Bisiklet hırsızlarına karşı önlem

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba arkadaşlar. Benim bisiklet hırsızlıklarına karşı bir fikrim var.Kedi ya da köpeklere kaybolduklarında bulunabilsinler diye derilerinin altına çip takıyorlar.Bu sistemi bisiklette uygulansan mesala kadroda bir yere saklansa.Maliyeti hakkında bir fikrim yok ama işe yarar gibime geliyor.

Scudo

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Maliyeti çok cuzi tutacaktır. Alt tarafı bir çip güzel bir noktaya konulacak ;) Sele borusu borusunun içine yapıştırılabilir.. Kadro imal edilirken kadro borusunun içerisine yerleştirilebilir. Bu sayede bisikleti çalan kişi kadro numarasını traşlasa bile bisiklet kimliğinin yazdığı çip, kadronun içinde bir yerde olduğundan hırsız kadroyu parçalamak zorunda kalır. Bu sayede hırsızlığı hiç bir işe yaramaz.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Hırsızlar biz ne düşünüyorsak emin olun onlar çözümü bizden önce düşünüyorlardır. Daha önce de bu konu açılmıştı ve ben şu cevabı vermiştim. İstatistiklere göre evine hırsız girince bulamasın diye sakladığın bir şeyi hırsızlar ilk önce buluyorlar. Yani senin hırsızın kesinlikle göremez diye düşündüğün yeri oda düşünüyor. Eve hırsız girdiğinde ortalıktaki değerli şeyi görmezken en dip, ucra köşeye saklananı ilk olarak buluyor. Bisiklete gelince mutlaka hırsızlar çipi algılayacak bir alet bulurlar ve onu iptal ederler veya sele borusuna taksan, yeni sele borusu alırlar, hiçbir şey yapamasalar bile birçok arkadaşımızın bisikletinde kompenantı nakite çevirse hırsıza yeter :) . Neyse bisikletlerimize dikkat edelim Allah göstermesin ara ara forumda bisikletim çalındı diye başlıklar açılıyor :(

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
Böyle birşey için bir operatör tarafından servis açılması gerekir, Bireysel olarak yapılamaz.

Mesela TURKCELL'in araç takip sistemi vardır. Turkcell'den alınacak bir takip cihazı ile bu servis kullanılabilir. Fiyatını bilmiyorum...

BüyükŞehir Belediyesi otobüslerini takip etmek ve duraktaki yolcuları bilgilendirmek için böyle bir sistem geliştirmektedir.

Yani bir firma "Bisikletleriniz artık gözünüzün önünde" gibi slogan çıkartıp bu tür cihazları satmaya başlarsa siz de alabilirsiniz...

Nihayetinde bütün bu sistemler GPS veya GPRS alt yapısını kullanmaktadır. GSM operatörleri zaten var olan GPRS altyapılarını kullanırlar.

Diğer firmalar ise dünya yörüngesinde bulunan 24 adet GPS uydusunu kullanmakta ve bu hizmet için GPS alıcı modüllerini üreten firmaların ürünlerini kullanmakta yada projenin kapsamına göre kendisi özel cihazlar üretmektedir.

Maliyet hususuna gelince: eğer 1000 YTL ve üzeri bir bisikletin varsa böyle bir hizmet de bulabilirsen sanırım maliyeti kurtarırsın aksi halde değmez...

sarıyerlibisikletçi

Forum Demirbaşı
Tepki
142
İsim
Cengiz
Bisiklet
Diğer
bence iyi bir kilit sistemi ve ya arbaya uygulanan kasko yada amatör bi alarm yaparsak dokununca öter ve bizi uyandırır daha değişik bişey olarak bisiklete gizli telefon koyarız akıllı tabii yabancı biri bindiğinde bizim cebimizi arar bisiklet çalındı der sonra ona uzaktan kumanda yaparız telefonu kapatınca bisiklet kilitlenir yada freni boşalır..

