Bisiklet İç Lastik için JEL [Lütfen bilgilendirirmisiniz]

Battal Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
Merhabalar

ben aydın sökedeyim burada bu çeşit jellerden bulamadım en yakın izmirde Delta bisiklet var fakat oraya gitmeden önce buraya danışmak istedim..

MTB kullanyorum bu aralar meşhur olan o büyük traktor lastiğinin mtb ye uyarlanmışı cont. lastiklerden kullanıyorum...

Bu jeller i kaç kez kullanmamkız gerek ve ne kadar süreyle dayanır önerirmisiniz yani kısaca beni bilgilendirirseniz sevinirim. Patlamayı neredeyse önlüyormuş ama içinde kuruyup kalırsada iç lastik ziyan olur sizlere sorayım dedim yorumlarınızı bekliyorum

Scudo

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Merhaba. Jel patlamayı önlemiyor. Adı üzerinde jel, yani kıvamlı likit akışkan madde. Ha ne işe yarar dersen. Lastik delindiği anda teker içinde sürekli döndüğü için açılan noktayı hemen kapatıyor ve hava kaçmasını engelliyor. Böylece patlamamış gibi oluyor. Şahsen çok uzun mesafe katetmeyecek kişiler için bu tip ürünleri gereksiz görüyorum fiyatıyla bir oran yaparsak. Bunun yerine patlamayı önceliyici şeritler kullanmak daha mantıklı. Alabiliyorsak patlak korumalı sağlam dış lastikler almak en mantıklısı. Sonuçta bu tip jeller hem pahalı, hem dış ve iç lastik yine deliniyor(ileride dış lastiği satmak istersen dezavantaj) hem de belli bir ömrü var havayla sürekli temas halinde olduğu için. Kısacası durum benim açımdan böyle. Başka türlü aydınlatmak isteyen varsa katkılarını bekleriz. Daha ayrıntılı yorum yazamıyorum, bir diğer konuya geçiyorum biraz hararetli orası kusura bakma ;)

Sefa

Forum Bağımlısı
Tepki
677
Bisiklet
Focus
Açıkçası ben bu jellerden kullanmadım ve kullanmayı da düşünmüyorum. Sebebi de şu;
Bu ürünün etkin olabilmesi için jel halinde kalması gerekiyor ama mantıken belli bir kullanım süresinden itibaren jelsi özelliğini kaybedip yavaş yavaş sertleşmeye başlaması lazım. Bu maddenin iç lastik yüzeyinde sertleşip kuruması, iç lastik açısından herhangi bir ekstra baskı, zorlama oluşturur mu emin olamıyorum. Neticede iç lastiğin tekerlek ve jant arasındaki hacmi belli, bir de bunu jel ile iyice sıkıştırmak (ve hatta ilerleyen periyotlarda jelin kuruması/sertleşmesi) bir noktadan sonra zorlamaya başlayacaktır.

Başta da belirttiğim gibi, daha evvel bu tür şeyleri kullanmadım. Belki doğru belki de yanlış bir yürütüyor olabilirim ama bu konu hakkındaki düşüncem bu yönde.

Battal Yılmaz

Aktif Üye
Tepki
22
Bisiklet
Salcano
Ozaman sorumu değiştireyim... Jel mi Şeritmi dersek Şerit önde çıkar fakat şerit hiç kullanmadım kullanmasınıda bilmiyorum bu konu hakkındada fikir verebilrmsnz?