Bisiklet Kamerası Önerisi..

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Arkadaşlar gidona takılabilen kameralardan alma niyetim olabilir. Kullanan varsa model ve fiyatları konusunda bilgilendirmesini rica ederim. Bir ara Yeşil Bisiklet satıyordu.

Video ile birlikte fotoğraf çekme özelliği de olursa harika olur.

Scudo

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
sanırsam kaska takılanlarda vardı daha kulanıslı olacagı dusuncesindeyim onalara da bak olmadı fiyatları hakında hic bir bilgim yok fakat malesef :(

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Gittigidiyor sitesinde Yeşil Bisiklette satılan kamerayı (sıfır) 185 liraya buldum. Fiyatı gayet uygun.

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
Yazıcıoğlunda görmüştüm o tarz birşeyler bi soruştur istiyorsan.Gizli kamera tarzı şeylerde var.Kask ya da herhangi bir yere sabitlemek için olan kameralarda vardır.Tabi İzmittesin olmaz.Ben haftaya bi gün sorar sana bilgi veririm istersen.

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
baymineral kardeşim neden kullanacaksın yazarmısın ona göre alternatif sunayım

Pavi

Üye
Tepki
19
Gittigidiyorda satılan cameralardan alırsanız örnek bir çekim koymanızı rica edecem. Benimde bunlardan almaya niyetim var ancak fiyata bakınca performansından şüpheye düşüyor insan. Bide aslında hareketli görüntü için FPS nin daha yüksek olması gerekirdi. Panasonic marka ufak bir kamera var ancak montaj kiti yok ona bişey uydurulabilirse alternatif olabilir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dün 29 Ekim turunda kamerayı gidona çok harika bağlamış bir arkadaş vardı. Çokta güzel olmuştu. Ben şahsen onu çok beğendim kendisinin nickini unuttum en yakın zamanda bilgi alırım. vapurda bize nasıl yaptığını anlattı. Normal tripod kullanmış ve tripodu gidona bağlamak için bisikletin arka çakarlarında ki aparat ile tripoda birleştirerek çok harika bir bisiklet kamerası yapmıştı. Sanırım Baymineral'da dün o arkadaştan görmüş olabilir.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@tnt

Bisikletle yapacağım turları gidondan görüntüleyerek (yüreği dayanırsa) aileme ve arkadaşlarıma izletmek, Bisiklet Forumla paylaşmak ve bu videolar sayesinde Kocaeli Üniversitesi Bisiklet Kulübüne yeni üyeler çekmek (doğada o videoları görünce insanın pedallama iştahı ister istemez açılıyor).

Ayrıca trenler geçmeden önce böyle bir kamerayı rayların ortasına yerleştirerek hızla geçen trenlerin altını görüntülemek gibi bir düşüncem var.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@soneryen

Onu bende yakından inceledim ama video kamera fazla büyük olduğundan ağırlık merkezi yüksekte.. Düz yolda bu yöntem sorun çıkarmayabilir ama arazide çok rahatsız edebilir. Arkadaşımız muhtemelen gidonu bazen düz tutmada zorluk yaşıyor olabilir. Ayrıca büyük olması dallar gibi, düşme gibi etkenlerde hedef olabilir. Yine böyle bir kamerayı yağmur, kar altında kullanamayacak olmamız iyi değil.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@! ! ! K I N G ! ! !

Bunu bir araştırırsan çok memnun olurum. Suya karşı dayanlıklı ve ekipmanı çok ağır olmamalı. Tabi fiyatı da fazla yüksek olmamalı.

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
Bisiklet kamerası olarak cok da fazla seceneginiz yok aslında. Aylardır arasıtırıyorum. Ben de cok yakın bir zamanda alıcam. Su an için en uygun model ATC2000 görunuyor. Su yesil bisikletin sattıgından. Cmos sensor var ustunde. Eger sarsıntı yoksa gayet basarılı. Ama sarsıntı için icine girince baya kalite bozuyor. Sarsmamak için herseyi denemelisiniz. Kafanız gidondan cok daha az sarsılacagı için bence kaska monte etmek cok daha uygun. 640x480 30 fps cok iyi bir deger bence. Fiyat konusuna gelince ebayda kargo dahil 120-130 dolara cıkıyor. O gittigidiyordaki satıcı da zaten Amerikadan gönderiyor urunu. Yani hali hazırda elinde yok. Atc2000 görüntüleri youtube da bolca var. Hatta harika videolar var. Kafadan filan dusuruyorlar kamerayı defalarca yuvarlanıyor ama kayda devam ediyor. Orjinal kamera kaydı göruntuleri arıyorsanız google'a "atc2000 raw video" yazarak arayabilirsiniz. Bir baska güzel yanı da harici bi dvr kayıt cihazına ihtiyac duymuyor. Direk kendi hafıza kartına kaydediyor. Bu arada su da gecirmiyor. Havuzun içinde cekilmiş videolar da var. Atc2000 den biraz daha iyi birsey olsun diyorsanız. 450-500 dolar vemenız gerekiyor. Bu sebenlerden dolayı atc2000 diyorum. Zaten ben de ondan alıcam.

