Bisiklet gereçleri listesi

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
Genelde Erdoğanlar'a bakarak çıkardım.

Kendi kısıtlı bilgim ölçüsünde oluşturdum.

Benim için önemli olan kaliteli, etkili, pratik olması ve ihtiyaç duyulacak bir ürün olması. Bazı ürünlerde hangi markalar iyidir bilmiyorum. Değerlerini de kesin bildiğim söylenemez. Daha çok muadillerine karşılaştırarak ve fiyat yüksekliğini baz alarak tercih ettim.

Listede biri, bir diğerine gerek bırakmayan ürün var mı?

Anahtar takımları hakkında bilgim yok, bir bisikleti tamir ederken ya da bakım yaparken ne tür aletlere ihtiyaç duyulur diye. Bu kısımda mutlaka eklenecek olanlar vardır. Ancak belki yazdığım set ya da benzeri bir set hepsini içeriyordur. Bilmiyorum.

Başka nelere ihtiyaç duyulur, listede neler gereksizdir?

Markalar hakkında yorumları merak ediyorum. Kaliteli markalar ve tabii ki nispeten uygun olsa iyi olur.

Yani liste üzerinde çıkartma, ekleme, eksik yerleri doldurma ve ürünler/markalar hakkında katkı bekliyorum siz değerli forum üyelerinden.

http://i.imgur.com/A2OvhHn.jpg

bu arada erdoğanlar biraz tuzlu. hemen her ürün baya bi farkla başka sitelerde göze çarpabiliyor.

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
eldiven gerekli

kilometre saati içinse bilgi vereyim, profesyonel kullanıcı değilseniz, yani şu açıyla eğim çıktım, kadans değerim şu gibi istatistikler sizin için önemli değilse 50-70 tl civarı cateye, sigma vb. gibi iyi markaların temel kablolu kilometre saatleri işinizi görecektir. kablosuz içinse uygun fiyatlı xlc, ciclosport gibi yine güzel markaların ürünleri mevcut fiyat biraz daha arttığında.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@obezkirpi

keşke bi eksik o olsun. tonla bulurum onu burada. ancak diğerlerini bulamam netten almalıyım ya da bizzat giderek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
yani ne bileyim ayaktan basmalı pompa, çocuk koltuğu gibi burada yazan tüm ürünleri kullanacak mısınız, bana biraz abartı geldi

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@obezkirpi

Dediğiniz gibi açı kadans vs. önemli değil. temel verileri göstersin yeter. Ancak kablosuz istiyorum. Takıp çıkarabileyim. Kablo kalabalığı olmasın.

Göz önünde bulunduracağım.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Yeni bir üst sınıf bisiklet çıkar o fiyata...

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Ben de biraz abartı buldum açıkçası. Ayrıca ben olsam ebay'den ucuz bir şeyler bakardım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
mesela levye de burada daha ucuz
(link)
ama bildiğim kadarıyla beş liralık bir levye de işinizi görebilir, buradaki çok sayıda insan da öyle bir şey kullanıyordur muhtemelen, demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım.

yakın zamanda kilometre saatlerini epey araştırmıştım, bildiğim konuda birkaç şey söyleyeyim. tchibodan aldığım çin malı kablosuz bir kilometre saati ile sorun yaşadığım için iade ettim. sorun, kablosuz cihazın etraftaki sinyallerden aşırı etkilenmesiydi (yakınında laptop varken, daha cihazı kutudan yeni çıkarmış pillerini takarken hızı 99 km göstermeye başladı mesela). benzer şekilde yolda da cep telefonundan, baz istasyonlarından hatta yakındaki bir bisikletin kilometre saatinden etkilenebileceğini öğrendim, bu durum kaliteli bir markada da olabilen bir durummuş (hatta birinin başına şöyle bir olay gelmiş, 18650 tipte pil kullanan bisiklet aydınlatmasının kablosu anten görevi görüp cihazı sapıttırıyormuş, forumda okumuştum sanırım bunu). ben de kablosuz km saatine güvenemeyip kablolu bir cihaz aldım, kabloyu da ön maşadaki disk frenin kablosuna dolaya dolaya gidona getiriyorsunuz zaten, kablo da incecik bir şey olduğundan görünmüyor hiç, size de tavsiye ederim.

