Bisiklet ile şehir içinde gezerken

Oğuzcan Gedik

Aktif Üye
Tepki
54
yapmamız veya yapmamamız gerekenler... yazalım hep beraber :)

1. otoyolda yayalara yol vermeyin son saniyeye kadar yönünüzü değiştirmeyin
2. çoğu zaman yola bakın
3. duramıycağınız yakınlıkta asla gitmeyin
4. saygısız araba sürücülerine asla taviz vermeyin
5. başka bisikletliler gördüğünüzde selam verin..

gibi gibi yazabiliriz arkadaşlar

Scudo

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
6. Ara sıra bisiklete binmeyip Dil ve Anlatım Bilgisi dersine çalışın.
7. Yola çıkmadan frenlerinizi iyice kontrol edin .

• Beğen
Tepkiler: emreseda

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Dahası en önemli olarak kask , eldiven ve gözlük alınız desek daha doğru olurdu.
8.Daima iç lastik,yama yakımı ve bir pompa bulundurunuz.

• Beğen

ARJİN

Aktif Üye
Tepki
45
artistik hareketler için kasmayalım, dikkatli olup bisiklet sürmenin avantajlarını kullanalım.

• Beğen

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
herşeyden önce; frenlerinizi en etkin şekilde kullanmayı öğrenin. bir kaza tehlikesinde en çok işinize yarayacak şey bu olacaktır.

sık sık arkanıza bakın; önünüzdeki trafik kadar arkanızdaki trafikten de haberiniz olsun. böylece hem size doğru hızla gelen, hem de arkanızdan sinsice yaklaşıp sizi korkutarak eğlenmek niyetindeki ayılara karşı temkinli olun. arkanıza bakarak düz gidemiyorsanız, boş bir yerde bunun alıştırmasını yapın.

mümkün olduğu kadar çok aracın sürücüsüyle göz teması kurun. özellikle de kırmızı ışıkta durduğunuzda en öndeki araçların da önünde durun; ön sırada bekleyen bütün araçların sürücüleriyle bir anlık göz teması kurun ve sizi farketmelerini sağlayın.

hızınızı almış giderken kaldırıma çıkmayı ve kaldırımdan inmeyi öğrenin. bisikleti kaldırım yüksekliği kadar zıplatmayı da öğrenirseniz çok daha iyi olur.

daha da ileri seviyelerde; bisikletle yanlamayı öğrenin. bu kabiliyetin sizi nelerden kurtarabileceğine inanamazsınız.

bahsettiklerim hakkında daha detaylı bilgi için; forum anasayfasındaki detaylı arama kısmından "ileri sürüş teknikleri" diye aratarak oradaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Tepki
122
İsim
Tayfun Kutlu
11. Kilitli pedal kullanıyorsanız, durmadan önce, hatta yavaşlarken kilitleri açın!:Skull-175

• Beğen
Tepkiler: Serkan Akgün

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Şimdiye kadar okumamış arkadaşların,aşağıdaki 2 linkte yazılanları dikkatlice okuması,sindirmesi ve uygulaması gerekir diye düşünüyorum.
1.ARAÇLARA ÇARPILMAMANIN YOLLARI - BİSİKLET GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ DERSLER:

(link)

2.TRAFİKTE BİSİKLET KULLANIMI:

(link)

chari

Üye
Tepki
86
Artistik hareketler yapmadan kendinden emin sürüş ve etrafa nazik, selamını eksik etmeyen bir bisikletçi olalım

Tepki
8
tramway yolunu kullanıyorsanız, lastikleri raylara kaptırmamaya çalışın :) sonucu kötü oluyor. düşmedim ama bikaç kez böyle bir tehlike atlattım. yani yön değiştirmeniz gerekirse rayları mümkün olan en geniş açı ile geçin :)

• Beğen
Tepkiler: Alper Onur ARSLAN

yusuf can

Üye
Tepki
31
antremandan 2 saat önce bol karbonhidratlı ve proteinli gıdalar almak faydalı. susandığımızda şişene kadar su içmemek ve yememek de pek tabii önemli.. :)

Berk Yıldız

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
Şehir içinde 25 Km/h (yasal sınır) geçmemek.

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
Her zaman gözünüz yolda iki eliniz gdonda olsun.
Mümkün oldukça atik olmaya çalışın.
Diğer sürücülerin ne yapmaya çalıştığını anlayın.
Mümkünse yolun en kenarından gidin.
Kavşakta kırmızıya yakalanırsanız muhakkak durun.
Yayalara ve diğer sürücülere karşı dikkatli ve saygılı olun.
Artislikten kaçının, mütevazi olun.
Yüksek sesle müzik dinleyin

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@mesut emin yarıcı

hepsine katılıyorum, sonuncusu hariç...

kaportamız bedenimiz, diğer sürücülerin genellikle bakmadıkları yerlerden gittiğimiz için kimi zaman varlığımızı bile bilmeden üzerimize kırıyorlar, ayrıca kasıtlı olarak sataşanlar da var. durum böyleyken bizim algılarımızı iyice açıp; sadece bakarak ve dinleyerek değil, düşünüp adeta geleceği görerek etrafımımızı algılıyor olabilmemiz lazım.

gözümüzle kulağımız bize bu kadar lazımken, yüksek sesle müzik dinlemek bizi büyük bir tehlikeye sokar...

müzik yine de dinlenebilir; ama sesini fazla açmadan. kulaklığımızın da etraftaki sesleri hiç kesmemesi gerekiyor, bu sayede biz etrafımızı olduğu gibi duyarken müzik de sadece fon olur :in:

şehrin dışında; ormanın ortasında, dağın başında, ya da ufka doğru uzayıp giden bir yolda bangır bangır da dinleriz, o ayrı ;)

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
Ben telde dinliyorum. Sesi max ta açsam kornaları duyuyorum yüksek sesle dinlediğim müziğin bana faydası moral ve etraftan seslenenler, bağıranlar, alay etmek isteyenlerden beni soyutlaması

Tepki
26
sürücüler ile araçlarından inmedikleri sürece fazla tartışmayın. Araçlarını silah olarak kullanacaklardır. Bir şekilde araçlarından indirin sonra Allah ne verdiyse....:)

timurdigital

Daimi Üye
Tepki
466
Bisiklet
Merida
araçların sizi sollayıp hemen önünüze kırıp ani bir fren ile sağa dönebilme ihtimali ile, düz bir hatta ilerlerken, sağınızda cadde veya sokak varsa,arkadan gelen araçları kontrol ediniz.