Bisiklet Giyimi Yıkama ve Çamur Lekeleri

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
426
Şu zamana kadar ıslak kış koşullarında pek araziye çıkmadığımdan, yıkama işi pek sorun olmuyordu.
Soğuk suda elde, makinada veya makinada 30C hassas işi görüyordu.

Parkur,çamur derken, tanıdık otoyıkamacı var bisiklet olayından kaytardık.

Fakat çamurlu kıyafetler 30C'de makinaya giriyor aynı lekelerle çıkıyor.
40C ve üstü sıcaklıklarda yıkama talimatlarının dışına çıkmaya da insan korkuyor.
Malum kıyafetlerin şalvar gibi çıkma ihtimalini düşünürsek...

Ne yapılmalı??

Yoksa ders çıkarıp bisiklete çamurluk, üste bir spor yağmurluk mu alınmalı?

Scudo

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.601
Bisiklet
Trek
Evde legen varsa musluktan sıcak suyu akıt,sıcak su istenilen kıvama geldiğinde legene camurlu kıyafetleri koy ve saç şampuanı veya el sabunu ile yıka.Daha dün böyle yıkadım ve şimdi ne çamur nede ter kokusu var oh mis gibi :D

Tepki
36
@Şafak Atilla Akpınar

Çamurluk takman fayda eder ancak çamurla karışık yağmur yağdığında ya da yanından geçen araçlar çamur sıçrattığında çamurluk fayda etmez. Şafak abinin dediğini ben de diyecektim; sıcak suya batır ve şampuan ya da el sabunuyla çitile.

xibabla

Üye
Tepki
58
Bisiklet
Cannondale
Çamur yağla karıştığında çıkması çok güç oluyor. Marka vermiyim ama ben bu tür zor durumlarda -yine 30-40 derecede- deterjana leke çıkarıcı da ekliyorum. Leke çok beklememişse şansın var.

Göker Gülay

Daimi Üye
Tepki
86
O tarz lekelerin normal yıkamada bir kerede çıkmasını beklemeyin. Sık sık yıkayın bir süre sonra lekeler kayboluyor. Ben sanayi sitesinin yakınından geçerken yılın ilk yağmuruna yakalanmıştım. Tüm yaz yolda biriken yağ, toz, toprak suyla karışıp üstüme yapışmıştı. Yaklaşık 10 kere yıkanınca lekeler yavaş yavaş kayboldu. Leke çıkarıcılar sentetik kumaşa zarar verebilir, yıkama talimatlarına uygun olarak kullanın.

Sercan Öz

Üye
Tepki
23
artık çok iyi kimyasallı leke çıkarıcılar war düşük sıcaklıkda bile iyi çıkarıyor diye düşünüyorum.

Yukarı Alt