yine de wireless alacaksanız birkaç örnek ürünü ben yazayım
(link)
(link)
(link)

listede aydınlatma da yok bu arada

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
anahtar çanta seti ve alyan takımını daha ucuza alın derim. alt tarafı bisiklet vidası yada başka bişeyi sökülecek. bir de akort makinesi almak yerine 3-4 ayda bir bakıma götürsen daha rahat olur. oda biraz pahalı geldi açıkçası. yada öğrenci gözüyle baktığım için böyledir. Erdoğanlar bisiklet biraz pahalı satıyor diğerlerine göre.
benim yorumum. tercihinize saygım var yanlış anlamayın

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@obezkirpi

Kablosuzlarda bu sıkıntıyı yıllar önce duymuştum. Artık düzeltmişlerdir diyordum. Ancak hala sıkıntı ihtimali varsa kablolu da olabilir.

Dediğim gibi listedeki fiyatlar sadece bir siteye ait. Alternatif ürünler ve fiyatlar elbette var.

@bekirişgör

Belittiğim gibi fiyatlara takılmayın. Aynı ürün 165 de var.

Tamire götürülebilir elbet. Ancak ben kendi işimi kendim görme düşüncesi ile hareket ettim.

bekirişgör

Aktif Üye
Tepki
21
Bisiklet
Scott
@ebayusuff

bende kendi işimi kendim yapmayı severim. akort etmeyi denemişliğimde vardır fakat dediğim gibi öğrenci gözüyle baktım o yüzden sanırım :)

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@mehmet aşkın

Bir bisikletim varken bir üst sınıf şuan gereksiz. Şuanki bisikletim de gayet iyi.

Önce bunda kendi kendimize yetmeyi öğrenelim başka bisiklet her zaman alınır.

Üst bilsikletim de vardı. Profilde yazan. Ancak bakıma götürebileceğim adam gibi usta olmadığından ve ben de bilmediğinden işi, sattım.

@obezkirpi

çocuk koltuğu listede en öncelikli üründür benim için. artık havalar iyileşti. ufaklı dört duvar arasında sıkılıyor. yaşadığımız şehir doğası itibariyle gezmeye uygun. Çocuk dağ bayırı bitkileri hayvanları da seviyor.

koltuksuz güvende hissetmiyorum hiç. konfor zaten yok. öyle olunca hiç bir zevk almıyorsunuz. zira çocuğunuzun güvenliği ve konforu, zevk alması sizinkinden daha önemli. ne demek istediğimi çocuk sahibi olunca anlarsınız değilseniz.

bu nedenle önemli önce onu alacağım.

pompa vs. elbette her halde idare edersiniz. olmadı götürür istasyonda şişirirsiniz. zaten üzerinde pompası var. ancak ben dedim ya kimseye muhtaç olmama felsefesiyle hareket ettim. Ayrıca rahatlık, pratiklik, konfor, kalite. Bunları göz önünde bulunduruyorum. Fiyat ikinci sırada. Zannedilmesin ki çok zenginiz. Taksitle alıyorum. Kaliteyi seviyorum. Yoksa 5 liralık bir pompa da iş görür. Ancak ben biraz daha rahat, kolay olsun diyorum.

Bu günkü kısa turumuzdan kareler. Görüldüğü üzere hiç bir ekipmanımız yok. :) Böyle olunca da uzaklara açılamıyoruz tabi şimdilik.

http://i.imgur.com/lkVBjAV.jpg
http://i.imgur.com/q1LXWok.jpg
http://i.imgur.com/yGKoXGt.jpg
http://i.imgur.com/5XdtlSB.jpg
http://i.imgur.com/XAKu5fX.jpg
http://i.imgur.com/bXDhuTm.jpg
http://i.imgur.com/5fZztuv.jpg
http://i.imgur.com/vkDL97D.jpg
http://i.imgur.com/bXDhuTm.jpg
http://i.imgur.com/5fZztuv.jpg
http://i.imgur.com/vkDL97D.jpg

