bisiklet kazalarında baş yaralarının azaltılması için kask kullanımı!!!

swunk

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
iki sene önce kask takmadığı için aramızdan ayrılan arkadaşımın abisinin yazısı
mutlaka okuyun derim.
(link)

• Beğen
Tepkiler: t-genc ve gizer
Scudo

gizer

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Özgür KUŞCUOĞLU
Bisiklet
Kron
@swunk

Çok teşekkürler. Bu makalenin nerede yayınlandığını biliyor musunuz? Biraz taradım. Makaleye ulaşabiliyorum ama, yayınlandığı yeri bulamadım. Hangi dergi olduğunu biliyorsanız, öğrenmek isterim.
İyi günler.

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Bisiklet kullanan herkesin okuması gereken bir yazı.
Kaskın önemi ve batılı ülkelerin kask kullanımına bakış açıları. Bizde daha değil kask kullanımı, trafikte bisikletin yeri bile yok, hiç bir kanun maddesinde.

Batılılar, bisiklete binen kişilerin kask kullanımını yasalarla sağlamışlar.

Bu yazıdan sonra sanıyorum, kask takmayı hepimiz alışkanlık ve olmazsa olmaz konumuna getireceğiz.

Kask insana, hayatında çok az kereler lazım olur. Ama o lazım olduğu an geldiğinde de, insanın kafasında olması gerekir. Yoksa evinde ve sırtındaki çantasında asılı olan kaskın, o düşüş ve kaza anında insanın kafasında olması gerekir.

Tarık'cım , paylaşımın için çok teşekkür ediyorum.
Sevgi ve selamlarımla.

swunk

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
@Ender Alıcıoğlu

malesef kaskın önemini hiç bilmiyoruz. eğitimlede alakası yok, ciddiye almıyoruz.
geçen hafta akdeniz üniversitesine gittim. bir firma çok sayıda bisiklet hediye etmiş okula. amaç öğrencilerin kampüs içi ulaşımını rahatlatmak bisikletin yanına kaskta vermişler tabi ama o kaskları takan görmedim senin dediğin gibi gidona geçirmişler, çantalarına takmışlar. allah göstermesin kötü birşey geldiği zaman anlıyoruz önemini. derhal yasalaşmalı bu. tabiki hayal. daha motosiklet kullanıcılarına bile ender kesiliyor kask cezası. o link teki yazılan ülkeler gibi olmak hayal türkiye için.
işte bu forumda tartışılması gereken olay bu bizim açımızdan.
bölücülük yada genelkumay açıklaması başlıkları değil.

Ertan ABA

Forum Bağımlısı
Tepki
3.909
Bisiklet
Lapierre
evet yıllar önce yol bisikleti yarışından 7 yıl önce ( bir belediye düzenlemişti) dönerken kaskımı çıkartmıştım ve arabayla gelene babama vermiş o şekilde eve geri dönüyordum.

ben 4. oldum diye bayağı sinirliydim.çallı üst geçit kavşaığına yaklaşıyordum ve yolun sağından gidiyordum.

kavşağa gelmeden bir araba neni sıkıştırdı ve ön jantımı kaldırımla arabanın arasına sıkıştı.

ondan sonra sadece gidonun arabanın kaportasının üstündegittiğini hatırlıyorum.sonrasını hastahanede gözlerimi açtım.

kafamda misanın sesini duyuyordum.

kafama dikiş atıyorlarmış.kısmet Allah korudu.Canımı bağışladı.bir daha asla kasksız dolaşmam dedim.

bu da benim kötü bir anım.sizlerle paylaşmak istedim.

bu yüzden kaskın önemi yaşayanlar bilir.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
arkadaşlar bu kask olayını daha yaygın bir şekilde duyurmanın yolu yok mudur insanlara? tv'ye falan reklam gibisinden çıkaramaz mıyız? buralarda sadece bisiklet severler okuyabiliyor bu şekilde...