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
@sarıyerlibisikletçi

yok artık abi yaa:Dyabancı birinin bindiini nerden tanıyacak.hem basit ve ucuz bir yol arıyoruz.üstelik bisikletin kilitlenmesi birşey ifade etmez,biz zaten kilitliyoruz:D ve zaten bisikletle kaç km hız yapacak ki kaçıran.freni boşalsa ne boşalmasa ne:)
yazdıklarımın saygısızlık olarak değerlendirilmesini istemem.görüşlerinize saygım sonsuzdur.ben sadece fikrimi söyledim.yanlış anlaşılmasın:)

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
şöyle birşey düşünülebilir.selenin arkasına bir kişiyi kısa bir süre ve etkili biçimde çarpabilecek kadar ufak bir enerji kaynağı yerleştiririz.bu kaynağın kablosunu da elceklere bağlarız bir şekilde.ve km saati bisikletin 2 metre kadar yol aldığını algıladığı anda enerji kaynağını uyarır ve elceklere elektriği iletir.böylece hırsız şoka girer ve yerinde bi süre kalkamaz:)tabi bu bir seferlik ve eldiven takmayan hırsızlar için geçerli olur:)geleceğe dönük bir proje olamaz...

yighitjan

Forum Bağımlısı
Tepki
292
pahalı bi yöntem olacagını düşünüyorum.Takılsaydı bu sistem otomobillere takılırdı.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

behcetatinc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.267
@yighitjan

Bu sistem birçok firma tarafından araçlarında kullanılıyor zaten

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
@Ercan Bayram

Bisikletimin benle bile nerelere girip çıktığını görmek, göstermek için iyi bir cihaz ama gereksiz tabi.

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
belki biraz saçma olacak ama yanımızda çok ufak, şarjlı bir matkap taşıyıp,bisikleti kilitledikten sonra gidon vidasını sökmek:D
(matkaptan kastım;ucu tornavida şeklinde olan,vidaları söküp takabilen matkaplar.özel bir adı var mı bilmiyorum)

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
@baymineral

Aslında fiyatı biraz daha uygun olsa alınabilir...
çünkü sadece hareket ettiğiniz anda cihaz çalışıyor ve durduğunuz zaman ise duruyor...
ve bu durma pil ömrünü çok fazla uzattığından bahsediyorlar

Cihaz duruyor ama en son kaldığı noktayı internetten görebiliyorsunuz...
fiyat dışında bana gayet mantıklı geldi

Nereleri gezdiğinizin rotasını çıkartmak; keşif gezileri için bulunmaz bir nimet denilebilir sanırım

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@zürey

Şarjlı vidalama aleti yanınızda taşıyacağınıza allen takımı taşıyın daha iyi ama bu yöntem çoğalırsa doğal olarak hırsız gelirken yanında yedek gidon vidası ve allen takımı gezdirmeye başlar. :)

• Beğen
Tepkiler: M. Burak Şentürk

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Bana en güvenli olanı çip takmak gibi geldi.
Ama nuhcan'ın da dediği gibi, bir operatörün servis açması gerekir.

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
@soneryen

haklısınız, belki bir müddet çare olur ama devamında hırsızlar yine yapacağını yapar.

-erkan-

Forum Bağımlısı
Tepki
437
Eğer bisikleti kısa süreli olarak bir yere bırakacaksanız benim yaptığımı yapabilirsiniz. Örneğin ben bir yere bırakacaksam önce v frenin bacaklarını açıyorum sonra teker mandallarını açık bırakıyorum ve vitesi değiştirir gibi vites kollarına basıyorum ama pedal çevirmiyorum yani hırsız pedala yüklenince zincir kırılır. kısaca hırsızı bekleyen süprüzler şöyle frensizlik, tekerin fırlama tehlikesi ve zincirin kırılması. Çalınmasını önlemez ama adam kısa sürede düşecektir ve düşünce yanına gidip ağzını burnunu kırabilirsiniz.