Bisiklet için 400 lumenlik bisiklet farı yapımı

Scudo

gökhan aksoy

Forum Demirbaşı
Tepki
532
güzel bir çalışma ellerinize sağlık. ne kadar süre denediniz ve sorunları nelerdir. ve maliyeti nedir.

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@gökhan aksoy

Benim kendi yapımım değil, stede belirtmiştim zaten. MTBR.com un forum sayfasından alıntı, Ingilizce bilmeyenler için Türkçe ye aktarmaya çalıştım.

Powerled lerin en büyük sorunu ısınma sorunu. Eğer bisiklet hareket etmiyor ise, dolayısıyla soğutma olmuyorsa çok fazla ısınır, bunu çözmek için sitede anlatıldığı gibi aluminyum ile ısıyı yaymak gerekli.

Maliyet konusuna gelince;
Power led lerin tanesi 7 Dolar, (link) da mevcut
sürücü devresi de 3-5 dolar arasında, optik kısımları da 3-4 dolar tutar,
pil için özel pil kullanırsanız 4-5 dolar 2 tane pil i,
toplamda 25 dolar a mal edilebilir,
ama verdiği ışığı diğer normal led ile karşılaştırmak abes olur. bir tanesi 5-10 lümen bile veremez iken diğeri için 200 lümen den bahsediyoruz.

yapacaklara kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@Tarık Kalkan

Aluminyum doğramacılarda çok çeşitli aluminyum profiller bulunmaktadır. Buralardan çok güzel kasa yapılabilecek profil çıkabilir. Power led leri Türkiyeden de temin edebilirsiniz tabii.

• Beğen
Tepkiler: Efrahim ÖZCAN

emre arıkan

Forum Bağımlısı
Tepki
947
power led ihtiyacı olanlara yardımcı olabiliriz her çeşit power led elimizde mevcuttur led üzerine herşeyi bulabilirsiniz şerit led normal ledlerden power led çeşitleri ve daha fazlası .... biz kendimiz led aydınlatma sistemleri kuruyoruz yada ledli tabelalar imal ediyoruz özel sipariş üzerine (link) adresinden bilgi edinebilirsiniz ama şu an site güncellemede sanırım bi fiyat konusunda yada iletişim konusunda sormak istediğiniz olursa yardımcı olurum

A.fox

Üye
Tepki
11
elektronik olayından hiç anlamıyorum bu fenerlerden yapmak istersek bize yardımcı olabilecek arkadaşlar varmıdır acaba ? birde bu malzemelerin hepsini kolay bulabilirmiyiz resimlerde sanki büyüteç gibi mercekler var onlar led ler ile birliktemi satılıyor satılmıyorsa bulma olasılıımız nedir ciddi ciddi bu fener den yapmayı istiyorum yardımlarını bekliyorum
saygılarımla...

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@A.fox

Elektronikçilerde power led bulabilirsiniz. En basit şekilde bu farı yapmanız için gerekenler,

Power led,
Power led sürücü devresi (Driver denir),
Powerled in üzerine tutturulacağı bir metal parça (soğuması için metal hatta aluminyum olması önemli)
Power led in gücüne göre yeterli akımı verebilecek li-on yada li-po pil, yada küçük akü.

Bunların kombinasyonları hakkında internette bilgiler var. (link) adresinden de sipariş geçebilirsiniz. (direnç net ile alakam yok, başka internetten sipariş alan mağaza varsa ekleyin, ben de öğrenmiş olurum.:))

Muhammed PINAR

Forum Bağımlısı
Tepki
175
şu olur mu ? normal bir far alsak 10 liralık normal birşey... bu fardaki ledleri power led ile değiştirsek nasıl olur ? ? ya da olur mu ?

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
@Muhammed PINAR

Olur, ama power led leri verimli kullanmak için Driver denizlen minik elektronik devreye ve güçlü pile ihtiyacınız var