şahsen her yola çıktığımda takıyorum kaskımı. ama millet nasıl düşünüyorsa artık, hep uzaydan gelmiş yaratıklarmışız gibi bakıyorlar.

hem kendi can güvenliğimizi sağlamak (takmayanları da daha etkili şekilde uyarabilmek) hem de insanlara uzaylı değil, bizim de aslında dünyalı sıradan insanlar olduğumuzu duyurmak için kampanya tarzı birşeyler yapamaz mıyız?

swunk

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
@maosxs

ne yapsan boş bu millete diyorum hep ama yinede bişiler yapmak lazım
ben bazen sahneye kask ile çıkıyorum:)

onur_

Üye
Tepki
1
Ev arkadaşım şöyle bişey yapıp çıkartma olarak bastırmıştı.. Ne kadar etkili olur bilmem :D
http://img61.imageshack.us/img61/1292/kasg2bp3.jpg
bi kaç yere yapıştırdı galiba.. (bu arada fotoğraftaki benm komik aslında :60:)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
büyük reklam panolarına falan yapıştırmak lazım aslında...

Aenima

Üye
Tepki
1
Merhaba,

6 mayıs pazar günü, İzmir Mustafa Kemal Bulvarı Sahil yolunda başıma kötü bir kaza geldi. Bisikletim baştan sona yenilendiği için frenlerim çok sıkıydı. Sahil yolunda ortalama bir hızda ilerlerken önüme doğru koşmaya yeltenen bir evcil köpek yüzünden frenlere dokundum. Ön çataldaki süspansiyon da yeniydi ve bunun frenlemeye etkisini de çok iyi bilmiyordum. Sonuç olarak uçarak ilk önce başımın, sonra da omzumun üstüne düştüm. Yerdeyken omzumun ve boynumun kırıldığını düşündüm (105 kg ağırlıkla yere kafa üstü sert iniş iyi bir his değildi). Kaza sonrasında 9 eylül üniversitesi hastanesi acil servisinde boyunlukla beraber 4 saat tutuldum. Röntgenler ve tomografi sonuçları, yumuşak doku hasarı dışında kötü bir şey göstermiyordu. Doktor, çok şanslı olduğumu söyledi.

Sanırım başımda kask olmasaydı şimdi bu yazdıklarımı okuyamayacaktınız. Evet, omzum şu an bile günde 2-3 ağrı kesici alacak kadar ağrıyor.Düne kadar boyunluk takıyordum.

"Motis bisiklet" teki Bekir bey ile Kaan bey' in kask ve eldiven kullanmam konusundaki ısrarları sayesinde hayattayım. Dün kendilerine uğrayıp yeniden teşekkür ettim. Yeni bir kask ta aldım. Swunk rumuzlu arkadaşın bu forum konusu başında link olarak verdiği dokümanı da kendilerine bıraktım. Kopyalarının gelen müşterilere verilmesi kötü sonuçları engelleyebilir.

Omuz ağrım geçer geçmez yine yollarda olacağım. Hasarlı kaskımı da, Motis bisiklet'e gelenlere örnek olması için Bekir bey'e vereceğim. Belki bu kaza ve anlattıklarım, kask kullanmayan arkadaşların kask kullanmasına sebep olur ve olası kötü sonuçları beraber engellemiş oluruz.

http://emre.boyar.googlepages.com/P1130031.JPG
http://emre.boyar.googlepages.com/P1130028.JPG

Kazasız ve güzel sürüşlü günler diliyorum

Emre

• Beğen
Tepkiler: gizer

swunk

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
çok çok geçmiş olsun emre cim:) bir müsibet bin nasihatten iyidir.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
geçmiş olsun.

ben yine de müsibetten önce bol bol nasihatlere başvurulmasından yanayım. olur ya belki müsibet önlenir böylece...

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Paylaşım için teşekkürler. Çok önemli bir konu ve forum üyelerine de görev düşüyor halkımızdaki bisklete binerken kask gerekmez düşüncesini yavaş yavaş elimizden geldiğince değiştirmek için birşeyler yapılmalı en azından kask takmayan hiçbir üye kalmamalı (istisnasız kazanın nezaman olacağı bilinmez) çocuğu olanlar en başından onlara bunu aşılmalı. Bisikletimize durumumuzun elverdiği en iyi parçaları almaya çalışırken kafamıza da gücümüzün yettiği iyisini alalım zaten birdefa işe yarayacak keşke dedirtmesin. Türkiyedeki birbaşka bisiklet sayfasının bu haftaki yazılarından birinde kaskının üstünden kamyon geçen gencin yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Geçenlerde de yazmıştım ormanda günsonu dönüşte kazayı ve hatta kaza sonrası 20-25 dakikayı hatırlamadığım ve beraber bindiğim arakadaşlarımı da çok korkuttuğum kaza sonrası karım motorsiklte binen herkese önü kapalı kask öneriyorsun da sen niye bisiklete önü açık kask ile biniyorsun diyince cevap veremedim. Neyazıkki kask markalarının distribütörleri bu modelleri satılmıyor diye getirmiyorlar, birçoğumz da ağır olur sıcak olur diyoruz; yurtdışından getirmeye uğraşıyoruz. Forumdan Hakan'ın da başına benzeri geldi o da başka modeli sipariş etti elimize ulaşınca sizler ile paylaşırız (Hakan'cım senin yerine de konuştum kusura bakma).

