Bisiklet kilidi tavsiyeleri

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Emir Tuncel

Bu kilidi kesmeleri, trabzanı kesmelerinden zor olacaktır muhtemelen. Fakat hırsıza kilit dayanmaz. Bisikletinizi banka kasasına bile koysanız; oksijen kaynağı ve yeterli zamanı olan bir hırsız, bisikletinizi çalabilir.

Scudo

ali önder

Forum Demirbaşı
Tepki
1.242
İsim
ali önder büyüksünetçi
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Murat B. Aynen öyle. Katılıyorum dediklerinize... Ve kilit dost için derler

Tepki
8
İsim
Emir T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Şerif Feridun
Bu onguardlar var u kilit takiyorsun ondan sonra tekerleri falanda saglam kablo kilit var onunla kadroya geciriyorsun ama insanin icinde bir şüphe var yinede :( bisikleti balkona koysam desem balkona gidene kadar yerleri pisletebilir annem mümkün değil izin vermez :'(

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Emir Tuncel bu benim yöntemim. Bu kikit kombinasyonuyla 3 yıldır apartman dışında bağlı 4 bisikletim var şimdiye kadar birşey olmadı bundan sonra da olmaz inşallah.

Tepki
8
İsim
Emir T.
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Şerif Feridun
Peki ne kadara gelir hocam toplamda bize bu ? 150 den fazla vermem cok mumkun gozukmuyor :(

monder33

Daimi Üye
Tepki
826
İsim
Murat Önder Boyluoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Farex asma kilit. Bizimkiler zamanında balkon demiri için aldılar fakat demire uymayınca bende o dönem aldığım zincirler kullanmaya başladım. 3-4 senesi var şu an fiyatı nedir bilemem, arkadaşlarında dediği gibi açılmayacak kilit yok ama bu kilit çelik kapı kilidi kalitesinde ve zor açılacak bir kilit, ayrıca muhtemelen bir çok markanın daha iyi kilitleri de mevcuttur, biraz araştırmak gerekir.

Ama bu bahsettiğim kilit de klasik anahtarlı kilitlere göre kat kat iyi bir kilittir.

1.png

Asma kilit olarak ne kullandınız imkanınız varsa fotoğraf atarmısınız.
Ben uzun zamandır şu zinciri neyle kaplasam diye kara kara düşünürken mesajınız gördüm ve tesadüf bir kaç gün sonra ön lastiğim patladı. Patlayan iç lastiğin tam yarısı 1 metre olan zincirime rahatça yetti, diğer yarsını da yedek olarak ayırdım. Verdiğiniz bilgi çok işime yaradı teşekkürler.

Sabit kullanılacaksa hırdavatçıdan kalın bir zincir ve büyük bir asma kilit en ucuz ve güvenlisi. İki yıldır kullanıyorum apartmanın önünde. Bu şekilde bisiklet kilitleriyle bağlı 3 bisiklet çalındı bir gecede benimki hariç. Zinciride iç lastikle kapladım, gayet estetik duruyor, tavsiye ederim.

monder33

Daimi Üye
Tepki
826
İsim
Murat Önder Boyluoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Peki bu kilidin anahtar kısmı nasıl, yani maymuncuk v.s. karşı dayanıklı mı ?

@monder33 bu tip asma kilitler 2 adet açık ağız anahtarla 3 saniyede sessizce kırılır. Bunun yerine kayar milli asma kilit daha emniyetli olur.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
Peki bu kilidin anahtar kısmı nasıl, yani maymuncuk v.s. karşı dayanıklı mı ?
Biraz kaba da olsa diskli kilit mekanizması var gibi gözüküyor. Maymuncuk benzeri aletler ile manipulasyona karşı oldukça dayanıklıdır, çünkü hem farklı teknik hem de farklı alet gerektirir. Şu video'da 1:00'dan itibaren 3 farklı kilit mekanizmasının nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

• Beğen
Tepkiler: makaram

monder33

Daimi Üye
Tepki
826
İsim
Murat Önder Boyluoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Güzel bir kaynak. Benim şu anda dışarıda bisikleti bırakma durumum 1 saati geçmeyecek durumlar onda da zincir + asma kilit kombinasyonu ve klasik şifreli kilit kullanıyorum. Maalesef bugün yorumlar da gördüğümüz en sağlam kilit denen U kilidi bile anında patlatıyorlarmış.

Yazılımcı olduğum için olaya algoritma mantığı ile bakıyorum. Bir kilit anahtarlı, adam asma kilidi kırabilir veya maymuncukla açabilir ama diğer taraf da şifreli kilidi çözmesi gerekir. Ya da şifreli tel kilidi keser ama diğer zinciri kesebilir mi.