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
@baymineral

link verebilirmisin abi merak ettim :)

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
baymineral senin için dershaneden önce şöyle bir yazıcıoğlu turu yaptım.Fiyatlar yüksek ancak biriyle hafiften muhabbeti kurup konuştum.Böyle hızlı çekimleri yapmaya yarayan mikrokamera grubuna giren ve görüntü kalitesi yüksek olan bir kamera önerdi.Elime alıp inceledim öyle suyun içinde dayanacağını sanmıyorum ama yağmurda falan sorun çıkartmaz.Boyutlarına gelinde max. 2 cm eni 2 cm boyu ve 0.5 cm kalınlığı olan bir kameraydı.Fiyatına gelince 120 ytl olduğunu söyledi.Yalnız burada hep kamera olarak algılanıyor bu kamera fiyatı onu kaydedebileceğin bir alet varsa çok uygun fiyat ama yoksa o aletler biraz pahalı ben kabaca bir hesapla anlatayım kamerayı bağlıya bileceğiniz bir alet daha var.512mb hafızası olan mp3 player ses kaydedici navigasyon gibi bir çok özelliğin yanında bize lazım olan tv-in çıkışına sahip yani tv,kamera,ses kaydedici gibi cihazlardan kayıt yapmaya yarayan kablonun gireceği yer.O cihazın fiyatıda sanırım 270 ytl gibi birşeydi.Elinde yoktu resimlerini görebildiğim kadarıyla cep telefonlarından biraz kabaca bir cihazdı.Avrupa yakasında doğubankta daha kaliteli ve ucuz cihazların olduğunu söyleyen bir tanıdığımda var.Geçme fırsatım olduğunda edindiğim bilgileri buradan anlatırım.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
120 liralık aletin fiyatına kaydedici cihaz da dahilse harika olur. Bisikletin üzerine kablo ağı döşemek zorunda kalmak istemiyorum. Eğer fiyata sadece kamera dahilse ATC 2000 almak daha mantıklı.

Yardımların için teşekkürler kardeşim..

Emirhan Gördebil

Daimi Üye
Tepki
75
@baymineral

Önemli değil ama kaydedici dahil değil işte ondan.Kafama şöyle birşey takıldı "kamerayı bir şekilde ipod a yada herhangi bir mp3 player a bağlayabilirmiyiz?" diye düşündüm çevirici bir kablo bir şekilde bulunabilir ya da yapılabilir diye düşünüyorum.Tezgahtara anlatınca "fantazi" olduğunu söylerek güldü ama ufak çapta bi araştırma yapmam gerek aletleri görmem gerek.Eğer başarabilirsem mp3 player yada herhangi bir harddiski bağlayabilirsiniz.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@! ! ! K I N G ! ! !

Para olduğu sürece hiç bir şey fantazi değildir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@baymineral

Kırmızıyla işaretledim. Bisikletle yapacağın turları ailene izletine neden yüreği dayanmasın. Yok eğer ben trial tarzı kullanacağım, freeride yapacağım dersen sakın sendeki bisiklet ile deneme.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Yok abi ya ben freeride yapmaktan anlamam. O konuda hevesim yok zaten. Ben ailemin yüreği dayanmaz derken hız denemelerini kastediyorum. Ki ailem pek çok şeyi büyüttüğü için 50 km/h bile bastığımı gösteren video izletsem ödleri kopar. ;)

Bisikletimin uzunluğu zaten bana biraz büyük. Daha çok yol kullanımına müsait. Emeklilik öncesi son haftalarını yaşıyor.

Bozcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.047
İpodlar bildigim kadarı ile kayıt yapıyor. Ama ipoda kayıt yaptırabilmek için elektronik bir aparata ihtiyacın var. Aparat sadece ipodun hafızasını kullanıyor. Geri kalan video işleme işlerini filan kendisi yapıyor. Arastırırken gözüme carpmıstı ama ipod sahibi olmadıgım için dikkate almamıstım. Harici kayıt yapan dvr lardan da iyi kalite almak için güzel paralar vermen gerekiyor. O bahsedilen ucuz kayıt cihazları kaliteli kayıt yapmıyor. Teknik özellikleri cok iyi görünüyor acıklamalarda, mesela 640x480 25 fps yazmıslar. Tamam o boyutta kayıt alıyor. Ama görüntü kalitesi dusuk. Kamera cok kaliteli göruntu veriyor. Kayıt cihazı iyi kalite kaydedemiyor. Sonucta ATC2000 le aynı seye geliyor. Söyle de bir eksisi var: bahsedilen kameralar webcam gibi. Bunları bisiklete veya kaska monte etmek cok da kolay değil ve herhangi bir darbede kolay kırılır gibime geliyor. Kablolu kameraların bir de bullet cam olanları var, motosiklet veya kask için üretiliyor. Montajı kolay fakat pahalı. Sunucda hersey butceye bakıyor. Bu arada ATC2000 160 gr.

Eger butcemizi cok zorlamayacak baska tavsiyeniz varsa ondan da alabiliriz. İlla atc2000 olacak demiyorum. Daha iyi kalite kayıt alabileceksek ben dvr + kablolu kamera kombinasyonuna bile acıgım. Yanlız tavsiye verirken marka model belirtin ki bizim de arastırma yapmamız kolay olsun.

Levent Topcu

Forum Demirbaşı
Tepki
504
slmlar,

ben d ebu konuda biraz arastirma yapmistim. Benim fikrime gore ATC'nin en onemli dezavantaji lensinin degistirilememesi ve dolayisiyla genis aci kayit yapamamasi.. Genis aci bence cok gerekli, yoksa durbunden bakiyormus gibi oluyor ve eksik kaliyor goruntu. Bu soruna cozum getiren bir uygulama ile karsilastim ama emin olmadim. Incelemekte fayda var:

(link)

-levent