Tepki
60
İsim
Abdullah
Bisiklet
Carraro
Alyen seti 7 tl ye almıştım sanırım. 89tl kardayım.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
bisikletsepeti.com dan alışveriş yapanlar var mı? nasıldır? diyelim ki aldığımız ürünler uymadı ya da beğenmedik, iadede sorun çıkarılar mı?

bu arada yukarıdaki listeden siparişime şu ürünle başlıyorum

(link)

biraz tuzlu 350 lira ancak güvenli ve konforlu gibi.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ilginc bir liste. Ancak olmazsa olmazlardan baslayarak gitmek ve bazi seyleride ihtiyac duydukca ve "gercekten gerekli" objektif gozlemine gore yapabilmek onemli. Sizin listenizde ozellikle "atolye" kısmı bisikleti hayatinizin bas kosesindeki hobi noktasina tasimaya yonelik. Gerci bende sizin gibi her isini kendin gor mantigindayim :)
Ancak tamir standi bir zorunluluk mu? Elbette degil ama alma ihtimaliniz varsa hep hayal ettigim seylerdendir :harika:

Ancak tamir standiniz varsa ayar standina ihtiyaciniz olmaz! Sonucta tamir standina astiginiz bisikletle ayari kolayca yapar butce tasarrufu yaparsiniz.
Tamir canta seti (verdiginiz modelde) zaten lastik levyesi, alyan seti, akort anahtari ve pedal anahtari iceriyor.
Fazladan alacaginiz alyan caksi olabilir gunluk tasima icin. Decathlonun urunu tavsiye edebilirim. Saglam ve ekonomik. Bir yerde dusup kaybolsa caniniz yanmaz!
Aldiginiz set her pedal ve orta gobek degisimi icin uygun olmayabilir... Dikkat edin elinizdeki ekipmana ve sectiginiz urunun anahtarlarina!
Basinc olcer yerine basinc olcerli atolye tipi bir pompayi o fiyatlara alabilirsiniz ve evde lastik sisirmek zahmetsiz ve hizli olacaktir.. Yoldaykende ilk benzin istasyonunun hava pompasi isinizi hayli gorecektir.
Yedek ic lastik evde ve turda yaninizda cok faydali olabilir. Bazen yamayla halledilemeycek bir lastik sorunu icin cikip almaniz gerekmez. Veya yolda birden cok patlak varsa lastikte yada sibop kesmesi vb. sorunlu bir tamiratsa, saglam lastigi takar tamirati eve birakirsiniz.

Bu listede bence olmazsa olmaz eksik aksesuarlar ise:
Eldiven
On-arka aydinlatmalar
Ozellikle yagisli, ruzgarli, tozlu, bocekli ortamlarda surus icin gozluk!

Gunluk olarak ve gunluk kiyafetlerle kullaniyorsaniz uzun pantolon vb. giydiginizde paca bantida cok faydali ve rahat bir aksesuardir!

Kalan kisimlarda marka tercihleri oyle uzun soluklu turlar yapmayacaksaniz bilinen marka ve ortalama fiyatlarda hayli isinizi gorecektir. Aksi takdirde herkes farkli nedenlerle farkli onerilerde bulunur zaten. Siz estetik ve fiyat olarak uygun gelen, kabul edilir kaliteleri tercih edin gitsin ;)

• Beğen
Tepkiler: pilot

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@suat akman

dedim ya amatörce kabaca oluşturdum.

tamir standı alacagım evet, şayet bisiklete ilgimi yitirmezsem. dün balkonda mazotla bir güzel temizledim zinciri. bi kaç kat. sonra sıcak su ve bulaşık sabunu ile bi güzel çimdirdim. sıfır gibi oldu. harika oldu. tabii stand olsa daha zevkli olacak.

ayar standı almam evet.

basınç ölçer yerine güzel bir pompa alınabilir. doğru diyorsunuz.