Diğer yaralar nispeten iyileşir yeter ki kafamız hava almaya görsün.

kazasız sürüşler, Allah kimseyi bu yazıyı yazan Tan Yiğitcanlar'ın durumunda bırakmasın başı sağolsun.

Bulent

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
@onur_

Sakın ukalalık yapmak için yazdığımı sanmayın, sadece bu konu benim için çok önemli başıma geldiği için yazıyorum. Kaskımızın mutlaka kayışı bağlı olmalı, ayarları iyi yapılmış olmalı (iki taraftan dengeli gelmeli ve çene altında sadece bir parmak girecek kadar yer olmalı), kask boyu kafamıza göre olmalı ve sıkı ayarlanmalı, kesinlikle oynamamalı.

Bulent

onur_

Üye
Tepki
1
Tabiki!!!
Ama haklısınız, bu fotoğrafı öylesine çekmişti arkadaş.. ondan sonrada bunu yapmış işte.. Daha doğru bir fotoğrafla yapılabilirdi.. Ne biliim belki görüpte dikkate alan vardır..

(bisikleti böyle kullandığımı sanmayın)

nbtemm

Üye
Tepki
0
2 hafta önce bu form'a kaza başlığı ile bir mesaj atmıştım
somut bir olay olması ve gerçekten çok üzücü sonuçları olması nedeniyle
çarpıcı bir örnekti aynı zamanda.Sizin yazınızı görünce aynı gerekçeyle, konu başlığı nedeniye burada da bahsetmenin yararlı olacağını düşündüm.
Özgür Özdiş arkadaşımız Ankarda bestekar sokağı kavşağında dönüş sırsında
geçirmiş olduğu bir kazada kask takmasına rağmen beyin kanaması geçirmiştir.
Ancak yoğun bakım sırasında doktor açıklamalarına göre eğer kask'ı
takılı olmasaydı kurtulması imkansızdı.Arkadaşımız 4 gün yoğun bakım,3 gün servis tedavisinden sonra şu an evindedir,ancak baş ağırısı ve halisizlik şikayetleri devam etmektedir.Bir süre sonra tamamen eski sağlığına kavuşacaktır.Kask takmadaki içsel ya da dışsal çekincelerimiz asla hayatımızadn önemli değildir.gerekçemiz ne olursa olsun kask takmak
diğer bir çok şeyden çok önemlidir.Kask takmadan asla yola çıkmayalım.
bu konunun gündeme gelmesi için uğraş veren arkadaşlara teşekkür ederim

swunk

Daimi Üye
Tepki
59
Bisiklet
Dahon
keşke böyle deneyimler yaşanmasa ve buraya yazmasak:(
ve böyle bir başlık olmasa hiç

pekerist

Üye
Tepki
14
bende bugün bir yazı yazdım başımdan geçen kaza ve KASK KULLANIMI HAKKINDA yapılabilecekler.

(link)

AYRICA AİNEMA ARKADAŞIMIZA GEÇMİŞ OLSUN.

Aenima

Üye
Tepki
1
@pekerist

Teşekkür ederim.

Kazadan sonra 17. gün ve ağrılar için günde 2 ya da 3 hap alıyorum. Beyin sarsıntısı sebebiyle de yine günde 2 adet başdönmesi var. Sabah saatlerinde boyunluk da kullandığım oluyor. Lafı uzatmayayım, kask takmamak için çok fazla sebep yok (maliyet, güzel gözükmemesi ya da sıkıntı vermesi) ama kaskın önemi ve takılmasının gerekliliği şu yaşadıklarımla iyice ortaya çıktı. Kask kullanın, kask kullandırtın...