Hırsıza çare dayanmaz diyen arkadaşlara katılıyorum. Zaten önemli olan da hırsızın işini zorlaştırmak.

2 sene öncesine kadar bizim evin kapı kilidi çok kurcalanırdı. Hırsız giremese de kilidi kullanılmaz hale getirirdi. Kapıya bir şey sorma bahanesi ile gelen abuk subuk kişilerde cabası. Sürekli yeni kilit parası vermekten perişan olmuştuk.

Sonunda bitik bir laptobu kapı dibine koyup eski bir webcamı da aradan uzatıp basit bir güvenlik kamerası yaptım hepsi kesildi.

Eğer günün birinde bisikletimi uzun süre dışarıda kilitlemem gerekirse, en iyisinden bir asma kilit ve şifrelimi kilidimin yanına, bir kaç ucuz kilit daha alıp çözerim diye tahmin ediyorum.

Biraz kaba da olsa diskli kilit mekanizması var gibi gözüküyor. Maymuncuk benzeri aletler ile manipulasyona karşı oldukça dayanıklıdır, çünkü hem farklı teknik hem de farklı alet gerektirir. Şu video'da 1:00'dan itibaren 3 farklı kilit mekanizmasının nasıl çalıştığını görebilirsiniz:

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu videodaki ürünler çok iddialı görünüyor:

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear

@monder33 bu tip asma kilitler 2 adet açık ağız anahtarla 3 saniyede sessizce kırılır. Bunun yerine kayar milli asma kilit daha emniyetli olur.
o dediğin dökme demir gövdelilerde yapılabiliyor. bu kilidin gövdesi paslanmaz çelik. gövdesi kolay kolay kırılmaz. milini kesmek için de inox kesici disk ya da 1 metrelik zincir makası lazım.

söylediğin düz milli kilitlere 2 tane zincir baklası geçirmek kolay olmuyor. ayrıca nal millilere göre ağırlar, en incesi bile 70mm olduğu için zinciri de kalın (yani ağır) oluyor. yanda taşımalık değiller yani.

• Beğen
Tepkiler: Yorgun ve monder33

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@can_celik 2 size tavsiye ettiğim kilit yaninda taşımalık değil bisikletini ev içerisine yada garaj gibi koruma altına alamayan ve dışarıda muhafaza etmek zorunda olanlar için.

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.862
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hali hazırda kullandığım şifreli zincir kilit,

(link)

monder33

Daimi Üye
Tepki
826
İsim
Murat Önder Boyluoğlu
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Üstat bilgi için teşekkürler, Karaköy'de zincir kestirdiğim hırdavatçı da dahil bir çok kişi bu kilit için iyi kilit derken forumda daha önce yazan arkadaşın mesajı sonrası kafam karışmıştı, konu uzmanlık alanım olmadığı için üstüne yorum yapmamıştım. Hem bilgilendirme ile içimi rahatlattığın, hemde konu da ki arkadaşlar için de önemli bir bilgi verdiğin için teşekkürler.

o dediğin dökme demir gövdelilerde yapılabiliyor. bu kilidin gövdesi paslanmaz çelik. gövdesi kolay kolay kırılmaz. milini kesmek için de inox kesici disk ya da 1 metrelik zincir makası lazım.

söylediğin düz milli kilitlere 2 tane zincir baklası geçirmek kolay olmuyor. ayrıca nal millilere göre ağırlar, en incesi bile 70mm olduğu için zinciri de kalın (yani ağır) oluyor. yanda taşımalık değiller yani.

Son düzenleme:

midaschan

Üye
Tepki
4
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
selamlar, decothlon daki bu kilitlerden kullanan var mı acaba?
(link)
(link)

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.723
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@midaschan kullanmadım ama ikisi de ağır. 1200 ve 1600 gram.

krom zincir ile kale'nin 50mm kayar milli kilidini (toplam 600 gr) kullanıyorum benzinci molalarında. çalacak kişinin elinde zincir makası olması gerekiyor :)

• Beğen
Tepkiler: midaschan

erman35

Forum Demirbaşı
Tepki
1.174
İsim
ERMAN
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
selamlar, decothlon daki bu kilitlerden kullanan var mı acaba?
(link)
(link)
Bundan kullanıyorum memnunum bir sorun yaşamadım.
çok ağır olduğu için yanımda taşımıyorum sabit duruyor.
kısa duraksamalar için sprail kılıd bisikletimin üzerinde duruyor.
1588327231433.png

• Beğen
Tepkiler: midaschan