit ve düzgün bir fiziğe sahip oluruz ya... Bacakları düzgün ve bisiklete binen bir kadının, Türk magandaları tarafından ne kadar tahrik edici bir unsur olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bu yüzden de, asla kendimi kadına benzeterek bisiklete binmem. Bir de tacizcilerle uğraşmayalım! Peruk takmak yerine, sadece yola ve trafiğe konsantre olmak yeterli. Bu tarz yazıların, araştırmaların Türkiye'de geçerliliği asla yoktur.

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
2kere karşı şeritten gelirken,olduğum şeride girip üstüme sürüp şeridine dönenlerle karşılaştım. Sonuç kendince mantıklı ama bizde gitmez bence:confused:

x-rayted

Forum Bağımlısı
Tepki
1.102
İsim
Cenk K.
Başlangıç
1972—73
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Aytaç P.

Bisiklete başlamadan önce ve bisiklete başladıktan sonra , kendim araba kullanırken ben de böyle düşünüyorum. Adam formalı ayakkabılı kasklı ise ondan beklenmedik bir şey beklemiyorum. Bisikletinde ani arıza beklemiyorum ve yanından geçiyorum.
Ama kasksız giysisiz , sele en altta dizler 135 derece kırık bir sürücü gördüğümde , bisikleti market bisikleti ise her an yola sürücü veya bisiklet hatası olabileceğini ve yola dönebileceği endişesi yaşıyorum ve mümkün olduğunca uzak geçiyorum. Kadın kullanıcı yolda çok görmüyorum görsem kasksız muamelesi yaparım sanırım :)

Bu çalışma biraz eksik olmuş kadın sürücülerin davranışları da irdelenmeli. İngiltereyi bilmem ama TRde kadın sürücüler çok dikkatsiz ve saygısız (kusura bakmayın ayrımcılık yapmıyor kadın düşmanı falan değilim ). Yol sadece kendilerinin sanıyorlar. Ben oturduğum sitede turlarken belediye otobüslerinden servis araçlarından taksilerden dahi saygı görüyorum yol veriyorlar (bazıticari kamyonetler ve kuryeler ise rezalet direk üstünüze geliyorlar) sitede oturan erkek şoförler zaten çok saygılılar . Buna karşın lüks araba sahibi dahi olsa (ki çoğu şirket aracı kullanan) kadınlar yokmuşum muamelesi yapıp direk üstüme geliyor.

Aytaç P.

Üye
Tepki
8
@H.Cenk Köse

Bisikletle okula giderken mecidiyeköy'de sağımda bir otobüs, solumda da bir araç vardı. İki aracın arasından geçeyim diye düşünürken solumdaki araba sağında ben ve otobüs olmasına bir anda önüme kırdı sağa dönecekmiş gibi. Allahtan bişey olmadan fark edip durdum. Aracın sürücüsü kadındı baya da bir bağırdı neden önüme bakmıyormuşum diye :) Sakin bir insanımdır da ters bir şey söylemedim.

Sizin gibi ben de kadın sürücülere karşı değilim. Hatta onların trafikte daha kibar olduklarını düşünüyorum. Yaşadığım bu olaydan sonra direksiyon başında öküz olmanın cinsiyetle alakalı olmadığını anladım. Ama araştırmada gözüktüğü gibi insanlarda kadınların trafikte ne yapacağı belirsiz diye bir algı olduğu ortaya çıkmış.