tamir setleri hususunda acele etmeyeceğim. ihtiyaca göre alacağım. yedek lastik alırım. eldiven bilmiyorum. bana böyle sıkıcı bi şeymiş gibi geliyor. ön arka aydınlatma zaten bisikletin kendinde var dinamolu. ancak şöyle gündüz bile polis çakarı parlaklığında bi şeyler varsa bilmiyorum alırım. çünkü tehlikeli sürüyorlar. gözlük olarak güneş gözlüğüm var sıfır almıştım. sonra numaralı kararan kolormatik gözlüklerim var.

kaskımız yok kask nasıl bi şey alınmalı ben ve oğlum için bilmiyorum.

sonra

ön bagaj olarak (link) sipariji verdim.

zincir yağı olarak

(link) nı sipariş verdim.

çocuk koltuğu olarak:

(link)

bunu sipariş vermek üzereyim. biraz pahalı ancak güvenli ve konforlu görünüyor araştırdım videolarını falan izledim. 340 lira

şimdi

öncelikli olarak başka

kask

ön çanta

ve tamir kiti yedek lastik ve bir kaç gerekli anahtar siparişi vermeyi düşünüyorum.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Alacaklariniz simdiden hayirli olsun o zaman :)

Ortalama ekonomik ama dolu bir tamir seti bulabilirseniz, geri kalan anahtar ihtiyacinizi tek tek toplamakta cazip olabilir. Ben bu cozum icin Turkiye'de sonuc alamayinca yurtdisi bir siteyi tercih etmistim.

Eldiven tur suresi uzadiginda titresimi emdigi icin daha az yorucu, avuc ici terini emdigi icin gidonu rahat kavrama ve kaymama, olasi bir dusme durumunda avuc iclerinizin taslarla delinmesini / yaralanmasini onleme gibi artilar saglar. Ayrica basparmak tarafindaki havlu dokular alninizdan gozunuze akarak rahatsiz edecek teri kolayca almaniza yardimci olur. Tavsiye ederim...

Ortalama kask hic kask olmasindan iyidir. Butcenize gore arastirin 50-60 TL den 300 TL lere kadar pek cok alternatif bulacaksiniz. Ama hepsi ciddi bir kaza oldugunu varsayarsak hasar gorunce degismesi gereken urunlerdir. En iyisi en uzun dayanani degil kisacasi. Kafaniza tam oturmasi onemli!

Decathlonun cocuk kasklarini benim ufakliklarda kullaniyorum bir sorun yasamadik. Benimkide ortalama 50-60 TL lik bir kask iste. Ama gecenlerde ciddi hasar aldi. Yine decathlon'dan kendime 75 TL ye bell marka bir tane almayi dusunuyorum. Prowell markada cok tercih edilenlerden.

Hava kanallari, aerodinamik yapisi, kopuk kalitesi vb. etkenlerle fiyatlar yukari dogru ucuyor. Size kalmis...

• Beğen
Tepkiler: ebayusuff

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@suat akman

kask hakkındaki açıklama özellikle bilgilendirici oldu. yani çok çok pahalı bi ürün almaya gerek yok. neticede bisikletin üzerinde yaşamayacağız. arada bir kullanıyoruz. tutkunu falan değilim.

tamir seti hususunda acele etmeyecegim. zira tamir yapmayı anlamıyorum henüz. dolayısyla ne gerekli ne degil bilmiyorum. eldiven alırım bir ara çok acil olarak göremesem de.

teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

ayhandeniz71

Aktif Üye
Tepki
560
İsim
Ayhan Deniz
Bisiklet
Whistle
Liste tasviyem şu olur ekonomik olsun istiyosanız bisiklet mağazalarından değilde çoğunluğunu bir milyoncular veya yabacı sitelerden örnek aliexpres gibi.

ebayusuff

Forum Bağımlısı
Tepki
384
İsim
Mehmet
Bisiklet
Lapierre
@ayhandeniz71
yukarıda açıklamamda belirttiğim gibi birinci önceliğim ekonomik olması degil. kalite, konfor, pratiklik, işlevsellik, estetik gibi önceliklerim var.

yine de teşekkür ediyorum.